دوشنبه , ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » کروبی :من چه در حصر باشم و چه نباشم باز هم اعتراض خواهم کرد.

کروبی :من چه در حصر باشم و چه نباشم باز هم اعتراض خواهم کرد.

مهدی کروبی

کروبی به شرکت در انتخابات ۱۴۰۰ ‘دعوت نکرده’

آقای کروبی به تازگی خارج از حبس خانگی با چند چهره اصلاح‌طلب دیداری داشته است و دعوت به شرکت در انتخابات پس از این جلسه در رسانه‌های ایران از او نقل شد.مهدی کروبی، از رهبران جنبش سبز در سال ۱۳۸۸، بیش از ۱۰ سال است که بدون محاکمه در حبس خانگی است. میرحسین موسوی و زهرا رهنورد هم وضعیت مشابهی دارند.مهدی کروبی روز دوشنبه، ۱۰ شهریور، اجازه یافته در خانه قدرت‌الله علیخانی دیداری با چند شخصیت سیاسی اصلاح‌طلب داشته باشد.اسماعیل دوستی، نماینده سابق مجلس و عضو حزب اعتماد ملی، به تابناک گفته: “آقای کروبی تأکید مؤکد داشتند که انتخابات ۱۴۰۰ پرشور برگزار شود. این حساسیت ایشان نسبت به انتخابات موضوع مهمی است.”اما نزدیکان آقای کروبی صحبت‌های آقای دوستی را تکذیب می‌کنند و می‌گویند مواضع او به طور رسمی یا از طریق اعضای خانواده‌اش بیان خواهد شد.یکی از نزدیکان مهدی کروبی به بی‌بی‌سی فارسی گفت آقای کروبی در جلسه اخیرش انتقادهای تندی از حاکمیت کرده است و صحبت‌هایی کلی هم درباره انتخابات کرده، اما دعوت به شرکت در آن نکرده، بلکه گفته باید بسته به شرایط درباره انتخابات تصمیم گرفت.به گفته این منبع آقای کروبی گفته: “ما انقلاب نکردیم که سرنوشتمان به دست یک نفر بیفتد. هدف انقلاب این بود که مردم بر سرنوشت خودشان حاکم بشوند. نه اینکه انتخاباتی برگزار کنند که محفلی دور هم بنشینند و تصمیم بگیرند چه بشود. البته اگر در انتخابات راهی برای ما باز بشود حتما باید از آن استفاده کنیم. اما اگر مثل همین انتخابات مجلس راه‌ها را بستند. ساکت نمی‌نشینیم و اعتراض می‌کنیم.”

‘دعوت به مناظره’

همین منبع به بی‌بی‌سی فارسی گفت که آقای کروبی خواهان مناظره با “نماینده حاکمیت” شده است.بر این مبنا او در جلسه اخیر گفته: “به ناحق بیش از ده سال است که سر مساله اعتراض به انتخابات با ما این کار را کردند. بارها درخواست محاکمه علنی کردم یا دعوت به مناظره با نماینده حاکمیت.هر کسی در هر سطحی، فقط نماینده حاکمیت باشد و بیاید تا صحبت کنیم و بگوییم در این سی سال چه بلایی سر کشور آوردند.”

آقای کروبی با اشاره به اعتراضات سال ۱۳۸۸ گفته: “من چه در حصر باشم و چه نباشم باز هم اگر احساس مسئولیت کنم اعتراض خواهم کرد.”

مهدی کروبی پس از دعوت به تجمع در حمایت از اعتراضات تونس و مصر در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ گرفتار حبس خانگی است.

در تجمعات آن روز، که به دعوت مهدی کروبی و میرحسین موسوی انجام شد، شعارهای تندی علیه حکومت ایران و از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران داده شد.

پس از آن مهدی کروبی و همسرش فاطمه کروبی و همچنین میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد حصر خانگی شدند.

با حصر خانگی رهبران جنبش سبز اعتراضات خیابانی آن، که از خرداد ۱۳۸۸ آغاز شده بود، عملا رنگ باخت.

آقایان موسوی و کروبی پس از اعتراضات آبان ۱۳۹۸ علیه آیت‌الله خامنه‌ای موضع گرفته‌اند.