دوشنبه , ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » در دانشگاه آکسفورد؛ انگلیس آزمایش بالینی واکسن کرونا را فردا آغاز می کند/هشدار برای تولیدکنندگان واکسن؛چینی ها ۳۳ جهش در ویروس کرونا کشف کردند

در دانشگاه آکسفورد؛ انگلیس آزمایش بالینی واکسن کرونا را فردا آغاز می کند/هشدار برای تولیدکنندگان واکسن؛چینی ها ۳۳ جهش در ویروس کرونا کشف کردند

 

آزمایش بالینی یک واکسن ویروس کرونا فردا در انگلیس آغاز می شود. این واکسن توسط دانشگاه آکسفورد ساخته شده است.

انگلیس آزمایش بالینی واکسن کرونا را فردا آغاز می کند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پرس اسوسیشن، فردا آزمایش بالینی واکسن ویروس کرونا که در دانشگاه آکسفورد انگلیس ساخته شده، آغاز می‌شود.

مت هنکاک وزیر بهداشت انگلیس با اعلام این خبر گفت: تمام توان خود را به تولید یک واکسن برای کووید ۱۹ اختصاص می‌دهیم.

او همچنین خواستار کمک‌های مالی جدید شد تا فعالیت‌های انگلیس در این راستا را افزایش دهد. هنکاک در این باره گفت: در بلند مدت، بهترین راه برای شکست ویروس کرونا، تولید یک واکسن است. در هر حال این یک بیماری جدید است اما من مطمئن هستم ما تمام تلاش خود را برای توسعه یک واکسن به کار می‌گیریم. ما بیش از هر کشور دیگری در جهان بودجه صرف تحقیقات درباره تولید واکسن ویروس کرونا کرده ایم و ۲ واکسن برای این ویروس در امپریال کالج لندن و دانشگاه آکسفورد در حال توسعه است.

پروژه تولید واکسن در امپریال کالج لندن ۲۲.۵ میلیون پوند بودجه برای آزمایش‌های بالینی دریافت می‌کند. دانشگاه آکسفورد نیز برای این منظور بودجه ۲۰ میلیون پوندی دریافت خواهد کرد.

چینی ها ۳۳ جهش در ویروس کرونا کشف کردند

محققان چینی پس از بررسی نمونه های ۱۱ فرد مبتلا به کرونا ۳۳ جهش در آن کشف کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکای نیوز، محققان در چین بیش از ۳۰ جهش ویروس جدید کرونا را کشف کرده‌اند. این پژوهشگران ادعا می‌کنند جهش‌ها دلیل مرگبارتر بودن این ویروس در بخش‌هایی از جهان است.

محققان دانشگاه ژجیانگ در چین اعلام کرده‌اند شواهدی مستقیم رصد کرده‌اند که ویروس کرونا دچار جهش‌هایی شده که قابلیت‌های بیماری زایی آن را به شدت تغییر می‌دهد.

این تحقیق توسط گروهی از محققان به رهبری پروفسور «لی لانجوان» انجام شده که نخستین کارشناسی است که قرنطینه در ایالت ووهان را پیشنهاد کرد.

این تحقیق براساس نمونه‌های آزمایشگاهی ۱۱ بیمار انجام شده که بین ۲۲ ژانویه تا ۴ فوریه در بیمارستان «هانگژو» (در ۴۷۰ مایلی شرق ووهان) بستری شده بوده‌اند. محققان با استفاده از روش «توالی بسیار عمیق ژنتیک» ۳۳ جهش در ویروس SARS-CoV-۲ رصد کردند که ۱۹ مورد آن جدید بود.

مرگبارترین جهش‌های رصد شده در بیماران این تحقیق در بیشتر بیماران اروپا نیز رصد شده است. در این میان رشته‌های معتدل‌تر این ویروس در بخش‌هایی از آمریکا مانند ایالت واشنگتن رصد شده است. همچنین یکی از جهش‌هایی که در ۵ بیمار رصد شد، قبلاً نیز در بیماری در استرالیا مشاهده شده بود.

به گفته محققان این یافته‌ها نشان دهنده تنوع عمیق رشته‌های ویروسی است که به آنها توجه نشده است. آنها همچنین به توسعه دهندگان واکسن هشدار دادند که باید این جهش‌ها را در نظر بگیرند.

۱۰ تن از ۱۱ شرکت کننده این تحقیق علائم ابتلاء به نوع معتدل یا شدید کووید ۱۹ را داشتند. در این تحقیق ۸ مرد و ۳ زن شرکت کردند که سن آنها بین ۴ ماه تا ۷۱ سال بود.

به گفته محققان این افراد از ویروس نجات یافته‌اند. تحقیق مذکور در نشریه medRxiv منتشر شده است.