یکشنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » هوک اعلام کرد شکاف میان ما با روسیه و چین برای تحریم ایران عمیق‌تر می شود

هوک اعلام کرد شکاف میان ما با روسیه و چین برای تحریم ایران عمیق‌تر می شود

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران می گوید که شکاف بین جامعه بین‌المللی و روسیه و چین در مورد تمدید تحریم‌ها در حال عمیق‌تر شدن است.

 شکاف میان ما با روسیه و چین برای تحریم ایران عمیق‌تر می شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیویورک تایمز، «برایان هوک» نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، در اظهاراتی اعلام کرد: روسیه و چین در صورت ادامه تلاش‌هایشان برای جلوگیری از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت منزوی خواهند شد.

نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران در گفتگو با خبرگزاری رویترز همچنین افزود: مسیری که مسکو و پکن در این باره در پیش گرفته‌اند به «ویران شهر» منتهی می‌شود.

در همین رابطه برایان هوک و «کلی کرافت» سفیر آمریکا در سازمان ملل، روز چهارشنبه در نشستی با نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت که پشت درهای بسته برگزار شد از پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی واشنگتن برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران دفاع کردند.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفته است که شکاف بین جامعه بین‌المللی و روسیه و چین در مورد تمدید این تحریم‌ها در حال «عمیق تر شدن» است.

روسیه و چین به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل می‌توانند پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا را وتو کنند. قطعنامه‌های شورای امنیت در صورت رای موافق ۹ کشور از ۱۵ عضو شورا و همچنین عدم وتوی یکی از پنج عضو دائم شورا تصویب می‌شوند.

یکی از دیپلمات‌های چین که نخواست نامش فاش شود پس از جلسه روز چهارشنبه تاکید کرد که به هیچ وجه امکان تصویب پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا وجود ندارد. به گفته این دیپلمات چینی پیش‌نویس این قطعنامه در راستای ادامه اعمال «فشار حداکثری» بر تهران تدوین شده است.