پنجشنبه , ۳۰ دی ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » انتشار اولین تصاویر با کیفیت از ویرانی تاسیسات هسته‌ای ایران/سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران: در حادثه نطنز خسارت‌های مالی قابل توجه بود

انتشار اولین تصاویر با کیفیت از ویرانی تاسیسات هسته‌ای ایران/سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران: در حادثه نطنز خسارت‌های مالی قابل توجه بود

تلویزیون اینترنشنال برای اولین بار تصاویر ماهواره‌ای با کیفیتی که به درخواست این شبکه تهیه شده‌اند را منتشر کرد.

کمالوندی: سوله ‌آسیب‎دیده نطنز با تجهیزات پیشرفته‌تر بازسازی می‌شود

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که قرار است سوله ‌آسیب دیده مجتمع شهید احمدی روشن(نطنز) با تجهیزات پیشرفته‌تری بازسازی شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به حادثه روز پنجشنبه مجتمع شهید احمدی روشن (نطنز) و تصمیماتی که برای بازسازی سوله حادثه دیده به مراجع ذیربط منعکس شده است گفت که این سوله در ابعادی بزرگتر ساخته و با استفاده از تجهیزات بیشتر و پیشرفته‌تری احداث خواهد شد.

کمالوندی در گفتگو با ایرنا گفت: هنوز این بحث وجود دارد که ‌آیا سوله در همان نقطه فعلی ساخته شود یا با با در نظر گرفتن ملاحظات پدافندی در محل مناسب دیگری انجام شود اما آنچه که تصمیم آن گرفته شده و برنامه‌های آن در طول همین دو سه روز طی چندین جلسه مشخص شده است این است که سوله در ابعادی بزرگتر ساخته می‌شود و از تجهیزات بیشتر و پیشرفته‌تری در آنجا استفاده خواهد شد. در این زمینه تصمیمات لازم اتخاذ و به مراجع ذیربط منعکس شده و این مراجع هم از موضوع حمایت می‌کنند.

کمالوندی با تاکید بر اینکه این حادثه هیچ وقفه و خللی در کار غنی‌سازی ایران ایجاد نمی‌کند، گفت: ممکن است این حادثه در برنامه میان مدت در توسعه و تولید ماشین‌های پیشرفته کندی‌هایی ایجاد کند که با تلاش شبانه روزی و کار جهادی همکاران سازمان این کندی را ان‌شاءالله جبران می‌کنیم به نحوی که حتی ظرفیت‌هایی بیشتر از قبل در این سایت ایجاد شود. همکاران ما عزم جزم دارند تا در این زمینه تمام تلاش خود را بکار گیرند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآورشد: قرار بود در این سوله نمونه‌های بیشتری از ماشین‌های سانتریفیوژ پیشرفته تولید شود. این سوله بعد از خروج آمریکا از برجام و دستور رهبری معظم به سازمان انرژی اتمی مبنی بر ایجاد زمینه لازم برای تولید 190 هزار سو (در چارچوب برجام) دقیقا دو روز بعد از این فرمایش ایشان یعنی در روز 16 خرداد 1397 با حضور خبرنگاران این مجموعه افتتاح شد. البته مجموعه به دلیل محدودیت‌های برجامی با ظرفیت کامل کار نمی‌کرد در عین حال تکمیل هر چه بیشتر سالن مد نظر بود که تا روز حادثه نیز در دست اقدام بود.

وی همچنین گفت: در زمینه بازسازی سوله خسارت دیده باید دو فرایند ایجاد تاسیسات و تامین تجهیزات به موازات و درعرض هم در دستور کار قرار گیرد. در واقع همزمان با احداث تاسیسات باید تامین تجهیزات را هم پیگیری و ابعاد کار را گسترده‌تر کنیم.

انتهای پیام/

 

-العربیه.نت فارسیپ/ تاسیسات هسته‌ای نطنز شاهد انفجاری بزرگ بود که رسانه‌های ایران ضمن تایید خبر انفجار سایت اتمی نطنز در تلاش برای کم اهمیت جلوه دادن این انفجار اعلام شد، «این حادثه هیچگونه تلفاتی نداشته و لطمه ای به فعالیت‌های جاری این مجموعه نیز وارد نکرده است.»پیشتر یدی کوهین که بسیاری او را سخنگوی غیررسمی نهادهای اطلاعاتی اسرائیل می‎خوانند، 24 ساعت قبل از انفجار بزرگ نیروگاه هسته‌ای نطنز، در صفحه توئیترش درباره آن خبررسانی کرده و گفته بود: «اختصاصی به نقل از منابع اطلاعاتی غربی: اسرائیل بزرگترین مرکز غنی‌سازی اورانیوم در ایران را بمباران و ویران کرد. مواردی از مسمومیت رادیو اکتیو روی داده و مردم از منطقه حمله تخلیه شده‌اند و بایکوت خبری کاملی در جریان است.»روزنامه کویتی الجریده در شماره روز جمعه 3 ژوئیه 2020 خود فاش کرد که جنگنده‎های F35 اسرائیل مسئولیت حمله به تاسیسات اتمی نطنز را بر عهده داشته و بر خلاف گزارش‌های مطرح شده، این جنگنده‌ها از جنوب اسرائیل پرواز کرده و در آسمان کشورهای عربی سوختگیری نکرده‌اند.حالا شبکه ایران اینترنشنال تصاویر ماهواره‌ای باکیفیتی منتشر کرده که نشان می‌دهد سالن مونتاژ سانتریفیوژ تاسیسات هسته‌ای نطنز به طور کامل منهدم شده است.یکی کاربر توئیتر که در زمینه‌های نظامی مطلب منتشر می‌کند و یکی از نقش‌های اصلی در برملا شدن دروغ ایران در حادثه شلیک موشک به هواپیمای مسافربری اوکراینی را ایفا کرد، درباره تصویر جدید منتشر شده، نوشت: « خوب اولین تصاویر ماهواره ای با وضوح نسبتا خوب از بقایای ساختمان مونتاژ سانتریفوژها در نطنز منتشر شد. شواهد محتملترین گزینه را «اصابت پرتابه هوایی» نشان می دهند… اینکه آن پرتابه چه بوده است (احتمالا نوعی موشک کروز) باید در این لحظه برای مقامات ج.ا. کاملا مشخص باشد. سلاحهای هوا پرتاب چه موشک کروز چه مهمات دورایستای بدون پیشرانش (که احتمالا مربوط به این ماجرا نباشد) از خود بقایایی مشخصی باقی می گذارند که به سرعت در صحنه قابل بازیابی است… این با ادعای مقامات ج.ا. که می گویند از منشا حادثه مطلع هستند ولی به دلایل امنیتی (احتمالا بار روانی برای پاسخگویی) آن را اعلام نمی کنند تطابق دارد. تشخیص حمله ی هوایی بسیار آسانتر از خرابکاری یا حمله سایبری است.»

در روزهای گذشته کیوان خسروی، سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد که علت وقوع حادثه نطنز برای نهادهای جمهوری اسلامی به صورت «دقیق» مشخص شده اما به دلیل «ملاحظات امنیتی» فعلا اعلام نمی‌شود.او گفت که «بررسی‌های فنی و امنیتی انجام شده از سوی دستگاه‌های ذیربط ،علت وقوع حادثه در مجتمع غنی‌سازی نطنز را به صورت دقیق مشخص کرده» است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران ضمن اذعان به خسارت‌های مالی قابل توجه در انفجار سایت اتمی نطنز گفت که این حادثه در برنامه میان مدت در توسعه و تولید ماشین‌های پیشرفته کندی‌هایی ایجاد می‌کند.

به گزارش ایرنا؛ بهروز کمالوندی روز یکشنبه 5 ژوئیه 2020 با اشاره به حادثه روز پنج‌شنبه «مجتمع شهید احمدی روشن» (نطنز) و اقداماتی که سازمان انرژی اتمی بعد از این حادثه انجام داد، گفت: «در موضوع حادثه اولین هدف این بود که اطمینان حاصل کنیم که تلفات جانی نداشته باشیم بعد از آن عامل حادثه را بدانیم و ببینیم که چه میزان خسارت دیده‌ایم و در نهایت چطور این مجموعه را بازسازی و خسارت‌های وارده را جبران کنیم.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: «ما در مرحله اول متوجه شدیم که خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشته اما خسارت‌های مالی قابل توجه بود.»

وی اضافه کرد: «همانطور که دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد، الان مراجع امنیتی کشور می‌دانند که علت حادثه چیست اما بنا به ملاحظات امنیتی فعلا بنا ندارند در این باره صحبت کنند.»

کمالوندی در خصوص مشخصات سوله‌ای که این حادثه در آن رخ داده است، گفت: «ساخت این سوله از سال 92 شروع شده بود و نظر آقای دکتر صالحی این بود که برای کارهای نهایی ماشین‌های پیشرفته و مونتاژ این ماشین‌ها راه اندازی و تجهیز شود. در سال 94 ساخت این سوله در حال تکمیل بود که به دلیل بحث برجام کاملاً تکمیل نشد.»
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه تصمیمات برای بازسازی این سوله به مراجع ذیربط منعکس شده است، گفت: «البته هنوز این بحث وجود دارد که ‌آیا سوله در همان نقطه فعلی ساخته شود یا با در نظر گرفتن ملاحظات پدافندی در محل مناسب دیگری انجام شود اما آنچه که تصمیم آن گرفته شده و برنامه‌های آن در طول همین دو سه روز طی چندین جلسه مشخص شده است این است که سوله در ابعادی بزرگتر ساخته می‌شود و از تجهیزات بیشتر و پیشرفته‌تری در آنجا استفاده خواهد شد. در این زمینه تصمیمات لازم اتخاذ و به مراجع ذیربط منعکس شده و این مراجع هم از موضوع حمایت می‌کنند.»

کمالوندی در ادامه مدعی شد «این حادثه هیچ وقفه و خللی در کار غنی‌سازی ایران ایجاد نمی‌کند اما ممکن است این حادثه در برنامه میان مدت در توسعه و تولید ماشین‌های پیشرفته کندی‌هایی ایجاد کند.»

گفتنی است روز پنج‌شنبه 2 ژوئیه 2020 تاسیسات هسته‌ای نطنز شاهد انفجاری بزرگ بود که رسانه‌های ایران ضمن تایید خبر انفجار سایت اتمی نطنز در تلاش برای کم اهمیت جلوه دادن این انفجار اعلام شد، «این حادثه هیچگونه تلفاتی نداشته و لطمه ای به فعالیت‌های جاری این مجموعه نیز وارد نکرده است.»

پیشتر یدی کوهین که بسیاری او را سخنگوی غیررسمی نهادهای اطلاعاتی اسرائیل می‎خوانند، 24 ساعت قبل از انفجار بزرگ نیروگاه هسته‌ای نطنز، در صفحه توئیترش درباره آن خبررسانی کرده و گفته بود: «اختصاصی به نقل از منابع اطلاعاتی غربی: اسرائیل بزرگترین مرکز غنی‌سازی اورانیوم در ایران را بمباران و ویران کرد. مواردی از مسمومیت رادیو اکتیو روی داده و مردم از منطقه حمله تخلیه شده‌اند و بایکوت خبری کاملی در جریان است.»

روزنامه کویتی الجریده در شماره روز جمعه 3 ژوئیه 2020 خود فاش کرد که جنگنده‎های F35 اسرائیل مسئولیت حمله به تاسیسات اتمی نطنز را بر عهده داشته و بر خلاف گزارش‌های مطرح شده، این جنگنده‌ها از جنوب اسرائیل پرواز کرده و در آسمان کشورهای عربی سوختگیری نکرده‌اند.