دوشنبه , ۱۴ آذر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » ظریف: ظرف یک ساعت صحبت امن تلفنی با پوتین توافق کردیم قرارداد جامع راهبردی درازمدت تدوین کنیم/

ظریف: ظرف یک ساعت صحبت امن تلفنی با پوتین توافق کردیم قرارداد جامع راهبردی درازمدت تدوین کنیم/

نقشه جدید مقابله با آمریکا در تهران و مسکو

ظریف نمایه

وزیر خارجه کشورمان گفت که روز گذشته در مسکو نزدیک یک ساعت صحبت امن تلفنی با پوتین داشته و پیام روحانی درباره برجام و مسائل دوجانبه را به وی انتقال داده ایم.

گزارش المیادین | الکاظمی در تهران و ظریف در مسکو؛ نقشه جدید مقابله با آمریکا ترسیم شد

سفر نخست وزیر عراق به تهران و سفر وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به مسکو و تمدید همکاری با روسیه به مدت 20 سال، نشانگر ترسیم نقشه جدیدی برای مقابله با یکجانبه‌گرایی آمریکاست.

به گزارش مشرق، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق سه‌شنبه (روز گذشته) به تهران سفر کرد و با مسئولان عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران  بویژه حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب دیدار کرد.

الکاظمی در تهران گفت که عراق نخواهد پذیرفت از خاک خود، تهدیدی متوجه ایران شود و بغداد بسیار تمایل دارد که بر اساس اصل عدم مداخله در مسائل داخلی، روابط خوبی با تهران داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

افزون بر این مسئله، حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران و الکاظمی تأکید کردند که بغداد و تهران مایل هستند میزان تبادل تجاری خود با یکدیگر را به بیش از ۲۰ میلیارد دلار برسانند.

شبکه خبری المیادین گزارش داد، این مسئله پاسخ آشکاری «به تلاش‌های ریاض و واشنگتن برای اغوای عراق جهت توقف همکاری با ایران در زمینه انزژی است»؛ به نحوی که آمریکا و سعودی در اجرای معاهده برقی بین عراق و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تسریع کردند.

«انیس نقاش» تحلیلگر لبنانی و هماهنگ کننده مرکز تحقیقات استراتژیک «امان» به شبکه المیادین گفت، نخست وزیر عراق به مصوبه پارلمان این کشور برای اخراج نظامیان آمریکایی اهتمام دارد و اگر کسی فکر کند که پس از ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی فرمانده فقید شاخه قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محور مقاومت در عراق، تضعیف شده، اشتباه کرده است.

نقاش با تأکید بر اینکه هر کس بر آینده نقش آمریکا در منطقه حساب باز کند، شکست می‌خورد، روسیه و ایران را دو طرفی دانست که بر بازداشتن آمریکا تأکید دارند؛ زیرا این کشور هیچ احترامی برای حاکمیت سایر کشورها قائل نیست و در مسائل داخلی آنان نیز مداخله می‌کند.

«احسان الشمری» رئیس مرکز اندیشه سیاسی نیز به المیادین گفت، عراق می‌تواند دوستان و دشمنان خود را تشخیص دهد و در پی دشمنی نیست و الکاظمی نیز در پی دور نگه داشتن عراق از درگیری‌های منطقه و برقراری ثبات در آن است.

الشمری با بیان اینکه الکاظمی درباره پرونده‌های منطقه هیچ میانجیگری انجام نداده، تصریح کرد، حرکت بغداد به سمت بی‌طرفی، بازتاب‌های مهمی بر ثبات داخلی عراق خواهد داشت.

ظریف در روسیه؛ معاهده همکاری تهران-مسکو ۲۰ سال تمدید می‌شود

محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران هم به مسکو سفر و با مسئولان این کشور از جمله رئیس جمهور و وزیر خارجه روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این سفر توافق شد که معاهده همکاری بین دو کشور تا بیست سال دیگر تمدید شود و اینکه گروهی از کشورهایی مانند ایران، روسیه و چین تشکیل شود که تحت تحریم آمریکا قرار دارند. هدف از این پیشنهاد، کاهش تأثیرات تحریم و همکاری کشورهای مذکور با یکدیگر است.

«ویاچسلاو ماتوزوف» دیپلمات پیشین روس، سفر ظریف به مسکو را دارای اهمیت استثنایی عنوان و تأکید کرد، این سفر گام تازه‌ای در جهت همگرایی بین دو کشور است و فضای حاکم بر دیدار ظریف و وزیر خارجه روسیه، بسیار خوب بود.

ماتوزوف تصریح کرد، تصمیمات آمریکا برای انزوای ایرن، روسیه و چین ناشی از تفکر واپسگراست؛ زیرا روابط بین روسیه و ایران از مرحله قبلی، بسیار عمیقتر شده است.

المیادین در پایان تأکید کرد، نقشه سیاسی و اقتصادی جدیدی در سطح جهانی برای مقابله با یکجانبه‌گرایی آمریکا در حال شکل‌گیری و تثبیت است. آمریکا اما در روابط خارجی خود و حتی همپیمانانش به مشکل خورده و دیگر جایگاه آمریکا به عنوان پلیس جهانی از بین رفته است.

منبع: فارس

به گزارش مشرق، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) در گفت‌وگویی درباره سفرش به مسکو عنوان کرد: گفت‌وگوی خوبی با سرگئی لاوروف وزیر خارجه داشتیم و یک صحبت تلفنی امن با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به خاطر پروتکل ویژه کرونایی ایشان داشتیم.

ظریف اضافه کرد: نزدیک یک ساعت صحبت کردیم و پیام ویژه آقای رئیس جمهور (روحانی) درباره وضعیت برجام و بعضی مسائل دوجانبه را به آقای پوتین رساندم و با ایشان گفت‌وگو کردیم. گفت‌وگوی بسیار مفیدی بود و انشاءالله نتایج خوبی داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

وی عنوان کرد:‌با وزیر امور خارجه روسیه درباره همکاری‌های دوجانبه و مسائل منطقه‌ای صحبت کردیم.

ظریف گفت که چهار ساعت و نیم مذاکرات فشرده با روس‌ها در بعدازظهر دیروز داشته است.

وزیر خارجه، با بیان اینکه یک قرارداد همکاری بین ایران و روسیه داریم که در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی منعقد شده است، اظهار داشت: این قرارداد ۱۰ ساله بوده و دو تا پنج سال تمدید شده و هشت ماه دیگر ۲۰ ساله می‌شود، به دوره‌ دیگری از روابط بین‌الملل و روابط ما با روسیه مربوط می‌شود. با آقای پوتین توافق کردیم این قرارداد بازنگری شود.

ظریف در عین حال یادآور شد: البته زمانی که رأس موعد مقرر برسد، اگر کسی مخالفت نکند تمدید می‌شود، ولی بهتر دیدیم یک قرارداد جامع راهبردی درازمدت تدوین شود و قرارداد به روز شود و نهایتا امضا و برای تصویب به مجلس ارائه شود.

محمدجواد ظریف روز گذشته (سه‌شنبه) ۳۱ تیر ماه به همراه سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه و بعد از سفر ۲۷ خردادش به مسکو برای دومین بار در سال جاری شمسی به مسکو سفر کرد.

* دو یا سه همسایه‌ای که برای امنیتشان نگاهشان به دست و زبان دیگران است

محمدجواد ظریف همچنین درباره روابط ایران با همسایگان و با بیان اینکه همسایگان نقش اول را در سیاست خارجی هر کشوری ایفا می‌کنند، گفت: در شرایطی که آمریکایی‌ها انواع تحریم‌های ظالمانه را اعمال می‌کنند و به قول خودشان فشار حداکثری، همسایگان اهمیت فوق العاده‌تر و ویژه‌تری پیدا می‌کنند.

وی افزود: امروز به استثنای دو یا سه همسایه که خودشان انتخاب کردند که بیش از اینکه به روابطشان با ایران و با همسایگان خودشان اهمیت بدهند، به امید اینکه یک کشور دیگری بتواند اقدامی علیه ایران کند، منتظر بنشینند و نگاهشان به دست و زبان دیگران برای امنیت خودشان باشد، رابطه‌ای که با بقیه داریم از جمله با روسیه، ترکیه، عراق، پاکستان افغانستان و بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس،در تاریخ چند دهه ما بی نظیر است.

رئیس دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: بحمدالله روابط بسیار خوبی داریم و می‌تواند کمک جدی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و تامین امنیت منطقه باشد. ما می‌خواهیم یک منطقه قوی داشته باشیم و همه کشورها با ثبات و آرامش زندگی کنند.

* ایران همواره برای روابط با عربستان آماده بود

وزیر خارجه درباره اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه یکی از اهداف سفر مصطفی الکاظمی برای میانجیگیری گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره برای روابط با عربستان آماده بود و مشکلی هم نداریم.

وی افزود: آن عربستان است که به جای اینکه به یک همسایه که همیشه اینجا خواهد بود اتکا کند، می‌خواهد به چند قدرت خارجی آمریکا و اسرائیل اتکا کند، آن تصمیم را هر وقت بگیرند، آمادگی ما همیشه بوده و خواهد بود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما