چهارشنبه , ۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » فرهنگ » نشست دوگام در شناخت سهروردی

نشست دوگام در شناخت سهروردی

۷ مردادماه؛نشست دوگام در شناخت سهروردی به‌صورت مجازی برگزار می‌شود

نشست دوگام در شناخت سهروردی به‌صورت مجازی برگزار می‌شود

نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه هفتم مرداد به بررسی دو کتاب «تبارنامه اشراقیان» و «ساختار منطقی فلسفه‌های اشراقی» اختصاص دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در سال گذشته دو اثر درباره شیخ اشراق به همت انتشارات هرمس منتشر شد. کتاب «تبارنامه اشراقیان» نوشته زهرا زارع که رساله دکتری او با عنوان «نسب‌نامه و طریقه عرفانی شیخ اشراق» برگزیده پنجمین دوره جایزه دکتر فتح‌الله مجتبائی شد و با عنوان تبارنامه اشراقیان انتشار یافت.

نویسنده در این پژوهش کوشیده است که در پرتو نگاهی تاریخی تحلیلی و با ارائه‌ی قرائن متنی و عقلی این تبارنامه‌ی معنوی شیخ اشراق را بازکاوی کند و به ترسیم مختصات روشنی از وجوه حکمت خسروانی و فیثاغوری و عناصر آن و نیز حکمای متألّهی که نمایندگان آنهایند، دست یابد.

اثر دیگر، کتاب «ساختار منطقی فلسفه‌های اشراقی» نوشته سیده زهرا مبلغ است. این کتاب کوششی است در راستای پژوهش‌های معاصر که می‌خواهند خوانشی دقیق‌تر و معیار ظریف‌تری برای نقادی بخشی از فلسفه‌های اسلامی به دست دهند. در این تحقیق بررسی خواهد شد که فلسفه‌های اشراق اسلامی با چه منطقی همراهند. مسأله‌ی دیگر کتاب این است که متافیزیک اشراقی چه منطقی به بار می‌آورد.

بررسی منطق تفکر اشراقی در کنار تحلیل متافیزیک آن، این امکان را به ما می‌دهد که با دیدی روشن‌تر به بحث و نقادی این فلسفه‌ها دست بزنیم.

نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه هفتم مرداد ساعت ۱۵ و به مناسبت روز بزرگداشت سهروردی به بررسی دو کتاب «تبارنامه اشراقیان» و «ساختار منطقی فلسفه‌های اشراقی» اختصاص دارد که با حضور زهرا زارع، سیده زهرا مبلغ و علی‌اصغر محمدخانی در مرکز فرهنگی شهر کتاب به صورت مجازی برگزار و کارنامه سهروردی‌پژوهی در سال ۱۳۹۸ نیز تحلیل و بررسی می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام این مرکز به نشانی Instagram/bookcityculturalcenter به‌صورت زنده پیگیری کنند.