یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و سه کشور درباره برجام

بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و سه کشور درباره برجام

اتحادیه اروپا و سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان بار دیگر طی بیانیه‌ای مشترک خواستار بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای پیشین خود ذیل برجام شدند.

به گزارش تابناک به نقل از تسنیم، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سخنگویان دولت‌های انگلیس، فرانسه و آلمان با صدور یک بیانیه مشترک از ایران خواستند که به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام بازگردد.

در ابتدای این بیانیه مشترک آمده است: «فرانسه، آلمان، انگلیس و نماینده عالی [سیاست خارجی اتحادیه اروپا]نگرانی عمیق خود از اعلان فعالیت‌های جدید ایران را که با تعهداتش ذیل برجام در تضاد است، اعلام می‌دارند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید کرده است که ایران در روز ۸ سپتامبر [۱۷ شهریور]سانتریفیوژ‌های پیشرفته‌ای را در نظنز نصب کرده یا در حال نصب آن‌ها بوده است.»

صادرکنندگان این بیانیه در ادامه اظهار داشته‌اند: «آن‌ها از اینکه تحریم‌های آمریکا -که از ماه می‌سال ۲۰۱۸ [اردیبهشت‌ماه ۹۷]آغاز شده- و اقدامات متقابل ایران مبنی بر عدم اجرای مفاد اصلی برجام نیز باعث تضعیف هرچه بیشتر این توافق شود، نگرانند»

در بخش دیگری از بیانیه آمده است: «آن‌ها همچنان از برجام حمایت می‌کنند و از ایران می‌خواهند که همه فعالیت‌هایی که نقض تعهدات این کشور ذیل برجام محسوب می‌شود را به عقب بازگرداند و از برداشتن گام‌های بعدی بپرهیزد. این کشور‌ها همچنین از ایران می‌خواهند در خصوص مسائل مربوطه از جمله مسائل پادمانی همکاری بیشتری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته باشد.»

در پایان این بیانیه تأکید شده است که ظرف‌های اروپایی برجام از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت می‌کنند و آژانس را یک نهاد مستقل و بی‌طرف برای نظارت و راستی‌آزمایی تعهدات هسته‌ای ایران می‌دانند.

طرف‌های اروپایی برجام در حالی طی ماه‌های اخیر ایران را به دلیل کاهش تعهداتش ذیل برجام سرزنش کرده و پس از هر گام ایران در کاهش تعهداتش خواستار پرهیز از برداشتن گام‌های بعدی شده‌اند که پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه ایران، طرف‌های اروپایی برجام از جمله فرانسه تنها به دادن وعده و وعید اکتفا کرده و گام محسوسی در راستای تأمین منافع مشروع ایران طبق برجام برنداشته‌اند.

ایران که پیش از این در پاسخ به بدعهدی طرف‌های اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان طی دو مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده بود، چهارشنبه هفته گذشته با اعلام رسمی رئیس‌جمهور حسن روحانی روند اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای خود را کلید زد و روز شنبه نیز «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران جزئیات گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران را به‌طور رسمی اعلام کرد.

کمالوندی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: «چهار موضوع امروز [شنبه]انجام شد. ماشین‌های تحقیق و توسعه ما به انباشت ذخایر کمک خواهند کرد، این از دیروز [جمعه]انجام شد و امروز به آژانس اعلام شد. ماشین آی‌آر ۶ هست (IR۶s) هست که گازدهی آن شروع شده. زنجیر ۲۰ تایی آی‌آر ۴ هم شروع شده. آی‌آر ۶ هم به‌صورت زنجیره ۲۰ تایی از دیروز شروع شده و گازدهی شده است.»

ایران تأکید کرده است کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای خود را تا زمانی که طرف‌های اروپایی برجام تعهداتشان در قبال ایران طبق مفاد برجام به انجام نرسانند، ادامه خواهد داد.