سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » نیاز به دخالت رزمناوهای آمریکایی نیست، قایقهای سپاه با موشکهای کروز همدیگر را غرق میکنند!

نیاز به دخالت رزمناوهای آمریکایی نیست، قایقهای سپاه با موشکهای کروز همدیگر را غرق میکنند!

ناوچه کنارک مورد اصابت موشک کروز خودی قرار گرفت؛ موشکی که در یک مانور دریایی و از ناو جماران شلیک شده و به وقوع فاجعه منجر شده است؛ این خبر به سرعت در حال گسترش است.

«شلیک اشتباهی(؟!!) موشک نور از ناو جماران به ناوچه کنارک»

تصویری منتشر شده در خبرگزاری دولتی ایرنا در مهر ماه ۱۳۹۷ از ناوچه کنارک در منطقه سوم نیروی دریایی
تصویری منتشر شده در خبرگزاری دولتی ایرنا در مهر ماه ۱۳۹۷ از ناوچه کنارک در منطقه سوم نیروی دریایی

بنا بر این گزارش‌ها ناوچه کنارک «غرق شده» و شماری از پرسنل و نیروهای ارتش ایران نیز «جان خود را از دست داده‌اند» یا «مفقود شده‌اند».

پیش از ظهر روز گذشته (یکشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۹۹) مانوری دریایی توسط کشورمان در دریای عمان برگزار شده که به وقوع خطایی مرگبار منجر شده است.

به گزارش «تابناک»، آن گونه که خبر می‌رسد، در بخشی از این مانور که در نزدیکی بندر جاسک و با حضور برخی یگان‌های دریایی کشورمان برگزار می‌شده، ناوچه «کنارک» به اشتباه مورد هدف موشکی قرار می‌گیرد که ناو جماران به نیت نشانه روی هدفی دیگر شلیک کرده است.

اخبار تایید نشده از یک شلیک اشتباه و مرگبار در مانور دریایی کشورمان در دریای عمان
تصویر ناوچه «کنارک»، ناوچه ای از کلاس هندیجان که در مهرماه سال ۹۷ طی مراسمی به خدمت نیروی دریایی ارتش کشورمان (در منطقه سوم نبوت نداجا) در بندر کنارک در آمد.بر اساس این گزارش‌های تایید نشده، بر اثر این شلیک موشکی، جمعی از خدمه ناوچه کنارک به شهادت نایل آمده و برخی مفقود شده اند. همچنین برخی گزارش‌ها حکایت از غرق شدن کامل این ناوچه دارد که زمان زیادی نبوده که به خدمت پایگاه دریایی کشورمان در بندر کنارک  در جنوب استان سیستان و بلوچستان درآمده بود.کنارک از شناورهای کلاس هندیجان است که ۴۷ متر طول دارند و گفته می‌شود به‌‌عنوان ناو تدارکاتی سبک به خدمت گرفته می‌شوند کنارک در مهر ۱۳۹۷ به گفته ارتش ایران به‌روزرسانی شده و دوباره به نیروی دریایی پیوسته بود.

معرفی شناور سانحه دیده کُنارک

گزارش تسنیم| کدام شناور نیروی دریایی ارتش دچار سانحه شد؟/ پایان غم انگیز مدافع ۳۲ ساله ایران

شناور «کُنارک» با شماره بدنه 1403، یکی از چند شناور کلاس «هندیجان» در نیروی دریایی است که وظیفه اصلی لجستیک و پشتیبانی را برعهده دارند.شناور کنارک در تاریخ ۱۶ مهر ۹۷ با حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش به ناوگان منطقه سوم نبوت نداجا در کنارک الحاق شده بود.شناورهای این کلاس، ساخت کارخانه کشتی سازی damen هلند هستند که با شناسه MIG-S-4700-SC شناخته می‌شوند.شناورهای کلاس هندیجان، (ازجمله شناور سانحه دیده کنارک) دارای 47 متر طول و 8.5 متر عرض بوده و آبخور آنها نیز 2.9 متر است.این شناورها با قابلیت حمل و جابجایی 460 تن بار، می‌توانند نقش یک شناور تدارکاتی سبک و یا نیروبر به تعداد بیشتر از 100 نفر و در عین حال با سرعت بالا را ایفا کنند.مین ریزی و حمل آب با ظرفیت 40 تن و پذیرش بار تا سقف 40 تن فقط بر روی عرشه نیز از دیگر توانایی های این ناو است.

اگرچه این شناورها همانطور که گفته شد، وظیفه اصلی پشتیبانی را برعهده دارند ولی برخی از آنها (ازجمله کنارک) در سال های اخیر به تسلیحات مختلف نظیر موشک های کروز نور نیز مجهز شدند و درکنار وظیفه اصلی خود، می توانند در نقش یک شناور گشتی نیز ظاهر شوند. از دیگر تسلیحات نصب شده بر روی این شناورها می‌توان به  یک قبضه توپ 20 میلیمتری اورلیکن نیز اشاره کرد.البته بر روی برخی از این شناورهای کلاس هندیجان، بجای موشک کروز، لانچرهای پهپاد نصب شده که به آنها در ماموریت های شناسایی کمک شایانی‌ می‌کنند.لازم به ذکر است که شناور کنارک در تاریخ 16 مهر 97 با حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش به ناوگان منطقه سوم نبوت نداجا در کنارک الحاق شده بود.این شناور در سال 1988 ساخته شده است.

منبع: تسنیم