یکشنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه! ارسال محموله کمک‌های دارویی و پزشکی عمان به ایران /

آخرین تحولات خاورمیانه! ارسال محموله کمک‌های دارویی و پزشکی عمان به ایران /

تمدید تحریم‌های آمریکا علیه سوریه، بازگشت ۱۳۰ ایرانی از اوکراین پس از رایزنی‌های دیپلماتیک، ارسال محموله کمک‌های دارویی و پزشکی عمان به ایران و هشدار ترکیه به نیرو‌های خلیفه حفتر، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به درخواست از پارلمان عراق برای پیش‌برد اخراج نیرو‌های آمریکایی نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ یکی از نمایندگان پارلمان عراق از پیگیری اخراج نیروهای آمریکایی از عراق در پالمان خبر داد.

«حسن شاکر الکعبی»، رئیس فراکسیون «بدر» (وابسته به سازمان بدر عراق) یکشنبه‌شب در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی العهد این کشور گفت که فراکسیون‌هایی از پارلمان خواسته‌اند جدول‌ زمانی خروج نیروهای خارجی را مشحص کند.

پارلمان عراق پانزدهم دی ماه بعد از اقدام تروریستی آمریکایی‌ها در به شهادت رساندن سپهبد حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه و ابومهدی المهندس، جانشین رئیس الحشد الشعبی، به طرح اخراج نیروهای آمریکا از عراق رأی مثبت داد.

یکی از مطالبات مردم عراق و احزاب سیاسی این کشور به ویژه احزاب شیعه، اخراج نیروهای آمریکایی از عراق است، چون دیگر با برچیده‌ شدن خلافت خودخوانده داعش و توانمندی‌های نیروهای الحشد و ارتش عراق، دیگر نیازی به حضور ائتلاف به اصطلاح ضد داعش ـ که متهم به حمایت از تروریست‌ها بوده ـ نیست.

درخواست از پارلمان عراق برای پیش‌برد اخراج نیروهای آمریکایی/تمدید تحریم های آمریکا علیه سوریه/ بازگشت 130 ایرانی از اوکراین پس از رایزنی های دیپلماتیک/ ارسال محموله کمک‌های دارویی و پزشکی عمان به ایران

رئیس فراکسیون بدر عراق همچنین به موضوع انتخابات زودهنگام پارلمانی اشاره کرد و گفت، برگزاری چنین انتخاباتی نیازمند اعمال قدرت از سوی دولت جدید و زمینه‌سازی برای این انتخابات است.

تمدید تحریم های آمریکا علیه سوریه

بانک اطلاعات الکترونیکی دولت فدرال آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور تصمیم به تمدید تحریم‌های یکجانبه علیه سوریه برای یک سال دیگر گرفت.

در این بیانیه آمده است که این تحریم‌ها از جمله اقدامات محدود کننده‌ای هستند که واشنگتن از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ علیه دمشق اعمال کرده است.

پیش از این ده کشور از جمله، روسیه، چین، ایران و سوریه در پیامی رسمی از کمیساریایی عالی حقوق بشر خواسته بودند که تحریم های یکجانبه آمریکا علیه کشورها را لغو کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا اخیراً طی نامه‌ای به کنگره از تصمیم خود برای تمدید تحریم‌ها علیه سوریه به دلیل ادامه تنش‌ها در این کشور خبر داد.

درخواست از پارلمان عراق برای پیش‌برد اخراج نیروهای آمریکایی/تمدید تحریم های آمریکا علیه سوریه/ بازگشت 130 ایرانی از اوکراین پس از رایزنی های دیپلماتیک/ ارسال محموله کمک‌های دارویی و پزشکی عمان به ایران

وی در نامه‌ای به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نوشت: لازم است که وضعیت اضطراری اعلام شده در قبال سوریه و تحریم‌ها علیه این کشور همچنان به قوت خود باقی بماند.

بازگشت ۱۳۰ ایرانی از اوکراین پس از رایزنی های دیپلماتیک

منوچهر مرادی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کی‌یف روز یکشنبه در صفحه توئیترش، از بازگشت ۱۳۰ تن از دانشجویان و هموطنان ایرانی مقیم اوکراین به کشور خبر داد.

وی نوشت: خوشبختانه امروز (یکشنبه) پس از چند هفته تلاش مستمر همکارانم در سفارت، ۱۳۰ تن از دانشجویان و دیگر هموطنان مقیم اوکراین، با توقفی کوتاه در ایروان عازم میهن عزیزمان شدند.

سفیر ایران افزود: انجام پروازهای دیگر به منظور بازگشت هموطنان در حال برنامه‌ریزی است.

 در پی شیوع ویروس کرونا، جمعی از دانشجویان و ایرانیان مقیم اوکراین خواستار بازگشت به کشور بودند و در این مدت سفارت ایران در کی‌یف رایزنی‌هایی را با مقامات و دستگاه‌های ذیربط اوکراینی برای بازگرداندن آنها به ایران صورت داد.

در پی رایزنی‌هایی که در این مدت صورت گرفت و از جمله پس از ملاقات سفیر جمهوری اسلامی ایران با معاون وزیر خارجه اوکراین در نخستین روز سال ۱۳۹۹ و موافقت این وزارتخانه با انتقال اتباع دو کشور و توافق حاصله، مقرر شد یک پرواز در روز جمعه هشتم فروردین ماه، اقدام به انتقال متقاضیان بازگشت به ایران کند، ولی دولت اوکراین به دلایل نامعلوم و در ساعات پایانی مهلت باز بودن فضای این کشور از صدور مجوز مربوطه خودداری کرد.

در این مدت رایزنی‌ها ادامه یافت و سفارت ایران نیز در اطلاعیه‌هایی اعلام کرد که برقراری پرواز ویژه برای بازگشت اتباع دو کشور را با جدیت در دستورکار قرار داده است.

سفارت ایران در اوکراین در همین خصوص پیش از این اعلام کرد که موضوع برقراری پرواز به منظور بازگرداندن اتباع ایرانی در دست بررسی است و طبق آخرین اطلاعات، انجام پرواز غیرمستقیم از مسیر ایروان (ارمنستان) پیگیری می‌شود و چنانچه مانعی ایجاد نشود، این پرواز در روز دهم می (۲۱ اردیبهشت) برقرار می‌شود.

ارسال محموله کمک‌های دارویی و پزشکی عمان به ایران

محمد رضا نوری شاهرودی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سلطنت عمان از ارسال دو محموله کمک‌های دارویی و پزشکی از عمان به کشورمان و تسهیل سفر ایرانیان و اتباع بحرینی با مساعدت مقامات عمانی خبر داد.

وی ضمن قدردانی از مساعدت‌های سلطان و دولت عمان، گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و کشورهای منطقه باید از این روابط بسیار صمیمی و پایدار الگو بگیرند و بر اساس آن عمل کنند.

نوری شاهرودی با اشاره به اهدای دو محموله کمک‌های دارویی و بهداشتی و پزشکی به ایران از سوی عمان، اظهار داشت: علی‌رغم اینکه این کشور درگیر مقابله با شیوع ویروس کرونا بوده است، دومین محموله شامل بیش از چهل تُن کمک‌های پزشکی و بهداشتی از جمله پنج تُن دارو برای کمک به بخش‌های دارویی تحویل نهادهای ایرانی دادند.

سفیر ایران در عمان به همکاری دولت عمان در تسهیل سفر اتباع ایرانی برای بازگشت به ایران و چند خط بندری مستقیم میان بنادر ایران و عمان اشاره کرد و گفت: برقراری یک سفر هوایی هفتگی میان شهرهای مسقط، شیراز و تهران برای بازگشت ایرانیان از عمان در شرایطی که فرودگاه تعطیل بوده و راه‌اندازی خط مستقیم بندری برای انتقال کالای مورد نیاز بازار عمان باعث رونق تجاری دو کشور شده و ایران در این شرایط کرونایی جایگاه بالایی در بازار عمان کسب کرده است.

هشدار ترکیه به نیروهای خلیفه حفتر

شبکه خبری العربیه در تاریخ هشتم ماه می گزارش کرد، گروه “ارتش ملی لیبی” وابسته به خلیفه حفتر، اقدام به سرنگون کردن دو پهپاد ترکیه‌ای که به دنبال حمله به پایگاه هوایی “الوطیه” واقع در جنوب شرق طرابلس بودند، کرده است.

وزارت امور خارجه ترکیه تاکید کرد، حملات نیروهای “ارتش ملی لیبی” وابسته به خلیفه حفتر به فرودگاه “معیتیقه” و تاسیسات دیپلماتیک “جنایات جنگی” هستند.

درخواست از پارلمان عراق برای پیش‌برد اخراج نیروهای آمریکایی/تمدید تحریم های آمریکا علیه سوریه/ بازگشت 130 ایرانی از اوکراین پس از رایزنی های دیپلماتیک/ ارسال محموله کمک‌های دارویی و پزشکی عمان به ایران

نظامیان ترکیه در حال اجرای عملیات در لیبی بر اساس توافقی با دولت توافق ملی مستقر در غرب این کشور که رقیب نیروهای خلیفه حفتر است، هستند.