دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » سخنرانی سید حسن نصرالله: تصمیم آلمان در تروریستی اعلام کردن حزب الله قابل پیش بینی بود/

سخنرانی سید حسن نصرالله: تصمیم آلمان در تروریستی اعلام کردن حزب الله قابل پیش بینی بود/

بین الملل تابناک: «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله در سخنرانی امروز (دوشنبه) خود به تروریستی خواندن این جنبش توسط آلمان، طرح اقتصادی دولت لبنان و پاسخ به برخی اتهامات علیه حزب‌الله پرداخت.

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در ابتدای سخنان خود گفت: درباره تصمیم آلمان در قرار دادن حزب الله در فهرست گروههای ترویستی و نیز اوضاع مالی و اقتصادی لبنان و نیز وضع سیاسی لبنان سخن خواهم گفت.

دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به اقدام اخیر دولت آلمان در قرار دادن حزب الله در فهرست گروههای تروریستی گفت: این تصمیم آلمان قابل پیش بینی بود و قبل از آن نیز این تصمیم از سوی برخی کشورهای اروپایی اتخاذ شده بود و انتظار می‌رفت که کشورهای دیگر اروپایی هم اقدامی مشابه انجام دهند و این تن دادن به خواسته‌های دولت آمریکاست.

تصمیم آلمان بخشی از جنگ آمریکایی-اسرائیلی علیه مقاومت است

وی افزود: تصمیم آلمان مقاومت در منطقه را هدف قرار داد و بخشی از جنگ آمریکایی-اسرائیلی علیه مقاومت محسوب می‌شود. آلمان هیچ سندی درباره فعالیت حزب الله ارائه نداده است و این نشان می‌دهد که این تصمیمی کاملاً سیاسی با هدف راضی کردن اسرائیل و آمریکاست.

دبیر کل حزب الله لبنان بیان کرد: ما هنگامی که می‌گوئیم که تشکلی در آلمان یا فرانسه یا کشور دیگر نداریم کاملاً صادق هستیم ما طی سال‌ها درک کردیم که نمی‌خواهیم که دوستان ما در خارج به سبب ارتباط با ما مورد آزار قرار گیرند. آمریکا طرح و پروژه هیمنه در منطقه دارد و اسرائیل پروژه اشغالگری دارد و مقاومت در برابر طرح‌های آنها ایستادگی کرده است و از این رو هدف هجمه و تحریم قرار می‌گیرد. این تصمیم آلمان تن دادن به فشارهای آمریکا و راضی کردن رژیم صهیونیستی بود.

نصرالله در ادامه گفت: دولت لبنان حامی شهروندان لبنانی در آلمان و غیر آلمان است و باید اقداماتی انجام دهد. این تعدی که حاصل شده است قابل قبول نیست و دولت باید حامی شهروندان باشد. از همه دولت‌ها و برخی وزیران خارجه در دنیا و احزاب و جریاناتی که حامی موضع حزب الله بوده اند و این اقدام را محکوم کرده اند تشکر می‌کنم و این تصمیم بر موضوع و تصمیم ما تأثیری نخواهد داشت و ما با طمع ورزی اسرائیل و پروژه هیمنه آمریکا در منطقه مواجه هستیم و فلسطین موضوع اصلی ما باقی خواهد ماند و همه اقدامات ما را متوقف نخواهد کرد بلکه تمسک و پایبندی ما به این موضوع مقدس را بیشتر خواهد کرد.

سید حسن نصرالله افزود: درنهایت کار دولت طرح تقریباً کامل و فراگیری را آماده کرد و این پس از رایزنی ها رخ داد و گامی مهم برای دولت بود. این طرح به پشتوانه ملی یعنی توافق ملی نیاز دارد و این به طرح قدرت می دهد و به دولت امکان می دهد که دستاوردی داشته باشد و دیداری که میشل عون رئیس جمهور با روسای فراکسیون های پارلمانی خواستار شد در این راستاست. حزب الله در این دیدار که میشل عون خواستار شده مشارکت خواهد کرد. آنچه در حال حاضر مطلوب است نجات کشور و اوضاع اقتصادی سخت و بسیار خطرناک است و این طرحی برای نجات، صرف نظر از دامهای سیاسی و درگیری های سیاسی است. احدی در دولت نمی تواند ادعا کند که طرح اقتصادی نیاز به بررسی پس از آماده شدن آن ندارد. باید برخورد علمی به دور از کمین های سیاسی به خاطر منافع کشورصورت گیرد.

مخالفت کمک گرفتن دولت لبنان از جامعه بین المللی نیستیم

دبیر کل حزب الله لبنان تاکید کرد: ما مخالف کمک گرفتن دولت لبنان از جامعه بین المللی نیستیم به جز طرفهایی که خطوط قرمز درباره آنها وجود دارد. این پذیرفتنی نیست که ما گردنمان را زیر تیغ صندق بین المللی پول قرار دهیم و تسلیم شدن مردود است باید که شروط و برنامه ها بررسی شود و با موضوع با مسئولیت و احتیاط شدید برخورد شود و این امری قطعی تاکنون نیست. و اگر اینگونه باشد ما در برابر آن خواهیم ایستاد. طی هفته های گذشته شاهد مواضع و اتهاماتی علیه حزب الله لبنان بودیم از جمله اینکه حزب الله می خواهد که بخش بانکی را تخریب کند یا از بخش بانکی انتقام بگیرد و از قبیل مواضع که این یاوه گویی است.

وی خاطرنشان کرد: ما صریح و صادق هستیم و این خط مشی ماست ما خواهان نابودی یا اسقاط یا سیطره بر بخش بانکی نیستیم و از زمان تاسیس حزب الله تا به امروز به بخش بانکی نزدیک نشده ایم. بخش بانکی در حق ما اقداماتی انجام داده است و خواسته های آمریکایی را اجرا کرده است و کار به دشمنی علیه ما رسیده است و رفتار بانکها با سپرده گذاران یکی از دلایل مخالفت ما با سیاست بخش بانکی است. در سایه بحران مالی و پولی شدیدی که ما با آن دست و پنجه نرم می کنیم بخش بانکی کمکی به دولت در این زمینه نکرده است و بخش بانک بزرگترین استفاده کننده از سیاست های پولی و مالی در لبنان از سال ۱۹۹۳ بوده است.

منافع لبنان برای حزب الله در اولویت است

سید حسن نصرالله اعلام کرد: دیدگاههای دیگری در صورتی که بخش بانکی به دولت در بحران کنونی کمک نکند مطرح است و حزب الله در راستای تاسیس بانک حرکت نمی کند و آنچه برای حزب الله مهم است منافع کشور است و ما درک می کنیم که اگر حزب الله بخواهد بر بخش بانکی دست بگذارد این به نفع احدی در لبنان نیست.

وی گفت: ما از دست بخش بانک ناخرسند هستیم و موضع ما برحق است و اگر بخواهیم که از مردم لبنان نظرسنجی به عمل بیاوریم اکثریت حامی این موضوع هستند و در موضوع سیطره حزب الله بر حاکمیت بانکی لبنان این کلام بسیار یاوه ای است زیرا حزب الله به این موضوع نمی اندیشد زیرا عکس منافع کشور است. حزب الله هیچ فعالیت صرافی ندارد و حزب الله نهادهای بزرگی دارد اما ما در راستای خرید و فروش و دلار حرکت نکرده ایم و احدی از حزب الله را مکلف به این نکرده ایم.

دبیر کل حزب الله لبنان اعلام کرد: صرافان به قانون و ضوابط پایبند باشند و در بالا رفتن قیمت دلار نقش نداشته باشند. ما در راستای جمع کردن دلار حرکت نکرده ایم و دلار به ایران و حتی سوریه نمی دهیم و ما دلار به لبنان می آوریم. برخی افزایش قیمت ها را به افزایش نرخ دلار مرتبط می کنند و این موضوع تا حدی صحیح است و دولت مسئولیت این موضوع را برعهده دارد. افزایش قیمت ها دلایل دیگری مانند احتکار دارد. ما از دولت می خواهیم که در موضوع گرانی و حرص و آز تجار ورود کند و این را به وزارت اقتصاد به تنهایی رها نکند زیر باری سنگین تر از توان وزارت اقتصاد است و دولت باید با گرانی قیمت ها مقابله کند.

نصرالله تاکید کرد: هزاران کارمند در کشور وجود دارند که بدون کار حقوق می گیرند، چرا دولت آنها را فرا نمی خواند و احضار نمی کند؟ همچنین می توان از تیم شهرداری کمک گرفت و پرونده داوطلبانه را باز کرد و حزب الله آماده ارائه داوطلب است. در ماه مه دو سال قبل ما رویکرد جدیدی را در حزب الله در مبارزه با فساد اعلام کردیم و به رغم همه دشواری های طی دوسال و درگیریی هایی که در کشور وجود دارد یک چیز مهم هست که ما به آن رسیده ایم و باید این موضوع را پیگیری کنیم.

به دولت لبنان باید فرصت داده شود

دبیر کل حزب الله لبنان افزود: ما از گروههای سیاسی و مردم و می خواهیم که به دولت وقت بدهند و درباره مهلت صد روزه با توجه به اینکه در کشور فساد و پیچیدگی و خرابی هست کدام دولت ظرف ۱۰۰ روز معجزه خواهد کرد؟ فضا در لبنان هنوز از حیث دادن وقت و فرصت به دولت خوب است و اگر امکان همکاری وجود داشته باشد خواهیم دید که دولت دستاوردی خواهد داشت یا خیر.

روابط میان جنبش امل و حزب الله مستحکم است

وی در ادامه بیان کرد: روابط  ما با جنبش امل قوی و خوب است و ما روزانه در حال رایزنی هستیم. برخی در خارج و داخل لبنان هدفشان ایجاد شکاف میان جنبش امل و حزب الله است و این ابدا رخ نخواهد داد و مردم باید به ما کمک کنند.

نصرالله گفت: کسی که با پرونده جنبش امل و حزب الله بازی می کند به منافع کشور توجهی ندارد. حامیان حزب الله و جنبش امل نباید به سوی فتنه به ویژه در شبکه های اجتماعی کشیده شوند. طرفهای داخلی و خارجی هستند به دنبال ایجاد شکاف میان جنبش امل و حزب الله لبنان هستند.در برخی مناطق تنش هایی وجود دارد و برخی حزب الله را مسئول می دانند در حالی که ما احدی را تحریک نمی کنیم. همانطور که نبیه بری رئیس پارلمان لبنان گفت ائتلاف به نفع حزب الله و جنبش امل و فراتر از آن به نفع کشور است. حامیان حزب و جنبش امل باید بدانند که اختلافاتی در برخی موارد وارد است و باید مراقب دستان فتنه باشند.

دبیر کل حزب الله لبنان در پایان تاکید کرد: ما حامی مصالح و منافع کشوریم و آماده کمک و نزدیک کردن دیدگاهها میان هر منطقه لبنانی که شاهد تنش هست، هستیم. کشور به آرامش و همکاری برای خروج از بحران اقتصادی و مالی نیاز دارد.