شنبه , ۲ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بازگشت فلامینگوهای به سواحل دریاچه ارومیه /

بازگشت فلامینگوهای به سواحل دریاچه ارومیه /

رئیس اداره محیط زیست شهرستان عجب‌شیر گفت: با گذشت ۵ سال از احیای تقریبی دریاچه ارومیه، فلامینگوها دوباره به سواحل رحمانلو و قبادلوی دریاچه ارومیه واقع در شهرستان عجب شیر بازگشتند.

                          بازگشت فلامینگوهای به سواحل دریاچه ارومیه
به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، حمید پیغامی، رئیس اداره محیط زیست شهرستان عجب‌شیر در استان آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در پی‌تدابیر دولت و مسئولان ملی و استانی و افزایش بارندگی‌ها در منطقه، آب دریاچه نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته و این امر باعث بازگشت پرندگان مهاجر فلامینگو به سواحل این دریاچه شده است.

وی گفت: غذای اصلی فلامینگوها، سخت پوستی به نام آرتمیا است، با احیای تقریبی دریاچه ارومیه، بستر مناسبی برای رشد آرتمیا در این دریاچه فراهم شده است، بر همین اساس فلامینگوها برای تغذیه به زیستگاه قبلی خود دریاچه‌ی ارومیه مهاجرت کرده‌اند.

رئیس اداره محیط زیست عجب شیر افزود: تعداد فلامینگوهای مهاجر در سواحل دریاچه ارومیه ۲۰ هزار قطعه اعلام شده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر سطح آب دریاچه ارومیه به سواحل قبادلو و رحمانلو رسیده است و فلامینگوها نیز در این سواحل تجمع می‌کنند حتی سطح آب در این منطقه به اندازه‌ای بالا آمده که برخی از افراد محلی برای شنا به سواحل مراجعه می‌کنند.

رئیس اداره محیط زیست عجبشیر اظهار کرد: پرنده‌ی فلامینگو یا همان مرغ آتشی پرنده‌ای مهاجر است که سال‌های متمادی به دریاچه ارومیه مهاجرت می‌کرد، این پرنده با پاهای دراز و منقار منحنی و گردنی بلند خمیده آبچر و با بدنی بسیار کشیده و پرو بال سفید و صورتی است.

وی افزود: تزار آبی دریاچه ارومیه، ۱۲۷۱.۹۰ سانتی‌متر بوده و حجم آب موجود حدود ۵.۲۵ میلیارد مترمکعب و وسعت دریاچه ۳ هزار و ۲۳۹.۴ کیلومترمربع است.