پنجشنبه , ۱ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » فرهنگ » واکسن کرونا ویروس غیر فعال خالص با موفقیت روی میمون ها آزمایش شد /

واکسن کرونا ویروس غیر فعال خالص با موفقیت روی میمون ها آزمایش شد /

کارشناسان تولید آزمایشی واکسن کرونا ویروس غیر فعال خالص را آغاز کرده اند. این دارو ناشی از تولید آنتی بادی های خاص “سارس کووید-2” برای خنثی کردن حداقل ده گونه ویروس معمولی است.
به گزارش اسپوتنیک، دانشمندان چینی از اتمام موفقیت آمیز اولین آزمایشات واکسن علیه کرونا ویروس خبر داده اند. براساس مطالعه منتشر شده در وب سایت کتابخانه الکترونیکی bioRxiv، این دارو بدن حیوانات آزمایشگاهی را برای تولید آنتی بادی‌های لازم برای مبارزه با “سارس کووید-۲” تحریک کرد. این آزمایشات روی میمون ها، موش‌ها انجام شد.
واکسن
براساس آزمایشات، دانشمندان نتیجه گرفتند که ایمن سازی بدن با دو دوز مختلف دارو، به مقدار ۳ و ۶ میکروگرم محافظت کامل یا جزئی در برابر “سارس کووید-۲” در میمون‌ها فراهم می‌کند. پزشکان چینی تأکید کردند که هیچگونه افزایش عفونت وابسته به آنتی بادی را مشاهده نکرده اند.
به عنوان یک نتیجه گیری، دانشمندان گفتند که بر اساس داده‌های به دست آمده، می‌توان آزمایشات بالینی این دارو را در انسان انجام داد و در صورت موفقیت، واکسن را در تولید انبوه راه اندازی کرد.
نوشته‌ای که در مورد نتایج مطالعه منتشر شده، نسخه‌ای از این مقاله است، یعنی دارای رتبه‌های خبره مستقل نیست و برای بحث در جامعه علمی پیشنهاد می‌شود.
روز سه شنبه، ۲۱ آوریل، مشخص شد که پس از انتقال پلاسما با آنتی بادی به ویروس جدید در مسکو، سه بیمار مبتلا به “کووید-۱۹” بهبود یافتند.
در شهرداری پایتخت گفتند، که بیماران احساس خوبی دارند، دو نفر ۱۰ روز پس از شروع آزمایش و دیگری ۱۴ روز بعد از بیمارستان مرخص شدند
بیمارستان‌ها در استرالیا و نیوزلند در طرحی آزمایشی از دارو‌های مقابله با HIV و مالاریا برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا استفاده می‌کنند.
ین دارو‌ها به عنوان بخشی از نخستین کارآزمایی بالینی بزرگ استرالیا، بر روی بیماران مبتلا به کرونا ویروس تست خواهد شد.
بیماران آلوده به ویروس کرونا در بیمارستان رویال ملبورن و بیمارستان رویال بریزبن و زنان نخستین افرادی هستند که برای این کارآزمایی تحت آزمایش قرار گرفتند.
طبق اطلاعات منتشره توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO)، حداقل ۷۰ واکسن بالقوه علیه کرونا ویروس در جهان در حال ساخته شدن هستند که از بین آن‌ها سه واکسن در حال حاضر مورد آزمایش‌های بالینی قرار دارند.
احتمال می‌رود واکسن در دست تولید توسط شرکت CanSino Biologics Inc. در هنگ کنگ و موسسه بیوتکنولوژی پکن زودتر از واکسن‌های دیگر آماده شود. مجوز آزمایش این واکسن روی انسان صادر شده و اکنون مرحله دوم تست‌های بالینی آن در حال انجام است.
کادر درمانی
واکسن‌ها بعدی توسط دو شرکت بیوتکنولوژیک آمریکایی Moderna Inc؛ و Inovio Pharmaceuticals Inc. ساخته می‌شوند که قبلاً چنین دارو‌هایی را تولید نکرده بودند. ضمناً هر دو شرکت در سایر موارد که مرحله لازم آزمایش روی حیوانات در ساخت چنین دارو‌هایی را معمولاً سال‌ها به طول انجامید، نادیده گرفته و بلافاصله به آزمایش آن‌ها بر روی انسان پرداخته اند.
سازمان‌های مختلفی در کار تهیه واکسن کرونا شرکت می‌کنند، از غول‌های داروسازی و شرکت‌های کوچک زیست فناوری تا مراکز دانشگاهی و گروه‌های غیر انتفاعی. با این حال، مسئله فقط ساخت سریع واکسن کرونا نیست. با توجه به میزان شیوع این بیماری، لازم است پس از تهیه واکسن، تولید آن در مقیاس بزرگ صنعتی به سرعت انجام شود؛ و این فقط برای شرکت‌های بزرگ دارویی با ظرفیت تولید عظیم امکان پذیر است. در حال حاضر کار تهیه واکسن‌های بالقوه توسط تولید کنندگان معتبر مانند شرکت Pfizer، جانسون و جانسون و سانوفی در مراحل قبل از آزمایشات کلینیکی قرار دارد.
WHO خاطرنشان می‌سازد که سرعت ساخت واکسن کووید ـ ۱۹ بی سابقه است. این معمولاً یک فرآیند گران، پیچیده و طولانی است و نیاز به صد‌ها میلیون دلار سرمایه گذاری و آزمایش چندین ساله برای اثبات ایمنی و موثر بودن واکسن دارد.
آخر معمولاً ۱۰-۱۵ سال طول می‌کشد تا واکسن‌های جدید به بازار عرضه شود، اما اکنون شرکت‌ها در نظر دارند این دوره را به یک سال و نیم کاهش دهند. این در شرایطی است که هیچ درمانی برای ویروس کرونا وجود ندارد که تا به حال جان تقریباً ۱۲۰ هزار نفر در سراسر جهان را گرفته است.WHO برای هماهنگی تلاش‌ها در زمینه تولید واکسن نوع جدید ویروس کرونا، یک پلتفرم بین المللی برای ثبت آزمایشات بالینی مربوطه ایجاد کرده که هدف آن اطمینان از دسترسی همه شرکت کنندگان در کار تهیه واکسن کرونا به منظره کامل تحقیقات علمی در این زمینه است.

نوع جدید ویروس کرونا تقریبا درسراسر جهان شیوع یافته است. جدی‌ترین وضعیت و بیشترین تعداد مبتلایان و قربانیان کرونا در ایالات متحده آمریکا، اسپانیا و ایتالیا است. در چین که شیوع ویروس کرونا از آنجا آغاز شد، چندی پیش اعلام شد که شیوع این ویروس در این کشور متوقف شده است. ۷ آوریل، مقامات چینی با لغو قرنطینه کامل خروج مردم از ووهان را که اولین موارد ابتلا در آنجا در اواخر ماه دسامبر رخ داده بود، آزاد کردند.

کرونا ویروس در اواخر دسامبر سال گذشته میلادی در شهر ووهان چین شیوع پیدا کرد. ابتدا مقامات چین از شیوع نوعی از ذات الریه با منشا ناشناخته خبر دادند، اما دیرتر کارشناسان به این نتیجه رسیدند که عامل ایجاد کننده آن یک ویروس جدید از نوع کرونا است. سازمان بهداشت جهانی در ماه مارس اعلام کرده نوع جدید کرونا ویروس یک بیماری همه گیر شده است. اکنون با گذشت حدود سه ماه، میزان شیوع این ویروس در چین کاهش یافته، اما این بیماری هولناک به کشور‌های دیگر رخنه کرده است.