دوشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » سردار رمضان شریف: سیدحسن نصرالله مسئول اول حزب الله لبنان یادآور حمایتهای همه جانبه ایران از آنهاست

سردار رمضان شریف: سیدحسن نصرالله مسئول اول حزب الله لبنان یادآور حمایتهای همه جانبه ایران از آنهاست

در پی اظهارات رهبر گروه حزب الله دایر بر اینکه ایران همه نیازهای مالی این گروه – از نان و آب برای خوردن ونوشیدن تا همه نیازهای مالی و موشکها یش -را تامین می کند،سرداررمضان شریف مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران ایران همچنین گفت که محور کشورهای حامی اسرائیل بیش از این نمی توانند کاری بکنند و سخنان اخیر سیدحسن نصرالله بهانه بیشتری به دست آنان نمی دهد و نباید نگران عواقب اعلام علنی حمایت ایران از این گروه بود.

شیخ حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، دو روز پیشتر در یک سخنرانی عمومی با اشاره به محدودیت‌های اخیر مالی علیه این گروه گفت که این محدودیت‌ها تاثیری در وضعیت حزب‌الله ندارد چون تمام منابع مالی حزب‌الله نه از بانک‌ها بلکه از سوی ایران تامین می‌شود.گروه شبه نظامی شیعه حزب الله لبنان متهم به انجام بمبگذاری ها و حملات دیگری علیه یهودیان و اسرائیل است و از سوی کشورهای غربی، اسرائیل و اعضای اتحادیه عرب یک سازمان تروریستی تلقی می شود.
به گزارش  بی بی سی فارسی به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، سردار رمضان شریف مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران ایران گفت که ایران از قبل به خاطر حمایت از حزب الله شاهد فشارهایی بوده بنابراین بعید است این فاش‌گویی عواقب تازه دیگری برای ایران داشته باشد. “رژیم صهیونیستی – اشاره به اسرائیل – و متحدان غربی و عربی این رژیم به اندازه کافی در مجامع بین المللی و منطقه ای و در مصاحبه های مطبوعاتی خود همواره بر حمایت جمهوری اسلامی از حماس پافشاری کرده اند. پشتیبانی ایران از حزب الله “در حمایت از فلسطین و مبارزه” با اسرائیل “مساله پنهانی نبوده و این موضع جمهوری اسلامی ایران به کرار در سخنان امام و رهبری و مواضع رسمی جمهوری اسلامی ایران به صورت شفاف بیان شده است.”رهبر حزب‌الله در سخنان اخیر خود از ایران و آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به دلیل حمایت‌های از این گروه قدردانی کرد. حزب‌الله پیش از این هم به حمایت‌های ایران از خود اشاره کرده اما چنین صراحتی در تایید دریافت “تمام” منابع مالی و تجهیزات نظامی از سوی رهبران این جنبش کم‌سابقه است.این گروه شبه نظامی اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی در خلال اشغال لبنان توسط اسرائیل با کمک ایران تشکیل شد، هرچند ریشه های عقیدتی آن به جنبش احیای اسلامی شیعه در دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی بازمی گردد.این گروه به تدریج به یکی از میانجیگران مهم قدرت در نظام سیاسی لبنان بدل شده و عملا در کابینه صاحب قدرت وتو شده است.بعضی از مردم لبنان حزب الله را تهدیدی برای ثبات این کشور می دانند اما این گروه همچنان در میان شیعیان لبنان محبوب است.حمایت این گروه از دولت سوریه و اتحاد آن با ایران از علل افزایش خصومت کشورهای عرب خلیج فارس به رهبری عربستان سعودی بوده است.

 

از سوی دیگر درواکنش به اظهارات عجیب سیدحسن نصرالله  سعدالحریری دست به واکنش زد.
به گزارش سایت دبی-العربیه.نت فارسی  سعد الحریری، نخست وزیر سابق لبنان، شامگاه روز شنبه در مراسم افطاری که طرابلس در شمال لبنان برگزار کرد، به اظهارات حسن نصر الله، دبیر کل شبه نظامیان حزب الله پاسخ داد. او گفت که حزب الله اعتراف کرد که یک حزب کاملا ایرانی است.وی در واکنش به گفته اخیر نصر الله مبنی بر اینکه اموال، حقوق ماهانه و موشک های آنها از ایران است گفت:« او از سپاه پاسداران است و اعتراف می کند که حزبی کاملا ایرانی است و اعتراف می کند که دستورات یک کشور خارجی را اجرا می کند.»وی بدون نام بردن از نصر الله اظهار داشت:« کسانی هستند که اصرار دارند که ، اول ایران، اول سوریه، اول عراق، اول یمن، اول بحرین، … اما لبنان در آخر باشد.»وی به شدت از پیروان قاسم سلیمانی انتقاد کرد و گفت: «قاسم سلیمانی» و پیروان او در لبنان به جنگ در سوریه و عراق و یمن اکتفا نکرده اند؛ بلکه بحرین را هم به جنگ و فتنه تهدید کرده اند. این نمونه از غرور و بلندپروازی ایران فقط باعث افزایش تنش میان عرب ها و ایران می شود. »

به گزارش بولتن نیوز،”سعد حریری،” رئیس حزب المستقبل لبنان، با این ادعا که حزب الله حزبی ایرانی است اظهار داشت: حزب الله دستورات ولی فقیه را بر منافع لبنان و جهان عرب اولویت می‌دهد.

شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر سخنرانی سعد حریری رئیس جریان المستقبل لبنان را که در مراسم افطار این حزب در طرابلس ایراد شد بصورت مستقیم پوشش داد.
حریری از همان ابتدای سخنرانی، حمله به ایران و حزب الله را آغاز کرد و مدعی شد: در حالی که کشور ما (لبنان) در بحران نهادهای حکومتی گرفتار است و لبنان برای سومین سال بدون رئیس جمهور است و بحران اقتصادی با کاهش رشد و افزایش بیکاری گریبان مردم را گرفته و نیازمند بسیج همه امکانات برای استمرار معجره دوری از جنگ در منطقه ای است که در آن جنون قتل و ویرانی رو به افزایش است، عده ای بجای گفتگو با لبنانی های مخلص در مورد امنیت و امان مردم لبنان بر اولویت دادن ایران، سوریه، عراق، یمن و بحرین اصرار دارند و لبنان را در الویت آخر قرار داده اند.
وی در سخنانی بی اساس مدعی شد: “قاسم سلیمانی” و پیروان او در لبنان به جنگ در سوریه و عراق و یمن اکتفا نکرده اند؛ بلکه بحرین را هم به جنگ و فتنه تهدید کرده اند. این نمونه از غرور و بلندپروازی ایران فقط باعث افزایش تنش میان عرب ها و ایران می شود.
ما در لبنان بر نریختن بنزین بر آتش فتنه ها و عدم دخالت در امور داخلی کشورهای دوست اعتقاد داریم تا نفرتها و خشونت هایی که ضد عربستان سعودی مطرح می شود از بین برود.
حتی یک کشور عربی وجود ندارد که ایران با مال یا احزاب و یا علما در آن نفوذ کرده باشد و دچار آشوب نشده باشد. ما خواهان دور بودن کشورمان از نفوذ ایران هستیم و نمی خواهیم فتواهای ایرانی بر منافع ملی مان اولویت داده شوند. ما در لبنان نمی خواهیم انعکاس دهنده اقدامات قاسم سلیمانی در منطقه و دعوت او به آشوب و آتش افروزی در بحرین باشیم. آنچه از اوضاع سوریه بر سر ما آمده برایمان کافی است و برای شیعیان لبنان هم انتقال از جنگی به جنگ دیگر کافی است.
سعد حریری به خوش خدمتی برای سعودی‌ها بسنده نکرد و در ادامه به فرمانده تازه شهید شده لبنان نیز اهانت کرد و مدعی شد: دیشب در مورد نقش (فرمانده شهید مصطفی) بدرالدین در ویرانگری ها در منطقه گفته شد؛ اما برای ما همان بس که بدرالدین در ترور رفیق حریری متهم بود. همه قهرمانی های منسوب به او در همین نقطه به صفر تبدیل می شوند. او در ریختن خون مردم سوریه دخالت داشته است و مردم لبنان با او مخالفند. حزب الله اعتراف کرد که همه دارایی ها و موشکها و خوراکش از انبارهای سپاه ایران می آید. این یعنی، حزب الله حزبی ایرانی است و برای اجرای طرح های سیاسی و نظامی و دینی ایران تلاش می کند و دستورات ولی فقیه را بر منافع لبنان و همه عربها اولویت می دهد. این حزب، عربستان سعودی را جنایتکار می داند زیرا اجازه نمی دهند بحرین به پایگاه ایران تبدیل شود. همانگونه که به حوثی ها اجازه نداد تا از یمن به عنوان پایگاه ایران استفاده کنند.
ایران به حزب الله لبنان کمک مالی می کند و در عراق به بسیج مردمی کمک ارائه می دهد و حوثی ها را در یمن تغذیه مالی می کند. گروههای مذهبی را در سودان و مصر و الجزایر و قطیف تحت حمایت دارد. به عبارتی ساده، ایران به فتنه گری در جهان عرب مشغول است.