یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » مقام آمریکایی به ظریف: به جای حرف زدن، برای بردن مهاجران غیرقانونی ایرانی هواپیما بفرست! مقامهای دیپلماتیک ترکیه سخنان آقای ظریف را “نادرست” عنوان کردند.

مقام آمریکایی به ظریف: به جای حرف زدن، برای بردن مهاجران غیرقانونی ایرانی هواپیما بفرست! مقامهای دیپلماتیک ترکیه سخنان آقای ظریف را “نادرست” عنوان کردند.

کفیل قائم‌مقام وزارت امنیت میهن می‌گوید: ۱۱ شهروند مهاجر غیرقانونی ایران در آمریکا هستند که واشینگتن مدت‌هاست تلاش می‌کند که آنها را به کشورشان برگرداند.
کفیل قائم‌مقام وزارت امنیت میهن می‌گوید: ۱۱ شهروند مهاجر غیرقانونی ایران در آمریکا هستند که واشینگتن مدت‌هاست تلاش می‌کند که آنها را به کشورشان برگرداند.

رادیو فردا/ کفیل قائم‌مقام وزارت امنیت میهن آمریکا کِن کوچینِلی روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت در واکنش به سخنان محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران که مدعی شده است آمریکا هنوز به پیشنهاد دو سال پیش تهران برای مبادله زندانیان پاسخ نداده،  با انتشار توئیتی نوشت: شما به‌صورت ناگهانی الان می‌گویید که خواستار آنها هستید. اگر راست می‌گویید چطور است که به جای حرف زدن، برای بردن مهاجران غیرقانونی ایرانی هواپیمای چارتر بفرستید تا همه آنها را یک‌جا به ایران بفرستیم؟ ایالات متحده مدت‌هاست که می‌خواهد سیروس عسگری و دیگر مهاجران غیرقانونی ایرانی را به کشورشان برگرداند، اما ظریف کاری جز حرف زدن نمی‌کند.بعد از مدت‌ها تلاش آمریکا، ظریف اکنون از خواب بیدار شده و می‌گوید ما می‌خواهیم شهروندان‌مان را به کشور بازگردانیم.دنیا نظاره‌گر است و ما طبق معمول انتظار داریم شما کاری جز حرف زدن انجام ندهید.

آقای کوچینلی قبلا نیز گفته بود که ایالات متحده از ۱۲ دسامبر پارسال تلاش‌ها برای اخراج سیروس عسگری به ایران را آغاز کرد، اما جمهوری اسلامی از پذیرش او به عنوان یک شهروند قانونی اجتناب کرد و تنها در پایان ماه فوریه سال جاری بود که برای وی گذرنامه معتبر صادر کرد.سیروس عسگری، استاد دانشگاه صنعتی شریف که از اتهام سرقت اسرار تجاری تبرئه شده است، به خاطر مشکل روادید اکنون در آمریکاست. او به کرونا مبتلا شده و هم‌اکنون تحت مراقبت‌های پزشکی است. شهروند مهاجر غیرقانونی ایران در آمریکا هستند که واشینگتن مدت‌هاست تلاش می‌کند که آنها را به کشورشان برگرداند

بحث تبادل زندانیان در روزهای اخیر دوباره مطرح شده است

ظریف: آمریکا هنوز به پیشنهاد ایران برای مبادله زندانیان پاسخ نداده است

این رشته توئیت اما واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران را به دنبال داشت که گفته‌های قائم مقام وزارت امنیت میهن را «مهمل» خواند.

عباس موسوی در صفحه توئیتری نوشت که محمدجواد ظریف از سپتامبر سال ۲۰۱۸ پیشنهاد «مبادله همه زندانیان» را مطرح کرد و از ایالات متحده خواست که در قبال «گروگان‌های ایرانی در ایالات متحده و هر کجای دیگر مسئولانه رفتار کند»، اما واکنش حکومت شما «بی‌رحمانه بود و جان آنها را به خطر انداخت: جهان به اقدامات شما نگاه می‌کند، نه حرف‌هایتان. بگذارید شهروندان ما بروند».محمدجواد ظریف روز دوشنبه با اشاره به پیشنهاد خود در سال ۹۷ برای مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا مدعی شده بود: «از آن زمان آمریکایی‌ها به ما پاسخی نداده‌اند و هنوز هم در این زمینه پاسخی ارائه نکرده‌اند».آذر ماه گذشته ژیائو وانگ، پژوهشگر آمریکایی دانشگاه پرینستون که در ایران به ده سال زندان محکوم شده بود، با مسعود سلیمانی، پژوهشگر ایرانی که در آمریکا بازداشت بود، مبادله شد.قبلا گزارش‌هایی درباره مبادله عسگری با مایکل وایت، عضو پیشین نیروی دریایی آمریکا منتشر شده بود، اما آقای کوچینلی اعلام کرده است این دو پرونده ربطی به هم ندار‌ند.آقای وایت دو سال پیش در ایران بازداشت شد و به اتهام «توهین» به رهبر جمهوری اسلامی و «انتشار عمومی یک عکس خصوصی» به ۱۰ سال زندان محکوم شد. وی به خاطر شیوع کرونا از زندان آزاد شده و برای مرخصی در سفارت سوئیس در تهران اقامت دارد.

با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و گزارش‌های رادیو فردا/ ف.ق/ ک.ر

خبرگزاری آناتولی ترکیه: از ایران کیت ویروس کرونا دریافت نکرده ایم

بی بی سی فارسی/ خبرگزاری آناتولی ترکیه گفته های اخیر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران درباره ارسال کیت های تشخیصی ویروس کرونا به این کشور را رد کرده است.

این خبرگزاری به نقل از مقام های دیپلماتیک در ترکیه سخنان آقای ظریف را “نادرست” عنوان کرد.

آقای ظریف جمعه گذشته در توییتر نوشت چهل هزار کیت تشخیصی پیشرفته تولید ایران به آلمان، ترکیه و دیگر کشورها ارسال شده است.

او نوشت:‌ “پارسیان هند، زرتشتیانی هستند که اجدادشان سال های پیش به هند مهاجرت کردند و همچنان به عشقشان به ایران متعهد هستند. از کمک آنها به

به گزارش خبرگزاری آناتولی، ترکیه هیچ محموله ای از کیت های تشخیصی ساخت ایران را دریافت نکرده است.

به گفته فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه تاکنون از بیشتر از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در این کشور آزمایش تشخیص ابتلا به ویروس کرونا گرفته شده است.

آقای کوجا دوشنبه تعداد قربانیان ویروس کرونا در ترکیه را ۳۰۸۶ نفر عنوان کرد و از شناسایی ۱۳۹ هزار بیمار خبر داد که بیشتر از ۹۵ هزار نفرشان بهبود یافته اند.