پنجشنبه , ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » پاسخ دولت آلمان به حزب سبزها درباره کمک مالی به «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان»!

پاسخ دولت آلمان به حزب سبزها درباره کمک مالی به «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان»!

آنچه می‌خوانید فشرده‌ی پرسش‌ و پاسخ کتبی حزب سبزهای آلمان با دولت این کشور درباره‌ی تأمین مالی «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» است در چهارچوب یک پروژه به نام «پیشگیری از افراط‌گرایی» که از سوی اتحادیه اروپا نیز حمایت می‌شود. سند مربوطه در تاریخ ۲۴ ژانویه ۲۰۱۸ به حزب سبزها ارائه و در ۲۶ ژانویه ۲۰۱۸ در وبسایت پارلمان آلمان منتشر شده است.این پرسش و پاسخ توسط کیهان لندن به فارسی ترجمه شده است. درک حرکات خزنده‌ی اسلامیست‌ها برای ایرانیان که دست‌کم از انقلاب مشروطه به این سو با پدیده‌ی بنیادگرایی اسلامی از نزدیک دست به گریبان هستند و چهل سال است بار سنگین یک حکومت دینی را تحمل می‌کنند، چه بسا آسان‌تر از جوامعی باشد که این تجربه‌ی خونین و گران را از سر نگذرانده‌اند. در عین حال، از آنجا که دولت فدرال آلمان در این پاسخ‌ها به امکاناتی اشاره می‌کند که اتحادیه اروپا نیز در این زمینه در اختیار کشورهای عضو قرار می‌دهد، می‌توان رد پای چنین کمک‌های مالی را در دیگر کشورهای اروپایی به ویژه اروپای مرکزی و غربی مانند فرانسه و انگلیس و ایتالیا و اسپانیا یافت.

 

– دولت فدرال آلمان زیر عنوان «پروژه پیشگیری از افراط‌گرایی» سالانه به انجمن‌های مسلمانان شیعه‌ی این کشور کمک مالی می‌کند.
– «مرکز اسلامی هامبورگ» به عنوان یک تشکیلات بنیادگرای اسلامی زیر ذره‌بین نیروهای امنیتی آلمان قرار دارد.
– «مرکز اسلامی هامبورگ» در کنار سفارت جمهوری اسلامی یکی از سازمان‌های مهم تبلیغاتی رژیم ایران در آلمان و اروپا به شمار می‌رود. رییس این مرکز عضو مجلس خبرگان است!
– مواضع «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» درباره آزادی‌های مختلف بر دولت آلمان روشن نیست!
– «مرکز اسلامی هامبورگ» یکی از سازمان‌دهندگان و پشتیبانان تظاهرات ضداسراییلی «روز قدس» است که هر سال در برلین برگزار می‌شود.
– جمهوری اسلامی در قانون اساسی خود اعلام می‌کند که «صدور» انقلاب اسلامی به سراسر جهان و ممالک دیگر را جزو وظایف خود می‌داند. محتوای قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با اصول آزادی و دمکراسی مندرج در قانون اساسی آلمان از اساس تناقض دارد.
– در سال‌های اخیر «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» صدهاهزار یورو کمک مالی دریافت کرده و قرار است تا پایان سال ۲۰۱۹ نیز مبلغ ۲۸۳هزار و ۱۵۰ یورو دریافت کند.

سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ برابر با ۲۰ فوریه ۲۰۱۸

در مقدمه‌ی این پرسش و پاسخ می‌خوانیم:

بنا به گزارش اداره فدرال نگهبانی از قانون اساسی در سال ۲۰۱۵، «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» (IGS) به عنوان شاخه‌ای از «مرکز اسلامی هامبورگ» (IZH) تأسیس شد.  از زمان تأسیس «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» در سال ۲۰۰۹ ارتباطات پرسنلی و سازمانی بین این جامعه و «مرکز اسلامی هامبورگ» وجود دارد. اعضای «مرکز اسلامی هامبورگ» از مدیران «جامعه اسلامی شیعیان آلمان» هستند. رضا رمضانی مدیر روحانی این جامعه است. مراکز ایرانی وابسته به «مرکز اسلامی هامبورگ» به عنوان عضو در «جامعه اسلامی شیعیان» حضور دارند.

رضا رمضانی عضو مجلس خبرگان رییس کنونی «مرکز اسلامی هامبورگ» که به شدت از سوی نهادهای امنیتی آلمان تحت نظر است

رضا رمضانی نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در اروپا و عضو مجلس خبرگان جمهوری اسلامی است. نفوذ سازمان افراطی «مرکز اسلامی هامبورگ» بر «جامعه اسلامی شیعیان آلمان» و انجمن‌های وابسته به آن توسط نهادهای امنیتی آلمان تحت نظر است. از زمانی که مدیریت «مرکز اسلامی هامبورگ» در سال ۲۰۱۰ تغییر کرد، مسئولان مربوطه در آلمان به این نتیجه رسیدند که مواضع افراطی آن تشدید شده است. علاوه بر سفارت [جمهوری اسلامی]، «مرکز اسلامی هامبورگ» بنا بر اطلاعات دولت آلمان مهم‌ترین نماینده سیاسی و عقیدتی جمهوری اسلامی ایران در آلمان و یکی از مهم‌ترین مراکز پروپاگاندای این رژیم در اروپاست.

مسجد «امام علی» معروف به «مسجد آبی» در هامبورگ

بنا بر اطلاعات مقامات وزارت کشور در هامبورگ، موسسات طرفدار رژیم ایران در آلمان مانند «مرکز اسلامی هامبورگ» اساسا به عنوان ابزار رهبری حکومت ایران ارزیابی شده و منافع دکترین مذهبی آن را نمایندگی می‌کنند. بر اساس این دکترین که به «الله» استناد می‌کند، قراردادهای اجتماعی بر اساس وحدت و تداخل دین و دولت تنظیم می‌شوند. بر اساس این دکترین، «مرکز اسلامی هامبورگ» نیز از دیدگاه‌هایی دفاع می‌کند که علیه اصول دمکراسی و قوانین دمکراتیک هستند. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حکومت را موظف می‌کند تا مدل حکومت اسلامی در ایران را به سراسر جهان صادر کند. از همین رو فعالان «مرکز اسلامی هامبورگ» هر سال از «روز قدس» که علیه اسراییل در برلین برگزار می‌شود حمایت می‌کنند.

بر اساس اطلاعات نهادهای امنیتی آلمان «مرکز اسلامی هامبورگ» از سوی حکومت ایران و «بیت رهبری» و تحت نظارت خامنه‌ای و از سوی تأسیساتی با هزاران کارمند تأمین مالی می‌شود. از همین رو «مرکز اسلامی هامبورگ» زیر ذره‌بین مراکز امنیتی آلمان قرار دارد.

با وجود این اطلاعات از «مرکز اسلامی آلمان» و تحت نظر بودن آن، قرار است در رابطه با پروژه‌ای به نام «متعهد افراطی! برنامه‌ای برای جوانان شایسته مسلمان»، تا پایان سال ۲۰۱۹ مبلغ ۲۸۳.۱۵۰ یورو به «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» پرداخت شود.

در همین زمینه حزب سبزهای آلمان پرسش‌هایی را با دولت آلمان مطرح کرده است.

رهبران حزب سبزهای آلمان

یک:‌ دیدگاه «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» درباره مسائل زیر تا چه اندازه برای دولت فدرال آلمان و دولت‌های ایالتی روشن است:

الف: درباره اصول بنیادین آزادی و دمکراسی
ب: درباره حقوق اساسی به ویژه آزادی بیان، مطبوعات، دین (به انضمام حق تغییر مذهب یا خروج از دین و همچنین خروج از مجامع مذهبی)
پ: مواضع این جامعه اسلامی درباره یهودیان، مسیحیان، علوی‌ها و بهاییان
ت: درباره مجازات اعدام
ث: درباره تساوی حقوقی زن و مرد
ج: درباره خشونت در زناشویی
چ: درباره حقوق انسانی همجنسگرایان زن و مرد، دوجنسیتی‌ها و ترانس‌ها

حزب سبزها از دولت فدرال آلمان خواسته است که به همه پرسش‌ها کلمه به کلمه و جداگانه پاسخ داده شود.

پاسخ دولت فدرال آلمان به این پرسش چنین است: هیچ موضع‌گیری از سوی «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» درباره مسائل بالا برای دولت آلمان روشن نیست.

حزب سبزهای آلمان عین پرسش‌های بالا را درباره «مرکز اسلامی هامبورگ» مطرح می‌کند.

پاسخ دولت فدرال آلمان چنین است: «مرکز اسلامی هامبورگ» از موضع‌گیری عمومی و علنی درباره نکات بالا خودداری می‌کند.

مواضع مضمونی «مرکز اسلامی هامبورگ» از رابطه‌ی این مرکز با جمهوری اسلامی ایران نشأت می‌گیرد. بر اساس ارزیابی نهادهای امنیتی آلمان این مرکز در کنار سفارت ایران مهم‌ترین نماینده جمهوری اسلامی در آلمان و از مراکز مهم تبلیغاتی این رژیم در اروپاست.

جمهوری اسلامی در قانون اساسی خود اعلام می‌کند که «صدور» انقلاب اسلامی به سراسر جهان و ممالک دیگر را جزو وظایف خود می‌داند. محتوای قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با اصول آزادی و دمکراسی مندرج در قانون اساسی آلمان از اساس تناقض دارد.

حزب سبزهای آلمان عین پرسش‌های بالا را درباره شناخت دولت‌های ایالتی آلمان مطرح می‌کند و همچنین می‌پرسد کدام مواضع سازمان‌های عضو «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» برای دولت آلمان و دولت‌های ایالتی شناخته شده هستند؟

پاسخ دولت فدرال آلمان چنین است:‌ در میان سازمان‌های عضو «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» گروه‌های افراطی نیز وجود دارند. مدارکی نیز در دست است که رابطه‌ی آنها را با «مرکز اسلامی هامبورگ و یا سازمان‌های تروریستی مانند حزب‌الله نشان می‌دهد.

حزب سبزها عین همان پرسش‌ها را در رابطه با وبسایت www.offenkundiges.de  مطرح می‌کند و می‌پرسد که مواضع این وبسایت تا چه اندازه برای دولت فدرال آلمان و دولت‌های ایالتی روشن هستند.

پاسخ دولت آلمان چنین است: این وبسایت بر اساس بررسی‌های نهادهای امنیتی آلمان اصولا طرفدار رژیم ایران و ضداسراییلی است و تا کنون مقالات زیادی علیه اسراییل و غرب منتشر کرده. یکی از نکاتی که نشان می‌دهد این وبسایت مواضع ضداسراییلی و ضدیهودی دارد فراخوان هر ساله‌ی آن برای شرکت در «روز قدس» در برلین است.

این وبسایت برای اینکه مورد اتهامات قانونی قرار نگیرد در مطالب ضدغربی و ضداسراییلی خود مرتب تاکید می کند که علیه ادیان دیگر و همچنین یهودیت نیست بلکه «فقط» دولت اسراییل و سیاست اسراییل را نقد می‌کند.

درباره مجازات اعدام و تساوی حقوقی زن و مرد و خشونت در زناشویی و حقوق انسانی همجنسگرایان و دوجنسیتی‌ها و ترانس‌ها نمی‌توان مطلبی در این وبسایت پیدا کرد که گویای مواضع روشنی باشد.

دولت آلمان در پاسخ به این پرسش که کدام شرکت این وبسایت را می‌گرداند و چه کسانی پشت این وبسایت هستند پاسخ داده است که این وبسایت توسط شرکت «m-haditec GmbH» اداره می‌شود. مدیر این شرکت دکتر Y.Ö  و دکتر G. Ö هستند که مشترکا انجمن «راه اسلامی» را مدیریت می‌کنند و در شهری به نام دلمنهورست درر هلند مستقر است.

در پاسخ پرسش‌های بعدی نیز تأکید می‌شود که «مرکز اسلامی هامبورگ» در کنار سفارت مهم‌ترین نماینده جمهوری اسلامی ایران در آلمان است و یکی از مهم‌ترین مراکز تبلیغاتی رژیم در اروپا به شمار  می‌رود. دولت آلمان می‌داند که جمهوری اسلامی به کمک «مرکز اسلامی هامبورگ» تلاش می‌کند شیعیان کشورها و ملیت‌های مختلف را به خود جذب کند و ارزش‌های مذهبی و سیاسی و اجتماعی انقلاب اسلامی را در اروپا گسترش دهد. به این ترتیب «مرکز اسلامی هامبورگ» سعی می‌کنند «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» را تحت تاثیر و نفوذ قرار دهد و این سازمان از زمان تاسیس در سال ۲۰۰۹ ارتباطات پرسنلی و سازمانی با «مرکز اسلامی هامبورگ» دارد و اعضا و هواداران «مرکز اسلامی هامبورگ» در مدیریت «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان» قرار دارند؛ برای مثال محمود خلیل‌زاده [متولد ۱۳۴۳ در تهران] مدیر این جامعه یک روحانی است که به مجموعه سیاسی و مذهبی جمهوری اسلامی تعلق دارد.

محمود خلیل‌زاده رییس جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان

حزب سبزها درباره کمک‌های مالی دولت آلمان به این جوامع اسلامی در پرسش هفتم می‌پرسد: «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» و یا سازمان‌های عضو این جامعه‌ از کدام ردیف بودجه و از کدام برنامه‌های دولت آلمان و برای کدام اهداف در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ کمک مالی دریافت کرده‌اند و یا در سال‌های آینده دریافت خواهند کرد؟

پاسخ دولت آلمان چنین است: در چهارچوب یک برنامه سراسری زیر عنوان «دموکراسی را زندگی کنیم!» پروژه‌‌ای با نام «شبکه‌ی پیشگیرانه علیه افراط‌گرایی سازمان‌یافته مذهبی» در رابطه با «جامعه ترک‌های آلمان» مورد حمایت قرار می‌گیرد. «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» یکی از پنج شریک همکار در این پروژه است. در چهارچوب این همکاری از سوی «جامعه ترک‌ها» امکاناتی در اختیار «جامعه اسلامی شیعیان» برای پیشبرد برنامه‌هایی در رابطه با این پروژه قرار گرفته است.

در سال ۲۰۱۶: مبلغ ۱۵هزار و ۸۴۸یورو و ۳۸
در سال ۲۰۱۷: مبلغ ۱۷هزار و ۴۵۰ یورو و همچنین مبلغ ۶هزار و ۵۷۹یورو و ۷۸ سنت در صورت ارائه مدرک برای کارهایی که در رابطه با پروژه یادشده انجام شده است.
در سال ۲۰۱۸: مبلغ ۴۱هزار و ۹۳۱یورو و ۴۹ سنت کمک مالی.
در سال ۲۰۱۹: مبلغ ۴۵هزار و ۸۷۲یورو و ۷۲ سنت کمک مالی.

هدف پروژه یادشده گروه‌های جوان در مدارس هستند که می‌بایست امکاناتی در اختیارشان قرار بگیرد تا جذب اسلامیست‌های افراطی نشوند و در محدوده‌ی جوامع اسلامی نیز تدابیر لازم را برای مبارزه با بنیادگرایی اسلامی به کار گیرد.

در عین حال دولت فدرال آلمان توضیح داده است که در سال جاری هنوز تقاضایی برای دریافت کمک مالی از سوی مجامع اسلامی در این کشور دریافت نکرده و در عین حال اطلاعی ندارد که این انجمن‌های اسلامی در ایالت‌های مختلف چه کمک‌هایی از دولت‌های ایالتی در سال‌های اخیر دریافت کرده‌اند و این اطلاعات در اختیار دولت‌های محلی است.

دهمین پرسش حزب سبزهای آلمان از دولت این است که «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» از کدام ردیف بودجه و برای چه کاری تا پایان سال ۲۰۱۹ مبلغ ۲۸۳هزار و ۱۵۰ یورو دریافت می‌کند؟

پاسخ دولت آلمان این است که این مبلغ برای پروژه‌ی یادشده در بالا به این جامعه پرداخت می‌شود. این مبلغ اما نه از بودجه آلمان فدرال بلکه جزو بودجه‌های حمایتی اتحادیه اروپاست. اما در حسابرسی جزو بودجه آلمان در نظر گرفته شده است.

دولت آلمان در پاسخ به اینکه اهداف این پروژه چیست همان نکاتی را تکرار می‌کند که در پاسخ‌های قبلی بیان کرده است: تجهیز آموزشی مسلمانان جوان و همچنین جوانانی که به مساجد رفت و آمد دارند در کارگاه‌های آموزشی با متدهای پیشگیرانه در برابر بنیادگرایی مذهبی و اسلام افراطی. برگزاری کارگاه‌های آموزشی، تهیه و انتشار مطالب مختلف در وبسایت و شبکه‌های اجتماعی و انتشار بروشورهای آگاهی‌دهنده و تهیه ویدیو و برگزاری کلاس‌های مختلف و… تمامی فعالیت‌های این پروژه و نتایج آن مستند و منتشر خواهد شد.

دولت آلمان در پاسخ به این پرسش که درخواست کمک مالی در چه تاریخی و توسط چه کسی مطرح شده می‌گوید: این درخواست از سوی «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» توسط آقای او. س. (معاون جامعه) در ۶ فوریه ۲۰۱۷ ارائه شده است.

دولت آلمان همچنین به این پرسش که آیا نهادهای امنیتی آلمان از این پروژه و این کمک مالی اطلاع دارند و موضع آنها چیست، چنین پاسخ می‌دهد: این پروژه در رابطه با برنامه‌های اتحادیه اروپا پیش برده می‌شود و در تصمیم‌گیری برای این پروژه‌ها تمامی مسائل در نظر گرفته می‌شوند از جمله زوایای مهم امنیتی پروژه. نهادها و مقامات امنیتی بر اساس مأموریت‌های قانونی خود هیچ ارزیابی درباره چنین پروژه‌هایی ارائه نمی‌دهند. در عین حال، پروژه مورد بحث نخستین پروژه‌ای است که در رابطه با همکاری انجمن‌های مختلف که به طور منفرد زیر ذره بین اداره فدرال نگهبانی از قانون اساسی آلمان قرار دارند انجام می‌شود. در رابطه با «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» نیز مشخص است که این سازمان یک مجموعه‌ی بسیار ناهمگون است.

در پایان حزب سبزها می‌پرسد که کدام نیازهای مالی «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» در چهارچوب درخواست آنها تامین می‌شود؟

پاسخ دولت فدرال آلمان چنین است:‌ پیشبرد پروژه بر اساس مقرراتی که از سوی اتحادیه اروپا تعیین شده کنترل می‌شود؛ از جمله از طریق گزارش درباره روند پروژه، محل هزینه‌ها، رعایت چهارچوب پروژه‌ها، و همچنین کنترل در محل. ابزار پیشبرد پروژه نیز کنترل می‌شود. هر گونه تخلفی از چهارچوب مجوز پروژه می‌تواند به توقف آن منجر شود.

متقاضی پروژه و دریافت‌کننده کمک مالی «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» است و این افراد و سازمان‌ها نیز در این پروژه همکاری دارند و از حمایت و کمک مالی یادشده برخوردار می‌شوند:

مسئول پروژه و امور مالی: آقای او. س. و آقای د. ن.
یک مسئول دیگر: خانم ف. م.

گروه‌های همکار:
جامعه‌ی همکاری جوانان پروتستان در آلمان
جامعه‌ی AGB در دوسلدورف
جامعه‌ی ترک‌های آلمان
وبسایت «افق» مربوط به آموزش فرهنگی و اسلامی و سیاسی جوانان

حزب سبزها همچنین می‌پرسد که مضمون این پروژه چقدر با محتوای برنامه‌های «مرکز اسلامی هامبورگ» تفاوت دارد و چگونه این تفاوت از سوی دولت آلمان ارزیابی می‌شود؟

پاسخ دولت آلمان چنین است:‌ «مرکز اسلامی هامبورگ» یک مؤسسه افراطی است که مدافع عقاید انقلابی حکومت ایران است. اما پروژه آموزشی «جامعه اسلامی انجمن‌های شیعیان آلمان» در خدمت پیشگیری از اسلام افراطی و بنیادگرایی مذهبی است.

و در آخرین پرسش که حزب سبزهای آلمان می‌پرسد: دولت آلمان چگونه می‌خواهد مطمئن باشد که در چارچوب این پروژه آن ساختارهایی تقویت نشوند که «ابزار رهبری حکومت ایران هستند و دکترین مذهبی آن را نمایندگی می‌کنند»، دولت فدرال آلمان پاسخ می‌دهد: به پاسخ‌های قبلی مراجعه کنید!

یادآوری می‌شود که «مرکز اسلامی هامبورگ» هر سال اعضا و هواداران خود را برای شرکت در تظاهرات ضداسرائیلی «روز قدس» در برلین از سراسر کشور بسیج می‌کند و همچنین «مسجد امام علی» معروف به «مسجد آبی» در حومه هامبورگ به شدت تحت نظر است.

محمد خاتمی از سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۰ رییس «مرکز اسلامی هامبورگ» بود

حجت‌الاسلام محمد خاتمی که از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۰ رییس جمهوری اسلامی ایران بود نیز از سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۰ رئیس «مرکز اسلامی هامبورگ» بود.

*منبع: وبسایت مرکز اسناد و اطلاعات پارلمان Bundestag و مجلس فدرال آلمان Bundesrat
*ترجمه از کیهان لندن