جمعه , ۷ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » تهران لرزید/ کانون زلزله، «دماوند» و شدت آن ۵.۱ ریشتر/

تهران لرزید/ کانون زلزله، «دماوند» و شدت آن ۵.۱ ریشتر/

۴۸ دقیقه از نیمه شب گذشته، منطقه‌ای در حومه دماوند در مرز دو استان تهران و مازندران لرزید. زلزله‌ای نسبتا شدید که در چند شهر دیگر هم احساس و موجب شد بسیاری از مردم وحشت زده شده و روانه کوچه و خیابان شوند. در پی این رویداد، گزارش‌های رسیده از تهران حکایت از استشمام بوی نامطبوعی دارد که مدتی است گریبان ساکنان پرشمار این شهر را گرفته و رها نمی‌کند!
ثانیه‌هایی پیش دماوند در استان تهران با زمین لرزه نسبتا شدیدی لرزید؛ زلزله‌ای که در چند شهر مجاور هم احساس شد و وحشت بسیاری از مردم را در پی داشت.
به گزارش «تابناک»،بر اساس گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمین لرزه‌ای با بزرگی 5.1 دماوند در استان تهران را لرزاند. زلزله ای که کانون آن در طول جغرافیایی 52.05 و عرض جغرافیایی 35.78 و در عمق 7 کیلومتری زمین قرار داشته اما شدتش موجب شده در چندین شهر از جمله در تهران احساس شود.بر اساس این گزارش، این زلزله در ساعت ۰۰:۴۸:۲۱ بامداد امروز (۱۹ اردیبهشت ماه سال ۹۹) و در منطقه‌ای در مرز استان‌های مازندران و تهران به وقوع پیوسته است. زلزله‌ای که برخی سایت های جهانی شدت آن را بالغ بر ۵.۵ ریشتر ذکر کرده‌اند و نزدیک‌ترین شهرها به آن به این ترتیب است:
۶ کیلومتری دماوند (تهران)
۱۳ کیلومتری رودهن (تهران)
۱۶ کیلومتری بومهن (تهران)
نزدیک ترین مرکز استان به کانون زلزله، تهران است که در ۵۸ کیلومتری آن قرار دارد و بعد کرج با ۹۶ کیلومتر، دومین مرکز استان نزدیک به این منطقه محسوب می‌شود. این در حالی است که بر اساس گزارش های رسیده، این زلزله در شهرهای زیادی احساس شده و موجب شده مردم هراسان روانه کوچه ها و خیابان ها شوند.
تاکنون گزارش نگران کننده‌ای نداشتیم
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۵:۱۰

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران گفت: تاکنون گزارش نگران کننده‌ای در خصوص زلزله از سراسر استان تهران نداشتیم.

منصور درجاتی از آماده باش تیم‌های مدیریت بحران استان تهران به دلیل کرونا و ضدعفونی معابر خبر داد و افزود: تخریب و خسارت جانی در پی وقوع زلزله نداشتیم و برای حضور احتمالی مردم در بیرون از منازل درب بوستان‌ها برای پذیرش مردم باز شده است.‌

افزایش شمار مصدومان به ۲۰ تن
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۴:۴۸

مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور با اعلام این خبر به ایسنا گفت: در شهرستان دماوند ۶ نفر به دلیل فرار حین زلزله دچار مصدومیت شدند و متأسفانه یک نفر مردی ٦٠ ساله حین فرار دچار ضربه به سر شد و جان خود را از دست داد. در شهرستان تهران ١٢ نفر، شمیرانات یک نفر و در استان البرز دو نفر به دلیل فرار ناشی از ترس زلزله مصدوم شدند.

بازگشایی بوستان‌های تهران با وقوع زلزله به دستور حناچی
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۳:۵۲

مشاور شهردار تهران از بازگشایی بوستان‌های تهران به دستور حناچی خبر داد.

غلامحسین محمدی در صفحه خود در توییتر نوشت: «بنا به دستور شهردار تهران درب کلیه بوستانهای شهر گشوده شده است و پذیرای شهروندانی هستند که مایلند امشب را بیرون از منزل سپری کنند. رعایت مسائل بهداشتی و خودمراقبتی برای مقابله با شیوع کرونا فراموش نشود.»

بهتر است مردم نقاط امن خانه را بشناسند
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۳:۲۵

کولیوند، رئیس اورژانس کشور در گفتگو با شبکه خبر گفت: به مردم توصیه می شود خونسردی خود را حفظ کنند؛ بهتر است از حالا نقاط امن منزل را شناسایی کنند چون وقتی با دلهره بیرون می آیند ممکن است دچار صدمات مختصر یا جدی شوند که علتش زلزله نیست.

همچنین جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران نیز در گفتگو با شبکه خبر بیان کرد: مهمترین توصیه ما این است که مردم نقاط امن خانه را شناسایی کنند. چون زلزله با شدت بیشتر حتی فرصت نمی دهد کسی فکر کند که جایی فرار کند و فرد باید در فاصله یکی دو متری خود بداند باید کجا پناه بگیرد. حتی ممکن است زلزله‌ای تعادل فرد را به هم بزند و در این مواقع کسانی موفق هستند که از قبل نقاط امن خانه را بشناسند.

سخنگوی آتش نشانی تهران بیان کرد: الان پدر و مادرها نکرانی هایی در ارتباط با فرزندان خود دارند و باید این مکان های امن خانه را به آنها معرفی کنند. کنج دیوار یا راهروهای باریک، میزهای قدرتمند و… از این مکان هاست. به جای آنکه بی محابا بیرون برویم در خانه بهترین جای امن است ضمن اینکه خود بیرون رفتن از منزل پروتکل دارد و تجمع زیر ساختمان ها بدترین مکان هاست و در این مواقع پارک ها و داخل خودرو معمولاً ایمنی بالاتری دارند.

مدیریت بحران تهران تا سه روز آماده باش خواهد ماند
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۳:۱۴

رضا کرمی محمدی، رئیس ستاد بحران شهرداری تهران به مهر گفت: پایگاه مدیریت بخران در حال آماده باش هستند. بهتر است مردم در هنگام زلزله بیرون نیایند و مکان‌های امن خانه را از قبل شناسایی کرده باشند و آنجا بمانند. خصوصاً از آسانسورها استفاده نکنند.

وی افزود: ممکن است ما تا سه روز درگیر این شرایط باشیم و بعدش آماده باش را رها می‌کنیم.

افزایش شمار مصدومان/ یک تن جان باخته است
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۲:۴۴

مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور به ایسنا گفت: بر اساس گزارش هایی که تا به این لحظه دریافت کرده ایم، تعداد مصدومان زلزله ١٣ نفر گزارش شده که تمام این افراد بر اثر فرار دچار مصدومیت شده اند. از تعداد کل شش نفر در منطقه گیلاوند شهرستان دماوند، پنج نفر در شهر تهران و دو نفر در استان البرز دچار مصدومیت شدند.

وی گفت: تعداد جانباختگان یک نفر است که مردی ۶٠ ساله است که در منطقه گیلاوند حین فرار دچار تروما از ناحیه سر شده و جان خود را از دست داده است.

وزیر ارتباطات: برای تماس از پیام‌رسان‌ها استفاده کنید
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۲:۴۰

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در صفحه اش در اینستاگرام نوشت: به خاطر وقوع زلزله، تماسهای صوتی شهر تهران چندین برابر شده است. همزمان مصرف اینترنت کاهش چشمگیری داشته است. برای آزادسازی کانال‌های صوتی، در صورت امکان برای برقراری تماس از پیام رسان ها استفاده کنند.

بر اساس گزارش قبلی وزیر، هیچ قطعی تا این لحظه در شبکه‌ی ارتباطی کشور به‌وجود نیامده و همه واحدهای عملیات شبکه در اپراتورهای تلفن‌همراه و شرکت ارتباطات زیرساخت در وضعیت آماده باش هستند.

دستور‌ فرمانده کل ارتش برای کمک به ستاد مدیریت بحران
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۲:۳۵

در پی زلزله اخیر استان تهران و برخی استانهای همجوار، فرمانده کل ارتش به فرماندهان نیروهای ارتش، دستور داد آمادگی کامل برای کمک به ستاد بحران داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی ارتش، امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش، به دنبال وقوع زلزله در تهران و استان های همجوار، خطاب به فرماندهان تاکید کرد: پیش بینی های لازم را بعمل آورید، وضعیت یگانها را ارزیابی کنید، بیمارستانها و آتش نشانی هاو سایر مراکز و امکانات مرتبط آمادگی کمک رسانی به ستاد بحران راداشته باشند.

ثبت دو پس لرزه تا این لحظه
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۲:۳۰

آن گونه که گزارش های مرکز لرزه نگاری کشوری نشان می دهد، تا کنون دو پس لرزه، هر دو با بزرگای 2.5 ریشتر در کانون زلزله دماوند به وقوه پیوسته است. این در حالی است که زلزله 5.1 ریشتری بامداد امروز در دماوند، دومین زلزله به وقوع پیوسته در این نقطه در ساعات اخیر بوده است!

تهران لرزید/ کانون زلزله دماوند و شدت آن ۵.۱ ریشتر/ بیاموزید: هنگام وقوع زلزله چه باید کرد؟

رئیس مرکز لرزه‌نگاری کشور: گسل مُشا فعال شده است
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۲:۲۵

مرادی، رئیس مرکز لرزه‌نگاری کشور در گفت و گو با شبکه خبر گفت: گسل مُشا در ۶ کیلومتری دماوند فعال شده است.

اما گسل مشا کجاست؟

از نظر زمین شناسی شهر تهران در نزدیکی رشته کوه البرز و در یک دشت وسیع قرار گرفته است که چندین رشته گسل فعال، اصلی و فرعی در آن وجود دارد؛ مهم‌ترین گسل‌های شهر تهران عبارتند از گسل مشا با طول تقریبی ۲۰۰ کیلومتر، گسل شمال تهران با طول تقریبی ۹۰ کیلومتر و گسل جنوب ری با طول تقریبی ۲۰ کیلومتر.

گسل مشا، گسلی طویل، اساسی و لرزه زا است که در طول رشته کوه البرز و از شمال آن بر روی دامنه‌های جنوبی رانده شده است. گسل مشا در بالا دست سد لتیان با گسل شمال تهران تلاقی دارد و به همین دلیل لغزش و فعالیت هر یک از دو گسل مشا یا شمال تهران، به حرکت گسل دیگر ختم می‌شود.

داده‌ها نشان می‌دهد که در منطقه تهران حدود هر ۱۵۸ سال یک لرزه اتفاق می‌افتد. آخرین زمین‌لرزه برجسته در تهران مربوط به سال ۱۸۳۰ میلادی و به بزرگی ۷٫۲ ریشتر بود.

مصدومیت 6 تن حین فرار از زلزله
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۲:۲۰

مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور از مصدومیت شش تن در منطقه گیلاوند حین فرار از زمین لرزه خبر داد.

وی در گفت و گو با ایسنا افزود: بلافاصله تیم های ارزیاب به محل اعزام شدند و از سوی دکتر کولیوند رییس سازمان اورژانس کشور، نیز نماینده سازمان اورژانس کشور به گیلاوند اعزام شد.

خالدی با اشاره به آماده باش بیمارستان های دماوند و فیروزکوه گفت: بیمارستان امام خمینی، بیمارستان امام حسین، بیمارستان شهدای تجریش، بیمارستان حضرت رسول نیز در آماده باش هستند. در استان مازندران نیز دو بیمارستان ١٧ شهریور آمل و شهدای زیراب در آماده باشند.

وی گفت: تمام آمبولانس ها در محدوده شرق استان تهران و جنوب مازندران در آماده باشند و در میادین اصلی شهر مستقر شدند و اقدامات لازم را انجام خواهند داد. دستور العملی نیز برای اورژانس های بیمارستان ها صادر شده تا بتوانند ظرفیت پذیرش ها را افزایش دادند و متخصصان فراخوان شدند تا آمادگی لازم را داشته باشند.

ویدئو: مهم‌ترین اقدامات قبل، حین و بعد از وقوع زلزله
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۲:۱۸
افزایش ترافیک در تهران و ازدحام جایگاه‌های سوخت
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۲:۱۷

آن گونه که پلیس راهور تهران اعلام کرده، در پی زمین‌لرزه اخیر، ۲۰ تا۳۰درصد به حجم ترافیک تهران افزوده شده است.

این خبری است که ایرنا منتشر کرده و یادآور شده که از جمله پیامدهای دیگر این زلزله، ازدحام در جایگاههای سوخت در سطح شهر بوده است.

اظهار نظر رئیس سازمان مدیریت بحران کشور
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۲:۱۶

اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: تا کنون ۷ پس لرزه آمده است و می‌توانیم بگوییم زلزله ۵.۱ ریشتری زلزله اصلی بوده است، بالاترین پس لرزه ۲.۵ ریشتر بوده و این نگرانی ما را کم می‌کند. اگر پیش لرزه‌ها از یک عددی به صورت تصاعدی بالا برود نگران کننده است اما اگر زلزله بیاید و پس لرزه‌ها از اعداد ۴ و ۳ به دو و یک برسد نگرانی ما برطرف می‌شود. می شود گفت زلزله امشب این گونه بوده است.

اعزام ۶ تیم ارزیاب و سگ‌های زنده‌یاب به اطراف دماوند
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۲:۰۳

مدیرعامل هلال احمر استان تهران از اعزام ۶ تیم ارزیاب و سگ‌های زنده‌یاب هلال احمر به روستاهای اطراف دماوند خبر داد.

به گزارش هلال احمر، این تیم ها به روستای زيارت و سایر روستاهای دماوند كه مركز زلزله بود، اعزام شده و در حال ارزيابي منطقه هستند. همچنین نيروهای عملياتی جمعيت هلال احمر استان تهران در حالت آماده باش هستند تا در صورت خسارت احتمالی اقدام كنند.

۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۲:۰۰
احتمال وقوع زلزله قوی‌تر در تهران وجود ندارد
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۱:۵۵

حامد سجادی، معاون عملیات امداد و نجات کشور گفت: احتمال رخ دادن زمین لرزه قوی تر در تهران وجود ندارد.

منصور درجاتی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران هم در این باره گفت: این زلزله که دقایقی قبل رخ داد در اقصی نقاط شهر تهران نیز احساس شد. شدت این زمین لرزه در پردیس، لواسان، دماوند و جاجرود به حدی بود که مردم از ترس به خیابانها آمدند و حتی در ورامین، شهرری و کرج، ملارد و شهریار نیز احساس شد.

اعزام ۵ تیم ارزیاب هلال احمر به مناطق زلزله زده
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۱:۱۰

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر، در پی این زلزله، ۵ تیم ارزیاب به کانون زلزله اعزام شدند.

سلیمی، رئیس سازمان امدادونجات هلال احمر با تاکید بر این موضوع، ابراز امیدواری کرد که خسارتی به وجود نیامده باشد و از مردم تقاضا کرد خونسردی خود را حفظ کنند.

 

هنگام وقوع زلزله چه باید کرد؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۱:۰۰
استشمام بوی بد در تهران
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ – ۰۰:۵۵

با وقوع زلزله گزارش هایی منتشر شده که حکایت از بازگشت بوی بد و مرموزی دارد که از مدتها پیش گاهی از راه می رسد و شامه ساکنان پرشمار تهرانی را آزار می دهدد. بویی که منشا آن مشخص نیست و بارها و بارها حاشیه ساز هم شده اما منشا آن یافت نشده است.