یکشنبه , ۶ آذر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » ایران اتهام آمریکا درباره دخالت در اعتراض‌های این کشور را رد کرد/

ایران اتهام آمریکا درباره دخالت در اعتراض‌های این کشور را رد کرد/

تظاهرات روزهای گذشته در شهرهای آمریکا پس از آن آغاز شد که یک مرد سیاه پوست به نام جورج فلوید حین بازداشت بر اثر فشار زانوی یک پلیس سفید پوست در مقابل دوربین خفه شد

پس از آن که رابرت اوبرین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ایران را متهم کرد که در ناآرامی و خشونت‌های اخیر آمریکا “فعال بوده”، وزارت خارجه ایران “هرگونه دخالت در امور داخلی آمریکا را رد کرد”.

به تازگی مشاور امنیت ملی کاخ سفید در اظهاراتی از ایران، چین، روسیه و زیمباوه به عنوان کشورهایی نام برد که از ناآرامی‌های آمریکا “بهره” می‌برند.

بی بی سی/ اکنون عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، مقامات آمریکایی را متهم به فرافکنی کرد و گفت “اتفاقی هم که در این کشور رخ داده، نتیجه سال‌ها سرکوب و خفه کردن صدای مردم و اتباع آمریکایی بوده است. طبیعی است مردم آمریکا جان‌شان به لب آمده و اعتراض کنند”. او افزود که “کافر همه را به کیش خود پندارد. کشوری که در امور داخلی کشورهای دیگر دخالت کرده و از بیان این دخالت ابایی ندارد، آمریکا است”.

رابرت اوبرین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید وجود نژادپرستی سیستماتیک را در آمریکا رد کرد.

او گفت تفاوت آمریکا و چین این است که در آمریکا تظاهرات مسالمت‌آمیز کسی به زندان نمی‌افتد و همچنین پلیس خاطی محاکمه خواهد شد و رسیدگی قضایی عادلانه‌ای خواهد داشت.

او گفته با مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه موافق است که برخی رقبای آمریکا می‌خواهند از بحران استفاده می‌کنند تا به بی‌نظمی دامن بزنند و به دموکراسی ما آسیب برسانند.

آقای روبیو از فعالیت سه کشور رقیب آمریکا در سوشیال میدیا خبر داده بود و گفته بود آنها در خشونت‌های اخیر این کشور نقش دارند.

تظاهرات روزهای گذشته در شهرهای آمریکا پس از آن آغاز شد که در شهر مینیاپولیس، یک مرد سیاه پوست به نام جورج فلوید حین بازداشت بر اثر فشار زانوی یک پلیس سفید پوست خفه شد.

تصاویر منتشر شده از مرگ آقای فلوید، یک مامور پلیس را نشان می دهد که حین بازداشت زانویش را بر روی گردن او فشار می دهد.

در این فیلم صدای آقای فلوید شنیده می شود که فریاد می زند:‌ “نمی توانم نفس بکشم.”