دوشنبه , ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » عضو شورای عالی فضای مجازی: تعویق بررسی طرح معماری شبکه ملی اطلاعات/ وزیر ارتباطات:اینترنت خانگی VDSL با سرعت ۴ برابر در تهران در حال نصب است!

عضو شورای عالی فضای مجازی: تعویق بررسی طرح معماری شبکه ملی اطلاعات/ وزیر ارتباطات:اینترنت خانگی VDSL با سرعت ۴ برابر در تهران در حال نصب است!

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی گفت: جلسات مربوط به بررسی طرح معماری کلان شبکه ملی اطلاعات به دلیل بحران کرونا به تعویق افتاده است.

محمدحسن انتظاری در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد آخرین وضعیت بررسی طرح معماری کلان شبکه ملی اطلاعات که از دی ماه سال ۹۸ از سوی شورای عالی فضای مجازی به کارگروه تخصصی سپرده شده بود، گفت: کار کمیته کارشناسی مستقر در مرکز ملی فضای مجازی در خصوص بررسی ابعاد طرح معماری کلان شبکه ملی اطلاعات تا قبل از شیوع بیماری کرونا به طور دقیق پیش می‌رفت، اما این جلسات کارشناسی به دلیل شرایط کرونا، فعلاً معطل باقی مانده است.

عضو شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه بررسی‌های مربوط به الزامات و طرح پیشنهادی وزارت ارتباطات در خصوص شبکه ملی اطلاعات در جلسات کارشناسی اعضا، به نیمه راه رسیده بود، گفت: فعلاً برگزاری این کارگروه برای از سرگیری بررسی شاخص‌های طرح معماری کلان، به تعویق افتاده است.

انتظاری با اشاره به اینکه در پاره‌ای موارد اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی جلسات را به صورت مجازی و در قالب ویدئو کنفرانس برگزار می‌کنند، ادامه داد: اما روند برگزاری جلسات مربوط به کارگروه تخصصی بررسی طرح کلان شبکه ملی اطلاعات و نیز جلسه شورای عالی فضای مجازی با حضور رئیس جمهور، به دلیل بحران کرونا فعلاً مشخص نیست.

وی گفت: از زمان شیوع بیماری کرونا، شورای عالی فضای مجازی تشکیل جلسه نداده است.

به گزارش مهر، طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات که از سوی وزارت ارتباطات در دی ماه ۹۸ به شورای عالی فضای مجازی ارائه شد در کارگروه متشکل از اعضای حقیقی شورا و معاونان مرکز ملی فضای مجازی مورد بررسی قرار گرفت و قسمت‌هایی از آن در بهمن ماه ۹۸ در قالب اهداف شبکه ملی تا سال ۱۴۰۴ به تصویب این شورا رسید. بر این اساس مقرر شد مفاد کامل این سند ۱۰ صفحه‌ای تا پایان سال ۹۸ تکمیل و پس از انجام اصلاحات نهایی، به‌عنوان سند کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی به تصویب برسد.

اینترنت خانگی VDSL با سرعت ۴ برابر در تهران در حال نصب است

وزیر ارتباطات گفت: شبکه‌اینترنت خانگی VDSL با ۴ برابر سرعت ADSL در تهران با سرعت خوبی در حال نصب است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذری جهرمی در اینستاگرام نوشت: امروز بازدیدهای میدانی از مراحل نصب تجهیزات VDSL در تهران داشتم و از نزدیک در جریان کار قرار گرفتم.

وی با بیان اینکه شبکه‌ اینترنت خانگی VDSL با ۴ برابر سرعت ADSL در تهران با سرعت خوبی در حال نصب است، ادامه داد: نیاز به هماهنگی بیشتری با شهرداری تهران دارند که فردا برای حل مشکلات به شهرداری خواهم رفت تا با مساعدت شهردار تهران، کار سرعت بیشتری بگیرد.

وزیر ارتباطات گفت: مخابرات ایران، تاکنون برای ۲۴۸هزار مشترک ظرفیت VDSL دایر کرده که ۶۲ هزار آن واگذار شده است. تاکنون ۱۵۰هزار مشترک مخابرات ایران در تهران درخواست ارتقا داده‌اند که واگذاری به مابقی هم با سرعت در حال انجام است.

به گفته جهرمی یک اپراتور دیگر هم برای ۱۰هزار مشترک، خدمات پرسرعت جدید دایر کرده که ظرف هفته آینده تقدیم مشترکین خود خواهد کرد.

وی گفت: کار با سرعت خوبی در حال انجام است و بر سر قولی که به شما دادیم ، هستیم.

راه بی‌پایان «اضافه کردن فرکانسی که در اختیار صداوسیما است»

اگر نسل پنجم اینترنت همراه در ایران گسترش یابد، به دلیل سرعت بسیار بالا، عملا امکان همه‌گیر شدن تلویزیون‌های اینترنتی فراهم می‌شود و این عامل می‌تواند به انحصار صداوسیما در ایران پایان دهد.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته است «شبکه‌ موبایل در تهران به حداکثر میزان ظرفیت نامی خود رسیده است و تنها راه افزایش ظرفیت پهنای باند، اضافه کردن فرکانسی است که در اختیار صداوسیماست.»او توضیح داده است «سه سال است در تلاشیم فرکانس‌ها را پس بگیریم… اما آنها همراهی نکرده‌اند.»

رضا علیدادی، معاون توسعه و فناوری صداوسیما، درباره علت عدم واگذاری این فرکانس‌ها گفته است «در حال حاضر برنامه‌ریزی برای پخش شبکه‌های اچ دی و فور کی در حال انجام است. با راه‌اندازی این پروژه‌ها، حتی فرکانس‌های فعلی امکان پاسخگویی به خدمات موجود را ندارند. بنابراین با احتساب نیازهای فعلی و طرح‌های در دست اقدام به هیچ عنوان امکان تخلیه باند وجود ندارد و باید فرستنده‌های جدیدی در تمام باندها نصب و راه‌اندازی شود.»

البته مسئله در مورد رادیو و تلویزیون دولتی ایران پیش از آن‌که به کیفیت تصاویر برگردد، به محتوا و کیفیت برنامه‌ها باز می‌گردد.

با این حال نسترن محسنی، معاون رگولاتوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در واکنش به اظهارات معاون توسعه و فناوری صداوسیما پرسیده «کجای جهان برای افزایش کیفیت اچی دی یا فور کی از باند [آنالوگ] ۷۰۰ و ۸۰۰ استفاده می‌کنند؟».

بنا بر گزارش‌ها سیستم آنالوگ دیگر برای صداوسیما کارایی ندارد و به همین دلیل نیز باید آن را در اختیار اپراتورها قرار دهد.

در حالی که صداوسیما حاضر نیست این فرکانس‌ها را تحویل دهد، اپراتورهای اینترنت در ایران هم از مشکل شدید کمبود فرکانس ناراضی هستند.

پیش‌تر بهزاد اکبری، عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران، گفته بود «اگر بخواهیم سرویس فایو جی را فراگیر کنیم، صداوسیما باید طیفی را که در اختیار دارد، آزاد کند تا بتوان از آن در توسعه فایو جی استفاده کرد.»

اگر نسل پنجم اینترنت همراه در ایران گسترش یابد، به دلیل سرعت بسیار بالا، عملا امکان همه‌گیر شدن تلویزیون‌های اینترنتی فراهم می‌شود و این عامل می‌تواند به انحصار صداوسیما در ایران پایان دهد.

براساس آمارهای رسمی، صداوسیما بیش از ۱۰۰ شبکه رادیویی و تلویزیونی بین‌المللی، ملی و استانی دارد، اما این سازمان با گسترش شبکه‌های ماهواره‌ای و اینترنتی با کاهش مخاطب مواجه شده است؛ به طوری‌که گرایش بیشتر مخاطبان به شبکه‌های ماهواره‌ای به عنوان یکی از دلایل کناره‌گیری محمد سرافراز از ریاست صدا و سیما عنوان شد.