شنبه , ۲ بهمن ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » آمریکا:حضور ما در عراق برای امنیت جهان حیاتی است !

آمریکا:حضور ما در عراق برای امنیت جهان حیاتی است !

یک مسؤول وزارت خارجه آمریکا امروز (دوشنبه) اعلام کرد: ملت عراق که برای اصلاح، دولت بدون فساد و رها از هرگونه “مداخله منطقه‌ای” تلاش می‌کنند می‌توانند از حمایت ما برخوردار شوند.

 آمریکا:حضور ما در عراق برای امنیت جهان حیاتی است

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، این منبع وزارت خارجه آمریکا به شبکه العربیه گفت: حمایت آمریکا و دوستی دائمی‌مان را تقدیم ملت عراق می‌کنیم. آمریکا همواره به تعهداتش در قبال ملت عراق عمل می‌کند و می‌خواهیم عراق قوی، با حاکمیت و شکوفا باشد.این مسؤول در ادامه  گفت: حضور ما در عراق برای امنیت بین‌الملل حیاتی است!مذاکراتی به منظور حضور نظامی طولانی مدت آمریکا در عراق در جریان است و شبه‌نظامیان حشد شعبی تهدیدی برای دولت عراق هستند!

واکنش نماینده پارلمان عراق به لغو مصوبه اخراج نظامیان آمریکا

یک نماینده پارلمان عراق از ائتلاف الفتح تأکید کرد که مصوبه پارلمان این کشور درباره اخراج نظامیان آمریکایی هرگز لغو نخواهد شد.

به گزارش مشرق، «فاضل الفتلاوی» نماینده پارلمان عراق از ائتلاف الفتح با اشاره به اینکه مصوبه پارلمان درباره اخراج نظامیان آمریکایی لغو نخواهد شد، تأکید کرد که دولت به اجرای آن ملزم است.

الفتلاوی در مصاحبه با وبگاه «المعلومه» گفت که دولت در جریان مذاکرات با آمریکا بایستی به مصوبه پارلمان در خصوص اخراج نظامیان آمریکایی پایبند باشد.

او افزود که اغلب فراکسیون‌های سیاسی هرگز اجازه به تعویق افتادن اجرای این مصوبه یا نقض آن را نخواهند داد.

این نماینده پارلمان عراق تصریح کرد که تصمیم پارلمان برای اخراج نظامیان آمریکا تصمیمی بدون بازگشت است و دولت نیز ملزم به اجرای آن است.

الفتلاوی همچنین گفت که پارلمان بزودی میزبان «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق خواهد بود که طی آن موضوع اخراج نظامیان آمریکایی، تجاوزات ترکیه و شیوع ویروس کرونا بررسی خواهد شد.

روز یکشنبه(دیروز) نیز «باسم الخشان» نماینده مستقل پارلمان عراق از موافقت الکاظمی با ابقای نظامیان آمریکایی در خاک این کشور خبر داده بود.

دی ماه گذشته به دنبال اقدام جنایتکارانه آمریکا در به شهادت رساندن سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون رئیس سازمان الحشدالشعبی در بغداد، پارلمان عراق طرح اخراج نظامیان آمریکایی از عراق را تصویب کرد.

در سال ۲۰۱۴ حدود پنج هزار نظامی آمریکایی در قالب ائتلاف بین‌المللی در پایگاه‌های نظامی عراق مستقر شده‌اند.
منبع: فارس