یکشنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته ویژه خبری!

بسته ویژه خبری!

مرگ به دلیل کرونا در کره جنوبی صفر شد
در شبانه روز گذشته هیچ موردی از مرگ و میر بر اثر کرونا در کره جنوبی گزارش نشده است. در هفته‌های اخیر این نخستین بار است که آمار فوتی‌های کره جنوبی به صفر می‌رسد؛ هرچند در چند روز گذشته نیز آمار فوتی‌ها در این کشور یک یا دو نفر بیشتر نبوده است. / یورونیوز

رهبر کره شمالی زنده است

روزنامه “دیلی ان کی” ارگان سیاسی اتباع کره شمالی مقیم سئول مخالف دولت پیونگ یانگ، روز جمعه به نقل از برخی منابع آمریکایی اعلام کرد به رغم گسترش شایعات مبنی بر وخامت حال رهبر کره شمالی بعد از عمل جراحی، او را در حال قدم زدن در سواحل شهر بندری “وونسان” دیده اند. این منابع، افراط در مصرف سیگار، چاقی و پرکاری را از علت‌های مستقیم و اصلی برای انجام عمل جراحی بر روی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی اعلام کردند که از ماه اوت (مرداد ماه) گذشته از بیماری‌های قلبی و عروقی رنج می‌برد. / ایرنا

اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰، کاندیدای قرضی و اجاره‌ای ندارند

محمود میرلوحی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان به خبرآنلاین گفت: ️بین جریان اصلاحات و رای دهندگانش شکاف ایجاد شده است، اما رأی پس گرفته از اصلاحات به سمت جریان رقیب نمی‌رود. قیف شورای نگهبان در انتخابات مجلس تنگ‌تر شد و افرادی مثل آقایان مطهری و تابش هم بیرون از دایره صلاحیت‌ها ماندند. ️برخی دوستان می‌گفتند اگر آقای خاتمی هم از لیست حمایت می‌کردند اتفاقی نمی‌افتاد و فقط دو درصد آرا بیشتر می‌شد. وقتی از سوی نیرو‌های خودمان به خاطر لیست امید و فراکسیون امید نقد می‌شویم دوباره لیست بدهیم؟ دستگاه‌های نظارتی فضا را در انتخابات ۱۴۰۰ باز بگذارند و شورای نگهبان بپذیرد اصلاح طلب واقعی وارد انتخابات شود. در انتخابات ۱۴۰۰ ما نباید و نمی‌توانیم کاندیدا استقراض یا اجاره کنیم. احتمال تغییر در رأس مدیریت جریان اصلاحات وجود دارد. مگر قسم خوردیم عارف همیشه باشد؟ ️کسانی که پارلمان اصلاحات را مطرح می‌کردند، تقریبا همان کسانی بودند که در انتخابات مجلس اخیر لیست معرفی کردند. پیام انتخابات ۹۸ این بود که اصلاح طلبان قطعا نیرو‌های خودش را به میدان می‌آورد.

پیک دوم کرونا شدیدتر خواهد بود

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم: فاصله‌گذاری هوشمند در ادارات مهم است و باید به افرادی که سن بالا، دیابت و بیماری زمینه‌ای دارند مرخصی داده شود. من هر جا می‌روم و کسی سرفه‌ای می‌کند به او می‌گویم، کار خود را رها کند و به منزل برود و استراحت کند. روند عادی‌سازی باید پلکانی باشد و این سخت‌گیری‌ها آرام‌آرام کم شود و شهر را رها نکنیم تا مردم یک‌باره از منزل بیرون نیایند، چون این ویروس هنوز جوان است و ممکن است خود را بازسازی کرده و دوباره منشأ مشکل شود. /ایرنا

اگر روزه برای فرد ضرر داشته و یا بیماری را شدیدتر کند، نباید روزه بگیرد

روزه وکرونا فتاوی حضرت آیت الله وحید خراسانی: با توجه به این که پزشکان متخصص تاکید می‌کنند که مردم باید ایمنی بدن خود را در مقابل بیماری کرونا بالا ببرند (که یا اصلا مبتلا نشوند و یا اگر مبتلا شدند زودتر خوب بشوند) حکم روزه گرفتن در این شرایط چیست؟
پاسخ: الف: صرف وجود بیماری موجب خوردن روزه نیست. ولی اگر به گفته پزشکان انسان گمان کند که روزه برای او ضرر (قابل اعتنایی) دارد و یا بیماری او شدیدتر یا طولانی تر می شود یا این که از گفته آن‌ها بترسد که روزه گرفتن به او ضرر (قابل اعتنایی) بزند نباید روزه بگیرد. ب: و اگرپزشک حاذق و مورد اطمینانی بگوید که روزه برا‌ی انسان ضرر (قابل اعتنایی) دارد و یا بیماری او شدیدتر یا طولانی‌تر می‌شود، نباید روزه بگیرد (حتی اگر از گفته او گمان یا ترس از ضرر هم برا‌ی انسان حاصل نشود). بلی، اگر انسان مطمئن باشدکه آن پزشک حاذق تشخیص اشتباهی داده است، باید روزه بگیرد. ج: پس اگر از گفته پزشکان گمان و ترس از ضرر برای انسان حاصل نشود وآن پزشک حاذق یا ثقه نباشد، انسان باید روزه بگیرد. ️د: و اگر پزشک بگوید که روزه گرفتن ضرر (قابل اعتنایی) ندارد، ولی خود فرد مکلف می‌ترسد که از روزه گرفتن به او ضرر برسد نباید روزه بگیرد. البته ترس به جا از ضرر قابل اعتناء. /شفقنا
کنایه‌های صریح یک نماینده به شورای نگهبان

نماینده مجلس دهم با بیان اینکه شورای نگهبان را بیش از حد وارد مسائل سیاسی کرده‌اند، گفت: از همان روز اولی که بحث انتخابات مطرح بود، دیدیم که سخنگوی شورا و بعضی دیگر از حقوقدانان در رسانه‌های مختلف و حتی در پاسخ به رئیس‌جمهور بیاناتی داشتند که امیدوارم که این‌ها گفته‌های خود آقایان باشد. بهروز بنیادی نماینده مجلس دهم درباره اظهارنظر سخنگوی قوه قضائیه در ارتباط با طرح دوفوریتی اصلاح قانون انتخابات، گفت: چیزی که در تأیید صلاحیت‌های این دوره مجلس اتفاق افتاد، امری کاملاً غیرمتعارف و در برخی موارد غیرقانونی بود. متاسفانه قبل از اینکه رسیدگی در مورد افراد انجام شود، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که تعدادی از نمایندگان مشکلاتی داشتند و همه را به نوعی متهم به مفاسد مالی و اخلاقی کرد، در حالی که بسیاری از افرادی که تأیید صلاحیت نشدند، هیچ یک از این موارد را نداشتند و هیچ امکانی هم برای رسیدگی به اعتراض‌ها وجود نداشت. وی با بیان اینکه همان زمان اعتراض‌های زیادی توسط نمایندگان و ریاست مجلس صورت گرفت و چندین بار اعتراض علنی داشتند، بیان کرد: منابع گزارش‌هایی که به شورای نگهبان داده شد، غیررسمی و در مورد خیلی از افراد نادرست بود. بسیاری از نمایندگان مجلس که گفت‌وگوی مستقیم که با آقای کدخدایی داشتند، دریافتند که گزارش های ارسال شده به شورای نگهبان از منابع غیررسمی داده شده و شورا نیز بر مبنای آن‌ها نتیجه‌گیری‌هایی کرده است. این نماینده مجلس تصریح کرد: حاصل گزارش‌ها، بازی با آبروی افراد و باعث پایین آمدن مشارکت عمومی مردم شد. اتفاقا بسیاری از رد صلاحیت‌ها فقط بخاطر نطق‌ها و اظهارنظر قانونی نمایندگان صورت گرفت. وی افزود: امروز ما با مجلسی مواجه هستیم که اگر به آمار نگاه کنیم می‌بینیم افراد زیادی با ۸ و ۱۰ هزار رأی وارد مجلس شدند. این در هر جایی که اعلام شود قابل دفاع نیست. خوب است که آقای کدخدایی خودشان بنشینند و تعداد آرای هر حوزه را بررسی کنند و ببینند که مشارکت را به کجا رساندند و فردی که امروز وارد مجلس شده است با چه تعداد آرایی آمده و چگونه می‌تواند نمایندگی یک ملت را به دوش بکشد.

پاسخ آیت‌الله اعرافی به شایعات درباره بازگشایی حرم‌ها
آیت الله اعرافی با اشاره به لزوم پرهیز از خرافه گرایی و انحراف در مواجه با حوادث و بلایا گفت: ما به لحاظ مکتبی و فلسفی و کلامی در این گونه حوادث، نباید در دام تفکرات غلط و انحرافی بیفتیم، و حوزه باید بتواند در این گونه حوادث یک فکر منسجم به جامعه ارائه دهد که ما نیز این نکته کلیدی را دنبال می‌کنیم.وی افزود: در عرصه پاسخ به سوالات و شبهات مربوط به کرونا، حرکت‌های خوبی صورت گرفت و در شبکه‌های مجازی به بیش از صد سوال مطرح، به خوبی پاسخ داده و یک منطق درست و عقلانی به مردم ارائه شد و در بحث مشاوره نیز فضلای حوزه که در زمینه مشاوره تخصص کافی داشتند به خوبی ورود کردند و در این زمینه نیز خدمات خوبی به مردم و متقاضیان ارائه شد.امام جمعه قم با انتقاد از کسانی که در این ایام به حوزه و نهاد روحانیت نسبت‌های ناروا می‌دادند، گفت: این‌گونه اتهاماتِ دور از واقع آنقدر واضح‌البطلان هستند که حتی نیازی به تکذیب نیست و ملت فهیم ایران و حتی مخاطبان بین‌المللی شاهد نقش‌آفرینی مثبت و تبلور گفتمان عقلانیت در قاطبه تصمیم‌سازی‌های نهاد حوزه بوده‌اند، ولی به عنوان کسی که در جریان همه جزئیات بوده عرض می‌کنم که از سوی حوزه و روحانیت و نهاد‌های دینی هیچ گونه فشاری وجود ندارد، مطلقا چنین چیزی که ستاد ملی مبارزه با کرونا تحت فشار حوزه برای باز کردن اماکن زیارتی و مذهبی است صحت ندارد و مطلقا چنین چیزی وجود نداشته است، ما نهایت همکاری را با ستاد ملی مبارزه با کرونا داریم و در این که اماکن زیارتی باز شود یا نشود، ما کاملا تابع پروتکل‌های وزارت بهداشت هستیم و نظر کارشناسی را اصل و مبنایی فقهی و دینی می‌دانیم.
ناگفته‌های سردار حاجی‌زاده از برنامه آمریکا برای حمله به بیت رهبری

فرمانده هوافضای سپاه با بیان اینکه آمریکایی‌ها پس از شهادت سردار سلیمانی اطمینان کاذبی پیدا کرده بودند که ایران پاسخ نمی‌دهد، گفت: وقتی دیدند مردم شعار انتقام می‌دهند، گفتند اگر ایران اقدامی کند، ۵۲ نقطه را خواهیم زد؛ آن نقطه فرهنگی هم که می‌گفتند بیت رهبری بود. سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه شامگاه پنجشنبه در برنامه گفتگوی ویژه خبری در بخشی از اظهاراتش در این برنامه تلویزیونی گفت: آمریکایی‌ها شهید سلیمانی را شهید کردند؛ برای چه مسئولیت آن را قبول کردند؟ آن‌ها می خواستند بگویند نماد مقاومت را زدیم تا فرماندهان مقاومت بترسند.آن‌ها اطمینان کاذبی پیدا کرده بودند که ایران پاسخ نمی‌دهد، وقتی دیدند مردم شعار انتقام می‌دهند، گفتند اگر ایران اقدامی کند، ۵۲ نقطه را خواهیم زد؛ آن نقطه فرهنگی هم که می‌گفتند بیت رهبری بود؛ اما دیدند که عین الاسد موشک باران شد و صبح همان روز برنامه دیدار رهبری به صورت زنده از حسینیه امام خمینی (ره) پخش شد. سردار حاجی زاده با بیان اینکه آن‌ها به دنبال این بودند که ایران را بی‌حیثیت کنند، گفت: اما به عکس ایران عزیز شد و ما امروز با افتخار اعلام می‌کنم که یک ابرقدرت هستیم و با قدرت به ملت ایران قول می‌دهیم که فناوری فضایی را پیش می‌بریم و قوی خواهیم شد. فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه آن روزی که عین الاسد را می‌زدیم؛ تصور خود ما این بود که پاسخ می‌دهند، خاطرنشان کرد: ما هم ۴۰۰ نقطه را آماده کرده بودیم که بزنیم.

«ظریف» از خجالت اروپا و آمریکا درآمد!

وزیر امور خارجه کشورمان در توییتی ادعا‌های کشور‌های خارجی مبنی بر اینکه پرتاب ماهواره نور مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بوده است را رد کرد. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان روز جمعه در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «آمریکا برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از سال ۲۰۱۷ در حال زورگویی به بقیه بوده است. اروپا نیز به جای قطعنامه ۲۲۳۱ از آمریکا تبعیت کرده است. هیچ یک از طرفین نمی‌توانند ایران را بر اساس تعبیر نادرست و بی‌اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل نکوهش کنند.ایران نه سلاح اتمی دارد و نه موشکی که برای حمل چنین تسلیحات دهشتناکی طراحی شده باشد، اما حدس بزنید چه کسی این تسلیحات را دارد».به گزارش ایسنا، وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه در بیانیه‌ای پرتاب یک ماهواره نظامی توسط ایران را خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ دانست و آن را شدیدا محکوم کرد.همچنین مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در اظهاراتی مدعی شد که پرتاب ماهواره نور به مدار از سوی ایران خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل محسوب می‌شود.وی همچنین مدعی شد که پرونده پرتاب ماهواره ایران را به شورای امنیت خواهد برد.

قطر بار دیگر برای ایران کمک فرستاد

سفارت جمهوری اسلامی ایران در قطر امروز اعلام کرد، یک فروند هواپیما حامل کالا‌ها و تجهیزات بهداشتی و پزشکی اهدایی دولت قطر به جمهوری اسلامی ایران دقایقی پیش وارد تهران شد. ‏این هواپیما حاوی بیش از ۱۵ تن کالا و تجهیزات است که از سوی دولت قطر برای مقابله با کرونا به ایران اهدا شده است.‏ دولت قطر در یک ماه و نیم گذشته دو محموله دیگر از کالا‌های بهداشتی و پزشکی به ایران ارسال کرده و این سومین محموله کمک‌های قطر به ایران است.دومین محموله این کمک‌ها شامل هفت تن تجهیزات پزشکی و بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا اولین فروردین به تهران ارسال شد. نخستین محموله کمک‌های بهداشتی کشور قطر نیز بیش از پنج و نیم تن اقلام بهداشتی و درمانی قبل از آن به ایران ارسال شده بود.

واکنش مداخله جویانه انگلیس به پرتاب ماهواره نور

دفتر وزارت خارجه بریتانیا امروز -‌جمعه- طی اظهاراتی مداخله‌جویانه مدعی شد که پرتاب ماهواره نور از سوی ایران در تضاد با اساسنامه شورای امنیت قرار دارد.یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا مدعی شد: «گزارش‌ها مبنی بر ارسال ماهواره از سوی ایران که با استفاده از فناوری موشک‌های بالستیک صورت گرفته است، مایه نگرانی بسیار و در تضاد با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد.» وی مدعی شد: «سازمان ملل از ایران خواسته که فعالیتی در راستای موشک‌های بالستیک و تسلیحات هسته‌ای انجام ندهد. ایران باید به این موضوع جامه عمل بپوشاند.» این سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا در ادامه اظهارات مداخله‌جویانه خود مدعی شد: «ما همراه با شرکای بین‌المللی‌مان نگرانی‌ها بسیاری در این زمینه داریم و برنامه موشک‌های بالستیک ایران امنیت منطقه را تحت الشعاع قرار می‌دهد.»

روحانی از کارآمدی دولتش تعریف کرد

رئیس جمهور گفت: پرداخت ۱۷ میلیون فقره وام بدون مراجعه حضوری به بانک‌ها، آزمون بزرگ کارآمدی دولت الکترونیک است.حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز جمعه در گفتگو با مهندس محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با تاکید بر اینکه همه دستگاه‌ها موظف به همکاری بیش از پیش در زمینه توسعه دولت الکترونیک در کشور هستند، گفت: توسعه دولت الکترونیک نیازی حیاتی برای کشور بوده و هر روز ضرورت نیاز به آن در فعالیت دستگاه‌های گوناگون قابل مشاهده است. رئیس جمهور با اشاره به لزوم تلاش برای توسعه همه جانبه دولت الکترونیک در سراسر کشور، پرداخت ۱۷ میلیون فقره وام بدون حتی یک مراجعه حضوری به بانک‌ها را آزمون بزرگ کارآمدی دولت الکترونیک و آماده بودن زیرسخت‌ها عنوان کرد. روحانی همچنین افزایش سرعت اینترنت را موضوعی بااهمیت برشمرد و گفت: امروز زندگی مردم با فضای مجازی در هم تنیده است و باید در این راستا اهتمام لازم را داشته باشیم. وزیر ارتباطات نیز در این گفتگو، گزارشی از برنامه ریزی‌ها و تلاش‌های انجام شده و در حال پیگیری در راستای توسعه زیرساخت‌ها برای کارآمد‌تر شدن دولت الکترونیک، افزایش سرعت اینترنت و افزایش ارائه خدمات به مردم در این حوزه ارائه کرد.

پیشنهاد پوست اندازی به اصلاح طلبان

محمدرضا خباز عضو ارشد حزب اعتماد ملی در گفتگو با فارس، با نظر عبدالله ناصری مبنی بر این که اصلاحات نیاز به تغییر اساسی دارد، موافق است و تأکید دارد که اصلاح طلبان باید «پوست‌اندازی» کنند. وی بر این باور است که اصلاح طلبان باید یک تغییر در روش‌ها و وضعیت خود به وجود بیاورند که موجبات دلگرمی مردم شود، تا سرمایه اجتماعی آنان (اصلاح طلبان) بیشتر و بهتر از این انتخابات سال گذشته (یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی) حضور یابند. او می‌گوید: اصلاح طلبان باید اقدامی انجام دهند و نمی‌توانند انزوا و گوشه گیری را انتخاب کنند و بگویند ببینیم در آینده چه می‌شود. اصلاح طلبان باید برای سرمایه اجتماعی خود مداقه بیشتری داشته باشند.. آنان قطعا از نتایج انتخابات دوم اسفندماه راضی نیستند چراکه مردم با حضور حداقلی خود نشان دادند امیدی به اصلاح امور از طریق قوه مقننه ندارند، بنابراین این شرایط برای اصلاح طلبان شرایط خوبی نیست. اصلاح طلبان باید همه امیدشان به صندوق‌های رأی باشد و بدانند که اصلاحات از طریق صندوق رأی محقق می‌شود.سرلیست اصلاح طلبان در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی مجید انصاری عضو شاخص مجمع روحانیون مبارز از تشکل‌های فکری جریان دوم خرداد بود که توانست کمتر از ۷۰ هزار رأی را به خود اختصاص دهد و سرلیست اصولگرایان یعنی محمدباقر قالیباف با بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار رأی منتخب اول مردم تهران در مجلس یازدهم شد.طیف تندرو اصلات، حزب اتحاد ملت ایران (مشارکتی‌های سابق) و احزاب کوچک و اقماری آنان در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان بالاخره قبل از انتخابات ۲ اسفندماه محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان و اعضای حاضر را متقاعد کردند که لیستی از سوی این شورا برای انتخابات بیرون نیاید. عبدالله ناصری در روز‌های اخیر تلویحاً بین احزابی که در انتخابات لیست ارائه نکردند و احزابی که به تعبیر وی “در هر شرایطی” لیست می‌دهند، تفاوت قائل شده و معتقد است که نمی‌توان این دو طیف در یک ظرف بگنجد.

بنیاد مستضعفان دوباره دست به جیب شد

رییس بنیاد مستضعفان در شبکه اجتماعی خود از کمک‌های نقدی بلاعوض بنیاد مستضعفان برای کاهش آثار اقتصادی ناشی از شیوع کرونا و حمایت از اقشار آسیب پذیر خبر داد و گفت: این کمک‌ها به ۴۶۶ میلیارد تومان رسیده است. «سید پرویز فتاح» عصر امروز (جمعه) در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت: این میزان کمک بلاعوض در حمایت از اقشار آسیب‌پذیر نظیر مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، خانواده‌های زندانیان، کودکان کار، کولبران، دستفروشان، ملوانان، حاشیه‌نشینان، کارگران فصلی، افراد فاقد پوشش‌های حمایتی، افراد بدون شناسنامه و اتباع و مهاجرین دارای همسر (زن) ایرانی، کارگران پسماند و کارکنان بهشت زهرا (س) تقدیم کرده و همچنین ٣٠٠ میلیارد تومان نیز برای پرداخت وام قرض‌الحسنه برای مشاغل، اصناف و افراد آسیب‌دیده از بحران کرونا به میدان آورده است.با تمام ظرفیت و بدون مضایقه تا پسا کرونا در کنار مردم عزیز و دولت هستیم.

درخواست علم الهدی برای بازگشایی مساجد
نماینده، ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: از مسئولان می‌خواهم با تهیه دستورالعمل و پروتکل‌هایی برای رعایت بهداشت و مقابله با ویروس کرونا، امکان باز شدن مساجد و مراکز عبادت را برای حضورمردم در ماه رمضان فراهم کنند.آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی روز جمعه در هشتمین پیام جمعه که توسط پایگاه اطلاع رسانی وی منتشر شد افزود: شیوع ویروس کرونا باعث به هم خوردن تعادل و نظم زندگی‌ها شده است و افراد از فرصت و نعمت عبادت در مساجد و عتبات عالیات اهلبیت (ع) محروم شده‌اند. وی ادامه داد: در‌های معابد و مساجد در ماه مبارک رمضان که ماه خداست، به روی بندگان خدا بسته شده و مردم نمی‌توانند از عبادت در آن مکان‌ها استفاده کنند، هرچند امیدواریم با برنامه‌ریزی مسئولان، در مقابله با این ویروس و بلیه خطرناک، امکان حضور مردم در معابد و مساجد در ماه مبارک رمضان برای انس با خدا در حال روزه‌داری، فراهم شود.وی گفت: ویروس کرونا در کشور ما به برکت دین و گرایش‌های دینی به لطف خدا بهتر از سایر نقاط دنیا مهار و مدیریت شد و از برکت اسلام این نعمت را داشتیم که ضرر و آسیب کرونا نسبت به‌جا‌های دیگر در ایران کمتر شد، پس بیاییم در ماه برکت خدا، از برکتی که در مساجد و معابد خدا هست، محروم نشویم. امام جمعه مشهد افزود: مردم ما در اوج انسانیت، عواطف و ارتباطات انسانی هستند که وابستگی آنان به خدا، باعث شده به نقطه کمال انسانی برسند.وی ادامه داد: در نظریه‌ای که فرهنگستان علوم پزشکی اعلام کرده است، اثر و نقش بازگشایی مساجد، معابد و عتبات عالیات در توسعه و شیوع این بیماری خیلی کمتر است و پسندیده نیست که همه مکان‌ها در حال فعالیت باشند و لی مساجد و عتبات تعطیل باشند.
پمپئو: کشور‌ها باید از ایران فاصله بگیرند

«مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای بار دیگر به تکرار ادعا‌ها علیه ایران پرداخته و از کشور‌ها خواسته خودشان را از ایران دور کنند.وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با «سی‌بی‌ان‌نیوز» درباره اینکه دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد انجام چه اقداماتی علیه ایران دارد گفت: «کاری که می‌خواهیم انجام دهیم گرد هم آوردن کشور‌های سراسر دنیاست.»وی در ادامه به بیانیه وزارت خارجه فرانسه برای مخالفت با اقدام ایران در قرار دادن ماهواره نظامی نور در مدار زمین اشاره کرد و گفت: «فرانسوی‌ها پنجشنبه بیانیه‌ای صادر کردند. آن‌ها هم می‌دانند کاری که ایران انجام داد تا چه اندازه خطرناک و بی‌ثبات‌کننده است.» وی در ادامه گفت: «اطمینان داریم کشور‌های بیشتری قادر به درک چیز‌هایی خواهند شد که رئیس‌جمهور ترامپ بعد از روی کار آمدن آن‌ها را درک کرد.» وی اضافه کرد: آن‌ها درک خواهند کرد که توافق هسته‌ای ایران یک توافق دیوانه‌وار بود و لازم است همه ما از آن فاصله بگیریم. لازم است دنیا خودش را از ایران جدا کند. جامعه ملل باید گرد هم بیاید و رژیم ایران را متقاعد کند فعالیت‌هایی را که باعث شده آن‌ها این همه سال بزرگترین حامی تروریسم لقب بگیرند متوقف کند.

جمله‌ای که مقام آمریکایی درباره امام گفت

سایت جامع امام خمینی (ره)، پوستری به مناسبت واقعه عملیات طبس منتشر کرد. به گزارش خبرآنلاین، در متن این پوستر آمده است: «شکست آمریکاییان در طبس توسط نیرو‌های غیبی الهی به گونه‌ای واضح و آشکار بود که حتی هارولد براون (وزیر دفاع آمریکا) وقتی در برابر این سوال که چگونه این فاجعه بزرگ به وقوع پیوست، او در حالی که به شدت متحیر بود، چنین پاسخ می‌دهد: «آیت الله خمینی در بالکن محل سکونت خود حضور یافت و با هر حرکت دست او یک هواپیما به زمین افتاد.» این عبارت اشاره به همان نقش امداد غیبی الهی دارد که وزیر دفاع آمریکا این گونه بیان می‌کند.

ادعایی درباره رئیس دولت اصلاحات

رئیس دفتر رئیس دولت اصلاحات در توئیتی نوشت: من دیشب در خاطرات روزمره کرونایی نوشته بودم آقای خاتمی متن پذیرش قطعنامه ۵۹۸ را نوشته بود. معاون تبلیغاتی شورای دفاع بود. این ربطی به نوشته امام و جام زهر ندارد. برداشت اشتباه نشود.به گزارش خبرآنلاین، سید محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر رئیس دولت اصلاحات، در خاطرات روزانه خود در کانال تلگرامی نوشت: در هشتادمین سالگرد تاسیس رادیو یک مصاحبه زنده و طولانی با رادیو تهران کردم. من از ۱۵ مرداد ۶۲ تا ۱۲ شهریور ۱۳۶۷ در ایام جنگ مدیر رادیو ایران بودم. کلی خاطره تعریف کردیم. از روزی که آقای خاتمی متن پذیرش قطعنامه را نوشت تا راه اندازی سه رادیوی قرآن و جبهه و دریا توسط من و فراگیر بودن آن زمان رادیو. دورانی که ماهواره و اینترنت نبود. دوتا شبکه تلویزیون داشتیم هر کدام چهار پنج ساعت. همه به خاطر اعلام وضعیت قرمز رادیوهاشان روشن بود؛ و البته تلاش‌هایی که برای حفظ موسیقی انجام دادم. گفتگوی خوبی بود. آخرش پرسید اگر بخواهند فیلم پرماجرای زندگی ات را بسازند چه کسی نقش شما را بازی کند؟ گفتم سازنده‌اش را پیدا کن، خودم نقش خودم را بازی می‌کنم. تا جایی که می‌شد خودم بیب‌هاش را نگفتم.رئیس دفتررئیس جمهور سپس در توئیتی نوشت: من دیشب در خاطرات روزمره کرونایی نوشته بودم آقای خاتمی متن پذیرش قطعنامه ۵۹۸ را نوشته بود. معاون تبلیغاتی شورای دفاع بود. این ربطی به نوشته امام و جام زهر ندارد. برداشت اشتباه نشود.

یک فایده کرونا برای سیاسیون ایران

یک عضو فراکسیون امید مجلس درباره تاثیر کرونا بر فضای سیاسی کشور گفت: این شرایط باعث شد ما شاهد یک هماهنگی باشیم و کمتر از قبل، بداخلاقی‌های سیاسی را مشاهده کنیم.سیده فاطمه ذوالقدر در گفتگو با ایسنا، درباره تاثیر کرونا بر فضای سیاسی کشور گفت: جمهوری اسلامی از اولین روز‌های خود تا به امروز با مصادیق مختلف “بحران” دست‌وپنجه نرم کرده است که حل این بحران‌ها و مدیریت آن همواره مورد توجه بوده و با همدلی مردم و درک ملت فرهیخته ایران سپری گردیده است.وی افزود: در بحران کنونی نیز حتی با وجود شرایط سخت تحریم و وضعیت ضیق اقتصادی، مردم ما بهتر از هر زمان دیگری و بهتر از سایر ملل دنیا توانستند به خوبی راه مقابله را پیش گیرند، آن‌ها با وجود تمامی مشکلات، همدلانه و با درک بالا از شرایط، آماده خروج از این وضعیت هستند.این عضو فراکسیون امید مجلس بیان کرد: کرونا موجب ایجاد همبستگی در میان مردم و انسجام در نظام سیاسی شد، البته برای حل چنین بحرانی که گستره وسیعی را در بر گرفته و دولت نقش مدیریت آن را بر عهده دارد، اعتماد عمومی، نقش عمده‌ای را بازی می‌کند و مسئولین با ارائه اطلاعات شفاف و استقلال بیش از پیش می‌بایست اجازه ندهند این اعتماد، مخدوش شود.ذوالقدر درباره اینکه درس‌های کرونا برای سیاستمداران چه می‌تواند باشد، تصریح کرد: با گسترش این بیماری، بیش از هر زمان دیگر هم عرصه سیاست بین‌الملل و نیز عرصه سیاست ملی در همه کشورها، دچار آشوب و بحران شد. مناسبات بین‌المللی میان قدرت‌ها و کشور‌های مختلف، دچار تنش‌های بسیار شد. اکنون در سطح ملی تقریبا همه کشور‌های در حال توسعه دچار بحران‌های ملی و منازعات محلی هستند. این همه اتفاق غیرقابل پیش بینی نشان دهنده آن است که سیاستمداران، نباید وقت خود را به منازعات بی نتیجه بگذرانند و باید تمرکز خود را در پیشرفت اقتصاد و سلامت جامعه بگذارند.

میرباقری: در پسا كرونا می خواهند مسجد و هيات را منزوی كنند

حجت‌الاسلام سیدمحمدمهدی میرباقری در صفحۀ مجازی خود، احتمال طراحی ویروس منحوس کرونا را از سوی دشمن مطرح کرد و گفت: خطرناک‌ترین پدیده در جهان پساکرونا این است که جامعه بشری را به فضای حکمرانی مجازی ببرند؛ فضایی که حکمرانی آن در دست قدرت‌های بزرگ است. میلیاردها انسان را به قرنطینه بردند و رزمایش بزرگ حضور فعال در فضای مجازی را شکل دادند. آموزش استفاده از فضای مجازی در دو ماه اخیر بیش از چند سال گذشته است. جامعه مؤمنین تسلیم حکمرانی مجازی نخواهد شد و این طرح قدرت‌های جهانی با شکست مواجه می‌شود. در هر زمینه‌ای که مسلمانان مقاومت کردند، قدرت‌های جهانی شکست خوردند. آن‌ها جنگ هشت ساله را به ما تحمیل کردند و بعد از جریان 11 سپتامبر، داعش را خلق کردند اما شکست خوردند و ما قدرتمندتر شدیم. الان هم اگر در این توطئه‌ای که برای ما طراحی کردند مقاومت کنیم، آن‌ها با شکست مواجه می‌شوند. توطئه‌گران جهانی می‌خواهند دین را کمرنگ، زمین‌گیر و استحاله کنند. مسجد و هیأت نباید رخنه‌پوشِ دولت مدرن باشد. فعال عمل کردن معنایش این نیست که اصول بهداشتی مسلم را رعایت نکنیم اما اینکه محافل مذهبی، مساجد و هیأت‌های مذهبی را تعطیل کنیم خطرناک است. آنها می‌خواهند مساجد و هیأت‌ها را منزوی کنند. ما باید این پایگاه‌ها و محافل را فعال‌تر کنیم. رزمایش همدلی و مواسات که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است، نقش دین در عرصه حکمرانی را افزایش می‌دهد. این رزمایش یک اقدام عملی برای گسترده شدن نقش مثبت دین در اداره جامعه است و مساجد می‌توانند در اجرای این طرح فعال باشند.

علم الهدی: پسندیده نیست که همه مکان‌ها فعال باشند، ولی مساجد تعطیل باشند
نماینده، ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: از مسئولان می‌خواهم با تهیه دستورالعمل و پروتکل‌هایی برای رعایت بهداشت و مقابله با ویروس کرونا، امکان باز شدن مساجد و مراکز عبادت را برای حضور مردم در ماه رمضان فراهم کنند. وی افزود: در نظریه‌ای که فرهنگستان علوم پزشکی اعلام کرده است، اثر و نقش بازگشایی مساجد، معابد و عتبات عالیات در توسعه و شیوع این بیماری خیلی کمتر است و پسندیده نیست که همه مکان‌ها در حال فعالیت باشند، ولی مساجد و عتبات تعطیل باشند.

عذرخواهی سام درخشانی از سحر قریشی
سام درخشانی که پیش از این از برخورد سحر قریشی با پاکبان شهرداری به شدت انتقاد کرده بود، در یک پست اینستاگرامی تازه، از او دلجویی کرده است. او با کوبنده خواندن متن قبلی خود، بابت برخی کلمات به کار رفته در آن، از سحر قریشی عذرخواهی کرده است. ماجرای فیلم اینستاگرامی سحر قریشی از برخوردش با یک پاکبان شهرداری، پس از سه روز، همچنان حاشیه‌ساز است. سام درخشانی که از نخستین هنرمندانی بود که به این اتفاق، واکنشی انتقادی نشان داد، اینک در یک پست اینستاگرامی دیگر، درباره موضع‌گیری گذشته خود توضیح داده و بابت برخی از کلمات به‌کار رفته در آن، از سحر قریشی عذرخواهی کرده است. درخشانی، در متن تازه خود، ابراز امیدواری کرده است، سحر قریشی در آینده از تذکرها و نصیحت‌های افراد دلسوز و صادق بیشتر استفاده کند تا کم‌تر دچار اشتباه و حاشیه شود. او همچنین بابت استفاده از ترکیب کلمات «نسبتا محترم» در پست اینستاگرامی قبلی خود، عذرخواهی کرده است.