یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » پامپئو: ایران باید از سوریه خارج شود /

پامپئو: ایران باید از سوریه خارج شود /

وزیر خارجه آمریکا امروز چهارشنبه در ادامه لفاظی‌ها علیه ایران گفت که این کشور باید از سوریه خارج شود. او همچنین در سخنانی متناقض گفت: هنوز درباره منشأ پیدایش کرونا اطمینان ندارد.

                          پامپئو: ایران باید از سوریه خارج شود

به گزارش تابناک به نقل از فارس، «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا امروز چهارشنبه بار دیگر تلاش کرد از شیوع ویروس کرونا در جهان برای اتهام‌پراکنی علیه چین استفاده کند.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که ایران باید از سوریه خارج شود. او همچنین گفت که آمریکا از تصمیم آلمان برای قرار دادن حزب‌الله لبنان در فهرست سازمان‌های «تروریستی» استقبال می‌کند.

پامپئو گفت: «ما به روسیه و رژیم سوریه گفته‌ایم که ایرانی‌ها باید [از سوریه]خارج شوند.»

پامپئو در این کنفرانس خبری در خصوص نقش ادعایی چین در انتشار ویروس کرونا گفت: «چین می‌توانست از مرگ صد‌ها هزار نفر در دنیا جلوگیری کند.»

او مدعی شد چین هنوز از انتشار اطلاعات لازم در خصوص بیماری کووید-۱۹ خودداری می‌کند.

پامپئو روز یکشنبه گفته بود شواهد فراوانی حکایت از آن دارند که ویروس کرونا از آزمایشگاهی در شهر ووهان چین آغاز شده است. ادعای او در حالی مطرح شد که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا گفته‌اند شواهدی در تأیید این مسئله وجود ندارد.

وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز چهارشنبه در پاسخ به سئوالی در خصوص این نوع تناقضات در گفته‌های مقام‌های آمریکایی گفت: «ما هنوز در این خصوص اطمینان نداریم و با وجود این شواهد عمده‌ای وجود دارند که نشان می‌دهند این ویروس از آزمایشگاه آمده است. این دو جمله، می‌توانند هر دو صحیح باشند.»

پامپئو در ادامه مدعی شد درخواست‌های آمریکا از چین در خصوص کرونا سیاسی نیست و گفت: «چین هنوز از در اختیار قرار دادن اطلاعاتی که برای ایمن نگاه داشتن مردم لازم است خودداری می‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه تلاش کرد با استفاده از مسئله کرونا برای منصرف کردن کشور‌ها از تجارت با چین استفاده کند: «در نتیجه انتخاب‌های چین، کشور‌ها دارند مخاطرات تجارت با حزب کمونیست چین را درک می‌کنند و اقداماتی برای محافظت از مردمانشان انجام می‌دهند.»

تلویزیون دولتی چین روز دوشنبه سخنان «مایک پامپئو» مبنی بر اینکه شیوع ویروس کرونا از آزمایشگاهی در چین بوده را «دیوانه‌وار و مسئولیت‌گریزانه» خواند و آن را محکوم کرد.

مایک پامپئو روز یکشنبه بار دیگر مدعی شد که دلایل متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد منشأ ویروس کرونا، آزمایشگاهی در ووهان چین بوده است. وی در ادامه ادعاهایش گفت که چین اجازه ورود کارشناسان سازمان بهداشت جهانی به آزمایشگاه ووهان را نداده است.

دولت ایالات متحده به ریاست «دونالد ترامپ» در تلاش است چین را مسئول شیوع این بیماری همه‌گیر جهانی معرفی کند. این در حالی است که این فرضیه از سوی سازمان جهانی بهداشت، جامعه علمی و حتی بخش‌هایی از دولت خود آمریکا رد شده است.

تلویزیون دولتی چین با استناد به سخنان مدیر کل سازمان جهانی بهداشت و متخصصان مسائل علمی که گفته‌اند کرونا منشأ طبیعی دارد گفت: «پامپئو شرور در حال سم‌پراکنی و انتشار دروغ است.»

در ادامه این تحلیل آمده است: «این سخنان غیرعقلانی و نادرست از سوی سیاستمداران آمریکایی برای افراد بیشتر و بیشتری آشکار می‌کند که شاهدی در تأیید این ادعا وجود ندارد.»

تلویزیون دولتی چین همچنین گفت: «گفتن اینکه این ویروس از آزمایشگاهی در ووهان به بیرون درز کرد دروغ محض است. سیاستمداران آمریکایی به این دلیل که تلاش‌های خودشان برای جلوگیری از این بیماری گرفتاری ایجاد کرده دنبال راهی برای مقصر کردن دیگران هستند.»

ادعا‌های مقام‌های آمریکایی در حالی مطرح شده که جامعه اطلاعاتی آمریکا هم روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ویروس کرونا به صورت طبیعی ایجاد شده و شواهدی از دخالت بشر در ساخت آن وجود ندارد.

دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا روز پنجشنبه تأکید کرد: «کل جامعه اطلاعاتی مستمراً اقدام به ارائه حمایت‌های حیاتی از سیاست‌سازان آمریکایی و افراد دخیل در مبارزه با این ویروس کرده است.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «جامعه اطلاعاتی همچنین با جامعه علمی از این بحاظ که ویروس کووید-۱۹ ساخته دست بشر نیست یا در آن تغییر ژنتیکی صورت نگرفته هم‌نظر است.»