شنبه , ۲ بهمن ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » استعفای هادی العامری از عضویت پارلمان عراق /پارلمان عراق نخست وزیر این کشور را مامور تاسیس وزارتخانه‌ای کرد که وزیر آن از ترکمن‌های عراق باشند.

استعفای هادی العامری از عضویت پارلمان عراق /پارلمان عراق نخست وزیر این کشور را مامور تاسیس وزارتخانه‌ای کرد که وزیر آن از ترکمن‌های عراق باشند.

منابع خبری از استعفای رئیس ائتلاف الفتح عراق از عضویت در پارلمان این کشور خبر دادند.

 استعفای هادی العامری از عضویت پارلمان عراق

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، به نقل از شبکه سومریه نیوز، ریاست پارلمان عراق اعلام کرد که درخواست استعفای هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح و پیشنهاد تعیین عبدالکریم یونس به عنوان جایگزین وی به دست ریاست پارلمان رسیده است.

در همین راستا، خبرنگار شبکه روسیا الیوم گزارش داد که العامری رسماً درخواست استعفای خود را به محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق تحویل داده و پارلمان نیز با این استعفا موافقت کرده است.

وی افزود: اطلاعات به دست آمده در این باره حاکی از آن است که دلیل استعفای العامری به گمانه‌زنی‌هایی در خصوص احتمال تعیین وی در یک پست اجرایی باز می‌گردد و احتمال داده می‌شود که این پست ریاست حشد شعبی باشد.این درحالی است که حشد شعبی در بیانیه‌ای کوتاه اخبار منتشر شده درباره تغییر فالح فیاض، رئیس خود را تکذیب کرد.

                          موافقت‌پارلمان‌عراق‌با‌واگذاری‌سهمیه‌وزارتی‌به‌ترکمن‌ها

به گزارش تابناک به نقل از فارس، پارلمان عراق روز شنبه «مصطفی الکاظمی» را مامور تاسیس یک وزارتخانه جدید برای قوم ترکمن در این کشور کرد.

اداره اطلاع رسانی پارلمان عراق در بیانیه‌ای گفت: «پارلمان به مامور شدن نخست وزیر برای تاسیس یک وزارتخانه رای داد که وزیر آن متعلق به قوم ترکمن باشد».
به گزارش بغداد الیوم، در این بیانیه آمده است: «این امر به منظور تشویق اقوام و مشارکت آن‌ها در سازندگی کشور انجام می‌شود».
«ارشد صالحی»، رهبر جبهه ترکمن‌های عراق دو ماه پیش طی سخنانی در مراسم بیست و پنجمین سالگرد تاسیس این جنبش در کرکوک گفت که دولتی که در آن ترکمن‌ها جایی نداشته باشند، ناقص خواهد بود.وی گفت که ترکمن‌ها از ۲۵ سال قبل زیر سقف جبهه ترکمن‌های عراق گردهم آمده و این جبهه نماینده آن‌ها در جامعه جهانی شد؛ علاوه بر اینکه ترکمن‌ها مانع ایجاد فتنه‌های فرقه‌ای در عراق می‌شوند.
صالحی از الکاظمی خواسته بود در کابینه جدید به ترکمن‌ها کرسی بدهد و تاکید کرده بود که عراقی که در آن ترکمن‌های مدافع تمامیت ارضی کشور جا نداشته باشند، ناقص خواهد بود.ترکمن‌های عراق یک گروه قومی در عراق است که به‌طور عمده محل سکونت آن‌ها در شمال عراق و دارای روابط نزدیک فرهنگی و زبانی با ترکیه و آذربایجان هستند. آن‌ها از لحاظ دینی مسلمان شیعه یا سنی به فراخور موقعیت جغرافیایی خود هستند.ترکمن‌ها پس از عرب‌ها و کُرد‌ها سومین قومیت عراق محسوب می‌شوند و گفته می‌شود که ۶ درصد از کل جمعیت عراق را شامل می‌شوند.پارلمان عراق امروز (شنبه) در جلسه‌ای با حضور ۲۴۷ نماینده به هفت وزیر جامانده از کابینه ۲۲ عضوی مصطفی الکاظمی رأی اعتماد داد.