پنجشنبه , ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » دستهبندی نشده » ایالات متحده می تواند جزئیات دزدی‌های مقامات جمهوری اسلامی را به مردم بگوید

ایالات متحده می تواند جزئیات دزدی‌های مقامات جمهوری اسلامی را به مردم بگوید

ریچارد‌ گلدبرگ، تحلیلگر آمریکایی: ایالات متحده می تواند جزئیات دزدی‌های مقامات ایران را به مردم بگوید.

توضیح سیگال مندلکر، معاون وزارت خزانه داری در امور اطلاعات مالی تروریسم درباره تحریم‌های جدید.

نشست بنیاد دفاع از دموکراسی: «اقدامات فریبنده مالی ایران»؛ گزارش معاون خزانه داری آمریکا

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها روز سه شنبه میزبان نشستی با عنوان «اقدامات فریبنده مالی ایران» بود. در این نشست، معاون وزارت خزانه داری در امور اطلاعات مالی تروریسم مهمترین اقدامات اخیر خزانه داری آمریکا علیه جمهوری اسلامی را مورد اشاره قرار داد.

در ابتدای این نشست، سیگال مندلکر، معاون وزارت خزانه داری در امور اطلاعات مالی تروریسم سخنران مدعو بود.

او در اشاره به اقدامات این وزارتخانه علیه جمهوری اسلامی گفت: همانطور که ارزش ریال در حال سقوط آزاد است، نیروی قدس سراسیمه به دنبال ارزهای خارجی برای تامین مالی پراکسی‌های خود در منطقه بوده و بانک مرکزی ایران نیز به آن کمک کرده است.

وی افزود: ما برای مقابله با این فریبکاری‌ها با همکاری شرکای‌مان در امارات شبکه تبادل ارزی نیروی قدس را شناسایی و منهدم کردیم و به سایر کشورها می‌گوئیم در کار با بانک مرکزی ایران فریب نخورید.

این مقام خزانه داری آمریکا تاکید کرد: به عنوان بخشی از استراتژی پرزیدنت، ما فشار مالی بی‌سابقه‌ای بر رژیم ایران وارد می‌کنیم و توان بالای اقتصادی ما انتخابی روشن را در برابر رژیم قرار می‌دهد: از حمایت غیرقابل قبول خود از تروریسم، فعالیت‌های بی‌ثبات کننده منطقه‌ای و نقض حقوق بشر دست بر دارید، یا با مصیبت اقتصادی مواجه شوید.

تحلیل کارشناسان

«مارک دوبویتز» مدیر اجرایی اندیشکده دفاع از دموکراسی‌ها و «ریچارد‌ گلدبرگ» پژوهشگر این اندیشکده و همچنین «الیزابت روزنبرگ» از مرکز مطالعات امنیتی نیو آمریکن در این نشست سخنرانی کردند.

«ریچارد‌ گلدبرگ» در این نشست گفت: آمریکا و جهان با رژیمی مواجه است که نه تنها مساله نگران کننده دارد، بلکه با اقدامات نامشروع و غیر قانونی، پول برای انجام اقدامات بر هم زننده انجام می دهد.

وی افزود: بنابراین باید دسترسی ایران به سوئیفت کاملا قطع شود؛ اگر چه اجرای آن با دشواری‌هایی مواجه خواهد بود؛ چه از سوی خود سوئیفت به خاطر از دست دادن مشتری شان و چه از سوی کشورهای اروپایی.

«الیزابت روزنبرگ» از مرکز مطالعات امنیتی نیو آمریکن در این نشست گفت: برای اجرای کامل قطع ارتباط ایران با سوئیفت، همکاری اتحادیه اروپایی خیلی مهم و حیاتی است. البته ما شاهد همکاری آنها پیش از برجام بودیم.

وی افزود: به نظرم بنیادهای مالی و بانک‌های بزرگ اروپایی برای عدم گرفتاری در نقض قوانین تحریم آمریکا همراهی خواهند‌ کرد. در این صورت بانک‌های ایرانی به دنبال راههای دیگر برای دور زدن این تحریم خواهند رفت.

اما «مارک دوبویتز» مدیر اجرایی اندیشکده دفاع از دموکراسی‌ها درباره واکنش جمهوری اسلامی گفت: رژیم ایران رژیمی است که برای انجام اهدافش به اقدامات مجرمانه دست می زند بنابراین وزارت خزانه داری امریکا روش‌های مقابله با این اقدامات را افزایش داده است.