پنجشنبه , ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » رای الیوم منتشر کرد: روایتی جدید از دستگیری جاسوس ارشد موساد در سوریه/

رای الیوم منتشر کرد: روایتی جدید از دستگیری جاسوس ارشد موساد در سوریه/

کوهین

همسر جاسوس سابق اسرائیل در گفتگو با شبکه تلویزیون رژیم صهیونیستی که جمعه پخش شد، فاش کرد که دیدار آخری که وی با الی قبل از بازداشت وی داشته، می‌توانست سرنوشتی که در انتظار وی بوده است را بفهمد.

سرویس جهان مشرق – روزنامه اینترنتی رای الیوم در گزارشی به بررسی پیامدهای ناشی از بازداشت و اعدام الی کوهن جاسوس معروف موساد در سوریه اشاره کرد که در سال ۱۹۶۵ صورت گرفته بود. اطلاعاتی که برای اولین بار منتشر می‌شود، نشان دهنده فشارهای گسترده موساد بر خانواده این جاسوس ارشد اسرائیلی بعد از بازداشت وی توسط حاکمیت سوریه است.

کوهن یکی از مهم ترین جاسوس‌های رژیم صهیونیستی در قرن  بیستم به شمار می رفت که اطلاعات خطرناک و مهمی را طی چهار سالی که در پایتخت سوریه حضور داشت، به تل‌آویو مخابره کرده بود. وی در سال ۱۹۶۵ در دمشق لو رفت و توسط اعضای سرویس اطلاعات سوریه بازداشت شد و در ۱۸ می همان سال اعدام شد.

رژیم صهیونیستی از آن سال تاکنون تلاش زیادی کرده تا با کمک کشورهای دوست خود جنازه این جاسوس اسرائیلی را به سرزمین‌های اشغالی بازگرداند، اما حاکمیت سوریه در برابر تمامی این فشارها و تلاش‌ها ایستادگی کرده و اعلام کرده است که از جایگاه دفن کوهن بعد از اعدام وی اطلاعی ندارد.

در همین رابطه یک نویسنده اسرائیلی جزئیات امنیتی جدیدی را از بازداشت این جاسوس در سوریه منتشر و اعلام کرد که این بازداشت احتمالا در نتیجه اختلال در اقدامات امنیتی یا اختلالی در سیستم فعالیتهای موساد بوده است.  تلویزیون رژیم صهیونیستی در همین راستا مجموعه مستندی را با عنوان «جاسوس ما در دمشق» منتشر کرده تا پاسخ‌های دقیق‌تری در خصوص نحوه بازداشت کوهن ارائه کند.

امیر گیرا تحلیلگر سیاسی صهیونیست در مقاله‌ای در  پایگاه شبه رسمی رادیو و تلویزیون اسرائیل (کان) نوشت که تبادل اتهامات اسرائیل در خصوص کوهن بر دو پایه استوار است، اول اینکه کوهن در اتخاذ تدابیر امنیتی سستی از خود نشان داده که این ادعای موساد است. احتمال دوم این است که سرویس موساد در تامین امنیت فعالیت‌های ارتباطاتی خود با این جاسوس که در سوریه مقیم بوده، کم کاری کرده است.

این نویسنده اسرائیلی تاکید می‌کند که مجموعه مستند جدید جزئیات تازه ای از این پرونده حساس که همچنان با گذشت ۵۵ سال در محافل امنیتی رژیم صهیونیستی بررسی می‌شود را فاش کرده است. این در حالی است که خانواده کوهن کابینه رژیم صهیونیستی و سیستم های سیاسی و امنیتی آن رابه نادیده گرفتن مسئولیت‌های خود در قبال جاسوسش  متهم کرده و تاکید دارند که سرویس های امنیتی اسرائیل در حمایت از نیروی امنیتی خود دچار ضعف و سستی شده اند.

این نویسنده صهیونیست می‌افزاید که مائیر عمیت رئیس وقت سرویس موساد در اظهاراتی که بعد از بازداشت کوهن از وی ضبط شده، مدعی شده است که موساد هیچ اشتباهی در نحوه ارتباط با جاسوس خود انجام نداده و بازداشت او در نتیجه نادیده گرفتن تدابیر امنیتی از سوی خود این فرد بوده است. بر اساس ادعای رئیس موساد وی در تحرکات و تماس‌های خود دچار اعتماد به نفس بیش از حد شده واشتباهاتی را مرتکب شده که قابل توجیه نیست.

این در حالی است که نادیا کوهن همسر جاسوس سابق اسرائیل در گفتگو با شبکه تلویزیون رژیم صهیونیستی که جمعه پخش شد، فاش کرد که دیدار آخری که وی با “الی” قبل از بازداشت وی داشته، می‌توانست سرنوشتی که در انتظار وی بوده است را بفهمد. وی گفت که “الی” یک ماه و نیم قبل از خروج از منزل خود در اسرائیل به خوبی متوجه شده بود که دیگر باز نمی‌گردد، لذا ما خداحافظی پایانی با او را انجام دادیم.

همسر این جاسوس اسرائیلی می افزاید: دولت بارها و بارها من را اذیت کرد. حتی فرزندان کوچک من نیز هزینه‌های زیادی را پرداخت کردند. این درد همواره با ما همراه بود. آنها بدون ترحم ما را در گوشه خیابان رها کردند.

صوفی بن دور دختر کوهن که در زمان اعدام پدرش ۵ سال داشت، از روایت منتشر شده توسط موساد انتقاد و تاکید کرد که سرویس موساد و دولت اسرائیل تلاش داشتند همواره از وی استفاده کنند اگر این اتفاق نمی‌افتاد، الی کوهن لو نمی‌رفت.

نتان سولومون کارشناسان امنیتی موساد که آموزش نظامی کوهن در سرویس جاسوسی را بر عهده داشت، در این زمینه گفت که جذب کوهن برای فعالیت‌های جاسوسی مشکل بود، چرا که او در وهله اول آمادگی این کار را نداشت، اما فعالیت های آموزشی میدانی زیادی برای وی تدارک دیده شد. در برخی موارد گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه موساد احتمالاً باید از ماموریت‌های وی چشم پوشی کند، چرا که وی تحت فشارهای زیادی قرار داشت. او نمی‌خواست با موساد همکاری کند، اما بنا به درخواست موساد از شغل خودش از اخراج شد تا در دامی که بزرگ برای وی طراحی کرده بود، گرفتار شود.

عبدالباری عطوان

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح عرب در مطلبی به دلایل و انگیزه‌های رژیم صهیونیستی از افزایش حملات خود علیه سوریه در روزهای اخیر پرداخته است.

به گزارش مشرق به نقل از روزنامه رای‌الیوم تعداد تجاوزات دشمن صهیونیستی ضد سوریه در روزهای اخیر افزایش چشمگیری داشته است. روز گذشته بالگردهای رژیم صهیونیستی پایگاه نظامی ارتش سوریه در شهر حمص را مورد هدف قرار دادند٬ روز پنجشنبه نیز چند بالگرد ارتش رژیم صهیونیستی، از سمت جولان اشغالی جنوب سوریه را مورد هدف چند فروند راکت قرار دادند.

این تجاوزات متعدد دشمن صهیونیستی چند دلیل عمده دارد:

-تلاش‌های عامدانه با هدف تحریک محور مقاومت برای واکنش انفرادی یا دسته‌جمعی به منظور هدف گرفتن عمق اسرائیل٬ تا به این ترتیب بهانه‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای راه اندازی یک جنگ داخلی در منطقه افزایش یابد.

-نتانیاهو قصد دارد از این تجاوزات برای بهبود اوضاع داخلی خود در سایه اتهامات فساد و محاکمه‌ای که در انتظار اوست و نیز بحران داخلی صهیونیست‌ها که در پی توافق وی با «بنی گانتس» رقیب انتخاباتیش برای تشکیل کابینه ائتلافی ایجاد شده و همچنین برای جلوگیری از کشیده شدن انتخابات به دور چهارم٬ استفاده کند.

بیشتر بخوانید:

پارلمان انگلیس خواستار تحریم رژیم صهیونیستی شد

عصبانیت صهیونیست‌ها از یک مسابقه کاریکاتور در ایران

-تلاش برای افزایش فشارها علیه حزب‌الله و سوءاستفاده از آشفتگی سیاسی کنونی لبنان که احتمال انفجار اوضاع خیابان‌های آن با تحریکات آمریکا وجود دارد.

-اشغال سوریه و تلاش برای جلوگیری از اجرای برنامه‌های ارتش این کشور در راستای بازگرداندن ادلب٬ همچنین تلاش برای ادامه وضعیت ناپایدار در سوریه و جلوگیری از بازسازی این کشور و بازگشت آوارگان.

اما کاملا بعید است که مقامات سوریه و هم‌پیمانان آن در محور مقاومت گرفتار این دام و شروط رژیم صهیونیستی شده و وارد جنگی که تل‌آویو و واشنگتن به دنبال آن هستند شوند.

رژیم صهیونیستی بیش از ۳۰۰ تجاوز علیه مواضع مقاومت در سوریه ترتیب داده که هیچکدام از آنها نه تنها به نتیجه نرسیده‌ است، بلکه نتیجه معکوس داده و حضور مقاومت در سوریه پررنگ تر و زرادخانه‌های موشکی حزب‌الله به ویژه موشک‌های دقیق آن پیشرفته تر شده است.

پاسخ محور مقاومت به این تجاوزات صهیونیست‌ها حتمی و قاطع خواهد بود٬ اما در زمان مناسب. باید تصور کنیم روزانه ۲ هزار موشک به عمق فلسطین اشغالی و جبهه رژیم صهیونیستی شلیک می‌شود و در این زمان وضعیت صهیونیست‌های داخل و خارج پناهگاه‌ها چگونه خواهد بود؟

زمانی که رژیم صهیونیستی از ایجاد سه شکاف در حصار مرزی آن با لبنان دچار وحشت شده و پس از افتادن یک کیسه زباله در مرزهای خود اعلام وضعیت اضطراری کرده و نشست‌های در سطح بالا با فرماندهان نظامی خود برگزار می‌کند٬ در مقابله با پاسخ‌های قاطع مقاومت چه واکنشی خواهد داشت؟

پیام واضح است و نشان می‌دهد که گروه‌های مقاومت تنها به موشک‌های بالستیک در مورد هدف قرار دادن عمق مناطق اشغالی اکتفا نکرده و با نفوذ به حصار مرزی که مجهز به دستگاه‌های نظارتی رژیم صهیونیستی است٬ طبق وعده «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله تا آزادسازی کامل زمین‌ها در شمال فلسطین اشغالی پیش می‌روند.

دشمن صهیونیستی در این زمان سوریه را مورد هدف قرار داده؛ چرا که می بیند ارتش این کشور توانسته بیش از ۸۰ درصد اراضی خود را بازگرداند و بیش از ۹ سال در برابر متجاوزان مقاومت کرده و هیچ تجاوزی نمی‌تواند ایستادگی و مقاومت سوریه را تحت تاثیر قرار دهد.

منبع: تسنیم