دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » سخنرانی حسن نصرالله: ایران به دنبال حنگ قدرت با روسیه در سوریه نیست /

سخنرانی حسن نصرالله: ایران به دنبال حنگ قدرت با روسیه در سوریه نیست /

حسن نصرالله به مساله سوریه پرداخت و گفت: سیدمصطفی بدرالدین نماینده ما در نبرد سوریه بود و در کنار ارتش سوریه و برادران ایرانی و دیگر گروه‌های مقاومت مبارزه کرد. روز‌های آخر عمر خود را هم در فعالیت جهادی در این کشور گذراند. سید بدرالدین در درگیری‌های سوریه شانه به شانه قاسم سلیمانی بود.

ایران به دنبال حنگ قدرت با روسیه  در سوریه نیست/ آمریکا، اسرائیل و سعودی ها به دنبال تسلط بر سوریه بودند

بین الملل تابناک: حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان امروز (چهارشنبه) نوزدهم ماه رمضان سخنرانی خود را به مناسبت شهادت مبارز بزرگ مصطفی بدر الدین معروف به “سید ذوالفقار” آغاز کرد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ابتدا ضمن تبریک روز جهانی پرستار، آنها را شایسته احترام و تقدیر دانست، زیرا در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند. تلاش در میدان مقابله با کرونا به یقین، دانش و پایداری کادر پزشکی و درمان و ایستادن آنها در خطوط مقدم در این رویارویی بستگی دارد.

حسن نصرالله در ادامه ضمن اشاره به سالگرد شهادت مصطفی بدرالدین، مبارز و رهبر جهادی تاکید کرد: من قبلا از ویژگی‌های شخصیتی او صحبت کرده‌ام. آنچه امروز می‌خواهم در سالگرد شهادتش اضافه کنم، این است که ما در مواضع رهبری و جهانی به او نیاز داریم. مصطفی دائم روحیه‌ای قوی و بالایی داشت و همین باعث همبستگی، پایداری، ثبات و توان فکر کردن و تصمیم گیری و ادامه جنبش می‌شود. زمانی که روحیه انسان ضعیف باشد و در برابر هر حادثه‌ یا خطری بلغزد، این فروپاشی منجر به فروپاشی در اداره و رهبری می‌شود که پیامدهای خطرناکی دارد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان به این مناسبت، بار دیگر به خانواده و دوستان مصطفی بدرالدین تبریک و تسلیت گفت و ادامه داد: برگزاری سالگرد شهدا به منزله گرامی داشتن جهاد آنها، تقدیر و احترام به فداکاری‌هایشان است، سیرت آنها، فداکاری‌ها و ویژگی‌هایشان الهام بخش است. البته طبیعتا در چنین مناسباتی، مراسم‌ جمعی برگزار می‌کنیم اما امروز به دلیل وجود کرونا نمی‌توان در یک جا جمع شد.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنرانی خود به مساله سوریه پرداخت و گفت:‌ سید بدرالدین نماینده ما در نبردی در سوریه بود و در کنار ارتش سوریه و برادران ایرانی و دیگر گروه‌های مقاومت مبارزه کرد. مصطفی بدرالدین فرمانده ما در نبردهای سوریه بود که روزهای آخر عمر خود را هم در فعالیت جهادی در این کشور گذراند. سید بدرالدین در درگیری‌های سوریه شانه به شانه شهید حاج قاسم سلیمانی بود. مهمترین نقش شهید بدرالدین در سوریه بود، چون جنگ در سوریه نه قانون اساسی و … بوده بلکه مشکل سوریه این بود که این کشور خارج از هیمنه غرب و آمریکا بود.در سال ۲۰۱۱ و در بحبوحه سوء استفاده خطرناک از بهار عربی، آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها و سعودی‌ها طرح و نقشه داشتند. ترکیه، قطر و کشورهای عربی و اسلامی و اروپایی از این طرح حمایت کردند. این طرح همان طرح سیطره  بر سوریه بود.از نظر آن‌ها تا زمانی که بشار اسد مواضع خود را بر اساس خواسته های آن‌ها تغییر دهد، مشکلی نداشت که در رأس قدرت باشد. مشکل سوریه شخصی و ترکیبی و نظام سیاسی نبود بلکه سوریه خارج از سیطره آمریکا در منطقه بود؛ چرا که نفت و گاز و حاکمیت سیاسی مستقل داشت! سوریه کشور ضعیف یا فقیری و حاشیه‌ای نبود بلکه در مرکز جهان عرب جای دارد، هدف این بود که سوریه به زیر هیمنه و سلطه آمریکا برود. اسرائیل را به رسمیت بشناسد و قدس و فلسطین را کنار بگذارد.

سید حسن نصرالله گفت که این فهم و درک ما و برادران ما در ایران از شرایط سوریه و هدف از ایجاد «جنگ جهانی علیه سوریه» بود. سوریه حاضر به تسلیم در برابر فشارهای استکبار جهانی و غرب نشد و از این‌رو قدرت‌های استکباری و ادوات آن‌ها در منطقه و جهان خواستند، آن را به زانو درآوردند. با درک این شرایط، ما در حزب‌الله تصمیم گرفتیم که برای کمک به دولت سوریه برای مقابله با نقشه استکبار و آمریکا، به این کشور برویم. با این حال می‌دانستیم که این تصمیم ما چه تبعاتی خواهد داشت.

سید حسن نصرالله  در چرایی این تصمیم حزب‌الله گفت که میزان و حجم خطرات (نرفتن به سوریه) به گونه‌ای بود که فلسطین، لبنان، سوریه و مسائل حق در منطقه را تهدید می‌کرد و این مسائل باعث شد که ما به فکر رفتن به سوریه بیفتیم.شهید بدرالدین با توجه به این ارزیابی و درک شرایط و خطرات پیرامون به همراه نیروهای حزب‌الله به سوریه رفت و دوشادوش شهید سردار حاج قاسم سلیمانی علیه تکفیری‌ها و خنثی‌سازی نقشه استکبار آمریکا جنگید. سوریه با رشادت‌های محور مقاومت و نیروهایش تا به امروز در برابر حملات ایستاده و هم‌اکنون به رغم فشار جنگ روانی و محاصره چند ساله، در مصاف سیاسی نیز موفق بوده است. کسانی که دست به محاصره ایران و سوریه و ونزوئلا غزه و یمن زده‌اند، همان کسانی هستند که امروز از چالش‌ها و پیامدهای به وجود آمده از شیوع کرونا رنج می‌برند.

حرف‌وحدیث‌ها در مورد وجود نزاع و درگیری بین ایران و روسیه در سوریه صحت ندارد؛ چون ایران به دنبال حنگ نفوذ قدرت در این کشور نبوده است؛ نه با روسیه و نه با دیگران.

 حسن نصرالله مداخله ایران در امور سوریه را رد کرد و گفت که ایران به هیچ وجه به دنبال مداخله در امور داخلی سوریه نبوده بلکه به دنبال این بوده که دمشق در برابر طرح هیمنه آمریکا سرپا بیستد.او حضور نیروهای ایرانی در سوریه در مقطع کنونی را تکذیب کرد و گفت که ایران فقط حضور مستشاری در سوریه داشت و گفت که شماری از این مستشاران به دلیل کمک به ارتش سوریه در خطوط مقدم جبهه به فیض شهادت نائل شده‌اند. رژیم اسرائیل در جنگ سوریه روی گروه‌های تکفیری و تروریستی حساب باز کرده بود. با این حال این رژیم و گروه‌های مورد حمایت صهیونیست‌ها در سوریه شکست خوردند و هم‌اکنون متوجه خطرات جدید علیه خود شده‌اند.رژیم صهیونیستی از تحولات سوریه ترسیده است،  همین نگرانی و ترس باعث شده که دست به ماجراجویی حساب نشده‌ای در سوریه بزند.

 حسن نصرالله   نفتالی بنت، وزیر جنگ اسرائیل را «نادان» خواند و گفت که این وزیر نادان وعده خروج نیروهای ایران از سوریه را تا پایان سال میلادی جاری داده است. رژیم صهیونیستی، خود و شهروندان خود را فریب می‌دهد و این چنین وانمود می‌کند که در سوریه پیروز شده و ایران در حال خروج از این کشور است.

او اظهارات نفتالی بنت را کذب و تلاش برای انحراف افکار عمومی دانست و گفت که صهیونیست‌ها نمی‌توانند به حضور مستشاری ایران و نیروهای حزب‌الله در سوریه پایان دهند، چون حضور در سوریه تصمیم رهبران سوریه بوده و حضور این نیروها بنا به درخواست دمشق بوده است.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود، درباره حضور نظامی ایران و ادعای رژیم صهیونیستی در این باره گفت که مشاوران ایرانی در سوریه نظامی نیستند. در نتیجه اسرائیل با حملات خود در سوریه، خود را وارد یک جنگ خیالی کرده است.

او گفت: «سوریه نیازی به آمدن نیروهای ایرانی نداشت و برخی از نیروهای ایران فقط دو ماه در نبرد حلب حضور داشتند».

دبیرکل حز‌ب‌الله لبنان در مورد خروج نیروهای مقاومت از برخی مناطق نیز اظهار داشت که بعد از فیصله دادن به نبردها در جبهه‌ها به نفع خود، کاهش نیرو در این مناطق و جبهه‌ها با هماهنگی ارتش سوریه انجام می‌شود.

او در مورد ادعاهای مقامات صهیونیست مبنی بر اینکه با حملات هوایی در سوریه پیروزی نصیبشان شده، اظهار داشت که بر خلاف این ادعاها و دستاوردهای تل‌آویو، این محور مقاومت است که پیروز شده است.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه رژیم اشغالگر قدس عمدا به دنبال گمراه کردن افکار عمومی و دروغ گفتن درباره «دستاوردهای ادعایی» خود در سوریه است، به ساکنان فلسطین اشغالی و اسرائیلی‌ها توصیه کرد به دروغ و ادعاهای رهبرانشان گوش ندهند، چون امکان دارد آن‌ها مرتکب حماقتی شده و منجر به انفجار اوضاع در منطقه شود.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که ادعای اسرائیل در خصوص هدفش از اخراج نیروهای ایرانی ـ اسرئیل مدعی است ایران در سوریه نیروی نظامی دارد ـ محقق نشدنی و محال است.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود به اوضاع داخلی لبنان پرداخت و گفت، برخی از لبنانی‌ها باید در نحوه ارتباط با دولت سوریه بازنگری کنند، چون این مساله اول از همه به مصلحت آن‌هاست.

او به تصمیم دولت حسان دیاب برای قرض گرفتن از صندوق بین‌المللی پول نیز اشاره کرد و گفت که حزب‌الله به رغم احتیاط‌هایی که در این مورد دارد، نمی‌خواهد اوضاع را برای دولت پیچیده کند.