چهارشنبه , ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات سوریه؛

آخرین تحولات سوریه؛

 

محکومیت رهبران کنگره آمریکا از دستور ترامپ در مورد عقب نشینی نیرو‌ها از سوریه، اعلام آمادگی کُرد‌های سوریه برای توافق با دمشق، عقب‌نشینی کامل نیرو‌های آمریکایی از پایگاهی در «راس العین» سوریه و اخراج ترکیه از مرکز عملیات مشترک هوایی در سوریه، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با ایران در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به ورود یگان‌های زرهی ارتش ترکیه به خاک سوریه از گذرگاه مرزی کیلیس نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ منابع محلی از ورود تانک‌ها و خودروهای زرهی ترکیه به خاک سوریه از گذرگاه مرزی کیلیس خبر می‌دهند.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، یگان‌های زرهی ارتش ترکیه با عبور از گذرگاه مرزی کیلیس، به منطقه جرابلس وارد شده و در حال حرکت به سمت ریف شمالی منبج هستند.

شبکه «الحدث» نیز با اشاره به این تحولات گزارش داد، به ‌رغم اعلام رسمی، عملیات زمینی ارتش ترکیه در سوریه آغاز شده است.

منابع مختلفی از جمله روزنامه «ینی‌شفق» نیز با انتشار کلیپ‌های ویدئویی از ورود خودروهای ارتش ترکیه به خاک سوریه، این اخبار را تأیید کردند.

این در حالی است که ساعت‌های پایانی شامگاه دوشنبه گزارش‌های تأیید نشده‌ای از حمله جنگنده‌های ترکیه به منطقه‌ای در مرز عراق و سوریه خبر دادند.

ورود یگان‌های زرهی ارتش ترکیه به خاک سوریه/محکومیت رهبران کنگره آمریکا از دستور ترامپ در مورد عقب نشینی نیروها از سوریه/اعلام آمادگی کُردهای سوریه برای توافق با دمشق/ عقب‌نشینی کامل نیروهای آمریکایی از پایگاهی در «راس العین» سوریه

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، وزارت دفاع ترکیه نیز با صدور بیانیه‌ای از پایان تدارکات و آماده‌سازی‌ها برای عملیات در سوریه خبر داده و گفت، به نیروهای مسلح این کشور اجازه تشکیل گذرگاه تروریستی در مرزهای جنوبی ترکیه را نمی‌دهند.

محکومیت رهبران کنگره آمریکا از دستور ترامپ در مورد عقب نشینی نیروها از سوریه

«نانسی پلوسی»، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا و «میچ مک کانل» رهبر جمهوری‌خواه مجلس سنای این کشور، روز دوشنبه با صدور بیانیه هایی جداگانه، تصمیم «دونالد ترامپ» برای عقب نشینی نیروهای آمریکا از شمال شرق سوریه را محکوم کردند.

نانسی پلوسی در بیانیه ای ضمن درخواست از ترامپ «برای لغو این تصمیم خطرناک»، اعلام کرد: «این تصمیم ثبات و امنیت منطقه را در معرض تهدیدی بسیار جدی قرار می دهد و به ایران و روسیه و همچنین متحدان آمریکا، این پیام خطرناک را می رساند که واشنگتن دیگر یک شریک قابل اعتماد نیست».

میچ مک کانل نیز با انتشار بیانیه ای اظهار داشت: «خروج شتابناک نیروهای آمریکا از سوریه، تنها به سودِ روسیه، ایران و حکومت اسد خواهد بود و خطر گردهم‌آیی دوباره داعش و سایر گروه های تروریستی را افزایش خواهد داد».

ورود یگان‌های زرهی ارتش ترکیه به خاک سوریه/محکومیت رهبران کنگره آمریکا از دستور ترامپ در مورد عقب نشینی نیروها از سوریه/اعلام آمادگی کُردهای سوریه برای توافق با دمشق/ عقب‌نشینی کامل نیروهای آمریکایی از پایگاهی در «راس العین» سوریه

مک کانل همچنین در بیانیه خود تأکید کرد، اکثریت مجلس سنا ماه ژانویه در حمایت از ادامه حضور نظامی آمریکا در خاک سوریه به نفع اصلاحیه ای رأی داد که بیانگر نگرانی دوحزبی از تداوم تهدید گروه های شبه نظامی در سوریه بود. رهبر جمهوری خواه مجلس سنا در ادامه گفت: «شرایطی که به این رأی و تصویب دوحزبی منتهی شد، امروز همچنان حاکم است».

برخی منتقدان نیز بر این باورند که این اقدام دولت آمریکا، با خطر گشوده شدن راهی برای حمله ترکیه به نیروهای کُرد مستقر در این منطقه همراه است.

گفتنی است، ساعاتی قبل «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، با انتشار چند پیام در توئیتر در خصوص تصمیم خود برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه توضیح داد و اعلام کرد: «انتظار می رفت، آمریکا برای سی روز در سوریه باشد، ولی این مربوط به خیلی سال قبل بود. ما در آنجا ماندیم و در جنگی که پایانی نداشت پیش رفتیم. زمانی که من وارد واشنگتن شدم، داعش در این منطقه حکومت می کرد».

ترامپ مدعی شد، «ما به سرعت خلافت داعش را صد درصد شکست دادیم که این شکست شامل به اسارت گرفتن هزاران تن  از اعضای داعش بود که اغلب آنها اروپایی بودند!»

رئیس جمهور آمریکا در ادامه پیام خود اظهار داشت: «در هر کجایی که داعش به منافع ما نزدیک شود با آن مبارزه می کنیم. ترکیه، اروپا، سوریه، ایران، عراق، روسیه و کردها اکنون باید موقعیت را بسنجند و درباره اینکه می خواهند با اعضای بازداشت شده داعش چه کاری انجام دهند، فکر کنند. همه آنها از داعش که برای چند سال دشمنشان بوده متنفرند. ما از آنها ۷ هزار مایل فاصله داریم و اگر داعش بار دیگر در هر کجا به ما نزدیک شود، باز آنها را شکست می‌دهیم».

این در حالی است که خبرنگار «آر تی» گزارش داد که ارتش آمریکا روز دوشنبه با همه جنگ افزارها و تسلیحات خود از پایگاه تل ارقم در شهر راس العین و منطقه نظامی دیگری در تل أبیض عقب نشینی کرده است.

همچنین بر اساس گزارش های رسانه ای، نیروهای وابسته به ائتلاف بین المللی آمریکا از محل های خود در مناطق مرزی با ترکیه عقب نشینی کرده اند.

این نیروها مشخصاً از مناطق رأس العین واقع در حومه شمال غربی حسکه و تل ابیض عقب نشینی کرده اند.

اعلام آمادگی کُردهای سوریه برای توافق با دمشق

کُردها در شمال سوریه آمادگی خود را برای توافقی با دولت مرکزی سوریه در راستای حمایت از خود در برابر حملات ترکیه اعلام کردند.

«بدران جیاکرد» مشاور دولت خودخوانده در شمال و شرق سوریه گفت: «در راستای حمایت از مردم و ایفای نقش در تمامی سوریه، توافق با دمشق ضروری است. این دلیل آن چیزی است که ما بارها تلاش کردیم، مستقیم یا از طریق روسیه با دمشق مذاکرات برگزار کرده تا به توافقی سیاسی در راستای پایان دادن به بحران سوریه برسیم و با طرحی که به دنبال تجزیه مناطق سوریه است، مقابله کنیم.»

وی ادامه داد، آنها همواره بر اهمیت برگزاری مذاکرات جدی با دمشق اذعان داشته و همیشه در راستای رسیدن به این هدف آماده هستند و روسیه می‌تواند در این زمینه به ایفای نقش بپردازد.

عقب‌نشینی کامل نیروهای آمریکایی از پایگاهی در «رأس العین» سوریه

خبرنگار شبکه تلویزیونی «روسیا الیوم» در سوریه، روز دوشنبه اعلام کرد، ارتش آمریکا مهمات و تجهیزات خود را از پایگاه «تل أرقم» در شهر رأس العین واقع در حومه شمال غربی استان الحسکه کاملا خارج کرده است.

به دنبال اعلام «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه مبنی بر قریب‌الوقوع بودن عملیات نظامی کشورش در شمال سوریه، کاخ سفید، امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد، ترکیه به زودی به شمال سوریه حمله خواهد کرد و ما نگران سرنوشت هم‌پیمانان کرد در این منطقه هستیم.

همچنین پس از تماس تلفنی «دونالد ترامپ»‌ رئیس‌جمهوری آمریکا و رجب طیب اردوغان،‌ کاخ سفید امروز اعلام کرد، آمریکا هرگز از ترکیه در عملیاتش در شمال سوریه حمایت نخواهد کرد.

در بیانیه کاخ سفید عنوان شده است، ترکیه اکنون مسئول تمام اعضای داعش و کسانی است که طی دو سال گذشته در این منطقه در بازداشت کردهای سوریه بوده‌اند؛ در واقع، این بیانیه آمریکا به منزله چراغ سبزی به ترکیه برای انجام عملیات نظامی‌اش در شمال سوریه است.

اخراج ترکیه از مرکز عملیات مشترک هوایی در سوریه

خبرگزاری آناتولی خبر داد که وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده ترکیه از مرکز عملیات مشترک هوایی در سوریه اخراج شده و اطلاعات نظارت و شناسایی با آنکارا دیگر به اشتراک گذاشته نخواهد شد.

پنتاگون ساعتی پیش نیز اعلام کرده بود، از عملیات ترکیه در شمال سوریه حمایت نخواهد کرد.

این اخبار در حالی منتشر می‌شوند که کاخ سفید دیشب خبر داد، آمریکا در عملیات ترکیه در شمال سوریه نه مشارکتی خواهد داشت و نه از آن حمایت خواهد کرد.