پنجشنبه , ۳۰ دی ۱۴۰۰
صفحه اول » فرهنگ » دنیای دیدنی مورچه‌ها/ آشنایی با “موریس مترلینک” نویسنده نامدار کتابهای پژوهشی:”مورچگان، زنبور عسل و موریانه “/

دنیای دیدنی مورچه‌ها/ آشنایی با “موریس مترلینک” نویسنده نامدار کتابهای پژوهشی:”مورچگان، زنبور عسل و موریانه “/

مترلینک در سال۱۹۲۶ کتاب “موریانه” و در سال ۱۹۳۱ کتاب “مورچگان” و در سال ۱۹۳۵ کتاب”عنکبوت زجاجی” و در سال ۱۹۳۷ کتاب معروف “در برابر خدا” را منتشر ساخت.
یک مورچه کارگز در حال حمل یک قطره آب به لانه

موریس پولیه دو برنارد مترلینک Maurice Maeterlinck شاعر، متفکر، درام نویس، نویسنده، فیلسوف و محقق بزرگ بلژیکی در ۲۹ اگوست سال ۱۸۶۲ در شهر “خنت/ گان (۱) متولد شد و در ششم ماه مه سال ۱۹۴۹ در ویلای شخصی اش در ریوی یرا (۲) نزدیک نیس (۳) واقع در فرانسه درگذشت.مترلینک تحصیلات ابتدایی را در کالج سن بارب و تحصیلات عالیه را در دانشگاه گان به پایان رسانید و در رشته حقوق دانشنامه گرفت. در سال ۱۸۸۴ در ۲۲ سالگی به عضویت کانون وکلای شهر گان انتخاب شد و یک سال بعد به ریاست این کانون ارتقاء یافت، لیکن قوانین خشک مجمع حقوق دانان نمی توانست تفکرات بزرگ و طبع کاوشگر او را قانع سازد، از این رو دست از وکالت کشید و تا پایان عمر گِرد آن نگشت. مترلینک در خانواده خود زبان آلمانی و فرانسه را آموخت و در مؤسسه ، زبان لاتین را فرا گرفت و بعد از ترک شغل وکالت از دانش زبان انگلیسی برخوردارشد. در سال ۱۸۸۷ با دلی پر از امید به پاریس رفت تا دراین شهر پرهیاهو نام خود را به عنوان یک نویسنده بلند آوازه سازد. اما شش ماه بعد پدرش درگذشت و او ناگزیر به خنت/گان بازگشت. مرگ پدر عامل مؤثری بود تا شعله تفکر درباره هستی، حیات و مرگ را در او زنده کند.مترلینک کار نویسندگی را رسماً از سال ۱۸۸۹ آغاز کرد.

نمایشنامه ای در خور تحسین به قلم او نظر محافل ادبی را جلب کرد، اما شهرتش از شهر تجاوز نکرد، این شکست باعث شد که وی برای مدت چهار سال مأیوس و سرخورده قلم را کنار بگذارد.

در سال ۱۸۹۶ دوباره به پاریس سفر کرد. در آنجا با ارباب علم و ادب و همچنین با رهبران مکتب ادبی سمبولیسم آشنایی یافت.مترلینک در سال ۱۸۹۷ نمایشنامه شاهزاده خانم مالن (۴) و در سال ۱۸۹۸ عقل و سرنوشت و در سال ۱۹۰۱ زنبور عسل و درسال ۱۹۰۲ نمایشنامه موناوانا (۵) و در سال ۱۹۰۳ کتاب معجزه سن آنتوان و در سال ۱۹۰۷ فراست گلها را منتشر کرد. مترلینک در سال ۱۹۰۸ شاهکار ادبی خود، نمایشنامه پرنده آبی (۶) را به رشته ی تحریر کشید. این نمایشنامه در مدت پانزده سال به ۶۵ زبان مختلف ترجمه شد و در آمریکا نود و سه هزار مؤسسه مختلف از قبیل: مغازه، تئاتر، رستوران، کافه، سینما و غیره نام پرنده آبی را بر خود گذاشتند. انتشار این نمایشنامه و سایر آثار با ارزش دیگر مترلینک باعث شد که وی در سال ۱۹۱۱ جایزه نوبل ادبیات را دریافت کند. وی در سال ۱۹۱۲ کتاب مرگ را منتشر نمود و در سال ۱۹۱۹ با اینکه در بلژیک به سر می برد، به عضویت آکادمی علوم فرانسه نائل گردید. در سال ۱۹۲۰ سفری به آمریکا کرد و با بزرگان ادب آنجا آشنا گردید.

مترلینک در سال۱۹۲۶ موریانه و در سال ۱۹۳۱ مورچگان و در سال ۱۹۳۵ عنکبوت زجاجی و در سال ۱۹۳۷ کتاب معروف در برابر خدا را منتشر ساخت.

جنگ اول و دوم جهانی در روحیه ی او اثر بدی به جا گذاشت، نمونه تأثیرات روحی او مقالاتی است که به نام بقایای جنگ در انگلستان و کشتار معصومان در آمریکا انتشار یافت.

یکی از وقایع بزرگ زندگی مترلینک ظهور زنی به نام ژرژت لبلان بود که خواهر موریس لبلان نویسنده داستان های معروف آرسن لوپن است. ژرژت چه از نظر مادی و چه از نظر معنوی بزرگترین مشوق مترلینک بود و کمک هایش به موریس بی اندازه است. درسال ۱۹۴۰ پس از حمله ی هیتلر به کشور بلژیک ، مترلینک به اتفاق ژرژت به آمریکا فرار کرد. در سال ۱۹۴۱ ژرژت درگذشت و موریس را تنها گذاشت.

مترلینک دوبار جایزه ادبیات نمایشی فرهنگستان زبان و ادبیات فرانسه را گرفت.

این نویسنده ی بزرگ در اواخر عمر دچار اختلال حواس گردید و مدت ها در یکی از بیمارستان های آمریکا به سر برد. وی در اواخر عمر به فرانسه بازگشت و در سال ۱۹۴۹ در جنوب فرانسه درگذشت. وقتی فوت کرد با این که ژاندارمری و پلیس برای جلوگیری از ازدحام، راه های شمال آن کشور را به جنوب مسدود نمود، با این حال سی کیلومتر اتومبیل برای تشییع جنازه آمده بودند. مترلینک در تمام عمر با احترام می زیست و در زمان حیات، نام او را در دائرهٔ المعارف ها ثبت کردند. پادشاه بلژیک در جشن هفتاد سالگی خود وی را به لقب اشرافی کنت ملقب ساخت ولی او همواره از به کار بردن لقب مزبور خودداری می کرد. پادشاه انگلستان نیز قصری در کشور خود به او تخصیص داد. مترلینک در شعر و نویسندگی از مکتب سمبولیسم که عقیده دارد: شعر باید ترجمان عواطف و احساساتی باشد که از اعماق روح انسان متجلی است، تبعیت می کرد. او به ترجمه ی آثار دیگران علاقه داشت، شکسپیر را تجلیل می کرد و بدین مناسبت وی را شکسپیر بلژیک لقب دادند. مترلینک در آثار فلسفی خود مسائل تازه ای را طرح کرد که مجامع مذهبی و اخلاقی جهان را بر ضد خود شوراند. وی نابغه ای است که در ذات اشیاء تجسس کرد و همه چیز را با دقتی عجیب دید. تفکرات او درباره مورچگان، زنبور عسل و موریانه مؤید این نظر است.
آثار دیگر وی عبارتند از: نمایشنامه های مرگ تن تاژیک (۷)، معجزه، درام ماری ماکدولین، آریان و بارب بلو، پله آس و ملیزاند (۸) و کتاب های : جاده های کوهستانی، ساعت سنگی، دیوان اشعار، قانون بزرگ، راز بزرگ، معبد مدفون، هوش گل ها، گنجینه ی ناچیز، بعد چهارم، میزبان ناشناس، سایه ی بالها.
۱) Ghent
۲) Riviera
۳) Nice
۴) Maleine
۵) Monna Vanna
۶) Blue Bird
۷) Tintageles
۸) Pelleas et Nelisande

مقاله فوق برگرفته از: از انجمن ادبی شفیقی

قرآن صریحا می گوید: وَ أَوْحی رَبُّكَ إِلَی اَلنَّحْلِ / النحل- 68- پروردگار تو به زنبور عسل وحی كرده؛ یعنی این نوعی الهام ماورایی است در درون این حیوان. قرآن، هم درباره زنبور عسل و هم درباره مورچه حرفهای شگفتی گفته است و این دو حشره امروز شناخته شده اند و فوق العاده عجیب شناخته شده اند.

موریس مترلینگ ، می گوید: روح كندو وحی می كند. این نشان میدهد که  كندو جز همین زنبورهای عسل  چیزدیگری هم هست. اگر این زنبورهای عسل را بگیریم، كندو یك ساختمان متشکل از سلولهای متعدد چندوجهی منجمد و بیحرکت است! پس واسطه ظهور”روح الهام بخش کندو” وجود کُلُنی زنبورها است. این مطلبی است که هرکسی آنرا نمیفهمد. مثلا مرحوم مرتضی مطهری در اینباره مینویسد: مجموعه آثار شهید مطهری . ج22، ص: 603/ “روح كندو یعنی چه؟ ! می گوید: روح كندو به اینها الهام می كند. خوب روح كندو خودش از كجا فهمید؟ تازه روح كندو كه از روح زنبور عسل بالاتر نیست. چرا این را می گوید؟ برای اینكه خدای ناخواسته مسئله خدا در میان نیاید و بعد نگویند آقای موریس مترلینگ! پس قطعا خدایی در عالم وجود دارد، و در این صورت قصه الف است و دنبالش ب و دنبالش ت و دنبالش ث و دنبالش ج، هزاران مسئولیت، و دیگر تو آقای موریس مترلینگ نمی توانی آزاد به آن گونه كه دل خودت می خواهد زندگی كنی.”

این تصاویر زیبا از مورچه‌ها در فیلیپین توسط موبایل به ثبت رسیده است. منبع: dailymail