چهارشنبه , ۲۹ دی ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » روایت رسانه‌ها از مرگ قاضی ایرانی در رومانی/ مرگ مشکوک قاضی منصوری؛ یکی از ۲۲ متهم پرونده طبری/

روایت رسانه‌ها از مرگ قاضی ایرانی در رومانی/ مرگ مشکوک قاضی منصوری؛ یکی از ۲۲ متهم پرونده طبری/

غلامرضا منصوری به دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه متهم است و پس از تشکیل دادگاه اکبر طبری، معاون اجرایی سابق قوه قضائیه، نام وی بر سر زبان‌ها افتاد و مشخص شد که در خارج از کشور به سر می‌برد. رویدادی که با واکنش منصوری و بعد انتشار خبر دستگیری وی در کشورمان گره خورد.

جسد قاضی متهم به فساد مالی که بر اساس حکم دادگاهی در رومانی به‌صورت موقت و مشروط آزاد بود، روز جمعه در بیرون هتل محل اقامت وی پیدا شد.
به گزارش «تابناک»، بنابر ادعای برخی رسانه‌های بیگانه، جسد حجت الاسلام غلامرضا منصوری در حالی در بیرون محل اقامتش در هتلی در رومانی پیدا شده که به نظر می‌رسد از پنجره اتاق محل اقامتش سقوط کرده و مرده است.

مرگ مشکوک قاضی منصوری؛ یکی از ۲۲ متهم پرونده طبری
آن گونه که رادیو اروپای آزاد گزارش کرده، پلیس محلی ساعت دو و سی دقیقه بعدازظهر، با تماس تلفنی قسمت پذیرش هتل مطلع شده که پیکر بی‌جان فردی که ساکن یکی از طبقات فوقانی هتل بوده، در پیاده‌روی مقابل این هتل پیدا شده است؛ فردی که در گزارش پلیس هویتش نامشخص بوده و تنها ذکر شده که فردی ۵۲ ساله و تحت مراقبت قضایی بوده است.

رویدادی که درباره جزییات وقوع آن اطلاع چندانی منتشر نشده و تا این لحظه حتی اصل خبر نیز به تایید مقامات کشورمان نرسیده است. اتفاقی که می‌تواند پرونده مشهوری که این روز‌ها در دستگاه قضا در کشورمان در دست رسیدگی است و در کانون توجه‌ها قرار دارد را بیش از پیش داغ کند.

پرونده‌ای که منصوری، قاضی سابق کشورمان یکی از ۲۲ متهم آن است و متهم است که در دوران حضورش در بخش اجراییات قضایی در لواسان، ۵۰۰ هزار یورو از یکی از متهمان رشوه دریافت کرده و بعد از بازنشستگی از کشور متواری شده است. ادعایی که بعد از طرح آن، منصوری در یک فایل ویدئویی ردش کرد و تاکید نمود برای درمان به خارج از کشور سفر کرده و اگر نبود بحران کرونا و انسداد مرزها، پیش از این به کشورمان بازگشته بود.

تصاویری که ادعا شده مربوط به لحظه خروج جسد قاضی منصوری از هتل توسط نیروهای اورژانس است
در پی افشای نام این متهم و اتهامش و انتشار ویدئوی پاسخ وی، به تقاضای مسئولان کشورمان پیگیرد منصوری در دستور کار اینترپل قرار گرفت و خبر رسید که منصوری در بخارست بازداشت شده و به محض برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی به ایران عودت داده خواهد شد. با این ملاحظه که برخی رسانه‌های بیگانه مدعی هستند که قاضی دادگاه رومانی به وی آزادی مشروط تا ۲۰ تیرماه اعطا کرده بود.

وضعیتی که در صورت تایید مرگ منصوری، به کل تغییر خواهد کرد و چه بسا موجب شکل گیری چالش‌هایی جدید شود.

سخنگوی وزارت خارجه خبر مرگ قاضی منصوری را تأیید کرد

۲۰:۲۰ سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به پرسش خبرنگاران ضمن تایید خبر مربوط به مرگ قاضی منصوری، گفت: منتظر دریافت گزارش رسمی علت این حادثه هستیم و از مقامات رومانیایی درخواست داریم علت دقیق حادثه را رسما به ما اعلام نمایند.

موسوی خاطر نشان کرد: ایشان مدتی قبل به سفارت ایران مراجعه و درباره نحوه بازگشت خود به ایران رایزنی کرده بود و از آنجا که تحت تعقیب قوه قضاییه ایران از طریق پلیس بین الملل بود، توسط پلیس اینترپل رومانی دستگیر شد. بر این اساس ما از مقامات و پلیس رومانی می‌خواهیم به وظایف قانونی خود عمل کرده و در خصوص نحوه و علت دقیق این حادثه گزارش رسمی ارائه نمایند.

به دنبال مرگ قاضی غلامرضا منصوری متهم فراری پرونده اکبر طبری در شهر بخارست رومانی، تعدادی از رسانه‌های بین المللی به این مطلب پرداخته و هر یک به طور جداگانه به شرح این حادثه پرداختند.

                          روایت رسانه‌ها از مرگ قاضی ایرانی در رومانی                    به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه روز جمعه با تایید خبر درگذشت قاضی غلامرضا منصوری گفت: منتظر دریافت گزارش رسمی علت این حادثه هستیم و از مقامات رومانیایی درخواست داریم علت دقیق حادثه را رسما به ما اعلام کنند.

موسوی افزود: وی مدتی قبل به سفارت ایران مراجعه و درباره نحوه بازگشت خود به ایران رایزنی کرده بود و از آنجا که تحت تعقیب قوه قضاییه ایران از طریق پلیس بین‌الملل بود، توسط پلیس اینترپل رومانی دستگیر شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: بر این اساس ما از مقام‌ها و پلیس رومانی می‌خواهیم به وظایف قانونی خود عمل کرده و درخصوص نحوه و علت دقیق این حادثه گزارش رسمی ارائه کنند.

خبرگزاری رویترز شامگاه جمعه به نقل از پلیس رومانی نوشت: غلامرضا منصوری در هتلی در شهر بخارست پایتخت رومانی جان خود را از دست داد.

پلیس رومانی منصوری را در اوایل این ماه بازداشت کرد و انتظار می رفت دادگاه بخارست در ماه آینده در مورد حکم استرداد وی به ایران تصمیم بگیرد.

پلیس رومانی در بیانیه‌ای با اعلام آنکه تحقیقات در مورد علت مرگ همچنان در حال انجام است، گفت: مشخص شد که این مرد یک شهروند خارجی ۵۲ ساله است که به دلیل انجام جرایمی در کشور دیگری تحت کنترل قضایی قرار داشت.

قاضی منصوری تحت یک دوره کنترل قضایی ۳۰ روزه قرار گرفته بود و تحت نظر گرفته می شد. تاریخ ۱۰ ژوئیه (۲۰ تیر) برای تصمیم استرداد وی به تهران تعیین شده بود.

روزنامه دیلی میل هم نوشت: به نظر می‌رسد منصوری از پنجره اتاق خود به بیرون از هتل پرت شده است و تصاویری از بدن وی در بیرون از هتل توسط برخی از خبرنگاران گرفته شده است.

رومانی قرار بود منصوری را به ایران استرداد دهد، اگرچه روزنامه نگاران و گروه‌های مدافع حقوق بشر از رومانی خواستند که وی را تبعید نکند.

شبکه فرانس ۲۴ نیز با پوشش خبر مرگ مشکوک قاضی ایرانی، نوشت: تاکنون مشخص نیست که آیا غلامرضا منصوری از پنجره اتاق خود در طبق ششم به اجبار پرت شده یا خود افتاده است؟

روزنامه ملی جورنالول رومانی هم می‌نویسد، مردی که امروز به علت پرت شدن از اتاق هتل خود واقع در پایتخت رومانی جان خود را از دست داد، غلامرضا منصوری قاضی ایرانی تحت کنترل قضایی است که منتظر تصمیم استرداد بود.

براساس این گزارش، منصوری مرد ۵۲ ساله بود که تحت کنترل قضایی در پرونده‌های ایستگاه اول پلیس رومانی بود.

وی منتظر تصمیم دادرسان در مورد استرداد بود. منصوری پیش از آن در تهران متهم به فساد شده بود.

دادگاه تجدید نظر بخارست پس از آزادی، وی را تحت کنترل قضایی قرار داد، اعلام تصمیم در مورد استرداد برای ۱۰ ژوئیه (۲۰ تیر) تعیین شده است.

بازرسان رومانی تا کنون در اتاق هتل قاضی منصوری وصیت نامه ای پیدا نکرده‌اند اما پرونده خودکشی مورد نظر آنان است.

مجله رویستا۲۲ رومانی نیز می‌نویسد، پلیس در ساعات اولیه بدون اعلام افشای هویت مرد مورد نظر در این حادثه در بیانیه ای اعلام کرد: امروز ساعت ۱۴:۳۰ (به وقت محلی) از پذیرش هتل به اداره کل پلیس بخارست پذیرش هتل نسبت به افتادن مردی از اتاق هتل در خیابان مطلع شدیم.

منابع قضایی رومانی به شبکه (G۴Media) گفتند که این مرد قاضی ایرانی است.

منابع داخلی

علی باقری معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه قضاییه در واکنش به درگذشت غلامرضا منصوری که از آن بعنوان یکی از متهمان فراری نام برده می‌شود، گفت: ابعاد مختلف پرونده‌ای که منصوری درگیر آن بود به دلیل این که طرف‌های دیگر موضوع شفاف و روشن در اختیار قوه قضاییه هستند لذا نبود وی صدمه‌ای به ابعاد مختلف پرونده وارد نمی‌کند.

باقری جمعه شب با اعلام این‌که مطلع شدیم یکی از شهروندان ایرانی در رومانی که تحت تعقیب دستگاه قضایی بود، درگذشت، افزود: سفارت ایران در بخارست و پلیس اینترپل ایران پیگیر این موضوع هستند تا از زوایا، ابعاد و علل این حادثه مطلع شوند.

او ادامه داد: در تماس‌هایی که با مقام‌های رومانیایی برقرار شده است، این احتمال وجود دارد که وی خودکشی کرده باشد.

معاون امور بین‌‎الملل و حقوق بشر قوه قضاییه با تاکید بر این‌که اینترپل ایران پیگیر این موضوع است که فردی که تحت تعقیب دستگاه قضایی جمهوری اسلامی بوده باید به گونه‌ای تحت نظر باشد که صدمه‌ای به او وارد نشود، افزود: ما تعداد دیگری از متهمان اقتصادی تحت تعقیب در کشورهای غربی داریم که این کشورها همکاری خوبی برای استرداد آنها انجام نمی‌دهند اما در مورد رومانی، با وجود این که توافق دو طرفه صورت نگرفته بود، طرف رومانیایی همکاری خوبی با ما داشت و او را براساس نظر قاضی تحت نظر قرار داد.

باقری با تاکید بر این‌که استرداد منصوری می‌توانست به بازگشت وجوه و اموال اختلاسی و همچنین مجازات او کمک کند، گفت: این پرونده ابعادش روشن است و درگذشت این فرد ایرادی به رسیدگی و سرانجام رساندن پرونده‌ی او وارد نمی‌کند.

همچنین سردار هادی شیرزاد رییس پلیس بین الملل نیروی انتظامی ایران نیز مرگ غلامرضا منصوری قاضی فراری را در رومانی تایید کرد.

سردار شیرزاد با اعلام این خبر، اظهار کرد: پیامی از اینترپل بخارست (کشور رومانی) دریافت کردیم مبنی بر اینکه برای فرد تحت تعقیب اعلان قرمز آقای منصوری یک حادثه غیرمترقبه رخ داده و وی خود را از پنجره هتل محل اقامتش در بخارست به پایین پرت کرده است.

وی تصریح کرد: پلیس بخارست با تاکید بر خودکشی آقای منصوری، فوت وی را تائید کرده است.

رئیس پلیس بین الملل ناجا افزود: تحقیقات در این رابطه از سوی پلیس بین الملل جمهوری اسلامی ایران ادامه دارد و اخبار تکمیلی آن متعاقبا اطلاع رسانی می شود.

حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس‌جمهوری هم در واکنش به خبر درگذشت قاضی غلامرضا منصوری در رومانی در توئیتی تاکید کرد: به‌نظر می‌رسد پرونده موسوم به طبری دارای ابعادی غیر اقتصادی هم هست.

آشنا جمعه شب در این توئیت افزود: به‌نظر می‌رسد پرونده موسوم به طبری دارای ابعادی غیر اقتصادی هم هست. بدون وجود شبکه‌هایی فعال در هر سه قوه و چه بسا نهادهای دیگر بعید است فسادی شکل بگیرد که یک متهمش در رومانی از دنیا رانده شود.

غلامرضا منصوری متهم ردیف نهم پرونده اکبر طبری و ٢١ متهم دیگر است که از کشور متواری و به دریافت رشوه بالغ بر ۵۰۰ هزار یورو متهم بود.