جمعه , ۱ بهمن ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته ویژه خبری /

بسته ویژه خبری /

 

برگزاری کنکور در ورزشگاه‌ها
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، با اشاره به افزایش قدرت سرایت کرونا ویروس، گفت: پیشنهاد ما در کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، در جلسات آتی برگزاری کنکور در استادیوم‌ها از جمله استادیوم آزادی و فضای باز آن است. دکتر مینو محرز با اشاره به جهش ویروس کرونا گفت: در ابتدای شیوع کرونا، هر یک نفر بیمار مبتلا به کووید_۱۹ ممکن بود چهار نفر را مبتلا کند، اما با جهش ویروس، هر یک نفر مبتلا به ویروس، می‌تواند ده نفر را مبتلا کند. وی که در یک برنامه رادیویی صحبت می کرد، درباره برگزاری کنکور در شرایط کرونایی گفت: کنکور سراسری برای هر دانش‌آموز تعیین سرنوشت برای او محسوب می‌شود و این امتحان باید در شرایطی به دور از استرس برگزار شود. پیشنهاد ما در کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، در جلسات آتی، برگزاری کنکور در استادیوم‌ها از جمله استادیوم آزادی و فضای باز آن است.

احمدی بیغش: مسلمانان چین هیچ مشکلی با حکومتشان ندارند
محمود احمدی بیغش نماینده شازند و عضو کمیسیون امنیت ملی در نطق امروزش در مجلس علی مطهری را نماینده بی خاصیت معرفی کرد و گفت: مسلمانان چین هیچ مشکلی با دولتشان ندارند و دادستانی باید به اظهارات مطهری در دفاع از مسلمانان چینی ورود پیدا کند. محمود احمدی بیغش نماینده شازند افزود: اخیرا شاهد برخی موضع‌گیری‌های نسنجیده و فاقد هرگونه اعتبار و استناد از سوی بعضی از سیاسیون بی‌خاصیت و همیشه طلبکار از جمله فردی که خود سابقه نمایندگی دارد در خصوص مسلمانان منطقه سین کیانگ چین هستیم که تحقیقات نشان می‌دهد نه تنها این اظهارات سخیف و ضد امنیت ملی صحت ندارد بلکه ده‌ها میلیون مسلمان چین با دولت و دولت با مسلمانان مشکلی ندارند و قیاس آن با مسلمانان فلسطین یک فتنه غرب‌گرایانه است و این اظهارات در راستای استمرار خط فکری نفاق‌برانگیز این جریان بی‌خاصیت و پرمدعا برای تحت تاثیر قرار دادن روابط مناسب ایران و چین صورت می‌گیرد.

گفتنی است، علی مطهری روز گذشته در توییترش نوشته بود: «مگر مسلمان چینی چه فرقی با مسلمان یمنی یا فلسطینی دارد؟» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اینجانب از منتقدان جدی پنهانکاری وزارت امور خارجه در بعضی از مسائل هستم، اما به هیچ‌وجه اظهارات مداخله‌جویانه جریان انحرافی اصلاحات و رهبران دچار توهم سیاسی این جریان پرهزینه را علیه منافع ملی برنمی‌تابم و از این تریبون از دادستان محترم کل کشور می‌خواهم ملاحظات را کنار گذاشته و با امثال این ذهن‌های بیمار با قاطعیت و شدت برخورد کند.

صدور دستور بازداشت عامل حمله مسلحانه به عوامل یک برنامه‌ تلویزیونی
رییس حوزه قضایی بخش حسن آباد در پی انتشار مطالبی در فضای مجازی در خصوص حمله مسلحانه با سلاح سرد به عوامل یکی از برنامه‌های تلویزیونی در روستای خانلق بخش حسن آباد فشافویه گفت: دستور بازداشت فردی که اقدام به استفاده از سلاح سرد کرده بود صادر شده است. حسینی رییس حوزه قضایی بخش حسن آباد در رابطه با حمله مسلحانه با سلاح سرد به عوامل یکی از برنامه‌های تلویزیونی در روستای خانلق بخش حسن آباد فشافویه، گفت: تحقیقات همه جانبه قضایی در مورد این پرونده در حال انجام است. حسینی تصریح کرد: در حال حاضر دستور بازداشت فردی که اقدام به استفاده از سلاح سرد کرده بود صادر شده است. رییس حوزه قضایی بخش حسن آباد بیان کرد: موضوعی که در رابطه با آزاد شدن متهم مطرح شده کذب است. رییس حوزه قضایی بخش حسن آباد اذعان کرد: تحقیقات همه جانبه لازم در خصوص این پرونده در دست انجام است و پیگیری‌های مربوطه قطعا انجام خواهد شد.

فرمانداری: زنجان محرم امسال پذیرای عزاداران حسینی از دیگر مناطق کشور نخواهد بود
فرماندار شهرستان زنجان گفت: با توجه به تداوم وضعیت قرمز زنجان از نظر شیوع بیماری کرونا، این شهرستان در محرم امسال پذیرای عزاداران حسینی از دیگر مناطق داخل و خارج استان نخواهد بود. رضا عسگری روز یکشنبه با بیان اینکه ما منتظر هستیم تا وزارت بهداشت و درمان آخرین تصمیمات و پروتکل‌های مربوط به مراسم ماه محرم را اعلام کند، افزود: بعد از اعلام پروتکل‌های وزارت بهداشت، در خصوص برگزاری مراسم یوم العباس و دسته عزاداری زینبیه اعظم تصمیم گیری خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: در هر صورت با توجه به شرایط حاکم بر زنجان از نظر شیوع کرونا، تحت هیچ شرایطی پذیرش عزاداران حسینی، چه از داخل استان و چه از خارج استان به شهرستان زنجان انجام نخواهد شد. عسگری با بیان اینکه دسته‌روی هیات های عزاداری در زنجان برگزار نمی شود، تصریح کرد: برنامه ریزی ها جهت برگزاری مراسم ماه محرم در زنجان به فراخور شرایط شیوع بیماری انجام می گیرد. فرماندار زنجان با بیان اینکه امسال مراسم تعزیه در شهر ارمغان‌خانه نیز برگزار نمی شود، اظهار داشت: در روستاهای این شهرستان نیز برگزاری مراسم تجمعی از قبیل تعزیه خوانی و عزاداری با توجه به شرایطی که مناطق خواهند داشت، تابع پروتکل های اعلام شده خواهد بود. عسگری به جلسه با مسئولان هیات ها و مداحان زنجان اشاره کرد و گفت: با مشارکت و همراهی هیات ها و تکایا، هماهنگی ها در جهت تمشیت امور در دستور کار است. اجتماع عظیم و عزاداری هشتم و یازدهم محرم زنجانی ها در فهرست ملی میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

نماینده مردم تهران: توقف طرح دو فوریتی تعویق کنکور
زهره الهیان، نماینده تهران در مجلس یازدهم طی رشته توییتی در صفحه شخصی‌اش، از پیگیری تعویق کنکور سراسری از طریق ستاد ملی مبارزه با کرونا خبر داد. وی نوشت: «پیرو صحتی که امروز در صحن علنی با آقای دگتر قالیباف درمورد تعویق کنکور سراسری داشتم، ایشان ضمن موافقت فرمودند: موضوع تعویق را از طریق ستاد ملی کرونا پیگیر خواهند شد. لذا با توجه به قول دکتر قالیباف مبنی بر پیگیری فعلا درمورد طرح دوفوریتی تعویق کنکور سراسری دست نگه می داریم تا ببینیم پیگیری ها نتیجه خواهد داد؟»

کیهان: روحانی باید اول «عذرخواهی» کند
کیهان نوشت: برای جلب اعتماد عمومی و همراه کردن ظرفیت جریان‌های ارزشی و انقلابی کشور با دولت، اعتراف به اشتباه، آنچنانکه آقای رئیس‌جمهور در مورد مسکن از کاهلی دولت گفت و اذعان کرد که کاری برای مسکن در پنج ‌سال اول دولت او انجام نشد و مشکلات کنونی ناشی از آن عدم اقدام دولت است، در بخش‌های دیگر نیز آقای روحانی با اعلام ناکامی ‌دولت خود و عذرخواهی از مردم، آستین همت را برای خدمت بالا بزند و آمادگی دولت خود برای تعامل با مردم و ارکان نظام را در مراحل عمل اعلام کند.

اعتراض محسن هاشمی به تخریب شخصیت آیت الله هاشمی در صداوسیما
محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران در واکنش به تخریب شخصیت آیت الله هاشمی در صدا و سیما به رئیس این سازمان نوشت و نسبت به سوگیری‌های رسانه ملی انتقاد کرد. در بخشی از این نامه آمده است: سوال اینجاست که چرا جریانات و رسانه‌هایی در داخل نظام و با پول بیت المال به جعل، تقطیع و تحریف سخنان و عملکرد آیت الله هاشمی می‌پردازند تا ذهنیت افکار عمومی را که در شرایط سخت اقتصادی قرار دارد نسبت به نظام تخریب کنند. مقام معظم رهبری، در خطبه تاریخی ۲۹ خرداد سال ۱۳۸۸، پس از ذکر سوابق، مجاهدت‌ها و عدم ثروت اندوزی آیت الله هاشمی رفسنجانی، تصریح می‌کنند که ” این‌ها حقایقی است که نسل جوان باید بدانند” و متاسفانه رسانه ملی بجای عمل به توصیه صریخ رهبرمعظم انقلاب، تریبون خود را در اختیار جریانات تندرو و افراطی قرار داده است که بصورت آشکار به تحریف و جعل تاریخ می‌پردازند. جنابعالی خود یکی از مدیران خدوم دولت سازندگی بوده اید و از نزدیک شاهد زندگی شخصی آیت الله هاشمی رفسنجانی بوده اید، اما خوشبختانه امروز در‌های منزل ایشان که از سال ۱۳۶۰ تا روز پایانی عمر، در آن زندگی کرده اند با همه وسایل و لوازم خانه، با تبدیل شدن به موزه، به روی مردم گشوده شده، مناسب است که دوربین‌های صداوسیما را به درون این خانه بفرستید تا با تصویر برداری از خانه و وسایل مشخص شود که آیا زندگی ایشان توام با اشرافی گری بوده است یا مصداق ساده زیستی؟ و بسیار بهتر خواهد بود که دوربین صداوسیما به اندرونی بسیاری از مدعیان زهدفروشی وانقلابی گری نیز برود که عیار مردمی بودن مشخص شود.

حاجی‌بابایی: روند انتخاب بذرپاش قانونی بود
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس پاسخ نامه رئیس مجلس درباره بررسی نحوه انتخاب رئیس دیوان محاسبات را داد. در پی نامه روز چهارشنبه محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه جهت بررسی مجدد فرآیند انتخاب رئیس دیوان محاسبات کشور، حمیدرضا حاجی‌بابایی در نامه‌ای به قالیباف اعلام کرد، پس از برگزاری مجدد دو جلسه اعضای کمیسیون و بررسی برخی انتقادات، بار دیگر درستی فرایند انتخاب رئیس دیوان محاسبات مورد تایید اعضای کمیسیون بودجه مجلس قرار گرفته است. در نامه حاجی بابایی که امروز به رئیس مجلس نوشته شده است با اشاره به برگزاری جلسات مجدد اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و نیز بررسی برخی انتقادات، اعتراضات و نامه های ارسالی به آنان، تاکید شده است که با اتفاق نظر اعضای حاضر در این کمیسیون، تمامی شرایط مندرج در قانون دیوان محاسبات، قانون آیین نامه داخلی و نیز شرایط مندرج در تبصره های آن در فرایند معرفی رئیس و دادستان دیوان به صحن مجلس و انتخاب آنها لحاظ شده است.

دفاع تمام قامت احمد توکلی از طرح بازگشت کوپن
عضومجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به لزوم بازگشت کوپن به اقتصاد کشور گفت: به دلیل سیاست‌های ارزی نادرست دولت، مردم آبگوشت که هیچ، حتی نمی‌توانند اشکنه بخورند. احمد توکلی در مصاحبه با رادیو در پاسخ به این که با بازگشت کوپن به اقتصاد موافق است یا خیر، اظهار کرد: اگر کوپن به معنای کالابرگ باشد، باید گفت امروز کنترل آن آسان‌تر و تقلب در این زمینه، کمتر است. وی افزود: وقتی بحث کمک به مردم در میان می‌آید، اگر دولت مقید باشد کالا‌هایی خاص مورد مصرف مردم قرار گیرد، کمک نقدی صورت نمی‌گیرد. توکلی با ذکر مثالی ادامه داد: در امریکا که زودتر از سایر کشور‌ها این کار را آغاز کرد، کوپن را به غذا اختصاص می‌دادند و مردم تنها قادر بودند غذایی خاص را تهیه کنند و امروز در شرایط کرونایی این کوپن‌ها عرضه می‌شود. وی ضرورت کوپنی شدن کالا‌های اساسی در دوران جنگ را به دلیل مشکل در تامین مایحتاج مردم دانست و در پاسخ به این بحث که کوپنی شدن دور از شأن ملت ایران است گفت: این در شأن ملت ایران نیست که ۱۱ میلیون نفر حاشیه نشین داشته باشیم؟ به ملت ایران می‌آید گرسنه باشند و نتوانند یک کیلو گوشت بخرند؟ توکلی گفت: به دلیل سیاست‌های ارزی نادرست دولت، همه قیمت‌ها با افزایش ارز، بالا کشیده می‌شود و به دلیل عدم حضور دولت، تمام بنگاه‌های اقتصادی در نقش قیمت گذار وارد عمل می‌شوند و در این شرایط مردم آبگوشت که هیچ، حتی نمی‌توانند اشکنه بخورند.

هک شدن سایت سازمان سنجش در اعتراض به برگزاری کنکور کذب است
سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور هک شدن سایت این سازمان توسط هکرهای مخالف برگزاری کنکور را تکذیب کرد. فاطمه زرین آمیزی، سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره هک شدن سایت سازمان سنجش گفت: این موضوع صحت ندارد و مشکلی در فعالیت سایت سازمان سنجش به وجود نیامده بود. گفتنی است؛ از ساعاتی قبل خبری در برخی از کانال‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه سایت سازمان سنجش آموزش کشور در اعتراض به برگزاری کنکور از ساعت ۱۹ تا ساعت ۲۱ دیشب هک شده بود. همچنین ادعا شده که هکر در صفحه سازمان سنجش به پیگیری نکردن تعویق و مهم نبودن جان جوانان اشاره کرده و خواستار تعویق کنکورهای سراسری شده است.

نام چه شخصیت‌هایی به‌عنوان کاندیدای اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰ مطرح می‌شود؟
سیاست انتخاباتی اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ معلوم نیست، زیرا به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان علاوه بر مخدوش‌شدن سرمایه اجتماعی خود، گرفتار چند مانع دیگر نیز هستند؛ از جمله آنکه می‌دانند اگر قرار باشد شورای نگهبان همان سیاستی که در انتخابات اخیر مجلس در پیش گرفت را ادامه دهد، احتمال تأیید صلاحیت نیروهای طراز اول جبهه اصلاحات بسیار کم خواهد بود. در عین حال تا این لحظه سیاست واحد انتخاباتی خاصی در میان اصلاح‌طلبان دیده نمی‌شود، اما جسته و ‌گریخته نام‌هایی مطرح می‌شود که هر یک البته ویژگی‌هایی دارند اما اینکه آیا همه آنها با تمام تعاریف اصلاح‌طلبی همخوان باشند، جای تأمل دارد. با این حال اسامی ‌محمدرضا عارف، ‌علی مطهری، ‌سیدحسن خمینی، ‌اسحاق جهانگیری، ‌علی لاریجانی، ‌محمدرضا خاتمی، معین و صفایی‌فراهانی در بین کاندیداها دیده می شود./شرق

وقتی روسیه و چین هم به ما خدمت نمی‌دهند
‏رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: در حال حاضر عملا هیچ مبادله بانکی با روسیه و چین نداریم و اگر فردی با پاسپورت ایرانی در این کشورها درخواست خدمات بانکی کند، از ارائه آن خودداری می‌شود. ‏ما دو مشکل اساسی در سیستم بانکی داریم؛ یکی تحریم‌های آمریکاست و مشکل دوم موضوع FATF است که نپذیرفتن شرایط آن موجب مشکل شده، در هفته اخیر از سوی این نهاد مالی مکرراً به سیستم‌های بانکی دنیا بخشنامه شده که ایران یک کشور پرریسک‌ است و باید مبادلات مالی آن به شدت کنترل شود./ ایلنا

نمی‌توان قاطعانه از عدم‌ مشارکت اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ حرف زد
غلامرضا مصباحی‌مقدم گفت‌: این روزها در حالی از عدم آمادگی جبهه اصلاحات سخن گفته می‌شود که پیش از این هم چهره‌های اصلاح‌طلب از شرایط ابراز نارضایتی می‌کردند، اما نهایتاً اصلاح‌طلبان به صورت جدی کاندیدای خود را معرفی کردند و در انتخابات فعال شدند و حتی به نتیجه هم رسیدند. پس از الان نمی‌توانیم قاطعانه از عدم حضور جدی اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ حرف بزنیم. مصباحی‌مقدم‌ ادامه داد:‌ یادآوری می‌کنم که رأی دادن یا قهر با صندوق از جانب هواداران اصلاح‌طلبی مستقیم به نوع رفتار برزگان این جریان بستگی دارد؛ یعنی اگر شخصیت‌های شاخص جریان اصلاحات خودشان را آماده انتخابات نشان دهند و آن را جدی بگیرند،‌ مردم هم رأی خواهند داد. اما اگر مثل انتخابات مجلس علنی درباره عدم حضور در انتخابات اظهارنظر کرده و بیانیه صادر کنند،‌ طبیعی است که هواداران‌شان هم انگیزه‌ای برای رأی دادن نخواهند داشت. غلامرضا مصباحی‌مقدم‌ در پایان گفت‌: همه جریان‌های سیاسی و البته مردم باید دست به دست هم بدهند تا ان‌شاءالله انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ انتخاباتی با میزان رأی‌ حداکثری باشد. /اعتمادآنلاین

تا زمانی که دوسوم مردم به کرونا مبتلا نشوند، امواج همه‌گیری خواهد آمد
زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: اینکه بخواهیم در برابر کرونا پرچم افتخار بالا ببریم، اصلا علمی نیست. باید با ادبیات علمی صحبت کنیم. به هر حال امواج بعدی کرونا خواهد آمد. این‌طور نیست که فکر کنید کشورهایی که در دور اول کرونا توفیق داشتند، قطعا گارانتی می‌شوند و دیگر کرونا سراغ‌شان نمی‌آید. تا زمانی که یا ۶۶ درصد افراد در جامعه دچار این بیماری نشوند و یا داروی مطمئن و واکسن آن پیدا نشود، این سناریو در کشورهای دنیا قابل تکرار خواهد بود./ مهر

میرسلیم اگر درباره قالیباف حرف داشت، چرا با او در یک لیست ائتلافی حضور پیدا کرد؟
مصطفی کواکبیان نوشت: در رابطه با مباحثی که آقای میرسلیم این اواخر [درباره پرداخت وجه برای منتفی شدن تحقیق و تفحص از شهرداری]مطرح کردند، سه اشکال اساسی وجود دارد. اول اینکه او چرا زمان بررسی پرونده‌ها در شورای نگهبان، این مسئله را عنوان نکرد؟ آن زمان جا داشت که این موضوع مطرح شود. اشکال دوم این بود که شما [میرسلیم] به هر دلیلی، این موضوع را در شورای نگهبان مطرح نکردید،‌ پس چرا با هم در یک لیست، ائتلاف کردید؟ اشکال سوم هم این بود که اگر واقعا آقای میرسلیم، سندی دارد باید بحث اعتبارنامه‌ها را جدی می‌گرفت. آقای میرسلیم سکوت کرد و وقتی دعواهای داخلی خودشان شروع شد و آقای میرسلیم به عنوان کاندیدای ریاست مجلس رأی نیاورد، این بحث‌ها را مطرح کرد./ شرق

تصمیم ستاد ملی کرونا برای برگزاری کنکور فصل‌الخطاب است
حسین حق وردی، دبیر کمیسیون آموزش مجلس گفت: هر تصمیمی که ستاد مقابله با کرونا اتخاذ کند برای ما فصل الخطاب است. باتوجه به نزدیک شدن به ماه محرم، قطعا تجمعات بیشتری از سوی هیات‌ها شکل می‌گیرد که به مراتب متراکم‌تر از برگزاری کنکور سراسری است. باید برای برگزاری کنکور همه شرایط را بسنجیم، به عنوان مثال افراد زیادی باید به خدمت سربازی اعزام شوند یا برای قبولی در دانشگاه خاص مشمول شرایط سنی هستند، بنابراین اگر کنکور لغو و یا عقب انداخته شود حق این افراد ضایع خواهد شد. جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ظهر امروز در محل صحن مجلس با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، منصور غلامی وزیر آموزش و پرورش و مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان به منظور بررسی ابعاد برگزاری کنکور سراسری برگزار شد./باشگاه خبرنگاران