جمعه , ۱ بهمن ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » نخستین ضربه کاری نیروی هوایی ژنرال حفتر به ترکیه / سرکوب پدافند هوایی ارتش ترکیه در بدو ورود به پایگاه هوایی الوطیه!

نخستین ضربه کاری نیروی هوایی ژنرال حفتر به ترکیه / سرکوب پدافند هوایی ارتش ترکیه در بدو ورود به پایگاه هوایی الوطیه!

حال با انتشار تصاویری از درون پایگاه و همچنین تایید غیر رسمی توسط منابع وابسته به ارتش ترکیه به نظر میرسد سیستم‌های پدافندی موجود در این مقر نابود و یا دست کم دچار آسیب شدید شده‌اند.

هاوک ترکیه

سرویس جهان مشرق- در حالی که در هفته‌های اخیر درگیری‌ها در خاک لیبی متوقف شده و دو طرف در حال تجدید قوا و مذاکرات فشرده برای ادامه نبرد یا برقراری آتش بس طولانی مدت بودند، تصاویری از بازدید رییس ستاد کل ارتش ترکیه از خاک لیبی و پایگاه‌های هوایی مصراته و الوطیه در مناطق تحت کنترل دولت وفاق ملی GNA منتشر شد.

همزمان تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده از پایگاه هوایی الوطیه که در نبردهای بهار سال جاری توسط نیروهای دولت وفاق تصرف شده بود و احتمالا در آینده محل پذیرایی از جنگنده‌های F۱۶ نیروی هوایی ترکیه خواهد بود نشان میداد ارتش ترکیه چند واحد سیستم پدافندی میانبرد MIM۲۳ هاوک را برای ایجاد چتر پدافندی در غرب لیبی مستقر کرده است.

تصویر ماهواره‌ای از استقرار سامانه هاوک در پایگاه هوایی الوطیه

در حالیکه تنها چند روز از انتشار این تصاویر میگذشت شب گذشته حساب‌های متعدد مرتبط به اخبار لیبی در شبکه‌های اجتماعی از حملات هوایی سنگین ارتش ژنرال خلیفه حفتر به این پایگاه و نابودی سامانه‌های پدافندی تازه مستقر شده در این پایگاه خبر میدادند.

حال با انتشار تصاویری از درون پایگاه و همچنین تایید غیر رسمی توسط منابع وابسته به ارتش ترکیه به نظر میرسد سیستم‌های پدافندی موجود در این مقر نابود و یا دست کم دچار آسیب شدید شده‌اند.

آثار به جا مانده از حملات هوایی جنگنده‌های ارتش خلیفه حفتر به پایگاه الوطیه

این نخستین بار است که محل استقرار تجهیزات و نفرات ارتش ترکیه در خاک لیبی مستقیما توسط نیروهای خلیفه حفتر و ارتش ملی لیبی با موفقیت مورد هدف قرار میگیرد اگرچه در گذشته چند مورد تلاش این نیروها برای هدف قرار دادن ناوچه‌های نیروی دریایی ترکیه در ساحل طرابلس و یا مستشاران نظامی این کشور در پایگاه هوایی معیتیقه در غرب پایتخت با ناکامی مواجه شده بود.