دوشنبه , ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » برخلاف اظهارنظرهای اخیر مقامات روسیه، برایان هوک نسبت به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت ابراز امیدواری کرد/

برخلاف اظهارنظرهای اخیر مقامات روسیه، برایان هوک نسبت به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت ابراز امیدواری کرد/

برایان هوک: آمریکا در این خصوص به دنبال تمرکز روی دیپلماسی است.

میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، به روزنامه كومرسانت روسیه گفت: مسكو با چنین اقدامی مخالف است.آمریکاییها به خوبی از نظر منفی ما نسبت به این اقدام آگاه هستند و روی گزینه بدون نتیجه‌ای کار می‌کنند.

رادیوفردا/ جمعه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ابراز امیدواری کرده است که شورای امنیت سازمان ملل تحریم های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی را تمدید کند.
برایان هوک می‌گوید٬ آمریکا در این خصوص به دنبال تمرکز روی دیپلماسی است.

برایان هوک گفته است که ایالات متحده پیش نویس قطعنامه ای در این خصوص برای ارائه به شورای امنیت تهیه کرده است.

چنین قطعنامه‌ای برای تصویب نیازمند موافقت ۹ عضو شورای امنیت است و می‌بایست هیچ یک از پنج عضو اصلی این شورا، یعنی روسیه، چین، آمریکا، بریتانیا و فرانسه با آن مخالفت نکنند.در همین زمینه پیشتر گزارش شده بود که در این پیش‌نویس تمدید بی‌پایان تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران درخواست شده است.رویترز به نقل از دیپلمات ها نوشته است، آمریکا برای همراه کردن چین و روسیه با چنین قطعنامه با دشواری‌هایی مواجه است.اما برایان هوک در جریان کنفرانس خبری خود چند بار با چنین احتمالی مخالفت کرد و گفت: «ما امیدوار هستیم.»این مقام وزارت خارجه آمریکا در ادامه اظهار داشت: روسیه و چین منافع زیادی در خاورمیانه با صلح و ثبات دارند و ایران با دامن زدن به خشونت‌های فرقه‌ای در منطقه و صادرات تسلیحات عامل اصلی بی‌ثباتی در خاورمیانه است.برایان هوک تاکید کرد واشینگتن قصد ندارد در طرح خود برای گسترش تحریم تسلیحاتی ایران تعجیل کند.وی گفت: تمرکز ما بر روی به کار گرفتن یک دیپلماسی حساب شده و سنجیده است تا همه طرف های ذیربط مذاکرات موفقی برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی داشته باشند. ما در ماه‌های آینده می‌خواهیم روی این موضوع متمرکز شویم.‌

 

مایک پومپئو می‌گوید آمریکا در حال گفت‌وگوهایی با متحدانش درباره قطعنامه پیشنهادی‌اش است.

بیشتر در این باره:

پومپئو: قطعنامه شورای امنیت از برجام جداست؛ به برجام بر نمی‌گردیم

تحریم تسلیحاتی ایران اکتبر امسال (حدود شش ماه دیگر) منقضی می‌شود اما آمریکا با تهیه پیش‌نویسی در شورای امنیت سازمان ملل خواستار عدم انقضای این تحریم شده است.

برخی رسانه‌ها، از جمله نیویورک تایمز، گزارش کرده‌اند در صورت مخالفت روسیه و چین با این پیش‌نویس، احتمالا آمریکا به این استدلال حقوقی روی خواهد آورد که هنوز «جزو یکی از مشارکت‌کنندگان برجام» است و از این رو می‌تواند اصطلاحا «مکانیسم ماشه» را فعال کند و مانع از وتوی آنها شود.

ولی مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز گذشته گفته بود برجام جدای از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است و این قطعنامه همچنان آمریکا را «مشارکت‌کننده» در توافق هسته‌ای می‌داند.

دونالد ترامپ اردیبهشت ۹۷ با اعلام اینکه جمهوری اسلامی ایران روح برجام را نقض کرده و این «توافق فاجعه‌بار» هیچ کمکی به صلح و امنیت جهانی نکرده است، خروج آمریکا از برجام را اعلام داشت.

همزمان با نخستین سالگرد خروج آمریکا از این توافق، ایران در اردیبهشت ۹۸ اعلام کرد در اعتراض به این اقدام و همچنین از آنجا که به منافع اقتصادی برجام نرسیده است، به صورت گام به گام از تعهدات خود در برجام عدول می‌کند.

منابع: رویترز و رادیو فردا