جمعه , ۲ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » رهبر کره شمالی مرده است/جانشین احتمالی «کیم جونگ اون» چه کسی است!؟

رهبر کره شمالی مرده است/جانشین احتمالی «کیم جونگ اون» چه کسی است!؟

گروه ناظر بر کره شمالی: استقرار قطار اختصاصی رهبر کره شمالی در منطقه تفریحی

رادیو فردا
قطار مخصوص رهبر کره شمالی (عکس از آرشیو)
قطار مخصوص رهبر کره شمالی

یک مرکز ناظر بر کره شمالی در واشینگتن روز شنبه ششم اردیبهشت گفته است، تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که قطار اختصاصی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در نزدیکی ویلای وی مستقر شده است.

طی هفته‌های اخیر گزارش‌های ضد نقیضی در خصوص وضعیت سلامتی کیم جونگ اون مطرح شده است.

مرکز ناظر «شمال ۳۸» گفته است، قطار اختصاصی از روز ۲۱ آوریل تا ۲۳ آوریل در «ایستگاه رهبری» منطقه تفریحی ونسان مستقر بوده است. خانواده رهبر کره شمالی به طور اختصاصی از این ایستگاه استفاده می‌کنند.

رویترز می‌گوید به طور مستقل نمی‌تواند گزارش مرکز ناظر «شمال ۳۸» را تایید یا رد کند.

مرکز ناظر «شمال ۳۸» می‌گوید، نمی‌توان بر مبنای استقرار قطار مخصوص در این ایستگاه در خصوص سلامتی رهبر کره شمالی گمانه زنی کرد، اما این می‌تواند به نوعی احتمال حضور کیم جونگ اون را در این محل ساحلی شرق کشور افزایش دهد.

گمانه زنی در خصوص وضعیت سلامت رهبر کره شمالی به دنبال گزارش سی ان ان افزایش یافت.

سی ان ان به نقل از یک وب‌سایت خبری مستقر در کره جنوبی، و ناظر بر کره شمالی، به نام «دیلی ان‌کـِی» گزارش داد که کیم جونگ‌اون روز ۱۲ آوریل (۱۲ روز پیش) تحت عمل جراحی قلب و عروق قرار گرفته است و هم اکنون در ویلایی تحت درمان قرار دارد.

این گزارش واکنش هایی در پی داشت. مقام‌های حزب کمونیست چین و کره جنوبی گزارش‌ها در خصوص وخیم بودن وضعیت سلامتی کیم جونگ اون را رد کردند.

سه منبع مطلع هم روز گذشته به رویترز گفته بودند، چین یک تیم پزشکی را برای مشاوره در خصوص وضعیت کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به این کشور فرستاده است.

کره شمالی یکی از بسته‌ترین کشورهای جهان است که اخبار و گزارش‌های عینی و مستقل به‌ندرت از آن به بیرون درز پیدا می‌کند.

کیم جونگ‌اون هفته پیش در مراسم تولد پدربزرگش شرکت نکرده بود، در مراسم اصلی پارلمان فرمایشی آن کشور نیز حضور نداشت. هرچند پیش از آن در ۲۳ فروردین تصاویری از او در نشست دفتر سیاسی حزب حاکم منتشر شده بود.

انتشار گزارش و گمانه‌زنی در مورد وضعیت سلامت رهبر کره شمالی تازگی ندارد و کم‌وبیش آشکار است که او از تندرستی مناسبی برخوردار نیست و احتمالا بیماری‌ یا بیماری‌هایی دارد. در عین حال از چاقی رنج می‌برد و گفته می‌شود سیگار زیاد می‌کشد.

در پاییز سال ۲۰۱۴ نیز کیم برای مدت ۴۰ روز از انظار عمومی پنهان بود تا بالاخره دوباره دیده شد، در حالی‌که می‌لنگید. سازمان اطلاعاتی کره جنوبی گزارش داد که او تحت عمل جراحی مچ پا قرار گرفته بود.

کیم جونگ اون در سال ۲۰۱۱ پس از مرگ پدرش، رهبری کره شمالی را در دست گرفت از آن زمان تاکنون در این کشور هرگز بحثی در خصوص جانشین احتمالی وی در عرصه عمومی مطرح نشده است.

به دلیل سیستم بسته این کشور مشخص نیست که فرزندان رهبر کره شمالی چند ساله هستند. با این حال، رسانه‌ها از خواهر کیم جونگ اون به عنوان جانشین وی یاد می کنند.

به گزارش رویترز، کیم یو جونگ خواهر رهبر کره شمالی که گفته می شود ۳۱ سال دارد هم اکنون نقش مهمی در حزب حاکم دارد و احتمالا حمایت بخش های کلیدی را پشت سر خود دارد.

منابع: رویترز و رادیو فردا

در چند روز گذشته خبرها و گزارش های مختلفی از وضعیت کیم جونگ اون رهبر کره شمالی منتشر شده و بسیاری از ناظران و رسانه های بین المللی از احتمال مرگ رهبر جوان کره شمالی خبر می دهند. در حالی که بازار شایعات درباره وضع سلامتی رهبر کره شمالی گرم شده است، مقامات و رسانه‌های این کشور هیچگونه توضیحی درباره گزارش‌ها درباره بیماری یا سلامتی کیم جونگ اون نمی‌دهند. سکوت کره شمالی، که می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد، راه را برای انتشار انواع شایعات و گمانه‌ها هموار کرده است.

رهبر کره شمالی مرده است!؟ چرا هیچ واکنش رسمی از سوی پیونگ یانگ انجام نشده است؟/ جانشین احتمالی «کیم جونگ اون» چه کسی است!؟

بین الملل تابناک: در چند روز گذشته خبرها و گزارش های مختلفی از وضعیت کیم جونگ اون رهبر کره شمالی منتشر شده و بسیاری از ناظران و رسانه های بین المللی از احتمال مرگ رهبر جوان کره شمالی خبر می دهند.

در حالی که بازار شایعات درباره وضع سلامتی رهبر کره شمالی گرم شده است، مقامات و رسانه‌های این کشور هیچگونه توضیحی درباره گزارش‌ها درباره بیماری یا سلامتی کیم جونگ اون نمی‌دهند. سکوت کره شمالی، که می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد، راه را برای انتشار انواع شایعات و گمانه‌ها هموار کرده است.

آخرین حضور رهبر ۳۶ ساله کره شمالی در مجامع رسمی به روز ۱۱ آوریل (۲۳ فروردین) بر می گردد. کیم جونگ اون در آن روز در جلسه دفتر سیاسی حزب کارگران کره شرکت کرد. غیبت او در مراسم سالگرد تولد کیم ایل سونگ، پدربزرگش در روز ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین) برای بسیاری از تحلیلگران سوال برانگیز بود. مراسم سالگرد تولد بنیانگذار حکومت فعلی کره شمالی مهمترین روز در تقویم سیاسی این کشور محسوب می شود.

شایعات درباره رهبر کره شمالی زمانی شروع شد که روزنامه «دیلی ان‌کی»، یک رسانه مستقر در کره جنوبی با محوریت مسائل کره شمالی، در گزارشی اختصاصی مدعی شد که کیم جونگ اون، در ۱۲ آوریل در بیمارستانی خارج از پیونگ یانگ عمل جراحی قلب انجام داده و تحت نظر پزشکان در حال بهبودی است. غیبت کیم جونگ اون از انظار عمومی، خصوصا عدم حضور وی در جشن تولد پدر بزرگش، خبر روزنامه مزبور را باورپذیر کرد. اندکی بعد از انتشار این خبر، شبکه آمریکایی سی ان ان، ضمن تایید عمل جراحی کیم جونگ اون، به نقل از مقامات آمریکایی ادعا کرد که رهبر کره شمالی در خطر جدی است.
ادعا‌های دیلی ان‌کی و سی‌ان‌ان، تکذیب شدند، اما نه از سوی کره شمالی؛ بلکه از سوی مقامات چین و کره جنوبی. همین امر این سوال را مطرح کرد که چرا کره شمالی اقدامی برای پایان دادن به شایعات انجام نمی‌دهد. مثلا بیانیه‌ای صادر کند یا اینکه تصویر جدیدی از کیم جونگ اون منتشر کند.

به دنبال انتشار برخی گزارش‌های تایید نشده از از احتمال مرگ و یا زندگی نباتی رهبر کره شمالی، سناتور لیندسی گراهام گفت: اگر این شایعات به واقعیت نرسد متعجب خواهد شد.

وی در گفتگو با فاکس نیوز اظهار داشت، به رغم ماهیت بسته کره شمالی، رهبری این کشور در نهایت مجبور به پاسخگویی به این اظهار نظرها خواهد شد.

گراهام گفت: آنجا یک جامعه بسته است. من چیز مستقیمی نشنیده‌ام. اما اگر او نمرده باشد یا در وضعیت وخیمی نباشد متعجب خواهم شد، چون در جامعه بسته‌ای، چون کره شمالی حتی انتشار چنین شایعه‌ای محال است؛ علاوه بر آن پاسخ ندادن به چنین شایعاتی هم عجیب است. بنابر این تا حد زیادی اطمینان دارم او مرده و یا در شرایط عادی نیست.

او ابراز امیدواری کرد که مردم کره شمالی با مرگ کیم جونگ اون بتوانند “نفس راحتی بکشند” و گفت که رئیس جمهور ترامپ حاضر به معامله با کره شمالی در شرایط برد-برد است.

گراهام افزود: بنابراین اگر مرگی در کار باشد امیدوارم جانشین او با ترامپ کار کند و کره شمالی را جای بهتری برای همگان تبدیل سازد.

این در حالی است که کازبک تیسریف، قانونگذار روس اخیرا در گفتگو با سفیر کره شمالی در روسیه گفت: هنوز خیلی زود است بخواهیم درباره وضعیت سلامت کره شمالی اظهار نظر کنیم، باید منتظر بیانیه رسمی از سوی پیونگ یانگ باشیم.

 چند فرض 
سکوت خبری کره شمالی درباره کیم جونگ اون می‌تواند چند دلیل داشته باشد. یک دلیل می‌تواند این باشد که کیم جونگ اون سالم است و می‌خواهد پس از مدتی شایعات را رد کند. رسانه‌های کره شمالی ممکن است عامدانه سکوت اختیار کرده و منتظر هستند که با حضور کیم جونگ اون در انظار عمومی، شایعه خود به خود تکذیب شود. این امر می‌تواند جلوی شایعه پراکنی در آینده را بگیرد.
دلیل دوم این است کیم جونگ اون واقعا مریض است و نمی‌توانند شایعات پیرامون سلامتی وی را تکذیب کنند. دلیل سوم نیز می‌تواند این باشد که کیم جونگ اون مرده یا در آستانه مرگ است و مقامات کره شمالی درگیر بحث جانشینی هستند و بنابراین نمی‌خواهند با تایید خبر بیماری شدید یا مرگ رهبر، روند جانشینی را مختل کنند. خصوصا که بحث جانشینی در کره شمالی با تسلیحات هسته‌ای این کشور در ارتباط است. برخی کشور‌ها مانند کره جنوبی، آمریکا و ژاپن، مایل اند رهبری سر کار بیاید که به خلع سلاح هسته‌ای تمایل داشته باشد.
هنوز نمی‌توان با قاطعیت گفت که کدام یک از این دلایل درست است. با این حال، اوضاع کره شمالی بسیار عجیب و غریب به نظر می‌رسد. در این کشور اتفاق بزرگی رخ داده، ولی هنوز به طور رسمی کسی نمی‌داند این اتفاق چیست. آیا این اتفاق با سلامتی کیم جونگ اون مرتبط است؟ این سوال ذهن بسیاری از ناظران را به خود مشغول کرده است. در غیاب نقش آفرینی موثر و فعال رسانه‌های کره شمالی، ابهامات بیشتر شده است.
جانشین احتمالی
کیم جونگ اون که بیش از هشت سال پیش به دنبال درگذشت پدرش قدرت را در کره شمالی به دست گرفت برای خود جانشینی تعیین نکرده است. فرزندان کیم جونگ اون همچنان کودک هستند و هر کدام از اعضای بزرگسال خاندان کیم نیز با موانعی برای به دست گرفتن زمام امور روبرو هستند.
کیم یو جونگ

خواهر ۳۲ ساله رهبر کره شمالی یکی از گزینه های اصلی جانشینی او است. کیم یو جونگ یکی از مشاوران کلیدی برادرش محسوب می شود. او از سال ۲۰۱۷ تاکنون یکی از اعضای علی البدل دفتر سیاسی حزب کارگران کره شمالی بوده است. به این ترتیب کیم یو جونگ تنها عضو خاندان کیم به استثنای کیم جونگ اون است که جایگاهی سیاسی دارد.

رهبر کره شمالی مرده است!؟ چرا هیچ واکنش رسمی از سوی پیونگ یانگ انجام نشده است؟/ جانشین احتمالی «کیم جونگ اون» چه کسی است!؟

کیم یو جونگ سابقه همراهی برادرش در دیدارهای او با دونالد ترامپ و شی جین پینگ، روسای جمهوری آمریکا و چین را دارد. رهبری کیم یو جونگ ممکن است با مقاومت سران ارشد حکومت کره شمالی روبرو شود. آنها ممکن است حاضر به پذیرش رهبری زنی جوان نشوند.

پسر کیم جونگ اون
رسانه های کره شمالی تاکنون به فرزند یا فرزندان رهبر کره شمالی اشاره ای نکرده اند. با این حال رسانه های کره جنوبی پیش از این گزارش کرده بودند که اولین فرزند کیم جونگ اون پسری است که در سال ۲۰۱۰ متولد شده است. فرزند پسر رهبر کره شمالی در حالت عادی در کره شمالی طبیعی ترین گزینه برای جانشینی پدرش محسوب می شود. کیم جونگ اون به همین ترتیب جانشین کیم جونگ ایل، پدرش شد. کیم جونگ ایل نیز پس از درگذشت پدرش جانشین او شده بود.

با این حال سن کم پسر کیم جونگ اون احتمالا باعث خواهد شد که یا سنت جانشینی فرزندان پسر به عنوان رهبر کره شمالی شکسته شود و یا اینکه فرد یا شورایی تا زمان بزرگسالی پسر ۱۰ ساله کیم جونگ اون به جای او رهبری کشور را برعهده گیرد.

یکی از احتمالات پیش رو در صورت درگذشت کیم جونگ اون یا ناتوانی او از انجام وظایفش پایان دوران حکمرانی اعضای خاندان کیم است. بسیاری از تحلیلگران آمریکایی احتمال می دهند که خلع ناگهانی قدرت در کره شمالی می تواند به بیش از هفت دهه زمامداری این خاندان پایان دهد. هر چند آنها از احتمال فروپاشی حکومت کره شمالی و تبعات احتمالی آن سخن می گویند اما تصاحب قدرت از سوی یکی از سران سیاسی یا نظامی این کشور نیز منتفی نیست.

کیم جائه ریونگ، نخست وزیر کره شمالی می تواند یکی از گزینه ها برای پر کردن خلع قدرت باشد. برخی کارشناسان کره شمالی در روزهای گذشته همزمان با غیبت کیم جونگ اون از افزایش تمجید و ستایش رسانه های دولتی از کیم جائه ریونگ سخن گفته اند.