چهارشنبه , ۲۹ دی ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » مایکل وایت، شهروند آمریکایی زندانی در ایران، روانه کشورش شد/

مایکل وایت، شهروند آمریکایی زندانی در ایران، روانه کشورش شد/

تصویری از مایکل وایت همراه مادر خود
تصویری از مایکل وایت همراه مادر خود

رادیو فردا/ مایکل وایت شهروند آمریکایی پس از حدود دو سال زندان ایران را به مقصد آمریکا ترک کرد. آقای وایت حدود دو سال پیش به اتهام «توهین» به رهبر جمهوری اسلامی و «انتشار عمومی یک عکس خصوصی» به ۱۰ سال زندان محکوم شد. اما در پی شیوع ویروس کرونای جدید برای مرخصی به سفارت سوئیس در تهران منتقل شد.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران

هوک‌: امیدوارم مرخصی دادن به مایکل وایت گام آخر حکومت ایران نباشد

بیل ریچاردسون، فرماندار ایالت نیو مکزیکوی آمریکا، نیز با انتشار اطلاعیه‌ای از آزادی آقای وایت استقبال کرده و تاکید داشته که این رخداد باید زودتر از این به وقوع می‌پیوست.

آقای ریچاردسون در ادامه عنوان کرده که او برای بیش از یک سال از طرف مادر وایکل وایت درگیر این پرونده بوده تا اسباب آزادی وی را فراهم کند و در این راستا به طور مرتب با مقامات ایرانی از جمله محمد جواد ظریف،وزیر خارجه ایران، و مجید تحت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، مذاکره کرده است.

فرماندار ایالت نیو مکزیکو روند مذاکره با مقامات ایرانی را «با توجه به تنش‌های شدید میان ایران و ایالات متحده در ماه‌های اخیر و خشونتی که متوجه یکدیگر کرده‌اند» پیچیده توصیف کرده است.

سیروس عسگری

استاد دانشگاه صنعتی شریف که در آمریکا زندانی بود، به ایران بازگشت

اگرچه پیش بینی می‌شد که مایکل وایت در این روزها که یک شهروند ایرانی از آمریکا آزاد شده، به آمریکا بازگردانده شود، اما مقام‌های جمهوری اسلامی و آمریکا، موضوع تبادل میان زندانیان را رد کرده‌اند.

سیروس عسگری، شهروند ایرانی که در آمریکا زندانی بود، صبح چهارشنبه وارد ایران شد. آقای عسگری، استاد دانشگاه صنعتی شریف، به سرقت اطلاعات محرمانه تجاری متهم بود، اما پس از سه سال، دادگاهی در پاییز سال گذشته او را بی گناه تشخیص داد.

در جریان دادگاه، ایالات متحده ویزای آقای عسگری را باطل کرد و با خاتمه دادگاه او به اتهام حضور غیرقانونی در خاک آمریکا در زندان باقی ماند. او در ماه‌های اخیر به ویروس کرونا مبتلا شده بود.