یکشنبه , ۴ اسفند ۱۳۹۸
صفحه اول » بین المللی » رزمایش «غیرمترقبه» ارتش ملاها در نزدیکی مرز ترکیه

رزمایش «غیرمترقبه» ارتش ملاها در نزدیکی مرز ترکیه

بر اساس این گزارش، این رزمایش با حضور یگان‌های واکنش سریع، «متحرک هجومی» و با پشتیبانی بالگردهای هوانیروز در منطقه ارومیه آغاز شد.

همزمان با انتشار گزارش‌هایی از احتمال آغاز عملیات ارتش ترکیه در شمال شرق سوریه، ارتش آخوندها از برگزاری یک رزمایش «غیر‌مترقبه» در شمال غرب ایران خبر داد و اعلام کرد که «رزمایش غیرمترقبه» نیروی زمینی ارتش در شمال غرب ایران با حضور عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش، آغاز شد.

«آمادگی رزمی»، «سرعت عمل و تحرک»، «جابه‌جایی و ارزیابی یگان‌ها» با شعار «یک هدف، یک گلوله» از اهداف این رزمایش اعلام شده است.

این رزمایش پس از انتشار گزارش‌ها درباره احتمال آغاز عملیات ارتش ترکیه در شمال شرق سوریه برگزار می‌شود.

به گزارش رادیوفردا یک روز پیش از آغاز این رزمایش محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در تماس تلفنی با مولود چاووش‌اوغلو، همتای ترک خود، با اقدام نظامی احتمالی ترکیه مخالفت کرده بود.وی خواستار اجرای توافق «آدانا» بین سوریه و ترکیه شده بود.تفاهم‌نامه آدانا به سال‌های پایانی سده بیستم باز می‌گردد که بر اساس آن سوریه «پ‌کاکا» را سازمانی تروریستی شناخت و اردوگاه‌های این گروه در خاک سوریه را برچید و اعضایش را از کشور بیرون کرد.تحولات تازه در مرز سوریه و احتمال حمله ترکیه به مناطق کردنشین این کشور پس از آن سرعت گرفت که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، از خروج نیروهای ایالات متحده از این مناطق خبر داد.ولی بعد آقای ترامپ تحت فشار گسترده جمهوری‌خواهان و مخالفان خروج آمریکا از شمال سوریه، تهدید کرد که اگر ترکیه «از حد خود» تخطی کند اقتصاد این کشور را نابود خواهد کرد.

کردهای سوریه پس از اشغال بخش وسیعی از خاک این کشور توسط داعش، با حمایت آمریکا وارد جنگ با این گروه تروریستی شدند. به دنبال پاکسازی بخش‌هایی از شمال و شمال شرق خاک سوریه توسط کردها، یک نظام خودمختار محلی برای اداره این منطقه مستقر شد.

رزمایش یک روزه در بندرعباس و بوشهر

روز چهارشنبه همچنین یک رزمایش یک روزه با عنوان «اقتدار و آرامش» در بندرعباس و بوشهر با حضور تعدادی از نیروهای مرزبانی آغاز شد.

قاسم رضایی، فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی، درباره این رزمایش گفت: «پیام این رزمایش که با حضور گسترده مرزنشینان و فعالان دریایی و نیروهای مرزبانی برگزار می‌شود، اعلام بی‌نیازی به حضور نیروهای نظامی فرامنطقه‌ای به سازمان ملل و مجامع جهانی است.»

پس از خروج آمریکا از برجام سپاه پاسداران و ارتش چندین رزمایش‌ را به‌ویژه در خلیج فارس برگزار کرده‌اند.

منابع: خبرگزاری‌های ایرنا و ایسنا و رادیوفردا/ ا. م./ ف. دو.