یکشنبه , ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبارویژه روزنامه‌ها/

اخبارویژه روزنامه‌ها/

 

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند .

***********

کیهان

از خسارت ۱۴۴ هزار میلیاردی تا ارزآوری با صادرات بنزین

گزارش روزنامه شرق درباره صادرات بنزین به ونزوئلا، اثبات درستی سیاست مدیریت مصرف بنزین است که به مدت ۴ سال در دولت روحانی تعطیل شد و پس از آن هم با بی‌تدبیری و دادن شوک قیمتی به مردم همراه بود.

وزارت نفت دولت روحانی سال ۹۴ صرفا از سر لجبازی با دولت قبل، کارت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین را لغو کرد و ضمنا قیمت بنزین را هم برای چند سال ثابت نگه داشت. در عین حال سود برخی دلالان موجب شد کشور به واردکننده بنزین از یک‌سو و هدر دهنده بنزین از طرف دیگر تبدیل شود، به نحوی که مصرف روزانه بنزین چندده میلیون لیتر افزایش پیدا کرد و ضمنا بخش عمده‌ای از این به ظاهر مصرف، در واقع قاچاق سوخت ارزان به کشورهای همجوار بود. روزنامه دولتی ایران دو سال قبل اذعان کرد خسارت روزانه این قاچاق حداقل ۱۰۰ میلیارد تومان بود که با احتساب ۴ سال حذف سهمیه‌بندی، رقمی معادل ۱۴۴ هزار میلیارد تومان را شامل می‌شود.

مرور این ماجرای تلخ از آن جهت حائز اهمیت است که کشورمان در ماه‌های اخیر در اثر احیای مجدد نظام سهمیه‌بندی، با کاهش قاچاق و مصرف روبه‌رو شده و توانسته ضمن صادرات مازاد مصرف داخلی، ارزآوری داشته باشد و تحریم‌ها را نیز بشکند.

روزنامه شرق در این زمینه نوشت: پنج محموله بنزین راهی ونزوئلا شد. سابقه همکاری بنزینی ایران و ونزوئلا به زمان ریاست‌جمهوری هوگوچاوز باز می‌گردد؛ آن زمان که ایران واردکننده عمده بنزین بود و هنوز پالایشگاه ستاره خلیج فارسی در کار نبود. مهم‌ترین کشوری که در آن دوره‏ اصطلاحاً هوای ایران را داشت‏، ونزوئلا بود؛ کشوری که اکنون به واسطه تحریم‌های آمریکایی، از تولید بنزین در پالایشگاه این کشور که در آمریکا مستقر است‏، بی‌بهره مانده و شدیدا نیازمند این محصول حیاتی است.

حمید حسینی سخنگوی اتحادیه فرآورده‌های نفت و گاز و پتروشیمی در گفت‌وگو با شرق اظهار داشت: بر اساس نرخ اعلام شده در رینگ صادراتی بورس انرژی، قیمت بنزین در هر بشکه، در محدوده ۳۵ دلار است که وزارت نفت بعضا با تخفیف پنج دلاری آنها را می‌فروشد. این رقم، قیمت خالص است و به آن تقریبا به همین میزان، هزینه حمل نیز اضافه می‌شود. بنابراین احتمالا هر بشکه بنزین صادراتی به ونزوئلا، کمتر از ۶۰ دلار نیست. با وجود این، این قیمت کماکان برای ونزوئلا دارای ارزش است. به گفته او، کل پنج نفتکش حاوی محموله ۱/۵ میلیون بشکه‌ای با در نظر گرفتن هزینه ۳۰ دلاری در هر بشکه، حدودا ۴۵ میلیون دلار می‌ارزد که به آن، هزینه حمل نیز اضافه می‌شود.

این فعال اقتصادی با اشاره به بازار صادراتی بنزین ایران پس از افزایش تولید و کاهش مصرف در کشور، تصریح می کند: با راه اندازی فاز چهار پالایشگاه ستاره خلیج فارس، عملا تولید بنزین به بیش از ۱۱۰ میلیون لیتر در روز رسیده، در حالی که مصرف بنزین در کشور در بالاترین پیک خود، بیش از ۸۵ میلیون لیتر در روز نبوده است. اکنون با احیای کارت سوخت، مصرف به زیر ۸۵ میلیون لیتر در روز رسیده و با توجه به قرنطینه و شیوع ویروس کرونا و آثار تبعی آنها، این مصرف، کاهش بیشتری نیز داشته است.

زنگنه با این همه سوءمدیریت چگونه توانست وزیر بماند؟!

«راز ماندگاری بیژن زنگنه در وزارت نفت، استخدام برخی نمایندگان است و نه مدیریت و توانمندی او.»

روزنامه وطن امروز در یادداشتی نوشت: شاید حتی خود بیژن نامدار زنگنه هم پس از آن عملکرد اعجاب‌انگیز(!) در وزارت نفت دولت اصلاحات فکرش را نمی‌کرد که دوباره بر صندلی این وزارتخانه تکیه بزند اما به هر روی حسن روحانی در شرایطی که وزارت نفت نیاز به مدیری کارآمد، پرتوان و با سابقه درخشان داشت، تصمیم گرفت «بیژن زنگنه‌ای» را که در آزمون پیشین وزارت نفت موفق نبود، دوباره بیازماید. در نهایت سکان وزارت نفت برای دگربار به کسی سپرده شد که شاهکارهایش از جمله پرونده کرسنت و استات‌اویل محل انتقادهای زیادی بوده است.

با توجه به عملکرد ژنرال بیژن در سال‌های ابتدایی دولت یازدهم، انتظار از مجلس، استیضاح جناب وزیر بود اما نه‌تنها زنگنه در مجلس نهم استیضاح نشد، بلکه در مجلس دهم هم با کسب ۲۳۰ رای موافق و تنها ۳۵ رای مخالف موفق شد برای دهمین بار رای اعتماد از مجلس بگیرد و برای چهارمین بار سکاندار وزارت نفت شود.

اما رمز و راز ماندگاری آقای زنگنه چیست؟ برای پاسخ به این پرسش باید در کارنامه کاری بیژن زنگنه مداقه کرد که آیا راز جلوس همیشگی او بر صندلی وزارت نفت عملکرد اوست یا باید این راز را در جایی دگر جست؟

مرور کارنامه زنگنه که پیش از وزیر شدن در دولت یازدهم معتقد بود گروهان‌ها باید جای خود را به ژنرال‌های نفتی بدهند، نشان می‌دهد عملکرد او نه‌تنها جای دفاع ندارد، بلکه نقاطی بس تاریک در آن دیده می‌شود.

– اصرار بر محرمانه ماندن قراردادهای نفتی که ناقض حاکمیت ملی، در تضاد با منافع ملی و اقتصاد مقاومتی و عامل مدیریت خارجی‌ها بر مخازن کشور بود.

– اعتماد مجدد به شرکت فاسد توتال و امضای تفاهمنامه با این شرکت، با کارنامه‌ای پر از خیانت، جهت توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی که موجب شد اطلاعات فنی میدان در اختیار توتال قرار گیرد و توتال به بهانه تحریم‌ها از انجام تفاهمنامه امتناع ورزد و اطلاعات را در اختیار قطر قرار دهد تا این کشور بتواند برداشت از این میدان مشترک را به بیشینه مقدار برساند.

– تحمیل هزینه و خسارات گزاف به کشور با حذف کارت سوخت و افزایش قاچاق سوخت و سپس راه‌اندازی مجدد کارت سوخت

– تکیه بر صادرات نفت خام، بی‌توجهی به توسعه پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و نادیده‌ گرفتن صادرات فرآورده‌های با ارزش افزوده بالا

– نداشتن اهتمام عملی برای مقابله با تحریم‎ها و بستن روزنه‌‎های موجود جهت بی‌‎اثر کردن آنها(طبق نامه ۷۲ تن از نمایندگان مجلس به سران قوا)

– بی‌توجهی به سرمایه‌ها و تولیدکنندگان داخلی.

این موارد تنها بخشی از عملکرد بیژن نامدار زنگنه در کنار پرونده کرسنت، توتال و استات‌اویل است.

هیچ وزیری با این کارنامه نمی‌تواند همچنان بر کرسی وزارت تکیه زده و کار او به استیضاح نکشد؛ مگر عوامل دیگری همچون استخدام نمایندگان در وزارت به داد جناب وزیر برسد.

رویه استخدام نمایندگان در وزارت نفت در این سال‌ها به یک امر عادی جهت حفظ صندلی وزیر تبدیل شده که اسامی این نمایندگان با یک جست‌وجوی ساده قابل دسترسی است. این روند تا آنجا پیش رفته که برخی نمایندگان مجلس دهم هم که مدافع عملکرد زنگنه در مجلس بودند، به استخدام این وزارتخانه درآمده‌اند که در بین آنها فرد اصلاح‌طلبی وجود دارد که یکبار در دوران ژنرال زنگنه به وزارت نفت کوچ کرد و بازنشسته نیز شد اما اکنون دوباره عزم رفتن به این وزارتخانه کرده است.

با این همه به نظر می‌رسد اتفاقات اینچنینی لزوم توجه بیشتر نهادهای نظارتی را می‌طلبد تا این موارد مورد واکاوی و بررسی قرار گیرد و این گونه نشود که برخی‌ آقایان با دادوستد‏، همیشه وزیر باشند و نمایندگان برای استخدام در وزارتخانه‌ها، به جای وکیل مردم، وکیل وزیر در مجلس باشند.

ایران با محاسبات دقیق تحریم‌های آمریکا و انگلیس را شکست

مدیر مرکز مطالعات اروپا در دانشگاه کمبریج می‌گوید ایران با صادرات بنزین به ونزوئلا، اقتدار خود را به رخ آمریکا کشید و این در حالی است که پیش از این در ماجرای نفتکش «گریس-۱»، اقتدار خود را در برابر انگلیس ثابت کرده بود.

مکرم خوری در گفت‌وگو با شبکه المیادین اظهار داشت: ایران در اوج تهدیدات آمریکا، با اعزام کشتی‌های خود به ونزوئلا و چین ثابت کرد سلطان دریاها و آبراه‌ها است.

وی گفت: ایران اگر محاسبات دقیقی نداشت این اقدام جسورانه را انجام نمی‌داد، من در گفت‌وگویی که ۶ ماه پیش داشتم، گفته بودم که ایران سلطان دریا و آبراه‌ها است. آن زمان انگلیسی که کنترل جبل‌الطارق را به دست دارد، وقتی کشتی گریس-۱ را توقیف کرده بود پس از آزادی این کشتی پیش‌بینی نمی‌کرد کشتی به ساحل سوریه برود و محموله‌اش را تحویل دهد، اما این کشتی چنین کاری را انجام داد.

وی افزود: ایران تابستان گذشته ثابت کرد چگونه می‌توان کشتی حامل پرچم انگلیس را در خلیج فارس توقیف کرد، ایران با این کار ثابت کرد بر روند امور در خلیج فارس مسلط است، زیرا امنیت ایران و خلیج فارس به هم پیوند خورده است. ایران امروز هم با بررسی تمام جوانب، بنزین به ونزوئلا فرستاد.

یکی از ابعاد این کار که ایران بدان واقف است این است که این کشور می‌خواهد نامش را جهانی و نفوذش را علنی کند به همین منظور در کنار دوستش ونزوئلا ایستاد و این محموله را به ونزوئلا ارسال کرد و حتی فراتر از آن کشتی‌هایی را به سوی چین گسیل داشت تا بگوید ایران کشوری نیست که قدرت و نفوذش تنها در خلیج فارس باشد بلکه به قدرتی بزرگ در سطح جهانی تبدیل شد و می‌داند چگونه باید رفتار کند.

ایران کشوری است که خواسته‌اش را به آمریکا دیکته می‌کند و از این پس چنین کشوری و دوستان چنین کشوری قابل محاصره و تحریم نیستند. این کشور محاصره و تحریمش را پشت سر گذاشت و با اقدامات اخیر در پی آن بر آمد تا پس از ربع قرن تروریسم اقتصادی و سیاسی آمریکا، عزت و کرامت اقتصادی‌اش را بازیابد.

ایران

محموله ۵۰۰ هزار دلاری کره جنوبی در راه ایران

خبر اول اینکه، وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرده که این کشور یک محموله دارویی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار به ایران ارسال خواهد کرد.  به گزارش ایسنا به نقل از شبکه رادیویی کی.بی.اس کره جنوبی، این کشور روز جمعه اولین صادرات کمک‌های بشردوستانه‌اش به ایران را انجام داد. انتظار می‌رود که وزارت امور خارجه کره جنوبی محموله دیگری از تجهیزات پزشکی و دارو به ارزش دو میلیون دلار را ماه دیگر به ایران بفرستد. تبادلات تجاری کره جنوبی و ایران از زمان سخت‌تر شدن تحریم‌های امریکا علیه ایران، متوقف شده بود.دولت سئول از آن موقع به رایزنی با واشنگتن پرداخته است تا بتواند تجارت با ایران را از سر بگیرد. امریکا در نهایت صادرات بشردوستانه به ایران را در تاریخ

۶ آوریل سال جاری تحت یک مجوز کلی مجاز اعلام کرد.

تصمیمی برای بازگشایی ضریح حرم مطهر رضوی اتخاد نشده است

خبر دیگر اینکه، مدیر روابط عمومی آستان قدس رضوی در خصوص آخرین تصمیمات برای بازگشایی فضاهای سرپوشیده و ضریح در حرم مطهر رضوی اظهار کرد: تاکنون هیچ تصمیمی در این خصوص اتخاذ نشده و در حقیقت در این مورد منتظر تصمیمات ستاد ملی کرونا هستیم. به گزارش تابناک، مهدی رضوی‌کیا افزود: این مورد باید از مجموعه استانداری یا دانشگاه علوم پزشکی پیگیری شود؛ چراکه تا به‌ حال موردی در این خصوص به ما ابلاغ نشده است. حدس ما همواره این است زمانی که پروتکل‌ها رعایت شود، پیشرفت‌هایی صورت می‌گیرد؛ اما اینکه ابلاغیه‌ای کتبی برای بازگشایی در زمان مشخصی به ما صورت گرفته باشد، وجود ندارد. رضوی‌کیا تصریح کرد: با وجود این پیش‌بینی‌ها چنین است و مسئولان نیز بارها اعلام کرده‌اند که نه فقط در حوزه حرم مطهر رضوی، که در همه حوزه‌ها اگر مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، شاهد بازگشایی‌های بیشتری خواهیم بود.

تکذیب استعفای آملی لاریجانی

شنیدیم که، ارسال نامه آیت‌الله آملی لاریجانی به رهبر معظم انقلاب مبنی بر درخواست استعفای خود از سمت ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام تکذیب شد. یک منبع آگاه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با تکذیب این شایعه گفت: در روز افتتاحیه مجلس یازدهم وی در جلسه دیگری حضور داشته و امکان حضور در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم را نداشته است. در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها شایعه‌ای منتشر شده بود مبنی بر اینکه آیت‌الله آملی لاریجانی با ارسال نامه‌ای به رهبر انقلاب، از سمت ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام استعفا کرده است و به این بهانه در افتتاحیه مجلس یازدهم حضور نداشت.

توئیتر، صفحه مشاور روحانی را تعلیق کرد

با خبر شدیم که، شبکه اجتماعی توئیتر صفحه حسام‌الدین آشنا، مشاور ریاست‌جمهوری کشورمان را در این شبکه به حالت تعلیق در آورد. به‌گزارش ایسنا، اقدام این شبکه اجتماعی امریکایی به بستن صفحه آشنا پس از آن صورت گرفت که مشاور روحانی خطاب به مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا توئیتی منتشر کرد و خواهان پایان بخشیدن به ساختارهای نژادپرستانه و طبقاتی در ایالات متحده شد.سیدمحمد مرندی، استاد دانشگاه در واکنش به این اقدام توئیتر، نوشت: جهان هم اقدامات ترامپ و هم اقدامات توئیتر را رصد می‌کند؛ هر دو ناخواسته حقایق تاریکی را درباره امریکا عیان می‌سازند.

چهارمین نفتکش ایران هم به ونزوئلا رسید

دست آخر اینکه،  کشتی نفتکش «فاکسون» حامل مواد سوختی ایران برای ونزوئلا صبح جمعه در این کشور پهلوگیری کرد. به‌گزارش ایرنا، این نفتکش، چهارمین نفتکش حامل مواد سوختی ایران برای کاراکاس است که وارد منطقه ویژه اقتصادی ونزوئلا شد. براساس اطلاعات ارائه شده در سایت ترافیک دریایی در مورد کشتی فاکسون، این کشتی نفتکش در تاریخ هفتم آگوست (۱۶ مرداد سال ۹۸) عسلویه ایران را به سوی آب‌های غربی ترک کرده است. پنج کشتی نفتکش «فورچون»، «فارست»، «فاکسون»، «پتونیا» و «کلاول» حامل سوخت ایران، راهی ونزوئلا شده‌اند.

خراسان

صبحانه و ناهار دسته جمعی در ادارات دولتی ممنوع شد

یک مقام مسئول دولتی در بخشنامه روزهای اخیر خود خطاب به سازمان ها و ادارات، تاکید کرده است با توجه به برنامه ریزی های دولت برای حضور همه کارکنان در محل کار، تا اطلاع ثانوی صرف صبحانه و ناهار به صورت گروهی و حتی فردی در سالن غذاخوری دستگاه ها، دیگر محل های عمومی ادارات و همچنین اتاق کار کارکنان ممنوع است و مسئولان مربوط هم باید از تهیه و توزیع غذا جز در خصوص کارکنان نوبت کاری و کشیک که در چارچوب مقررات خاص خود انجام می شود، جلوگیری کنند.

تذکر لاریجانی به روحانی درباره دخالت در وظیفه کمیته امداد

پس از آن که هیئت وزیران در اوایل اردیبهشت امسال، شرایطی را در خصوص واریز پول به حساب خانواده های مددجویان سازمان های حمایتی، به دستگاه های مربوط ابلاغ کرد، علی لاریجانی رئیس سابق مجلس در آخرین روزهای مسئولیت خود ، با ارسال نامه ای برای  رئیس جمهور متذکر شده طبق این مصوبه هیئت دولت قرار است واریز به حساب خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی توسط سازمان هدفمندی یارانه ها صورت بگیرد در حالی که طبق قانون مصوب ۱۳۹۵، این کار باید توسط دو نهاد مذکور انجام بگیرد لذا مصوبه دولت با قانون مغایرت دارد.

آرمان

تعلیق صفحه توئیتر آشنا

توئیتر صفحه حسام‌الدین آشنا، مشاور ریاست‌جمهوری ایران را در این شبکه به حالت تعلیق در آورد. اقدام این شبکه اجتماعی آمریکایی به بستن صفحه آشنا پس از آن صورت گرفت که مشاور روحانی خطاب به مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا توئیتی منتشر کرد و خواهان پایان بخشیدن به ساختارهای نژادپرستانه و طبقاتی در ایالات متحده شد.

افزایش طول امتحانات پایان‌ترم

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: بازه امتحانی دانشجویان در نیم‌سال جاری افزایش می‌یابد. اینکه چند درصد از امتحانات پایان ترم دانشجویان دانشگاه‌های کشور در نتیجه هماهنگی‌های دانشگاهی در دانشگاه‌های محل استان برگزار شود، بستگی به هماهنگی‌های بین دانشگاهی دارد، ضمن اینکه امکان برگزاری آزمون‌های مجازی نیز وجود دارد و این آزمون‌ها بنا بر تشخیص اساتید و گروه‌های آموزشی می‌توانند به صورت مجازی برگزار شوند.

حکم عجیب خانم مدیر!

سرپرست هیات تیراندازی تهران، برای همسرش حکم مدیریت صادر کرده است. راحله خیرا…زاده‌ورزی، سرپرست هیات تیراندازی تهران، در حکمی سیاوش گرجستانی را به عنوان مدیریت جدید سالن تیراندازی کبکانیان منصوب کرده است. هیوا یوسفی، سردبیر همشهری ورزشی در توئیتر خود مدعی شده است که سیاوش گرجستانی علاوه بر اینکه پسر سیروس گرجستانی بازیگر سینما و تلویزیون است، همچنین همسر راحله خیرا…زاده‌وردی است و سرپرست هیات تیراندازی، شوهرش را مدیر سالن کبکانیان کرده است.

پدر روح‌ا… زم: همچنان بی‌خبریم

محمدعلی زم، پدر روح‌ا… زم می‌گوید: هنوز حتی یک تماس تلفنی هم با روح‌ا… نداشته‌ایم. باید این اجازه را بدهند که ما او را ببینیم یا حتی یک تماس تلفنی برقرار کنیم، فعلا این اجازه را نداریم. زم در این باره اظهارکرد: «ما همیشه مشتاق به برقراری ارتباط با روح‌ا… بوده‌ایم، دادگاه یک وکیل تسخیری برای او تعیین کرده؛ اسم وکیل را نمی‌توانم بگویم، اما خبری هم از وضعیت پرونده او نداریم.» این در حالی است که روح‌ا… زم مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز است که مهرماه سال ۱۳۹۸ بازداشت شده است.

دستگیری ۱۴ وابسته به گروه‌های تکفیری

فرمانده انتظامی خوزستان در مورد دستگیری ۱۴ وابسته به گروه‌های تکفیری گفت: پلیس اطلاعات و امنیت عمومی شهرستان ماهشهر با کار اطلاعاتی، ۱۴ نفر عامل وابسته به گروه‌های تکفیری و تجزیه‌طلبی را که در سطح شهرستان اقدام به تیراندازی به مقرهای انتظامی و بسیج، نصب پرچم جعلی الاحوازیون روی در و دیوار شهر، پرچم‌گردانی و ارسال کلیپ آنها به خارج از کشور می‌کردند، شناسایی کرده‌اند. سردار حیدر عباس‌زاد در ادامه در این باره تصریح کرد: ماموران با هماهنگی مرجع قضایی هشت نفر از عاملان تیراندازی‌ها و ۶ نفر از عاملان نصب پرچم و پرچم‌گردانی را دستگیر کرده‌اند. سردار حیدر عباس‌زاد، فرمانده انتظامی خوزستان افزود: گفتنی است متهمان در تحقیقات به عمل آمده، به بزه‌های ارتکابی معترف و هر ۱۴ نفر پس از تشکیل پرونده به مرجع قضایی معرفی شده‌اند و تاکنون ۹ نفر با قرار مناسب روانه زندان شده‌اند و مابقی در حال تحقیقات هستند.

تکذیب بمب‌گذاری در آبادان

فرمانده انتظامی شهرستان آبادان شایعات موجود مبنی بر بمب‌گذاری در خیابان یک احمدآباد را تکذیب کرده است. سرهنگ تقی‌زاده فرمانده انتظامی شهرستان آبادان با رد شایعات موجود مبنی بر بمب‌گذاری در خیابان یک احمدآباد آبادان، گفت: بزرگنمایی صورت گرفته در فضای مجازی فاقد صحت است. وی در ادامه افزود: موضوع دقیق آن به این صورت است که کیف یکی از شهروندان جا مانده بود و نیروی انتظامی جهت اطلاع دقیق از محتوای درون کیف، راه‌های منتهی به محل را بسته و اقدام به بررسی موضوع کرده است که در همین خصوص درون کیف مذکور چند قطعه طلا و مقداری اوراق کاغذی یافت شده است.

کشف بقایای کشتی غرق‌شده انگلیسی

باستان‌شناسان در مکزیک موفق شده‌اند بقایای یک کشتی بادبانی در سواحل «کوینتانارو» را کشف کنند. گفتنی است درحالی که قسمت‌های چوبی این کشتی پوسیده و از بین رفته، توپ‌های جنگی و همچنین لنگر این کشتی به خوبی حفظ شده است. بقایای این کشتی به نام یک ماهیگیر که برای اولین بار از وجود آن آگاهی یافته و به موسسه باستان‌شناسی ملی مکزیک اطلاع داده شده، نامگذاری شده است. گفتنی است این کشتی در آب‌های محلی در نزدیکی سواحل کارائیب در مکزیک کشف شده است و تخمین زده می‌شود که متعلق به قرن هجدهم یا نوزدهم میلادی باشد. این در حالی است که موسسه باستان‌شناسی ملی مکزیک این منطقه را به علت کشف بقایای کشتی‌ها، منطقه میراث فرهنگی زیر دریا نامگذاری کرده است.

حذف تصویر مهناز افشار

مهناز افشار، بازیگر سینمای ایران، که مدتی است از ایران مهاجرت کرده است، در جدیدترین پست توئیتری خود مطلبی را درخصوص ایفای نقش در فیلم سینمایی «مهمانخانه ماه نو» محصول مشترک ایران و ژاپن به کارگردانی تاکفومی تسوتسویی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی منتشر کرده است. مهناز افشار، بازیگر سینمای ایران، ضمن عذرخواهی از مخاطبانش برای بازی در این فیلم سینمایی نوشت: «با احترام و عشق به تمامی فیلم‌هایی که بازی کردم باید بگم از حضورم در فیلم «مهمانخانه ماه نو» عذرخواهی می‌کنم. از عدم صداقت بعضی از عوامل فیلم بگیر تا تغییراتی که بدون اطلاع من انجام شد و… اما همکاری با بازیگر ژاپنی و تجربه ژاپنی صحبت کردن بسیار برام جالب بود.

دستگیری ضارب رئیس شورای بومهن

فرمانده انتظامی ویژه شرق استان تهران از دستگیری ضارب متواری رئیس شورای شهر بومهن در پردیس خبر داده است. سردار کیومرث عزیزی در این باره اظهارکرد: در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ در پی ایراد یک فقره ضرب و جرح عمدی با چاقو توسط فردی ناشناس برای رئیس شورای شهر بومهن پردیس، بلافاصله ماموران در محل حاضر شده و به بررسی موضوع پرداخته‌اند. وی با اشاره اینکه در آن زمان مصدوم به مراکز درمانی منتقل و به صورت سر پایی مداوا شده است، افزود: در این رابطه ماموران پلیس امنیت شهرستان با تلاش شبانه‌روزی و اقدامات فنی و پلیسی، ضارب متواری را که در زمان وقوع جرم با صورت پوشیده اقدام به ضرب و جرح رئیس شورای اسلامی شهر بومهن کرده بود، پس از گذشت ۴ ماه در مخفیگاهش در شهر تهران شناسایی و دستگیر کرده‌اند.

کنایه به پیروانی در برنامه زنده

فرهاد حمیداوی، مالک باشگاه شهرخودروی مشهد خطاب به سرپرست پرسپولیس گفت: فوتبال را تجارت می‌دانم، شما که از عشق به فوتبال صحبت می‌کنید با دو گونی عشق برای ما بلیت بخرید تا بتوانیم به تهران سفر کنیم. گفتنی است در ادامه افشین پیروانی در این باره اظهار داشت:‌ در هر شهری که سازمان لیگ بگوید با گل‌گهر، نفت و فولاد بازی می‌کنند. حمیداوی اظهارکرد: هزینه این جابه‌جایی در شهرها را چه کسی می‌دهد؟ پیروانی تاکید کرد: من فوتبال را عشق می‌بینم که حمیداوی صحبت‌های پیروانی را قطع کرد و به سرپرست پرسپولیس گفت: اتفاقا فوتبال را صنعت و کار اقتصادی می‌بینم. اگر شما فوتبال را عشق می‌بینید لطفا بیایید ۱۰ سال برای تیم من بدون پول و با عشق مربیگری کنید!

تیر برق جان زوج مرندی را گرفت

سخنگوی اورژانس استان آذربایجان شرقی در مرد مرگ زوجی بر اثر سانحه برق‌گرفتگی گفت: سانحه رانندگی زوج جوان محور مرند – صوفیان را به کام مرگ کشاند. وحید شادی‌نیا در ادامه سخنانش اظهار داشت: سانحه رانندگی محور مرند – صوفیان زوج جوان را به کام مرگ کشاند. وحید شادی‌نیا، سخنگوی اورژانس استان آذربایجان شرقی در تشریح جزئیات این حادثه ادامه داد: حوالی ساعت ۱۱ روز جمعه نهم خرداد با گزارش برخورد شدید پراید با تیر برق در محور مرند -صوفیان سریعا اورژانس عازم محل شده است. شادی‌نیا در این رابطه گفت: کارشناسان اورژانس پس از بررسی وضعیت مصدومان فوت زن و مرد حدودا ۴۰ ساله را به‌دلیل شدت جراحات وارده تایید کرده‌اند.