دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اعدام آخرین اعضای باند « خرچنگ‌های سیاه »!

اعدام آخرین اعضای باند « خرچنگ‌های سیاه »!

پرونده «خرچنگ های سیاه» درحالی به اجرای احکام دادسرا رسید که دادگاه رای به تبرئه یکی از متهمان از اتهام تجاوز به عنف داده بود.

پرونده اعضای باند معروف به «خرچنگ های سیاه» که زنان و دختران جوان را طعمه اعمال شیطانی خود می کردند، با اعدام دو عضو دیگر این باند مخوف در زندان مشهد بسته شد.

خرچنگ های سیاه

به گزارش مشرق، دستگیری اعضای این باند خطرناک که در پوشش مسافرکشی با آرم تاکسی تلفنی، زنان و دختران را طعمه نیات پلید و شیطانی خود می کردند، از اوایل خرداد سال ۹۶ زمانی آغاز شد که چندین پرونده آدم ربایی و اذیت و آزار زنان در مراکز مختلف قضایی و انتظامی تشکیل شد. بررسی دقیق محتویات این پرونده ها در اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی، حکایت از آن داشت که اعضای یک باند شیطان صفت در پوشش مسافرکش با پراید هاچ بک سفید رنگ، زنان و دختران جوان را در اطراف بزرگراه شهید کلانتری و صدمتری فجر، سوار خودرو می کردند.

وقتی طعمه آن ها در صندلی عقب جای می گرفت ناگهان یکی از اعضای باند که به عنوان مسافر در صندلی عقب نشسته بود، دست خود را مانند خرچنگ به دور گردن طعمه گره می زد و سر او را زیر صندلی فشار می داد. در این هنگام آن ها با تهدید چاقو و شوکر چنین وانمود می کردند که قصد سرقت و زورگیری دارند اما وقتی خودرو در مسیر آزادراه باغچه قرار می گرفت. سرنشینان خودرو با مطرح کردن نیات پلید خود، طعمه را به یک چهار دیواری مخروبه می کشاندند که لانه ای بلوکه ای درون آن برای استعمال مواد مخدر وانجام اعمال کثیف ساخته بودند.

زمانی که طعمه ها وارد این لانه ترسناک می شدند دیگر فریادهایشان به جایی نمی‌رسید و اعضای باند پس از آزار و اذیت های شیطانی، آنان را در نیمه های شب به مشهد بازمی گرداندند و رها می کردند. بنابر گزارش خراسان، وقتی مشخص شد اعضای این باند به صورت سریالی اقدام به ارتکاب جرایم پلید می کنند، گروه ویژه ای از کارآگاهان اداره جنایی به فرماندهی مستقیم سرهنگ محمدرضا غلامی ثانی (رئیس اداره جنایی) تلاش گسترده و شبانه روزی را برای دستگیری اعضای این باند آغاز کردند. در حالی که هیچ یک از طعمه ها به دلیل تاریکی شب نتوانستند مشخصاتی از خودرو یا اعضای باند به پلیس ارائه دهند، تحقیقات با نظارت سرهنگ حمید رزمخواه (رئیس پلیس وقت آگاهی خراسان رضوی) به شیوه اطلاعاتی ادامه یافت تا این که برخی سرنخ های این پرونده به جوان ۲۰ ساله بیکاری به نام «وحید» رسید اما بررسی ها نشان داد که او خودرو ندارد!

ادامه تحقیقات غیرمحسوس بیانگر آن بود که یکی از دوستان ۲۶ ساله وی به نام «ابراهیم» خودرویی با مشخصات اعلامی شاکیان دارد، بنابراین کارآگاهان با هماهنگی و دستورات قضایی، موفق شدند این دو متهم را در منطقه قاسم آباد مشهد دستگیر کنند و خودروی پراید هاچ بک را نیز به پلیس آگاهی انتقال دهند.

با اعترافات دو جوان مذکور، پیگیری این پرونده با صدور دستورات ویژه ای از سوی قاضی غلامعلی صادقی (دادستان وقت مشهد) وارد مرحله جدیدی شد. قاضی صادقی که به عنوان مدعی العموم حساسیت خاصی بر پرونده های جرایم ناموسی دارد، بلافاصله قاضی شعبه ۹۰۴ دادسرای انقلاب مشهد را به عنوان قاضی ویژه رسیدگی کننده به این پرونده تعیین کرد و بدین ترتیب، پرونده معروف به «خرچنگ های سیاه» مورد ریشه یابی دقیق و کنکاش های پلیسی و قضایی قرار گرفت.

همزمان با اعترافات دو جوان دستگیر شده، یکی دیگر از همدستان آن ها نیز در یک عملیات جداگانه به دام افتاد و بررسی های تخصصی زیرنظر قاضی حسن حیدری ادامه یافت. تحقیقات نشان می داد که متهمان علاوه بر سرقت اموال طعمه ها، از کارت های عابربانک آنان نیز مبالغی را برداشت کرده اند. در ادامه شش تن از شاکیان با حضور در پلیس آگاهی خراسان رضوی سه متهم دستگیر شده ۲۰، ۲۴ و ۲۶ ساله را در حالی شناسایی کردند که هنوز با دیدن متهمان از ترس بر خود می لرزیدند و اشک ریزان از سرگذشت وحشتناک خود در آن لانه بلوکه ای مخوف سخن می گفتند. یکی از طعمه های آنان با گریه های سوزناکش گفت: از شدت ترس همه وجودم می لرزید.

وقتی سرکرده خرچنگ ها ترس مرا دید فریاد زد، «می خواهی کدام دستت را فلج کنم؟» گفتم شما را به امام حسین(ع) قسم می دهم رهایم کنید! من کودکی خردسال در خانه دارم اما ای کاش نام مقدسات را بر زبانم جاری نمی کردم چرا که آن خرچنگ شیطان صفت دهان ناپاکش را به ناسزا گشود و حتی به مقدسات توهین کرد! همان لحظه استغفار کردم که چرا موجب شدم چنین حیوان کثیفی به مقدسات من توهین کند! ولی دیگر کاری از دستم ساخته نبود! وقتی تیغه چاقو را زیر گلویم گذاشتند، به آن ها گفتم هرقدر پول بخواهید می دهم فقط مرا نزد همسر و خانواده ام بی آبرو نکنید! ولی او بی شرمانه می گفت: من به اندازه هیکل تو پول بارت می کنم و سپس وحشیانه به سمت من حمله ور شدند…

طعمه دیگر «خرچنگ های سیاه» نیز گفت: وقتی آرم تاکسی تلفنی مثلث شکل را روی پراید دیدم با اطمینان سوار شدم اما در نزدیکی صدمتری جوانی که در صندلی جلو نشسته بود به عقب آمد، دهانم را گرفت و تیغه چاقو را زیر گلویم گذاشت. با اشاره به او فهماندم کیف و همه اموالم را می دهم تا رهایم کنید اما وقتی به نیت کثیف آن ها پی بردم فریاد زدم من شوهر دارم، رحم کنید ولی آن ها با شوکر پاسخم را دادند و مرا به کارهایی وادار کردند که حتی از بیان آن هم شرم دارم و خجالت می کشم به چشمان همسرم نگاه کنم…

حقیقات ریزبینانه زیرنظر قاضی حیدری درحالی ادامه یافت که یکی از متهمان پرده از یک لانه مخوف دیگر در منطقه گلمکان مشهد برداشت. او در بازجویی ها اعتراف کرد، زن دیگری را به باغی در اطراف منطقه گلمکان کشانده و مورد آزار قرار داده اند.

با این اعترافات بلافاصله دستور دستگیری دوتن دیگر از متهمان پرونده صادر شد و کارآگاهان آن ها را نیز در منطقه گلمکان دستگیر کردند. بنابر گزارش اختصاصی خراسان، با تکمیل تحقیقات، این پرونده در شعبه هشتم دادگاه انقلاب اسلامی توسط قاضی منصوری مورد رسیدگی دقیق قرار گرفت که در نهایت «ابراهیم و وحید» (دو متهم اصلی) به اتهام افساد فی الارض به اعدام در ملأعام محکوم شدند که رای صادر شده پس از تایید در دیوان عالی کشور بیست و پنجم اردیبهشت سال ۹۷ در ملأعام اجرا شد و دو تن از اعضای باند «خرچنگ های سیاه» در اطراف میدان حافظ مشهد به دار مجازات آویخته شدند. اما پرونده سه تن از متهمان دیگر به دادگاه کیفری یک خراسان رضوی ارسال شد تا به اتهام تجاوز به عنف آن ها رسیدگی شود.

این گزارش حاکی است، درحالی که قاضی غلامعلی صادقی (دادستان وقت مرکز خراسان رضوی) با جدیت و قاطعیت پرونده موسوم به «خرچنگ های سیاه» را پیگیری می کرد، قضات دادگاه کیفری نیز بعد از برگزاری چندین جلسه محاکمه، اتهام دو تن از اعضای این باند را محرز دانستند و آن ها را به اعدام در ملأعام محکوم کردند. پس از تایید رای صادر شده از سوی دادگاه در دیوان عالی کشور، پرونده «خرچنگ های سیاه» درحالی به اجرای احکام دادسرا رسید که دادگاه رای به تبرئه یکی از متهمان از اتهام تجاوز به عنف داده بود.

بعد از فراهم شدن مقدسات اجرای حکم و به دلیل شیوع ویروس کرونا، اجرای علنی احکام صادر شده در مشهد مقدور نبود، به همین دلیل با موافقت مسئولان قضایی و قاضی درودی (دادستان مرکز خراسان رضوی) این حکم سه شنبه گذشته با نظارت قاضی زرگر (قاضی اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب) در زندان مشهد به اجرا درآمد و این گونه پرونده خرچنگ های سیاه بسته شد.

منبع: روزنامه خراسان