سه شنبه , 2 بهمن 1397
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه!

آخرین تحولات خاورمیانه!

رایزنی موگرینی و الجبیر درباره برجام، تحریم انتخابات پارلمانی عراق توسط حزب بارزانی، بیانیه شدیداللحن اردوغان علیه کردهای سوریه، افشاگری بی سابقه داود اوغلو در مورد دستور اردوغان برای سرنگونی جنگنده روس و تماس تلفنی ترامپ با امیر قطر ساعاتی پس از بالا گرفتن تنش‌ها با امارات از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به خروج سازمان بدر و جنبش عصائب الحق از ائتلاف با حیدرالعبادی نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»، یک منبع آگاه روز دوشنبه گفت، سازمان بدر و جنبش عصائب الحق از ائتلاف نصر العراق به رهبری حیدر العبادی نخست‌وزیر این کشور خارج شدند.

منابع آگاه گفتند: شروطی که حیدر العبادی مطرح کرده، منجر به خروج برخی از احزاب سیاسی از ائتلاف وی شده است.

از سوی دیگر، فراکسیون پارلمانی الصادقون عراق بعد از تصمیم خود برای خروج از ائتلاف العبادی اعلام کرد که دلیل این تصمیم‌گیری، حضور برخی شخصیت‌ها در این ائتلاف که مظنون به فساد هستند، است.

العبادی روز شنبه در بیانیه‌ای از تشکیل یک ائتلاف انتخاباتی موسوم به «النصر» خبر داد و از تمامی جریان‌های سیاسی خواست به «این ائتلاف ملی و فراطایفه‌ای» بپیوندند.

العبادی در این بیانیه افزود: «این ائتلاف در مسیر حفاظت از پیروزی‌ها و خون شهدا و مبارزه با فساد و با تکیه بر توانمندی‌های ملی تشکیل شده است.»

افساگری بی سابقه داود اوغلو در مورد دستور اردوغان برای سرنگونی جنگنده روس/خروج سازمان بدر و جنبش عصائب الحق از ائتلاف با حیدرالعبادی/تحریم انتخابات پارلمانی عراق توسط حزب بارزانی/بیانیه شدیدالحن اردوغان علیه کردهای سوریه

نخست‌وزیر عراق تصریح کرد: «ائتلاف النصر برای همه عراقی‌ها فعالیت و یکپارچگی کشور و تقویت حاکمیت ملی را تقویت و اشتباهات را اصلاح و عدالت و برابری را در میان عراقی‌ها برقرار خواهد کرد.»

یک منبع که نخواست نامش فاش شود، تصریح کرد: تشکیل این ائتلاف با هدف ورود به ائتخابات آتی است که در دوازدهم ماه می (22 اردیبهشت 97) برگزار خواهد شد. ریاست ائتلاف «نصر العراق» را حیدر العبادی بر عهده دارد.

رایزنی موگرینی و الجبیر درباره برجام

دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از دیدار فدریکا موگرینی با وزیر خارجه عربستان سعودی در بروکسل خبر داد.

در بیانیه دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آمده است، موگرینی در دیدار با وزیر خارجه سعودی از تمایل ریاض برای تقویت روابطش با اتحادیه اروپا استقبال کرد؛ موضوعی که در ایجاد دفتر ویژه اتحادیه اروپا در عربستان سعودی و همچنین ایجاد یک اداره جدید ویژه اتحادیه اروپا در وزارت خارجه عربستان سعودی نشان داده شده است.

در این بیانیه همچنین از تبادل نظر موگرینی با عادل الجبیر درباره تازه‌ترین تحولات جاری منطقه‌ای و فراتر از منطقه خبر داده است.

افساگری بی سابقه داود اوغلو در مورد دستور اردوغان برای سرنگونی جنگنده روس/خروج سازمان بدر و جنبش عصائب الحق از ائتلاف با حیدرالعبادی/تحریم انتخابات پارلمانی عراق توسط حزب بارزانی/بیانیه شدیدالحن اردوغان علیه کردهای سوریه

دفتر موگرینی همچنین خبر داده که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه عربستان سعودی درباره فرایند سازش، سوریه، عراق، یمن، لبنان، برجام و شورای همکاری خلیج فارس رایزنی کردند.

تحریم انتخابات پارلمانی عراق توسط حزب بارزانی

حزب «دموکرات کردستان» عراق اعلام کرد، در انتخابات پارلمانی این کشور در استان کرکوک شرکت نخواهد کرد و از کُردها خواست تا در آن شرکت نکنند.

دفتر ریاست حزب بارزانی در بیانیه‎ای اعلام کرد، «کرکوک و همه مناطق کردستان اکنون خارج از مدیریت منطقه کردستان قرار دارند.»

در ادامه بیانیه آمده است: «تصمیم گرفته‎‌ایم در انتخابات پارلمانی در این مناطق بویژه استان کرکوک شرکت نکنیم.»

حزب دموکرات کردستان با تأکید بر اینکه استان کرکوک «تحت اشغال نظامی» قرار دارد، از کردهای عراق خواست تا از شرکت در این انتخابات خودداری کنند.

بیانیه شدیداللحن اردوغان علیه کردهای سوریه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز گذشته اعلام کرد، آنکارا اقدامات لازم برای نابودی نیروهای دموکراتیک سوریه را انجام خواهد داد.

وی در ادامه گفت: ما موضوع «عفرین» و «منبج» را به زودی حل و فصل خواهیم کرد و احتمال عملیات نظامی در هر لحظه وجود دارد.

رسانه های غربی از اقدام آمریکا برای تشکیل یک نیروی امنیتی جدید در شمال سوریه که بخش اعظم آن را نیروهای کرد سوری تشکیل می دهند، خبر داده اند.

افساگری بی سابقه داود اوغلو در مورد دستور اردوغان برای سرنگونی جنگنده روس/خروج سازمان بدر و جنبش عصائب الحق از ائتلاف با حیدرالعبادی/تحریم انتخابات پارلمانی عراق توسط حزب بارزانی/بیانیه شدیدالحن اردوغان علیه کردهای سوریه

نیروهای دموکراتیک سوریه، گروهی شبه‌نظامی تحت حمایت ائتلاف به رهبری آمریکاست. این گروه هر چند دربرگیرنده اعراب سوریه هم است، هسته مرکزی و جنگجویان اصلی آن را کـردهای سوریه تشکیل می‌دهند. بسیاری از شبه‌نظامیان کرد با گروه «یگان‌های مدافع خلق» مرتبط هستند که آنکارا آن را بخشی از «حزب کارگران کردستان» و در نتیجه یک گروه «تروریستی» می‌داند.

ایالات متحده نیز حزب کارگران کردستان (پ ک ک) ترکیه را سازمانی تروریستی قلمداد می‌کند اما ارتباط میان نیروهای دموکراتیک و پ ک ک را رد کرده و به کمک‌های خود به نیروهای دموکراتیک سوریه ادامه داده‌ است.

مدتی است، تشکیل این نیروی امنیتی جدید، با اعتراض و نگرانی ترکیه روبه‌روست. سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه نیز گفته رخدادهای تازه «نگران‌کننده و غیرقابل‌قبول» است.

افساگری بی سابقه داود اوغلو در مورد دستور اردوغان برای سرنگونی جنگنده روس

داوود اوغلو، نخست وزیر سابق ترکیه با ارائه گزارشی به پارلمان ترکیه اعلام کرد، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری این کشور شخصا دستور ساقط کردن جنگنده روسیه را داده بود. بنا بر این گزارش، انتشار این گزارش در رسانه های ترکیه ممکن است روابط این کشور با روسیه را وارد بحران جدیدی کند.

این در حالی است که اردوغان پیشتر به دروغ مدعی شده بود، جنبش «خدمت» وابسته به فتح الله گولن، روحانی در تبعید این کشور را به ساقط کردن جنگنده روس متهم کرده و گفته بود، دو خلبان وابسته به این جنبش جنگنده روس را ساقط کردند تا موجب تنش و درگیری بین ترکیه و روسیه شوند.

افساگری بی سابقه داود اوغلو در مورد دستور اردوغان برای سرنگونی جنگنده روس/خروج سازمان بدر و جنبش عصائب الحق از ائتلاف با حیدرالعبادی/تحریم انتخابات پارلمانی عراق توسط حزب بارزانی/بیانیه شدیدالحن اردوغان علیه کردهای سوریه

نیروی هوایی ترکیه جنگنده روس از نوع سوخوی ۲۴ را ۲۴ نوامبر ۲۰۱۵ به ادعای اینکه حریم هوایی ترکیه را در مرزهای مشترک با سوریه نقض کرده‌، ساقط کردند. در این حمله که بر خلاف ادعای ترکیه در عمق 5 کیلومتری آسمان استان لاذقیه سوریه صورت گرفت، یکی از دو خلبان این هواپیما پس از فرود سالم با چتر توسط گروه های تروریستی تکفیری وابسته به سازمان اطلاعات ترکیه بطرز فجیعی کشته شده و نفر دوم توسط تیم مشترک نیروهای ویژه ارتش سوریه و حزب الله نجات داده شد.

تماس تلفنی ترامپ با امیر قطر ساعاتی پس از بالا گرفتن تنش‌ها با امارات

«شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، در تماس تلفنی، آخرین وضعیت روابط دوجانبه و تحولات اخیر خاورمیانه را بررسی کردند.

آن طور که خبرگزاری آناتولی گزارش داده، این تماس تلفنی به ابتکار عمل طرف آمریکایی برقرار شده و در آن، نحوه تحکیم روابط دوستانه موجود و افزایش همکاری‌ها در همه عرصه‌ها بخصوص حوزه مبارزه مشترک با تروریسم مورد بررسی قرار گرفته است.

در این گزارش آمده، ترامپ در سخنان خود، از نقش قطر در پیشبرد مبارزه با تروریست‌های خاورمیانه تقدیر کرده است.

این تماس تلفنی ساعتی پس از آن برقرار شده که اماراتی‌ها، مدعی ایجاد مزاحمت از سوی جنگنده‌های قطری برای هواپیماهای مسافربری خود شده‌اند و تنش‌ها بین اعراب حاشیه جنوبی خلیج‌فارس، باز هم بالا گرفته است.

امارات یکی از چند کشور عربی است که در تنش دیپلماتیک اخیر میان عربستان و قطر، جانب ریاض را گرفت و به محاصره اقتصادی و هوایی قطری‌ها پیوست.