چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » نخست وزیر جدید عراق رای اعتماد گرفت؛ معافیت عراق برای واردات برق ایران تمدید می‌شود/

نخست وزیر جدید عراق رای اعتماد گرفت؛ معافیت عراق برای واردات برق ایران تمدید می‌شود/

محمد حلبوسی رئیس پارلمان عراق و مصطفی کاظمی نخست وزیر جدید؛ آقای کاظمی ۵۳ ساله دارد و مدتی ریاست سازمان اطلاعات ملی عراق را بر عهده داشت

در روزی که مصطفی کاظمی توانست به عنوان نخست وزیر جدید عراق از پارلمان این کشور رای اعتماد بگیرد، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا ضمن تبریک به او، بار دیگر معافیت این کشور را برای واردات برق از ایران تمدید کرد.

بی بی سی/ پارلمان عراق  در جلسه‌ای که نمایندگان با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و با ماسک و دستکش گرد هم آمده بودند، پس از مدت‌ها بن‌بست سیاسی، به مصطفی کاظمی رای اعتماد داد.

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، پس از رای اعتماد پارلمان، با تبریک به نخست وزیر عراق گفته این کشور مرحله تاریخی سختی را پشت سر گذاشت.

برهم صالح ۲۲ فروردین ماه امسال مصطفی کاظمی را به عنوان نامزد جدید نخست وزیری معرفی کرده بود.

به نظر می‌رسد آقای کاظمی توانسته نظر مساعد احزاب شیعی نزدیک به ایران را نیز جلب کند.

امروز نمایندگان در پارلمان عراق به ۱۵ وزیر پیشنهادی کابینه آقای کاظمی نیز رای اعتماد دادند. اما رای‌اعتماد به هفت وزارتخانه دیگر از جمله وزرای امور خارجه و نفت عراق به زمان دیگری موکول شد.

وزارت خارجه ایران و سفارت این کشور در عراق انتخاب آقای کاظمی را تبریک گفته‌اند.

پایان بن‌بست سیاسی عراق با تایید دولت جدید در پارلمان

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی بی سی فارسی درباره رویکرد آقای کاظمی در تعامل با ایران می‌گوید “آقاى كاظمى در برنامه اش براى روابط خارجى گفته دولت عراق بايد با دولت طرف باشد نه با نهادها يا يك فرد. به نظر اشاره اصلى در اين به نيروهاى قدس سپاه است كه فرمانده پيشين آن قاسم سليمانى همواره نامش به عنوان كسى كه در پس پرده روند تشكيل دولت در اين كشور حضور داشت، مطرح مى شد و رفت و آمدش به عراق و رابطه اش با مقامات و فرماندهان گروه‌هاى شبه نظامى عراقى، به گفته منتقدانش بيشتر شخصى بود و نه در قالب پروتكل‌هاى رايج در روابط بين دو كشور. راهى كه انتظار مى‌رود جانشين او اسماعيل قاآنى هم دنبال كند”.

مصطفی کاظمی ۵۳ ساله دارد و مدتی نیز رییس سازمان اطلاعات ملی عراق بود.

آقای کاظمی سومین فردی است که از زمان استعفای عادل عبدالمهدی، از سوی برهم صالح، رئیس جمهوری برای پست نخست وزیری به پارلمان معرفی می‌شد.

در ماه‌های گذشته عراق با مشکلات زیادی از جمله اعتراض‌های گسترده اجتماعی، شیوع ویروس کرونا، بحران اقتصادی مواجه بود.

در پی همین تظاهرات گسترده ضددولتی سال قبل در عراق بود که آقای عبدالمهدی از نخست وزیری استعفا داد.

تمدید معافیت از تحریم‌ها و همراهی آمریکا با دولت جدید عراق

پس از رأی اعتماد پارلمان به آقای کاظمی، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا خیلی زود در یک تماس تلفنی با آقای کاظمی اعلام کرد برای همراهی با دولت جدید عراق و با هدف تسهیل خریداری برق، برای یک دوره ۱۲۰ روزه، معافیت این کشور از تحریم‌های ایران را تمدید کرده است.

از حدود دوسال پیش، به دنبال وضع تحریم‌های شدید علیه ایران، آمریکا مهلت معافیت عراق از تحریم های ایران را با هدف تسهیل خریداری برق به مرور از دوره‌های ۱۲۰ روزه به ۹۰ روزه و ۳۰ روزه کاهش داده بود.

آمریکا آخرین بار این معافیت را برای یک دوره ۳۰ روزه تمدید کرده بود و هشدار داده بود که به محض تشکیل یک دولت با ثبات در عراق، آمریکا در این تصمیم خود بازنگری خواهد کرد.

در آن زمان خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا نوشت:‌ “مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا این محدودیت کوتاه مدت را با هدف برقراری فرصتی برای تشکیل دولت تمدید کرده است.”

آمریکا تاکنون معافیت عراق از تحریم های ایران را چندین بار تمدید کرده و خواستار حرکت این کشور به سوی خودکفایی در زمینه تامین انرژی شده است. عراق نیز به دنبال عقد قراردادهای تازه برای واردات برق از اردن، ترکیه و عربستان است.

عراقی‌ها سالیان سال است که با خاموشی‌های مکرر سر می‌کنند. این شرایط یکی از دلایل نارضایتی عراقی‌ها بوده و حتی گاهی همچون دو سال پیش جرقه تظاهرات در این کشور را زده است. در جریان این اعتراضات، کنسولگری ایران هم به آتش کشیده شد.