دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » فرهنگ » با تحلیل مغز موش ها؛ دانشمندان فرمان مغز را شناسایی کردند

با تحلیل مغز موش ها؛ دانشمندان فرمان مغز را شناسایی کردند

محققان با بررسی مغز موش‌ها سازوکاری که موجب می‌شود این حیوان برای پیچیدن به سمت راست یا چپ تصمیم بگیرد، را شناسایی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، پژوهشگران دانمارکی برای اولین بار موفق به شناسایی یکی از سازوکارهای پیچیده مغز انسان شدند. این سازوکار که به فرمان مغز مشهور است، باعث می‌شود که هر حیوان یا انسان برای پیچیدن به سمت راست یا چپ تصمیم بگیرد.

دانشمندان فرمان مغز را شناسایی کردند

مرکزکنترل انسان‌ها و حیوانات در زمان راه رفتن در نخاع آنها قرار دارد و این فرایند نیازمند ارتباطات دائمی و همیشگی با مغز نیست. این امر باعث می‌شود که افراد برای برداشتن هر گام نیاز به تفکر زیاد نداشته باشند. اما تا به حال فرایند و نحوه پیچیدن افراد و حیوان‌ها به سمت راست و چپ برای دانشمندان نامکشوف و مبهم باقی مانده بود.پژوهشگران در بررسی تازه خود بر روی موش‌ها موفق به شناسایی سلسله اعصابی در مغز این حیوان شده‌اند که مانند مرکز کنترل چرخیدن به سمت راست و چپ عمل می‌کند و مانند فرمان اتومبیل است. این سلسله اعصاب که در ساقه مغز قرار دارند، حاوی مولکولی به نام Chx۱۰ هستند که سیگنال چرخیدن به سمت راست یا چپ از طریق این مولکول به نخاع انسان منتقل می‌شود.هر یک از سلسله اعصاب یادشده که در دو سمت مغز قرار دارند، تنها زمانی فعال می‌شوند که فرد یا حیوان قصد چرخیدن به آن سمت را داشته باشد. همین مرکز کنترل وظیفه کوتاه کردن گام‌های فرد و تنظیم جهت حرکت وی به سمت راست یا چپ را نیز بر عهده دارد. محققان می‌گویند سلول‌های Chx۱۰ حاوی یک موتور هم هستند که کل این سیستم را مدیریت و هدایت می‌کند.پژوهشگران می‌گویند این کشف بزرگ موجب خواهد شد تا روش‌های درمانی تازه ای برای بسیاری از بیماری‌های مغزی، حرکتی، عصبی و غیره شناسایی شود.