سه شنبه , ۳ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » فرهنگ » سازمان فضایی ژاپن منتشر کرد؛تصویر خودروی تویوتا برای ماه نوردی/ناسا نمونه های ۵۰ ساله خاک ماه را بررسی می کند!

سازمان فضایی ژاپن منتشر کرد؛تصویر خودروی تویوتا برای ماه نوردی/ناسا نمونه های ۵۰ ساله خاک ماه را بررسی می کند!

شرکت اکتشافات فضایی ژاپن با همکاری تویوتا طرح اولیه یک ماه پیما را ارائه کرده اند که می تواند ۱۰ هزار کیلومتر در ماه را طی کند و با سلول سوختی حرکت می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، سازمان اکتشافات فضایی ژاپن (JAXA) و شرکت تویوتا موتورز مشغول مطالعه روی طرح اولیه یک ماه پیما برای مأموریت‌های اکتشافی بلند مدت در این سیاره هستند.

تصویر خودروی تویوتا برای ماه نوردی

این ماه پیما که می‌تواند ۱۰ هزار کیلومتر طی کند به اندازه یک مینی‌بوس خواهد بود و قابلیت حمل دو سرنشین در حالت عادی یا در مواقع اضطراری ۴ نفر را دارد.

اگر نسل بعدی فضانوردانی که به ماه بروند توریست باشند، به وسایل حمل‌ونقل قابل اعتمادی نیاز است.

هرچند نزدیک‌ترین همسایه به زمین کوچک به نظر می‌رسد اما بسیار بزرگ‌تر از تصور افراد است و سطح آن معادل قاره آفریقا است. علاوه بر آن سطح این سیاره نیز صخره‌ای است و شرایط آب و هوایی چندان مساعدی ندارد. بنابراین به وسایل نقلیه قابل اعتمادی در این سیاره نیاز است.

به‌هرحال ماه پیمای مذکور با ابعاد ۵.۲ در ۶ در ۳.۸ متر طراحی شده و با استفاده از فناوری سلول سوختی حرکت می‌کند.

البته جزئیات اندکی از این ماه پیما منتشر شده است اما تصاویر آن حاکی از وجود یک پنل خورشیدی است. این امر نشان می‌دهد احتمالاً ماه پیما می‌تواند آب دور ریز سلول‌های سوختی را بازیافت و به این ترتیب هیدروژن و سوخت اکسیژن بیشتری تولید کند.

در همین راستا نایب رئیس JAXA می‌گوید: ما در سازمان اکتشافات فضایی ژاپن مشغول بررسی سناریوها و فناوری‌های مختلفی هستیم که در مأموریت‌های فضایی به کار گرفته می‌شوند. سیاره پیماهایی که قابلیت حمل فضانوردان را دارند بخش مهمی از مأموریت ارسال فضانوردان به ماه و اکتشاف در آنجا هستند. چنین مأموریتی احتمالاً در دهه ۲۰۳۰ میلادی انجام می‌شود. در همین راستا ما تصمیم داریم این سیاره پیما را در ۲۰۲۹ میلادی به فضا ارسال کنیم.

او در ادامه افزود: تاکنون طی تحقیقاتی مشترک ما طرح اولیه برای یک سیستم ماه پیما با قابلیت حمل سرنشین را بررسی کرده‌ایم، علاوه بر آن مشکلاتی در بخش فناوری‌ها وجود دارد که باید آنها نیز حل شوند. ما قصد داریم با استفاده از فناوری‌ها، منابع انسانی و دانش تویوتا و JAXA، این مشکلات را حل کنیم.

ناسا نمونه های ۵۰ ساله خاک ماه را بررسی می کند

ناسا تصمیم دارد برخی از نمونه های خاک ماه را بررسی کند که حدود ۵۰ سال پیش در ماموریت های آپولو جمع آوری و به زمین آورده شده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، ناسا بالاخره پس از حدود ۵۰ سال نمونه‌های جمع‌آوری شده از سطح ماه را بررسی می‌کند. این نمونه‌ها در مأموریت‌های آپولو جمع‌آوری شده‌اند.

سازمان فضایی مذکور در هفته جاری اعلام کرده دو گروه از محققان نمونه‌های جمع‌آوری شده از ماه در مأموریت‌های آپولو ۱۵ تا آپولو ۱۷ را بررسی می‌کنند. برخی از این نمونه‌ها پس از رسیدن به زمین هرگز باز نشده‌اند.

هدف محققان مرکز Goddard Space Flight Center از بررسی نمونه‌های ماه، درک بهتر از ترکیبات طبیعی موجود در سطح آن و شیوه مقاومت این مواد در برابر اشعه‌های کهکشانی است.

ناسا امیدوار است با بررسی نمونه‌های قدیمی، قبل از مأموریت‌های آتی خود در دهه ۲۰۲۰ میلادی به اطلاعات بیشتری دست یابد.

به‌هرحال این نمونه‌ها از اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی تاکنون در انبارهای قدیمی بوده‌اند.