پنجشنبه , ۳۰ دی ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » رگه‌هایی از دخالت تل‌آویو در حادثه بیروت پدیدار شد!

رگه‌هایی از دخالت تل‌آویو در حادثه بیروت پدیدار شد!

در حالی که رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند تا با گرفتن موضعی حق به جانب خود را مبرا از دخالت در انفجار بزرگ بیروت نشان دهد ، سخنان جسته و گریخته‌ای که از لابلای سخنان و تحلیل‌های کارشناسان این رژیم منتشر می‌شود رگه‌هایی از این دخالت را بر ملا می‌کند.

تحلیل رسانه‌های عبری از انفجار بیروت/ رگه‌هایی از دخالت تل‌آویو در فاجعه ۴ آگوست پدیدار شد

به گزارش مشرق، با وجود اقدام شهرداری تل آویو در انعکاس تصویر پرچم لبنان بر روی ساختمان این شهرداری که با واکنش های شدید صهیونیستها روبرو شد با  نگاهی به رسانه های عبری زبان رژیم صهیونیستی می توان به وضوح به این نتیجه رسید محافل مختلف از جمله محافل امنیتی این رژیم نه تنها از این اقدام خوشحال هستند، بلکه به گفته بسیاری از کارشناسان این انفجار دقیقا در راستای منافع رژیم صهیونیستی است.‎

موشه ویجیلین نماینده سابق کنست رژیم صهیونیستی که شامگاه دیشب در میزگرد شبکه 7 تلویزیون رژیم صهیونیستی شرکت کرده بود علنا اعلام کرد بسیار خوب است که این انفجار در لبنان رخ داده است، زیرا اگر این اتفاق در بیروت رخ نمی داد اوضاع در تل آویو دچار انفجار می شد حال اگر چند کودک هم در این انفجار کشته شدند بار اخلاقی این مسئله به عهده آنها است.

رون بن یاشای تحلیلگر روزنامه یدیعوت احارانوت هم درباره انفجار مهیب در بیروت آن را به زعم خود اقدامی دانست که می تواند عملیات انتقام جویانه حزب الله علیه مواضع (رژیم صهیونیستی) را در واکنش به ترور یکی از کادرهایش در سوریه متوقف کند.

او در عین حال اعتراف می کند با وجود آن که تل آویو منافع خاص خود را در از بین بردن تسلیحات و مراکز نظامی فعال در بهبود هدف گیری موشک های حزب الله در خاک لبنان دارد ،اما بر اساس اطلاعات موجودی که در اختیار است حزب الله  چنین نقاطی را در بندر بیروت در اختیار ندارد.

او در عین حال با اشاره به سخنان دونالد ترامپ مبنی بر اینکه این انفجار بر اثر نوعی بمب بوده است تاکید کرد چنین سخنانی به طور ضمنی اسرائیل را در مظان اتهام قرار داده و با وجود اعلام (ادعای) اسرائیل در عدم دست داشتن در این انفجار شک و تردیدها را به طور کامل به سوی آن سوق می دهد.

بن یاشای اعتراف می کند با وجود آنکه ترامپ مستقیما نامی از اسرائیل نبرد، اما مشخص است که اسرائیل متحد اصلی آمریکا بوده و بسیاری از اطلاعاتی جاسوسی ارتش (رژیم صهیونیستی) و موساد از طریق منابع آمریکایی به دست آمده است .

او در ادامه افزود پس می توان گفت که این سخنان ترامپ زیان های شدید و بی حد و حصری را به اسرائیل  در منطقه خاورمیانه و جهان وارد کرد.

روزنامه معاریو هم در گزارشی درباره این انفجار نوشت ارتش و سرویس های امنیتی آخرین تحولات مربوط به انفجار مهیبی که بیروت را به لرزه در آورد پیگیری می کنند با این حال تل آویو در این شرایط خاص نمی تواند هیچ ارتباط مستقیمی بین محل وقوع انفجار مهیب و سازمان حزب الله پیدا کند .

در این میان گای بشور کارشناس تحلیلگر سیاسی صهیونیست نیز در مقاله ای که در پایگاه عبری زبان (gplanet) باز نشر یافته این پرسش قابل تامل را پرسید که آیا این همان وعده بازگرداندن لبنان به عصر حجر (که پیش از این رهبران رژیم صهیونیستی وعده انجام آن را علیه لبنان داده بود)  است؟

نتیجه گیری واضح تر را  اما رونی دانیال در پایگاه اطلاع رسانی شبکه 12 رژیم صهیونیستی گرفت و در همان تیتر خود نوشت این یک نتیجه خوب حداقل به طور موقت برای اسرائیل است.

وی در تحلیل خود نوشت : تجربه ثابت کرده است تحقیقات در رابطه درباره چنین حوادثی در کشوری همچون لبنان نه تنها مدتهای مدیدی به طول می انجامد بلکه اصولا به نتیجه خاصی هم نمی رسد!

درچنین شرایطی پرسش اصلی آن است که از این به بعد چه اتفاق خواهد افتاد؟

او در تهدیدی مجدد گفت همه می دانند که سلاح و مواد منفجره زیادی در مناطق مختلف دیگری از لبنان هم ذخیره شده است که در صورت انفجار آنها خسارت شدید دیگری به این کشور وارد خواهد شد.

او تاکید کرد این انفجار مهیب حداقل برای اسرائیل آرامش را به ارمغان خواهد آورد ، گرچه همگان می دانند که این آرامش ابدی نخواهد بود.

این مسئله را عمیر بوحبوط خبرنگار نظامی پایگاه اطلاع رسانی واللا هم مورد تایید قرار داده و به نقل از منابع آگاه در ساختار امنیتی ـ نظامی رژیم صهیونیست نوشت : همگان منتظر گام بعدی نصر الله هستند.

او خبر داد آویو کوخافی رئیس ستاد ارتش ، امروز پنج شنبه جلسه ای را  برای مشخص کردن وضعیت آماده باش در منطقه شمالی برگزار خواهد کرد .

در این جلسه سرویس اطلاعاتی ارزیابی خود را در مورد شرایط مرز با لبنان ارائه خواهد کرد.

او در مورد ارزیابی سرویس های امنیتی به انفجار بیروت هم نوشت : این انفجار می تواند زمینه ساز افزایش تنش بین گروه های سنی (سعد حریری) و حزب الله شود.

هاآرتص هم در گزارشی در این رابطه به نقل از منابع ارتش صهیونیستی ادعا کرد ، انفجار مهیب بیروت برنامه های حزب الله را برای اقدام علیه اسرائیل دچار تغییر کرده است و بر این اساس ارتش به دنبال تغییراتی در نحوه آرایش نیروهای خویش است.

منبع: تسنیم