چهارشنبه , ۶ بهمن ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آتش‌سوزی‌های عمدی پایتخت!قمه زورگیران زیر گلوی کودک ۱۲ ساله!

آتش‌سوزی‌های عمدی پایتخت!قمه زورگیران زیر گلوی کودک ۱۲ ساله!

عضو ۲۱ ساله این باند خطرناک که به موادمخدر صنعتی نیز اعتیاد دارد درباره ماجرای سرقت هایش گفت، تا کلاس سوم راهنمایی درس خواندم و بعد از آن به سنگ‌کاری ساختمان روی آوردم.

قمه نمایه

به گزارش مشرق، بعد از حادثه وحشتناک زورگیری، پسر کوچکم حتی از سایه خودش هم می ترسد! دیگر خواب راحتی ندارد! با فریاد از خواب می پرد و تا چند لحظه وحشت زده و گریان به اطرافش می نگرد! از ترس این که باز هم کابوس ببیند، شب ها آرام و قرار ندارد، روزگارمان سیاه شده است و من از دستگاه قضایی می خواهم با این مجرمان مخوف قاطعانه برخورد کند تا درس عبرتی برای دیگر زورگیران باشد و …

این ها بخشی از اظهارات مرد جوانی است که پسر ۱۲ ساله اش چند روز قبل طعمه زورگیران خشن شده بود. او که پس از دستگیری دزدان مخوف و برای قدردانی از تلاش های ماموران انتظامی و دستگاه قضایی وارد کلانتری میرزاکوچک خان مشهد شده بود، ضمن تقدیر از سرهنگ عباس صارمی ساداتی (رئیس پلیس مشهد) برای به دام انداختن اعضای این باند خطرناک درباره حادثه تلخ زورگیری از فرزندش گفت: با شیوع کرونا در کشور و گسترش آموزش های فضای مجازی برای دانش آموزان، من هم مجبور شدم یک دستگاه گوشی تلفنی هوشمند برای پسرم تهیه کنم! اما آن قدر بهای گوشی سرسام آور بود که تا مدتی خواب و خوراک نداشتم!

از طرفی تامین ۴.۵ میلیون تومان پول برایم بسیار سخت بود و از سوی دیگر هم نمی توانستم چشمان اشکبار و چهره غمگین فرزندم را ببینم چرا که همه دوستان و همکلاسی هایش گوشی هوشمند داشتند. این بود که همه پس اندازم را برای خرید گوشی دادم تا پسرم از تحصیل عقب نماند و نزد دوستانش خجالت نکشد! پسرم که با دیدن گوشی تلفن، برق شادی در چشمانش می درخشید، هیجان زده و خوشحال از خانه بیرون پرید تا گوشی اش را به دوستانش نشان بدهد اما چند دقیقه بعد وحشت زده و گریان به خانه بازگشت و در حالی که از شدت ترس دست و پاهایش می لرزید، گفت: در حال ارسال پیامک برای دوستم بودم که ناگهان یک جوان موتورسوار، چاقوی بزرگی را زیر گلویم گذاشت واز من خواست تا گوشی ام را به او بدهم وگرنه مرا می کشد! من هم که خیلی ترسیده بودم گریه کردم ولی او چاقو را  فشار داد و گوشی ام را گرفت.

طی چند ساعت بیش از ۳۰ شاکی دیگر که با شیوه‌های متفاوت طعمه زورگیران خشن شده بودند نیز وارد کلانتری شدند و دزدان مخوف موتورسوار را شناسایی کردند.

عضو ۲۱ ساله این باند خطرناک که به موادمخدر صنعتی نیز اعتیاد دارد درباره ماجرای سرقت هایش گفت، تا کلاس سوم راهنمایی درس خواندم و بعد از آن به سنگ‌کاری ساختمان روی آوردم. حدود دو سال قبل بود که با «علی» (عضو دیگر باند) آشنا شدم و با هم به مصرف مواد مخدر پرداختیم. خیلی زود مقدار مصرف بیشتر شد و نمی‌توانستیم هزینه های اعتیادمان را تامین کنیم! برای خرید مواد مخدر صنعتی پول کم می آوردیم به همین دلیل و با پیشنهاد «علی» گوشی قاپی را آغاز کردیم. برای این کار نیاز به یک دستگاه موتورسیکلت داشتیم که ابتدا موتورسیکلت را دزدیدیم و بعد به زورگیری گوشی ادامه دادیم، اما متهم معتاد دیگر این پرونده برای دل سوزی شاکیان روایت عجیبی را  درباره انگیزه سرقت هایش مطرح کرد. او گفت: پدرم قصد داشت خانه بخرد تا از مستاجری نجات پیدا کنیم ولی پولش کم بود به همین دلیل من هر روز صبح به بهانه رفتن به سرکار از خانه خارج می شدم و به همراه دیگر اعضای باند زورگیری می کردم تا با فروش گوشی های سرقتی به پدرم کمک کنم! اما نفر سوم این باند از حدود دو ماه قبل با ما همکاری می کند چرا که من و ابوالفضل به دلیل سرقت در زندان بودیم و بعد از شیوع کرونا با سپردن وثیقه آزاد شدیم که …

رئیس پلیس مشهد در حاشیه عملیات دستگیری اعضای این باند مخوف درباره فعالیت های مجرمانه آن ها به خراسان گفت: به دنبال دستورات ویژه و تدابیر سردار محمدکاظم تقوی (فرمانده انتظامی خراسان رضوی) برای تقویت گشت های نامحسوس در مشهد، تلاش های نیروهای انتظامی برای مبارزه قاطعانه با جرایم خشن مضاعف شد به همین دلیل نیروهای کلانتری میرزاکوچک خان هنگام گشت‌زنی در بولوار شهید مفتح ناگهان جوان موتورسواری را دیدند که به طرف شهروندی حمله ور شد تا گوشی تلفن را از دست او چنگ بزند اما جوان عابر در یک لحظه دستش را کشید و سارق نتوانست گوشی را سرقت کند.

سرهنگ عباس صارمی ساداتی افزود: نیروهای انتظامی با دیدن این صحنه در حالی به تعقیب موتورسوار پرداختند که او در خلاف جهت حرکت خودروها به فرار خود ادامه داد. وی اضافه کرد: ماموران گشت به ناچار با شلیک چند تیر هوایی و پس از مدتی تعقیب و گریز جوان موتورسوار را متوقف کردند اما او باز هم به سوی ماموران حمله ور شد تا راه گریزی پیدا کند ولی نیروهای کارآزموده با استفاده از افشانه فلفل و چند فن دفاع شخصی، حلقه های قانون را بر دستان وی گره زدند. مقام ارشد انتظامی مشهد خاطرنشان کرد: «ابوالفضل» (متهم دستگیر شده) اعتراف کرد با سپردن وثیقه و به طور موقت از زندان آزاد شده است و از حدود دو ماه قبل با دو تن دیگر از همدستانش سرقت می کرد. سرهنگ صارمی ساداتی گفت: با دستگیری دو عضو دیگر این باند مشخص شد آن ها چند ساعت قبل از دستگیری نیز گوشی یکی از شهروندان را زورگیری کرده اند اما این بار عضو باند به تنهایی قصد سرقت داشت که در چنگ پلیس افتاد. به گفته فرمانده انتظامی مشهد تاکنون بیش از ۳۰ نفر متهمان پرونده را شناسایی کرده اند و تحقیقات در این باره همچنان ادامه دارد.

منبع: روزنامه خراسان

سردار رحیمی نمایه

رئیس پلیس پایتخت گفت: بیش از ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌های به وقوع پیوسته در تهران غیر عمدی بوده است.

به گزارش مشرق، سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی پایتخت در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از آتش سوزی های رخ داده در پایتخت عمدی بوده, اظهار داشت: بیش از ۹۰% آتش سوزی تهران غیر عمدی بوده است.

سردار رحیمی تصریح کرد: پلیس تهران در مجموع ۵ نفر از افرادی را که مظنون به ایجاد آتش سوزی عمدی بوده اند شناسایی ،دستگیر و تحویل دستگاه قضایی داده است.

رئیس پلیس پایتخت با تاکید بر این مطلب که پلیس تهران در این موضوع اشراف داشته و دارد, تاکید کرد: تعدادی از آتش سوزی ها به علت سهل انگاری صورت گرفته; مثلا یک آتش سوزی به صورت غیر عمد توسط چند کارگر یک مجموعه پیمانکاری خود شهرداری حادث شده یا در موردی دیگر چند جوان حواسشان نبوده و آتش در منطقه ای کوچک ایجاد شده است؛ در مجموع  می توان گفت که سهم عمده این دسته از وقایع اخیر عمدی نبوده است.

گفتنی است در چند هفته اخیر وقوع آتش سوزی های متعدد در پایتخت و کشور خبرساز بوده و برخی شبکه های مجازی به شایعاتی مبنی بر عمدی بودن این دسته از حوادث دامن زدند.

منبع: فارس