پنجشنبه , ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته ویژه خبری / مسعود پزشکیان: امثال اردشیر زاهدی باید بتوانند بیایند و بروند

بسته ویژه خبری / مسعود پزشکیان: امثال اردشیر زاهدی باید بتوانند بیایند و بروند

پزشکیان: امثال اردشیر زاهدی باید بتوانند بیایند و بروند
 پزشکیان در اظهاراتی جالب طرفدار رفت و آمد اردشیر زاهدی به ایران است.مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس با تمجید از مواضع اردشیر زاهدی گفت: این نگاه تنگ ماست که باعث فرار عده‌ای می‌شود و خود به خود یک عده‌ای تصور می‌کنند که مملکت فقط مال اینهاست. مملکت مال همه‌ی آن کسانی است که اهل این مملکت هستند.  من که اعتقادم این است همه‌ی کسانی که ایرانی هستند به آب و خاک‌شان پایبندند. این نگاه تنگ ماست که باعث فراری عده‌ای می‌شود و خود به خود یک عده‌ای تصور می‌کنند که مملکت فقط مال اینهاست. مملکت مال همه‌ی آن کسانی است که اهل این مملکت هستند، در آن به دنیا می‌آیند، تلاش می‌کنند، زندگی می‌کنند و می‌میرند. کسی که اهل این مملکت است بعید می‌دانم که به این راحتی … مگر این که دلش مریض باشد، وگرنه یک انسان سالم هیچ وقت حاضر نمی‌شود که کشورش را معامله کند، فرقی نمی‌کند چپ یا راست، مذهبی یا غیرمذهبی. یک فطرتی در انسان‌ها وجود دارد که بر اساس آن پایبند به اصولی هستند.

بحران چادر در صداوسیما!

ایسنا نوشت: در روز‌های اخیر برخی از مهمانان سابق برنامه‌های گفت‌وگومحور تلویزیون در فضای مجازی مدعی شده‌اند، برنامه میزبان از آن‌ها خواستار برداشتن چادرشان شده است. یکی از این زنان دختر طلبه‌ای است که به دلیل تغسیل اموات کرونا پیشتر شهرت پیدا کرده است. او مدعی شده است که عوامل برنامه تلویزیونی در شبکه نسیم از او خواسته‌اند که بدون چادر مقابل دوربین حاضر شود. دیگری هم زنی بوده که برای برنامه‌ای شعبده‌بازی در تلویزیون حاضر شده و او هم مدعی شده که از او خواسته‌اند چادر از سر بردارد. در پی ادعا‌های این دو زن که واکنش‌های متفاوتی را هم به همراه داشت، برخی دفاع کردند و صداوسیما را متهم و برخی آن را برای رسیدن به فالور بیشتر دانستند، امروز روابط عمومی‌های شبکه‌های تلویزیونی در خبر‌هایی مجزا با اعلام برائت از اتهام‌هایی که در روز‌های اخیر برخی از مهمانان به آن‌ها وارد کردند، اعلام نمودند این ادعا‌ها را پیگیری قانونی خواهند کرد.

محرز: گرما پاشنه آشیل کرونا نیست

مینو محرز روز شنبه در گفت وگو با ایرنا ضمن ابراز نگرانی از احتمال اوج گیری مجدد ویروس کرونا بر اثر شروع زودهنگام کار و فعالیت در جامعه، افزود: همه بیرون آمده اند و رعایت نمی‌کنند انگار که اصلا ویروسی نیامده و نبوده! گویا فراموش کرده اند. این در حالیست که هنوز هم فاصله گذاری فیزیکی مهمترین نکته و تنها راهی است که در دنیا کنترل کرونا توسط آن صورت گرفته است. وی با تاکید بر اینکه مردم حتی المقدور و در موارد غیر ضروری نباید از خانه خارج شوند، تصریح کرد: خوشبختانه در ماه رمضان ماندن در خانه بیشتر شده و به امر مقابله با کرونا کمک کرده، اما اگر رفت وآمد‌های روزمره و بی توجه به نکات بهداشتی تکرار شود و ادامه یابد، مشکل خواهیم داشت. محرز درباره شایعه‌ای که در نخستین روز‌های کرونا منتشر شد مبنی بر این که کرونا با شروع گرما از بین می‌رود، خاطرنشان کرد: گرما در محیط باعث می‌شود ویروس کرونا زودتر از بین برود، اما تاثیر بسیار کمی در روند کم شدن فاکتور‌های سرایت آن یا به طور کلی از بین رفتن آن دارد.

اولین واکنش سینا کمال‌خانی پس از ابطال نتیجه انتخابات تفرش

سینا کمالخانی منتخب مردم تفرش در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که اخیرا مدرک تحصیلی وی خبرساز شده است، در این رابطه بیانیه‌ای منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: اینجانب سینا کمالخانی جوانی ۳۲ ساله در قرن بیست و یکم و در عصر تکنولوژی به دلیل مشغله‌های کاری، تصمیم به ادامه تحصیل از طریق دانشگاه‌های الکترونیکی گرفتم و نهایتا از طریق فراخوان اینترنتی با یکی از این موسسات آشنا شدم و ثبت نام کردم. بواسطه فعالیت آشکارا و دامنه اینترنتی این موسسه که کسب آن مستلزم دریافت مجوز قطعی از نهاد‌های ذیربط است، به این موسسه اعتماد کرده و از طریق همان سایت به تحصیل، دریافت جزوات، ارسال پایان‌نامه و واریز شهریه در طول چند ترم اقدام کرده‌ام. علیرغم مستندات و هولوگرام معتبر مدرک تحصیلی، امروز نهاد‌های مربوطه آن موسسه را فاقد مجوز دانسته و متعاقبا مدرک تحصیلی بنده را تایید نکرده اند. بدیهی است نظارت بر عملکرد این موسسات و صحت سنجی مجوز‌های آن‌ها برعهده نهاد‌های مسئول بوده و بنده هم، چون سه و نیم میلیون دانشجوی دیگر لزومی به بررسی مجوز این موسسات و دانشگاه‌ها و یا مجوز رشته‌های ارائه شده نمی‌دیدم؛ و در نهایت من ماندم و اشتباه دیگران، و قطعا به سهم خود از مردم عذرخواهی می‌کنم که نتوانستم آنچنان که باید از حق خود، رای اعتماد مردم و مطالباتی که تحقق آن بر گردنم گذاشته شده بود دفاع کنم.

شکایت پسر قالیباف از محمدعلی نجفی

محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران که به دلیل قتل میترا استاد همسر دومش از حدود یک سال پیش در بازداشت به سر می‌برد، فردا ۲۱ اردیبهشت ماه در پرونده‌ای جداگانه و با شکایت الیاس قالیباف فرزند محمدباقر قالیباف شهردار اسبق تهران محاکمه می‌شود. حمیدرضا گودرزی وکیل مدافع محمدعلی نجفی با اعلام این خبر گفت: جلسه رسیدگی به شکایت الیاس قالیباف از نجفی فردا در شعبه ۱۰۵۹ مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت برگزار می‌شود. وی افزود: در این پرونده، الیاس قالیباف و شرکت شمس‌الشموس از شهردار وقت منطقه ۲، مدیر وقت حراست شهرداری منطقه ۲ و همچنین از نجفی به عنوان شهردار وقت تهران تحت عنوان نشر اکاذیب و گزارش خلاف واقع شکایت کرده و پرونده مزبور در دادسرای کارکنان دولت در مرحله رسیدگی است. بنا بر این گزارش، ماجرا از این قرار است که حراست منطقه ۲ شهرداری تهران در ۱۷ بهمن سال ۹۶ گزارشی در مورد تخلفات موسسه نوآوران آموزشی شمس‌الشموس متعلق به الیاس قالیباف مبنی بر تخلفات و جرایم تهیه و آن را به شهردار وقت منطقه ۲ یعنی رسول کشت‌پور اعلام کرد.

حرم رضوی در شب‌های قدر بسته خواهد بود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: حرم مطهر رضوی در شب‌های قدر همچنان بسته خواهد بود و مشتاقان می‌توانند از طریق برنامه زنده تلویزیونی از فرصت معنوی این شب‌ها بهره‌مند شوند. به منظور بهره‌گیری از فرصت معنوی شب‌های قدر مقرر شد در نقاطی از اماکن عمومی و روباز با رعایت کلیه اصول و پروتکل‌های بهداشتی مراسم این شب‌ها برگزار شود. ۲۲ مکان روباز در مناطق مختلف سطح شهر به این امر اختصاص یافته، این مکان‌ها با همکاری شهرداری مشهد، هیات مذهبی و سایر دستگاه‌های مرتبط در فاصله ساعات ۲۱.۳۰ تا ۳۰ دقیقه بامداد به برگزاری مراسم اقدام خواهند کرد/شهر آرا

ضربه مهلک فدراسیون فوتبال به تیم‌های ملی در چهار سال اخیر

تیم‌های ملی فوتبال ایران در سال‌های گذشته نتایج بسیار بدی را کسب کردند که نتیجه این اتفاق، سقوط تیم‌های ایرانی در رده‌بندی آسیایی و همینطور شکست در رقابت‌های مختلف بود. فدراسیون فوتبال در دوره مدیریتی علی کفاشیان با وجود تمام انتقاد‌ها توانست نتایج خوبی را به دست آورد و در پی همین برنامه‌ریزی‌ها بود که تیم‌های ملی بزرگسالان، جوانان و نوجوانان توانستند با موفقیت در رقابت‌های آسیایی، راهی جام جهانی شوند. این روند در دوران مهدی تاج و با سیاست‌های مختلف محمدرضا ساکت به شکست منتهی شد و امروز تیم‌های ملی در وضعیت مناسبی حضور ندارند. /ایسنا

بلوچستانی‌ها کوچکترین مادران ایران

سخنگوی سازمان ثبت احوال گشور گفت: بیشترین میانگین سن مادران در استان‌های تهران و اصفهان (۳۰ سال) بوده است. ️کمترین میانگین سن مادران در استان‌های سیستان و بلوچستان (۲۵.۸۸)، گلستان (۲۷.۶۴)، اردبیل (۲۸.۲۷) و خراسان شمالی (۲۸.۳۹) بوده است. /باشگاه خبرنگاران

صداوسیما اجازه پخش اذان با صدای سراج را نداد

خبرآنلاین، حسام الدین سراج، خواننده موسیقی سنتی ایران با انتشار پستی در صفحه شخصی اینستاگرامش خبر از جلوگیری صداوسیما از پخش اذانی داد که وی با صدای خودش ضبط کرده بود. سراج دلیل این اقدام صداوسیما را توضیح نداد، اما از این که به گفته خودش «توفیق سرودن نوای عشق و ایمان» را پیدا کرده ابراز خشنودی کرد. ️گفتنی است این قطعه حدودا یک سال قبل و در آستانه ماه رمضان منتشر شد. حسام الدین سراج در ارتباط با این اثر نیز چنین توضیح داده بود:” این اذان با درآمدی در گوشه بوسلیک آغاز می‌شود و سپس در اوج و یکی دو پرده پایین در حجاز ادامه می‌یابد و نهایتا در فرود با بوسلیک به پایان می‌رسد.

بدهی عجیب ۶ هزار و ۴٠٠ دلاری پرسپولیس!

بحران مالی در پرسپولیس شرایط این باشگاه را بحرانی‌تر از همیشه کرده است. شرایطی که مدیران وقت پرسپولیس را مجبور کرده برای تأمین هزینه‌های یکی از سفر‌های تیم، مبلغی را از آژانس ارائه دهنده خدمات هواپیمایی قرض بگیرند. یعنی باشگاه عملا نه تنها هزینه هتل و پرواز را پرداخت نکرده بود، بلکه در اقدامی جالب برای هزینه‌های جاری خود نیز از مدیر آژانس تقاضای پولی به عنوان قرض می‌کند. ️در ادامه مدیر این آژانس هم ۶۴٠٠ دلار به نماینده باشگاه پرسپولیس پرداخت می‌کند؛ پرداختی که تا به امروز تسویه نشده است. /ایسنا

کرونا کدام بازار را سکه کرد

با وجود بحران اقتصادی جهان به دلیل شیوع ویروس کرونا، بعضی از شرکت‌ها رشد و سود عجیب و غریبی داشته‌اند. فروش نسخه جدید بازی «کال آو دیوتی» با عنوان «جنگ مدرن» که سال گذشته منتشر شد، در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ نسبت به ۲۰۱۹، ۲۱ درصد رشد کرده و به ۱.۵۲ میلیارد دلار رسیده است.» درآمد شرکت «Electronic Arts» نیز که بازی‌های مشهور و محبوبی مانند فیفا و سیمس را ساخته، ۱۲ درصد رشد کرده است. «زوم» برندی است که بزرگترین رشد ناگهانی را در جهان داشته است. این برنامه که ابزاری برای کنفرانس ویدئویی است، تنها در یک روز میزبان ۳۰۰ میلیون نفر در جلسات ویدئویی بوده است. در سه ماهی که از سال ۲۰۲۰ گذشت، سهام این شرکت ۱۲۰ درصد رشد کرد.

نسخه ساقیان موادمخدر برای درمان کرونا!

مشکینی، پزشک و درمانگر اعتیاد و مدیر پیشین مرکز ملی مطالعات اعتیاد گفت: سوداگران مرگ بلافاصله پس از شیوع بیماری کرونا در ایران، موضوع دروغین نقش و تاثیر دو مخدر تریاک و شیره در پیشگیری از ابتلا به این بیماری را بین مصرف کنندگان و چه بسا سایر افراد را مطرح کردند تا منابع درآمدی جدید برای خود دست و پا کنند. تبلیغات دروغین و فریبنده این چنینی در مورد مصرف مشروبات الکلی هم انجام شده که متاسفانه موجب نابینایی و مرگ گروه زیادی شده و آمار آن قابل تامل است. مصرف هیچ یک از مخدر‌ها نه‌ تنها در مبتلا نشدن افراد به بیماری کرونا نقشی ندارد، بلکه با تضعیف سیستم ایمنی بدن افراد، ضریب احتمال ابتلای آن‌ها به بیماری کووید- ۱۹ را نیز افزایش می‌دهد.

باید از آمریکا حساب کشی شود

وزیر امورخارجه با انتشار متن کامل نامه خود به دبیرکل سازمان ملل متحد، نوشت: در دومین سالگرد «پایان مشارکت ایالات متحده» در برجام، از آنتونیو گوترش دبیرکل ملل متحد خواستم که از ایالات متحده به دلیل تخطی از وظایفش و همچنین وادار کردن دیگران به همین کار حساب‌کشی شود. زورگویی قانون‌شکنانه، اعتبار ملل متحد را به خطر می‌اندازد و صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند.
شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان دست به کار اصلاح شد
فعال اصلاح طلب گفت: شورای اصلاح طلبان در نظر دارند تا عملکرد‌ها و ساختار و شیوه کار را مورد بازنگری قرار دهند.علی محمد نمازی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی، با اشاره به موضوع نو اصلاح طلبی مطرح شده از سوی چهره‌های اصلاح طلب گفت: اولا معتقدم که یک سو برداشتی از اظهارات کرباسچی صورت گرفت، زیرا انتقاد کرباسچی بیشتر از ریاست شورای عالی اصلاح طلبان و عارف بود و یک اشاره‌ای هم به رئیس دولت اصلاحات شد که این را مطبوعات و جریانات و تشکل‌های سیاسی خیلی بزرگ کرده و خیلی به آن بها دادند. او ادامه داد: با این حال به نظرم بیش از ۸۰ درصد از اصلاح طلبان بر ادامه روند فعلی رهبری شورای عالی اصلاح طلبان اتفاق نظر دارند. اما هر تشکلی باید مثل هر دستگاه دیگری دائم به بازنگری خود بپردازد و هر طیفی باید به بازخورد‌های عملکرد خود توجه داشته باشد و اگر نارضایتی وجود دارد، باید توجه داشته و علت این نارضایتی‌ها را بازبینی کرد.

نمازی افزود: اکنون شورای اصلاح طلبان در نظر دارد تا عملکرد‌ها و ساختار و شیوه کار را مورد بازنگری قرار دهد. این اتفاق در اصل یک حرکتی در جهت تقویت جبهه اصلاح طلبان است که البته همین کار را اصولگرایان هم باید انجام دهند.سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی درباره احتمال شورایی شدن رهبری شورای عالی اصلاح طلبان نیز بیان کرد: اولا رئیس دولت اصلاحات هرگز ادعا را نداشته که رهبر جریان اصلاحات بوده و روحیه خود خاتمی به کار شورایی بسیار نزدیک‌تر است. این مکانیزم هم قبلا بوده و احتمال دارد که شورای عالی اصلاح طلبان مجددا بر آن تاکید کنند، اما به نظر می‌آید که قرار است تجدید ساختار به طور جدی تری مورد توجه قرار بگیرد.فعال اصلاح طلب تاکید کرد: معتقدم که هم ساختار باید مورد تجدید نظر قرار بگیرد و هم اعضا بازنگری شوند؛ البته من قبلا هم گفتم که باید به سمت حاکمیت عملکرد حزبی در اداره کشور و مخصوصا در عرصه انتخابات برویم؛ زیرا اینگونه فعالیت سیاسی پسندیده نظام جمهوری نبوده و ما نباید از این کار دفاع کنیم، بلکه باید به سمت داشتن دو الی ۳ حزب قوی در کشوربرویم.

خاتمی، مجازی سخنرانی می‌کند
اولین نشست ماهیانه بنیاد باران در سال جدید با سخنرانی رئیس دولت اصلاحات به صورت مجازی برگزار می‌شود.نشست ماهانه اعضای بنیاد باران با سخنرانی سیدمحمدخاتمی برگزار می‌شود که با توجه به شرایط به وجود آمده به علت شیوع ویروس کرونا این نشست به صورت مجازی در بستر سایت و اینستاگرام و همچنین کانال تلگرام بنیاد برگزار خواهد شد.
هشدار قاضی‌پور: مراقب «هنر پیشه‌های بورس» باشید
عضو کمیسیون «صنایع و معادن» مجلس با بیان اینکه تازه‌وارد‌های بورس مراقب هنر پیشه‌های این حوزه باشند، گفت: این افراد با شیوه‌های خود کاری می‌کنند که ممکن است پایین دستی‌های بورس به یک آن ورشکسته شوند.نادر قاضی‌پور در گفتگو با میزان، با اشاره به روند صعودی سرمایه‌گذاری مردم در بورس گفت: بهترین مکان برای جلوگیری از پول‌های شناور، بازار بورس است، اما پیش از این‌ها باید برای تبلیغ تولیداتمان در بورس پیش قدم می‌شدیم. وی تاکید کرد: اگر پول‌های شناور مردم به جای اینکه در مؤسساتی همچون کاسپین سرمایه گذاری شد، در بورس سرمایه گذاری می‌شد، قطعا تولید و اشتغالزایی رونق می‌گرفت. عضو کمیسیون «صنایع و معادن» مجلس اظهار داشت: اندوخته‌های مردم بهتر است در بورس سرمایه گذاری شود و نه در رشته‌هایی همچون طلا، ارز، سکه و مسکن. این نماینده مجلس اظهار داشت: در شرایط فعلی حضور هیجانی مردم در بورس به مانند تیغ دو سر است لذا مسؤلان اگر جلوی حباب موجود در بورس را نگیرد و مردم در این شرایط سهامی را خریداری کنند که ارزش واقعی اش مشخص نیست، قطعا ضربه خواهند خورد و این به مراتب نگران کننده‌تر و بدتر از مؤسسات مالی و اعتباری ورشکسته است.

عضو کمیسیون «صنایع و معادن» مجلس با بیان اینکه در حال حاضر افرادی در بورس هستند که از محل بورس سود به جیب زده‌اند، گفت: برخی روز اول با ۶۰ میلیون تومان سرمایه وارد بورس شده‌اند، اما در حال حاضر سود میلیاردی به جیب زده‌اند که به این افراد «هنرپیشه بورس» گفته می‌شود. این افراد با شیوه‌های خود کاری می‌کنند که ممکن است پایین دستی‌های بورس به یک آن ورشکسته شوند. وی تاکید کرد: بنابراین نیاز است مسئولین سازمان بورس اجازه ندهند سهام برخی شرکت‌ها حباب شود تا از این طریق مردم ضرر و زیان جبران ناپذیری داشته باشند.این نماینده مجلس با بیان اینکه بورس باید از سرمایه مردم صیانت کند، گفت: بنابراین اگر بورس به خوبی مدیریت نشود به واقع خسارات آن از مؤسسات مالی و اعتباری ورشکسته بیشتر خواهد بود و هزار برابر آن ضرر به مردم وارد خواهد شد.قاضی پور ادامه داد: انتظار داریم مردم سهام شرکت‌هایی را خریداری کنند که حداقل قیمت را دارند و یا اینکه با کارشناسان مشورت کنند.

خواسته یک امام جمعه درباره سهام عدالت
امام جمعه موقت شهرستان ورامین ضمن اشاره به اینکه استفاده از سهام عدالت بهره‌مندی مردم از حقوق حقه خودشان است بر سرعت عمل دولت در اجرایی کردن آزاد سازی این سهام تاکید کرد. حجت الاسلام سید محسن محمودی در گفتگو با میزان، با اشاره به آزادسازی سهام عدالت آن را بهره‌مندی مردم از حقوق حقه خود دانست و بیان کرد: در این شرایط که بسیاری از خانواده‌ها به دلیل مشکل کرونا با مشکلات بسیاری دست به گریبان هستند، استفاده از سهام عدالت می‌تواند کارگشا باشد. امام جمعه موقت شهرستان ورامین با تاکید بر سرعت عمل دولت در اجرایی کردن آزاد سازی سهام عدالت افزود: مسئولان همچنین باید سود این سهام را بدون کم و کاست به مردم پرداخت تا مردم بتوانند گرهی از زندگی خود باز کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب، نهم اردیبهشت امسال با صدور ابلاغیه‌ای ضمن موافقت با درخواست رییس‌جمهور برای آزادسازی سهام عدالت و با اشاره به نقش سهام عدالت در گسترش عدالت اجتماعی و توانمندسازی خانواده‌های کم درآمد، موارد سه‌گانه‌ای را به عنوان امور لازم‌الرعایه در این واگذاری‌ها مورد تأکید قرار دادند و خاطرنشان کردند: دولت هر چه زودتر اقدامات مقتضی را به عمل آورد تا مردم سریعتر از منافع سهام خود بهره‌مند شوند.

نامه سرگشاده علی مطهری به دبیر شورای نگهبان

علی مطهری در نامه روز شنبه خطاب به آیت الله جنتی نوشت: در صحبت اخیرتان مطالبی درباره طرح مجلس در خصوص اصلاح قانون انتخابات گفته‌اید که قابل تأمل و حاکی از نگاه از بالا به پایین به مجلس است. گویی نه این است که شورای نگهبان صرفاً باید مصوبه مجلس را از نظر انطباق با شرع و قانون اساسی بررسی و اظهارنظر کند، بلکه نیت خوانی می‌کنید که این طرح با هدف بی خاصیت کردن احراز صلاحیت داوطلبان طراحی و تصویب شده است.نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: به شما و آقای (عباسعلی) کدخدایی -که از همان ابتدا از این طرح ابراز نگرانی کرد- حق می‌دهم که نگران باشید، چرا که سال‌ها مطلق العنان تحت عنوان مبهم «نظارت استصوابی» هر کاری که خواسته اید کرده اید و اکنون بناست این نظارت بر اساس معیار‌های مشخص انجام شود.

مطهری در پاسخ به اظهارات آیت الله جنتی که گفته بود مجلس توجهی به اصلاح قانون انتخابات نکرد و حالا در روز‌های پایانی خود به فکر اصلاح قانون انتخابات افتاده است، یادآور شد: اولاً مجلس طرح مفصلی در اصلاح قانون انتخابات مجلس ارائه کرد و شما رد کردید. ثانیاً چه فرقی می‌کند مجلس طرحی را در روز‌های پایانی ارائه کند یا در روز‌های آغازین و یا در وسط دوره، شما وظیفه دارید منصفانه درباره آن اظهارنظر کنید.وی درباره این گفته دبیر شورای نگهبان مبنی بر اینکه باید اصلاح قانون انتخابات ناظر به سیاست‌های کلی انتخابات باشد، اظهار داشت: اتفاقاً این طرح ناظر به همین سیاست‌ها از جمله حفظ حقوق نامزد‌ها در بررسی صلاحیت‌ها و پاسخگو بودن شورای نگهبان نسبت به عملکرد خود است تا شورای نگهبان که خود را ناظر و عالم به همه اعمال و نیات و معیار عقاید و اظهار نظر‌های نامزد‌ها می‌داند پایین بیاید.

مطهری درباره بخش دیگری از سخنان آیت الله جنتی مبنی بر اینکه اصلاح قانون انتخابات باید با کار دقیق و کارشناسی به دور از هیجانات انجام شود، تاکید کرد: این‌ها را مجلسی‌ها بهتر می‌دانند و عمل می‌کنند. پاسخ دهید چه کرده‌اید که هم اصول‌گرا و هم اصلاح‌طلب، هم ردصلاحیت شده و هم رد صلاحیت نشده در جریان بررسی این طرح در مجلس فریادش بلند بود. نمایندگان به دستور قرآن عمل کردند که خداوند فریاد به بدگویی را دوست ندارد مگر از سوی کسی که مظلوم واقع شده باشد.نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: جالب است که در آخر، مکنون قلبی خود را بروز داده اید و آن اینکه گفته اید امیدوارم مجلس یازدهم اقدام به اصلاح قانون انتخابات کند، یعنی از پیش مصوبه اخیر مجلس دهم را رد کرده اید و تمایل خود برای اصلاح قانون انتخابات توسط مجلس خودساخته را اعلام کرده اید. در این صورت تکلیف شرط عدالت در اعضای شورای نگهبان چه می‌شود؟

مطهری یادآور شد: بی اختیار به یاد تشر‌های امام خمینی (ره) به شورای نگهبان افتادم که چگونه جناب‌عالی و امثال جناب‌عالی را از جایگاه خدایی پایین می‌آورد و به حقوق مردم توجه می‌داد. این تفکر را که همه مراحل انتخاب را شما باید انجام دهید، از سر خود بیرون کنید، بخشی از انتخاب را هم به عهده مردم بگذارید. فرضا دو نفر فاسد وارد مجلس شوند بهتر از آن است که ده‌ها اصلح از ورود به مجلس باز بمانند. امیدوارم در روش خود تجدید نظر کنید.

ارجاع طرح اصلاح قانون انتخابات به مجلس
سخنگوی شورای نگهبان از ارجاع طرح دوفوریتی اصلاح برخی قوانین انتخابات به مجلس خبر داد.آقای عباسعلی کدخدایی، طرح اصلاح برخی قوانین مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شورا‌های اسلامی کشور را دارای ایراد‌ها و ابهامات متعدد دانست.وی با اشاره به نتایج بررسی این طرح در جلسه شورای نگهبان، گفت: علاوه بر ایراد‌های متعدد این طرح، فرایند نظارتی پیش بینی شده به موجب این مصوبه از ابعاد مختلف دارای ابهام شناخته شد.آقای کدخدایی، نسبت نحوه رسیدگی به اعتراض داوطلبان و تکالیف مراجع نظارتی مربوط در این مصوبه را با تکالیف مندرج در قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبان رد صلاحیت شده در انتخابات مختلف که سال ۷۸ در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسیده است، از ابهامات این طرح دانست.سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: این طرح همچنین از حیث نسبت ترتیبات اجرایی مقرر با قوانین موجود انتخاباتی دارای ابهام شناخته شد که طبعا پس از اصلاح در مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان درباره آن اظهار نظر می‌کند.
کنایه بایدن به ترامپ در سالگرد خروج آمریکا از برجام
نامزد بالقوه حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای به مناسبت دومین سالگرد خروج کشورش از برجام یادآوری کرد، وعده رئیس‌جمهور آمریکا برای عقد توافقی بهتر با ایران محقق نشده است. «جو بایدن»، نامزد بالقوه حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای به مناسبت دومین سالگرد خروج از «برجام» از سیاست «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور کشورش علیه ایران انتقاد کرد. وی همچنین یادآوری کرد، با وجود گذشت دو سال از خروج آمریکا از برجام به دستور دونالد ترامپ هنوز وعده او برای عقد توافقی بهتر با ایران محقق نشده است.