جمعه , ۱ بهمن ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » واکنش کارشناسان آمریکایی به واکسن روسیِ کرونا “اسپوتنیک-5” / تزریق واکسن به دختر پوتین و سایرشهروندان درروسیه!

واکنش کارشناسان آمریکایی به واکسن روسیِ کرونا “اسپوتنیک-5” / تزریق واکسن به دختر پوتین و سایرشهروندان درروسیه!

روز گذشته، “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه از ثبت نخستین واکسن جهان علیه ویروس کرونا در این کشور خبر داد. این دارو، مشابه نخستین ماهواره مصنوعی که در سال ۱۹۵۷ به فضا فرستاد شده، “اسپوتنیک-5” نامگذاری شده است.

آنتونی فائوچی، کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی در آمریکا گفت: در رابطه با اثربخشی و ایمن بودن واکسن جدید کووید-۱۹ که در روسیه مورد تایید قرار گرفته، تردید دارم.

وزارت بهداشت روسیه اعلام کرد، واکسن تولید شده توسط مرکز تحقیقات ملی گامالیا، علیه ویروس کرونا که “اسپوتنیک-۵” نام گرفته، بعد از انجام تزریق دوگانه، مصونیت ایمنی برای مدت دو سال در بدن ایجاد خواهد کرد.رئیس جمهوری روسیه روز  سه شنبه از واکسیناسیون یکی از دخترانش در برابر ویروس کرونا خبر داد و گفت که دمای بدن دخترش پس از دو بار تزریق اندکی افزایش یافته اما باز به حالت طبیعی برگشته و حال او کاملاً خوب است.ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه امروز، سه شنبه در نشستی با اعضای کابینه وزراء اعلام کرد که یکی از دختران وی واکسن ساخت این کشور علیه ویروس کرونا را تجربه کرده است.

پوتین توضیح داد: پس از اولین تزریق واکسن، دمای بدن او به ۳۸ درجه افزایش یافت، روز بعد از آن، دماسنج کمی بیش از ۳۷ درجه را نشان داد. پس از تزریق دوم، درجه حرارت بدن وی باز کمی افزایش یافت، ولی پس از آن همه چیز به حالت عادی بازگشت و او الان احساس خوبی دارد و آنتی‌بادی‌های ویروس کرونا در بدنش زیاد شده است».رئیس جمهوری روسیه در این نشست همچنین از ثبت نخستین واکسن جهان در برابر ویروس کرونا در این کشور خبر داد و ابراز امیدواری کرد که تولید انبوه دارو در آینده نزدیک آغاز شود.پوتین همچنین تأکید کرد که واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در روسیه باید به صورت داوطلبانه انجام شود.پیش از این، “الگ گریدنی‌یف” معاون وزیر بهداشت روسیه اعلام کرده بود که روسیه به نخستین کشور جهان تبدیل خواهد شد که واکسن علیه عفونت ویروس کرونا را ثبت می‌کند. به گفته وی، واکسنی که توسط مرکز تحقیقات ملی “گامالی” تولید شده، در تاریخ ۱۲ آگوست (۲۲ مرداد ماه) ثبت خواهد شد.

 ایمن سازی واکسن روسی کرونا چقدر خواهد بود؟ به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم از خبرگزاری «تاس»، دفتر مطبوعاتی وزارت بهداشت روسیه اعلام کرد که ایمنی بوجود آمده در بدن پس از تزریق واکسن ضد ویروس کرونا، ساخته شده توسط مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی گامالیا، تا دو سال طول خواهد کشید.

در بیانیه منتشره آمده است: «واکسن “Gam-COVID-Vac” شامل دو جزء بردار بر اساس آدنوویروس انسانی است. طرح تزریق دوگانه این دارو، امکان ایجاد ایمنی طولانی مدت برای شخص دریافت کننده آن را فراهم می آورد. تجربه استفاده از واکسن‌های دو برداری (با طرح تزریق دوگانه) نشان داده است که مصونیت ایمنی برای مدت دو سال به طول خواهد کشید.»

دفتر مطبوعاتی وزارت بهداشت روسیه همچنین یادآور شد که واکسن تولید شده توسط مرکز تحقیقات ملی گامالیا، در چارچوب مراحل آزمایشگاهی و بالینی به روی چندین گونه از حیوانات و سپس به روی داوطلبان انسانی، تمامی تحقیقات لازم درباره کارآیی، تاثیرگذاری و ایمن سازی را پشت سر گذاشته و بعنوان یک داروی ایمن برای جلوگیری از ابتلا به عفونت کووید-19 موثر شناخته شده است.

روز گذشته (سه شنبه) همچنین “میخائیل موراشکو” وزیر بهداشت روسیه یادآور شد که در بدن تمامی داوطلبانی که در آزمایش واکسن ویروس کرونا شرکت کرده بودند، مقادیر بالایی از آنتی بادی‌های ضد عفونت کووید-19 ایجاد شده است، در حالی که هیچ یک از آنها عوارض جدی به خاطر انجام واکسیناسیون نداشته و ندارند.

مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی گامالیای وزارت بهداشت روسیه، با همکاری وزارت دفاع این کشور، آزمایشات انسانی به روی واکسن ویروس کرونا را در تاریخ ۱۷ ژوئن (۲۸ خرداد ماه) آغاز کرد. این آزمایشات شامل دو گروه از داوطلبان بود که هر کدام 38 نفر بودند و در حال حاضر تمامی آنها بدون داشتن عوارض جانبی، وضعیت جسمانی مطلوب داشته و در برابر ویروس کرونا مصونیت پیدا کرده‌اند.

 واکنش کارشناسان آمریکایی به واکسن روسیِ کرونا به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، آنتونی فائوچی، کارشناس ارشد بیماری‌های عفونی در آمریکا گفت: در رابطه با اثربخشی و ایمن بودن واکسن جدید کووید-۱۹ که در روسیه مورد تایید قرار گرفته، تردید دارم.

دکتر «آنتونی فائوچی» کارشناس ارشد بیماریهای عفونی در آمریکا در واکنش به ساخت و تایید اولین واکسن کرونا در روسیه گفت: به طور جدی در مورد واکسن کروناویروس که اثربخشی و ایمن بودن آن در روسیه مورد تایید قرار گرفته است، تردید وجود دارد.

روز گذشته (سه شنبه) مسکو اعلام کرد که واکسن کشف شده برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ مورد تایید است.

وی افزود: امیدوارم که روسیه حقیقتا و قطعا ایمن بودن و اثربخشی این واکسن را تایید کند. من به طور جدی تردید دارم که آنان این کار را کرده باشند.

فائوچی، مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی در آمریکا همچنین یادآور شد: داشتن یک واکسن و تایید اثربخشی و ایمن بودن آن دو مساله متفاوت از یکدیگر است. ما در حوزه واکسن بیماری کووید-۱۹ چندین گزینه داریم. بنابراین اگر به دنبال آن باشیم که به تعدادی انسان آسیب وارد کنیم یا به آنان واکسنی تزریق کنیم که کارایی لازم را نداشته باشد می‌توانیم از هفته آینده این کار را انجام دهیم. اما این شیوه عملی نیست.

همچنین سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده است: تنها واکسنی مورد تایید قرار خواهد گرفت که از ۵۰ درصد اثربخشی لازم برخوردار باشد.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان، سازمان جهانی بهداشت (WHO) نیز اعلام کرد که در تماس با مقامات و محققان روس هستند تا جزئیات آزمایش و تحقیقات واکسن جدید بیماری کووید-۱۹ مورد بررسی قرار گیرد. طبق اعلام این سازمان ۲۸ واکسن در سراسر جهان در مرحله تست انسانی قرار دارند.