دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » «بشار الجعفری»، نماینده دائم سوریه در  سازمان ملل: ترکیه به تعهدات خود در ذیل توافقات سوچی و آستانه و مسکو پایبند نیست،

«بشار الجعفری»، نماینده دائم سوریه در  سازمان ملل: ترکیه به تعهدات خود در ذیل توافقات سوچی و آستانه و مسکو پایبند نیست،

به گزارش مشرق،  آمریکایی در تحرکات جدید خود در شمال سوریه، چندین کامیون نظامی را راهی دو پایگاه خود در استان الحسکه کرد.

«دیده بان حقوق بشر سوریه» وابسته به معارضان اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه ۷۰ کامیون حامل سلاح و تجهیزات نظامی را به حومه استان الحسکه واقع در شمال سوریه فرستاد. این کاروان آمریکایی تجهیزات نظامی خود را از گذرگاه مرزی «الولید» عراق به شمال سوریه منتقل و در پایگاه‌های  «قصرک» و «تل بیدر» در حومه الحسکه مستقر کرد.آمریکا یکشنبه شب نیز کاروانی متشکل از ۳۰ تانکر و کامیون حامل سلاح و مهمات را از عراق روانه استان الحسکه کرد.نظامیان آمریکایی در تاریخ ۱۸ آوریل نیز ۵۰ کامیون حامل سلاح و مهمات را از گذرگاه الولید عراق به استان الحسکه سوریه منتقل کردند.

منبع: تسنیم
بشار الجعفری نمایه

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد، با انتقاد از بی‌توجهی شورای امنیت به اقدامات غیرقانونی ترکیه در سوریه، هشدار داد دست‌یابی تروریست‌ها به سلاح‌های پیشرفته فاجعه‌بار خواهد بود.

به گزارش مشرق، «بشار الجعفری»، نماینده دائم سوریه در  سازمان ملل از این شورا خواست کشورهای حامی تروریسم را ملزم کند که دست از این کار بکشند.

او چهارشنبه‌شبه طی جلسه شورای امنیت که از طریق ویدیو کنفرانس برگزارش شد، همچنین از این شورا خواست از تلاش‌های دولت سوریه در راستای مقابله با تروریسم که با هدف تکمیل فرآیند بازگشت ثبات و تحقق راه حل سیاسی انجام می‌شود، حمایت کند.

او ادامه داد: «رژیم ترکیه نه تنها به تعهدات خود در ذیل توافقات سوچی و آستانه و مسکو پایبند نیست، بلکه از مسئولیت‌های خود در قبال اجرای این توافق‌ها شانه خالی می‌کند و از گروه‌های تروریستی‌ای که به استان ادلب سوریه آورده است، حمایت می‌کند.

بیشتر بخوانید:

فیلم منتسب به لحظه انفجار در عفرین سوریه

تصاویری از محل انفجار شدید در عفرین سوریه

آمریکا ۷۰ کامیون دیگر حامل سلاح را وارد شمال سوریه کرد

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، نماینده دائم این کشور در شورای امنیت حضور ترکیه در خاک سوریه را غیرقانونی خواند و گفت که این اقدام تنها محدود به نیروهای ترکیه نیست و وزیر دفاع این کشور نیز وارد خاک سوریه می‌شود و با سرکرده‌های برخی از گروه‌های تروریستی با هدف بهره‌برداری از تروریسم دیدار می‌کند.

جعفری گفت که ترکیه علاوه بر اعزام نیروهای خود به خاک سوریه، اقدام به استقرار ضد هوایی در ادلب کرده و موشک‌های «هاوک» ساخت آمریکا را که ضد هوایی است، در این استان مستقر کرده و این مسئله نقض آشکار قوانین بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد است.

او درباره افتادن این نوع تسلیحات پیشرفته در دست تروریست‌های تحت حمایت آنکارا مانند «جبهه النصره» (شاخه سوری القاعده)، «حُرّاس الدین» و «الحزب الترکستانی» هشدار داد و گفت که این مسئله می‌تواند نتایج فاجعه‌باری داشته باشد.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل گفت که جنگ علیه این کشور ابعاد و اشکال گوناگونی به خود گرفته است، از جنگ رسانه‌ای و پروپاگاندای گسترده در حمایت از تروریسم و مداخلات مستقیم و غیرمستقیم و اشغال اراضی سوریه به دست آمریکا، فرانسه، انگلیس و ترکیه گرفته تا حملات هوایی رژیم اسرائیل به داخل سوریه را شامل می‌شود که بر اثر این حمله که دو روز پیش رخ داد، سه شهروند غیرنظامی «شهید» شدند و چهار تن دیگر زخمی شدند.

او تروریسم اقتصادی و تحریم‌ها علیه سوریه و مجازات جمعی مردمی این کشور را نوعی دیگر از این جنگ دانست و گفت که همه این موارد مصداق بارز نقض قوانین بین‌الملل و منشور حقوقی سازمان ملل است.

بشار جعفری در پایان نطق خود در جلسه شورای امنیت گفت که سوریه هرگز از حاکمیت و یکپارچگی اراضی خود هر چقدر هم فشارها و توطئه‌ها بیشتر باشد، دست نخواهد کشید و به آزادسازی اراضی خود از دست اشغالگران خواه آمریکایی باشند (التَنف و شمال شرق سوریه)، خواه ترکیه‌ای باشند (ادلب و شمال حلب) و خواه اسرائیلی باشند (جولان اشغالی سوریه)، ادامه خواهد داد.

او حضور هرگونه نیروی خارجی در اراضی سوریه بدون موافقت دمشق را اشغالگری خواند و خواهان خروج این گونه نیروها شد.

منبع: فارس