یکشنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » پشت‌پرده شایعه مرگ حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه، در سوریه /

پشت‌پرده شایعه مرگ حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه، در سوریه /

اسرائیل مواضع رژیم اسد و شبه‌نظامیان ایران را در قنیطره بمباران کرد

منبع: دبی – العربیه.نت، فارسی
خبرنگار العربیه شامگاه پنج‌شنبه 30 آوریل 2020 گزارش داد، بالگردهای اسرائیلی تعدادی از مواضع نظامی نیروهای رژیم سوریه و شبه‌نظامیان ایران را در شهر القنیطره و تل احمر غربی هدف قرار دادند.از سویی دیدبان حقوق بشر سوریه با اعلام این که 5 فروند موشک اسرائیلی به مناطقی در حومه شهرهای درعا و القنیطره اصابت کرده‌، افزود، «صداهای وقوع انفجارهای متفرقه‌ای در بخش‌های غربی استان درعا شنیده شد».به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، این انفجارها ناشی از بمباران اهداف نظامی نیروهای رژیم سوریه و شبه‌نظامیان ایران در منطقه تل احمر و در اطراف شهرک معریه در غرب درعا، و منطقه تل احمر غربی در قنیطره در نزدیکی مرزهای استحفاظی آن با استان درعا در جنوب سوریه بوده است».از طرفی، دیدبان حقوق بشر سوریه بیان کرد که «هیچ‌گونه اطلاعاتی درباره میزان خسارت‌های ناشی از این بمباران‌ها گزارش نشده است».رسانه‌های وابسته به رژیم سوریه اما تنها از وارد آمدن خسارت‌های مادی به این مناطق خبر دادند.شایان ذکر است که رژیم سوریه یک هفته پیش از حملات هوایی اسرائیل به حومه شرقی حمص خبر داده بود.در آن هنگام همزمان با شنیدن صدای انفجارهای قوی، رژیم سوریه اعلام کرد که ناشی از پاسخ پدافند هوایی به حملات جنگنده‌های اسرائیلی بوده که در آسمان لبنان به پرواز درآمده و نقاط نظامی وابسته به شبه‌نظامیان ایرانی در صحرای تدمر در شرق استان حمص را هدف قرار دادند.

 

شب گذشته برخی رسانه‌های نزدیک به عربستان سعودی مدعی شهادت فرمانده نیروی هوافضای سپاه در حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به سوریه شدند که برای چندمین بار پیاپی تکذیب شد؛ اما پشت پرده شایعه چیست؟

سردار حاجی زاده

به گزارش مشرق، شب گذشته برخی رسانه‌های عربی‌زبان نزدیک به عربستان سعودی با انتشار خبری مدعی شدند سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به ریف شرقی حمص در سوریه به شهادت رسیده‌ است.

اشاره این رسانه‌ها به انفجارهایی بود که روز جمعه در پادگان «ابن هیثم» در جنوب شرقی شهر حمص و در اثر انفجار زاغه‌های مهمات ارتش سوریه در این پادگان رخ داد. این انفجار در حالی بود که بامداد همان روز جمعه نیز بالگردهای رژیم صهیونیستی مناطقی را در استان قنیطره سوریه هدف قرار داده بودند.اما این نخستین بار نیست که شایعه شهادت سردار حاجی‌زاده و یا فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فضای رسانه‌ای مطرح می‌شود؛ بامداد دوشنبه دوم دی‌ماه ۱۳۹۸ یعنی به فاصله ده روز قبل از شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه، به ناگهان در شبکه‌های اجتماعی و برخی رسانه‌های عربی شایعه‌ای مبنی بر شهادت سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در حمله هوایی رژیم صهیونیستی به سوریه منتشر شد.این شایعه به فاصله چند دقیقه پس از حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به منطقه عقربا در حومه دمشق منتشر شد.صبح روز دوشنبه در پیگیری خبرنگاران از منابع آگاه کذب بودن این شایعه مشخص شد.بعدازظهر همان روز نیز سردار رمضان شریف مسئول روابط عمومی کل سپاه با تکذیب شایعه منتشر شده مبنی بر شهادت سردار حاجی زاده، تاکید کرد: دشمنان انقلاب اسلامی و ملت ایران، آمال و آرزوهای باطل خود را در دروغ پردازی‌ها و شایعه پراکنی‌ها و انتشار اخبار کذب و بی اساس دنبال می‌کنند.اما این پایان شایعه پراکنی رسانه‌های معاند و کاربران مجهول الهویه شبکه‌های اجتماعی نبود؛ آنها مدعی بودند که سردار حاجی زاده به شهادت رسیده و یا دستکم مجروح شده است و این تکذیب‌های کلامی فاقد اعتبار است؛ در نهایت چهار روز بعد یعنی جمعه ششم دی‌ماه ۱۳۹۸ حضور فرمانده نیروی هوافضای سپاه در نماز جمعه تهران، پایانی بر چند روز شایعه پراکنی آنها شد.

** شایعه مجدد شهادت سردار حاجی‌زاده

بامداد دهم اسفندماه ۱۳۹۸ بار دیگر شایعه به شهادت رسیدن سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های منطقه منتشر شد؛ این بار اما منشأ این شایعه نه رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی عربی، بلکه ترکیه بود.

ماجرا مربوط به شامگاه روز قبل یعنی نهم اسفندماه و حمله پهپادی ارتش ترکیه به مواضع نیروهای ارتش سوریه و مقاومت در جنوب شرقی استان ادلب بود.

** شایعه شهادت سردار قاآنی در سوریه

بامداد چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹؛ یک رسانه با نام «لبنان الجدید» مدعی شهادت سردار اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه در حمله هوایی رژیم صهیونیستی به پایگاه الشعیرات در استان حمص سوریه شد.

انتشار این شایعه ساعتی پس از حمله هوایی رژیم صهونیستی به پایگاه هوایی الشعیرات و انتشار خبری از سوی روسیا الیوم مبنی بر سفر سردار قاآنی به عراق صورت گرفت.در عین حال علاوه بر شایعه شهادت فرمانده نیروی قدس، برخی از کاربران مجهوال الهویه شبکه‌های اجتماعی شایعه شهادت امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران را نیز در این حمله مطرح کردند که بلافاصله هر دو خبر تکذیب شد.و در نهایت بامداد امروز مجددا خبری مبنی بر شهادت سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در حمص سوریه منتشر شد که این شایعه نیز مانند گذشته تکذیب شد.

** چند نکته درباره شایعه شهادت فرماندهان ایرانی

با بررسی چند نوبت شایعات مطرح شده پیرامون شهادت فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، الگوهای قابل توجه و تکرارشونده‌ای را پیش روی ما قرار می‌دهد.

۱- منشأ شایعات

تمام این شایعات ابتدا توسط یک منبع رسانه‌ای خارجی مانند رسانه‌های عربی نزدیک به عربستان سعودی منتشر شده است و در ادامه تبدیل به یک خط عملیات روانی برای کاربران حساب‌های مجهول الهویه (فیک) شبکه‌های اجتماعی برای اثرگذاری بر افکار عمومی شده است.

بررسی این اکانت‌ها فیک نشان می‌دهد که منشأ عمده آنها یگان‌ سایبری گروهک منافقین مستقر در مقر این گروهک در تیرانا پایتخت آلبانی است که پس از انتشار این شایعات، نسبت به ضریب‌دهی به آن در شبکه‌های اجتماعی اقدام می‌کنند.

۲- زمان انتشار شایعه

نکته دیگر در خصوص شایعه شهادت فرماندهان سپاه، زمان انتشار این شایعات است؛ بدون استثناء تمام این شایعات در ساعات نخستین بامداد منتشر شده است. انتخاب چنین زمانی برای انتشار شایعات از سوی رسانه‌های معاند را می‌توان اقدامی هوشمندانه برشمرد چراکه در چنین ساعاتی دسترسی اصحاب رسانه به منابع خبری برای پیگیری صحت و سقم اخبار محدود است و بدین ترتیب زمان بیشتری برای جولان شایعات مختلف در فضای افکار عمومی فراهم می‌شود.

۳- عادی‌سازی

عموم مردم در برخورد با شایعات کمتر خود را برای بررسی درستی یا نادرستی محتوای آن به دردسر میاندازند و از سوی دیگر، منشأهای انتشار شایعه نیز امروز با ابزار شبکه‌های اجتماعی که قابلیت نظارت بر محتوای منتشر شده در آنها نیز وجود ندارد، شایعه را با رنگ و لعاب و قالب‌های جذاب برای مخاطبان مطرح می‌کنند.از سویی حضور هویت‌های جعلی و ناشناس در صفحات و اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی و علاقه عمومی برای حضور فعال و پررنگ در فضای مجازی سبب شده که بسیاری از کاربران این فضا بدون توجه به صحت و سقم و راستی آزمایی شایعات، بعنوان یک کانال ارتباطی برای گسترش بیشتر این اخبار در جامعه عمل کنند.گسترش یک شایعه در جامعه، تهدیدی جدی است که متوجه افراد آن جامعه می‌شود؛ در حقیقت تکرار مداوم یک شایعه در جامعه می‌تواند به عادی شدن آن اتفاق که در قالب شایعه مطرح شده است دامن بزند.

منبع: فارس

 

باشگاه خبرنگاران جوان روز شنبه خبر کشته‌ شدن امیر علی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، در حمص سوریه را تکذیب کرد.

این تکذیبیه پس از آن منتشر می‌شود که خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های محلی و منابع روسی از انفجار یک انبار مهمات در شهر حمص سوریه و حمله به مکان‌های استقرار نیروهای جمهوری اسلامی در حومه دمشق خبر داد.

رادیوفردا/ گروه ناظر حقوق بشر سوریه مدعی شده که «چهار ایرانی و سه سوری» در این حمله کشته شدند و رویترز نیز این حملات را نشانه تشدید دوباره حملات اسرائیل علیه گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران در سوریه توصیف کرده است.

با این حال، باشگاه خبرنگاران جوان روز شنبه، ۱۳ اردیبهشت، به نقل از «یک منبع آگاه» در هوافضای سپاه پاسداران خبر کشته‌ شدن فرمانده این نیرو را تکذیب کرد.این منبع که به هویت وی هیچ اشاره‌ای نشده گفت: «خبر کذب است و هیچ اتفاقی برای سردار حاجی‌زاده رخ نداده است.»باشگاه خبرنگاران جوان انتشار این خبر را کار «رسانه‌های خارجی» و «ضد انقلاب» دانسته است.تاکنون بلندپایه‌ترین مقام نظامی ایران که در سوریه کشته شده، حسین همدانی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران است.

BBC  فارسی /سوریه انفجار در انبار مهمات حمص را تائید و حمله اسرائیل را تکذیب کرد

AFP  ارتش سوریه می‌گوید روز گذشته انفجارهایی در انبار مهمات در شرق حمص باعث بروز تلفات شده است اما حمله هوایی اسرائیل به این مرکز را رد کرده است.ارتش سوریه گفته است این انفجارها ناشی از حمله نبوده است اما یک گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه گفته است این انفجارها به دلیل حمله هوایی اسرائیل بوده است.ارتش سوریه در بیانیه خود که از تلویزیون این کشور پخش شد گفت شماری غیرنظامی در این انفجارها کشته شده‌اند اما توضیح بیشتری در مورد هویت کشته شدگان و دلیل آن نداد و تنها “خطای انسانی” را دلیل این انفجارها اعلام کرد.خبرگزاری رویترز به نقل از گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است می‌گوید روز جمعه اسرائیل به یک پایگاه نظامی در حمص که توسط نیروهای حزب الله لبنان اداره می‌شد، حمله کرده است. این پایگاه در مسیر جاده حمص به پالمیرا قرار دارد. به گفته این گروه، این پایگاه انبار موشک و مهمات حزب الله لبنان بوده است.این گروه به نقل از ساکنان منطقه گفته است صدای انفجارهای ناشی از حملات در شهر به گوش رسیده است.به نظر می‌رسد این پنجمین حمله اسرائیل به نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه در دو هفته گذشته باشد. چند ساعت پیش از این حمله هوایی، هلیکوپترهای اسرائیل به مواضع نیروهای مورد حمایت ایران در بلندی‌های جولان حمله کرده بودند.سوریه گفته است هلیکوپترهای اسرائیل حداقل ۵ موشک به سوی مواضع سوری‌ها در جولان شلیک کرده است.اسرائیل در سال‌های اخیر صدها بار نیروهای ایرانی و متحدانش از جمله حزب الله لبنان را در سوریه هدف قرار داده است.