جمعه , ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه!انتشار گزارش نهایی تحقیقات شورای امنیت از حمله به تاسیسات آرامکو عربستان /

آخرین تحولات خاورمیانه!انتشار گزارش نهایی تحقیقات شورای امنیت از حمله به تاسیسات آرامکو عربستان /

نفوذ ۳۰۰۰ عنصر مسلح داعشی از سوریه به عراق، ادعای پمپئو درباره درخواست سوئیس از ایران، خیز یونان برای احیای روابط دیپلماتیک با سوریه و انتشار گزارش نهایی تحقیقات شورای امنیت از حمله به تاسیسات آرامکو عربستان از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به اعلام آمادگی ایران برای تحقیقات مشترک با افغانستان درباره حادثه مرزی نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ «گران هیواد» سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت: قرار است وزارت خارجه ایران روز چهارشنبه هفدهم اردیبهشت، مکتوب رسمی را به سفارت افغانستان در تهران ارسال کند.

وی افزود: این یادداشت به تحقیقات درباره کشته شدن و بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز با ایران ارتباط دارد.

اعلام آمادگی ایران برای تحقیقات مشترک با افغانستان درباره حادثه مرزی/انتشار گزارش نهایی تحقیقات شورای امنیت از حمله به تاسیسات آرامکو عربستان/نفوذ 3000 عنصر مسلح داعشی از سوریه به عراق/ ادعای پمپئو درباره درخواست سوئیس از ایران

هیواد به «رادیو آزادی» گفت: وزارت خارجه ایران در تماس تلفنی رسمی با سفیر افغانستان در ایران از آمادگی‌شان برای تحقیقات مشترک سخن گفته و وعده کرد تا یادداشت رسمی را در این رابطه به سفارت افغانستان در ایران ارسال کند.

نفوذ ۳۰۰۰ عنصر مسلح داعشی از سوریه به عراق

وبگاه خبری شبکه «المیادین» به نقل از روزنامه فرانسوی «لوموند»، روز چهارشنبه گزارش کرد که ۳۰۰۰ عنصر مسلح داعشی در شمال شرق عراق فعالیت دارند که از سوریه به عراق نفوذ کرده‌اند.

این روزنامه فرانسوی نوشت: سازمان تروریستی داعش هسته‌های وابسته به خود را در مناطق آزادشده بازسازی کرده است.

به گفته لوموند، عناصر یادشده جزو مسلحانی هستند که از طریق مرز صحرایی ۶۰۰ کیلومتری میان عراق و سوریه نفوذ کرده‌اند.

اعلام آمادگی ایران برای تحقیقات مشترک با افغانستان درباره حادثه مرزی/انتشار گزارش نهایی تحقیقات شورای امنیت از حمله به تاسیسات آرامکو عربستان/نفوذ 3000 عنصر مسلح داعشی از سوریه به عراق/ ادعای پمپئو درباره درخواست سوئیس از ایران

این روزنامه فرانسوی افزود: در پایان ماه مارس فعالیت‌ هسته‌های داعشی در استان الانبار عراق (غرب) و در طول مرز با اردن و سوریه پررنگ‌تر شده است.

در همین ارتباط، خبرگزاری رسمی سوریه، دو روز پیش، به نقل از برخی منابع محلی گزارش کرده بود که آمریکا برخی عناصر داعش را از زندان‌های سوریه به پایگاه خود در عراق انتقال داده است.

گروه تروریستی داعش، چند روز پیش با حمله به نیروهای الحشدالشعبی در منطقه «مکیشیفه» در استان صلاح‌الدین چند تن از این نیروها را به شهادت رساند.

ادعای پمپئو درباره درخواست سوئیس از ایران

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران ادعا کرد که سوئیس به عنوان حافظ منافع این کشور در ایران از تهران خواسته است با تمدید مرخصی پزشکی «مایکل وایت» ( Michael White) شهروند آمریکایی زندانی در ایران موافقت کند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، وزیر خارجه آمریکا همچنین از سوئیس بابت درخواست مرخصی برای دیگر شهروندان آمریکایی که در دادگاه‌های ایران به جرایمی محکوم شده‌اند تشکر کرد.

اعلام آمادگی ایران برای تحقیقات مشترک با افغانستان درباره حادثه مرزی/انتشار گزارش نهایی تحقیقات شورای امنیت از حمله به تاسیسات آرامکو عربستان/نفوذ 3000 عنصر مسلح داعشی از سوریه به عراق/ ادعای پمپئو درباره درخواست سوئیس از ایران

این در حالی است که مقامات ایرانی تا کنون درباره صحت و سقم ادعای پمپئو اطلاعاتی را منتشر نکرده‌اند.

خیز یونان برای احیای روابط دیپلماتیک با سوریه

وزارت خارجه یونان در بیانیه‌ای اعلام کرد، آتن تاسیا آتاناسیو را نماینده ویژه وزارت خارجه در امور سوریه کرد؛ مأموریت او رایزنی‌ پیرامون امور بین‌الملل، اقدامات انسانی و نیز هماهنگی اقدامات در سایه تلاش‌ها برای بازسازی سوریه خواهد بود.

آتاناسیو در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ پیش از تعلیق فعالیت هیات دیپلماتیک یونان در سوریه، سفیر آتن در دمشق بود.

به گفته منابع آگاه، تعیین آتاناسیو نخستین گام از سوی آتن برای بازگشایی سفارت یونان در سوریه است.

انتشار گزارش نهایی تحقیقات شورای امنیت از حمله به تاسیسات آرامکو عربستان

سازمان ملل گزارش نهایی خود درباره حمله به تاسیسات آرامکوی عربستان را ـ که تیم کارشناسان ذی‌ربط در یمن تهیه کرده ـ منتشر و در آن اعلام کرد: هرچند جنبش انصارالله در سال ۲۰۱۹ حملات هوایی را به عربستان ادامه داد و حتی از نوع جدیدی از پهپادها از نوع دلتا و مدل جدید موشک‌های کروز برای حملات زمینی استفاده کرد، تحقیقات و بررسی‌ها درباره حمله ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ به تأسیسات نفتی آرامکو در مناطق بقیق و خریص عربستان نشان داد که نمی‌تواند کار انصارالله باشد زیرا برد تخمین زده شده سیستم‌های تسلیحاتی مورد استفاده در این حملات، این امکان را نمی‌دهد که موشک‌ها از مناطق تحت کنترل انصارالله شلیک شده باشند.

تأسیسات شرکت نفتی آرامکو عربستان در سال ۲۰۱۹ در منطقه بقیق و خریص در شرق این کشور، به وسیله پهپاد و موشک‌های کروز مورد حمله و در اثر آن دو کارخانه این شرکت هدف قرار گرفت که یکی از آنها بزرگ‌ترین کارخانه پالایشگاه نفت در جهان است.

در پی این حمله، جنبش انصارالله یمن مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت؛ اما ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان گفت، بر اساس تحقیقات اولیه محل شلیک پهپاد یمن نبود.