سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » پیام‌های رمز شبکه رادیویی نظامی در سوکسهافن، واقع در ساحل دریای شمال آلمان!

پیام‌های رمز شبکه رادیویی نظامی در سوکسهافن، واقع در ساحل دریای شمال آلمان!

آخرین پیام رمزگشایی شده نظامیان آلمان نازی منتشر شد

پیام‌های رمزگشایی شده در تاریخ ۷ مه ۱۹۴۵، توسط یک شبکه رادیویی نظامی در سوکسهافن، واقع در ساحل دریای شمال آلمان، که در حال تعطیل شدن بود، ارسال شده بود

به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد پیروزی نیروهای متفقین در اروپا، متن آخرین پیامهای نظامی آلمان نازی که در بلتچلی پارک، مقر ارتباطات بریتانیا در جریان جنگ جهانی دوم، رمز گشایی شده بود، افشا شده است.

این پیام ها در تاریخ ۷ مه ۱۹۴۵، توسط یک شبکه رادیویی نظامی در سوکسهافن، واقع در ساحل دریای شمال آلمان، که در حال تعطیل شدن بود، ارسال شده بود.

در این پیام، خبر رسیدن نیروهای بریتانیایی اعلام شده و با این جملات پایان یافته: ” تعطیل برای همیشه-بهترین آرزوها- خداحافظ.”

پس از تسلیم آلمان، روز بعد یعنی ۸ ماه مه، پیروزی نیروهای متفقین در اروپا، اعلام شد.

در سال ۱۹۴۴، این شبکه رادیویی نظامی آلمان با اسم رمز براون، در سراسر اروپا گسترش یافته و در باره ساخت تسلیحات تجربی گزارش می داد.

یک سال بعد، وقتی که نیروهای متفقین وارد شهر شده و در حال نزدیک شدن به مرکز رادیویی بودند، یک اُپراتور رادیو به همکارانی که ممکن بود هنوز گوش می کردند، پایان مقاومت را با ارسال یک پیام اعلام کرد.

این پیام که در ساعت ۷ و ۳۵ دقیقه صبح روز هفتم ماه مه ارسال شده بود، آخرین پیام نظامی آلمان قبل از تسلیم شدن بود که متخصصین کشف رمز در بلتچلی پارک، موفق به خواندن آن شده بودند.

ستوان کانکل، در این پیام می گوید: “ساعت چهارده، ۶ مه نیروهای بریتانیایی وارد سوکسهافن شدند. از این به بعد تمام ارتباطات رادیویی قطع می شود- با بهترین آرزوها برای شما”

و بلافاصله بعد از این پیام آمده بود که “برای همیشه (ایستگاه رادیو) تعطیل می شود. بهترین آرزوها – خداحافظ.”

در پیام دیگری که چند روز جلوتر رمز گشایی شده بود، یک سرباز آلمانی از پایگاهش در ساحل دانمارک از کنترل رادیویی خود می پرسد که آیا سیگار اضافی دارد؟

و این پاسخ را دریافت می کند: ” اینجا سیگار موجود نیست.”

این پیام ها دیجیتالی شده و قرار است نهایتا به صورت کامل در دسترس عموم قرار گیرد.

تونی کامر، تاریخدانی که در مرکز اطلاعات دولت بریتانیا کار می کند می گوید: “این نسخه ها آگاهی مختصری در باره اشخاص حقیقی که پشت ماشین جنگی قرار داشتند، به ما می دهد.”

کار بلتچلی پارک شکستن رمزهای دشمن بود که مشهورترین آنها رمزهایی بود که ماشین موسوم به انیگما، درست کرده بود. نقش افراد مستقر در این مرکز نه تنها در جریان جنگ، بلکه بعد از جنگ هم برای سال های طولانی مخفی نگاه داشته شده بود.

اطلاعات به دست آمده در بلتچلی پارک، در کوتاه کردن مدت جنگ و نجات جان عده زیادی نقش مهمی داشت.

ولی حتی پس از پایان جنگ در اروپا، بلتچلی پارک به کار خود ادامه داد و علاوه بر تحت نظر داشتن مخابرات آلمان برای اطمینان از تسلیم نیروهای آلمان نازی و این که این نیروها در صدد آخرین تلاش برای دفاع نخواهند بود، به رمز گشایی از کُدهای ژاپنی ها هم پرداخته بود.

در بهار سال ۱۹۴۵، حدود ۹ هزار نفر که بیشتر آنان زن بودند در بلتچلی پارک، کار می کردند. هلن اندروز، که در ۱۷ سالگی کار در بلتچلی پارک را شروع کرده بود و اکنون ۹۴ سال دارد، می گوید او جوّ شادمانی روز پیرزی متفقین در اروپا را به خاطر دارد:

“یک نفر به اتاقی که ما کار می کردیم آمد و گفت: “همه چیز تمام شد. آنها تسلیم شدند.”

هلن اندروز می افزاید بعد از آن صرف چای و شیرینی و موزیک و رقص شروع شد، و او احساس می کرد خستگی و اضطرابش تمام شده.

خانم اندروز به اتفاق چند نفر از دوستان همکارش به لندن آمدند و راهی میدان ترافالگار شدند، جایی که مردم آواز می خواندند و داخل آب نما می پریدند.

بعد از نیمه شب او سوار بر یک کامیون برگشت تا به کار خود در بلتچلی پارک ادامه دهد- ولی تا ۷۰ سال بعد با هیچ کس در باره این که کارش در بلتچلی پارک چه بوده، صحبت نکرد.