دوشنبه , ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها!

اخبار ویژه روزنامه‌ها!

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند .

***********

کیهان

انحراف ۷۷ درصدی در واگذاری شرکت‌های دولتی

گزارش تفریغ بودجه ۹۷ می‌گوید فقط ۲۳ درصد واگذاری شرکت‌های دولتی به هدف تعریف‌شده اصابت کرده و با فلسفه خصوصی‌سازی مغایرت دارد.

روزنامه قدس با مرور این بخش از گزارش دیوان محاسبات (تفریغ بودجه سال ۹۷) می‌نویسد: رئیس دیوان محاسبات کشور با اشاره به گزارش تفریغ بودجه سال ۹۷ از انحرافات جدی در روند خصوصی‌سازی‌های صورت گرفته سخن گفته است.

گزارش تفریغ بودجه سال ۹۷ گویای این واقعیت تلخ و انکارناپذیر است که از مجموع خصوصی‌سازی‌های ۱۴۹هزار میلیارد تومانی حدود دودهه گذشته تنها ۲۳درصد واگذاری‌ها به هدف تعریف شده اصابت کرده است. بر این اساس و از مجموع ۸۹۴ مورد واگذاری سهام، بنگاه و اموال و دارایی‌های متعلق به دولت ۱۸درصد در قالب سهام عدالت، ۲۱درصد در قالب ردّ دیون (غالباً به نهادهای عمومی غیردولتی) و ۳۸درصد هم به صندوق‌های بازنشستگی و نهادهای نظامی و انتظامی صورت گرفته است.

در حالی که هدف از واگذاری تصدی‌گری دولت، مردمی شدن اقتصاد و چابک‌سازی بدنه دولت بوده، براساس آمار رسمی، در سال گذشته فقط  یک‌میلیارد تومان سهم و اموال دولتی، واگذار شده است.

براساس گزارش تفریغ بودجه سال ۹۷ انحراف تقریباً ۱۲هزار میلیارد تومانی واگذاری‌ها ۷۳درصد در نحوه قیمت‌گذاری و ۲۵/۶ درصد در اهلیت خریداران رخ داده تا در قالب قیمت‌گذاری‌های غیرواقعی و تخفیف‌های ناجوانمردانه، خودمانی‌سازی و خصولتی‌سازی و نه‌خصوصی‌سازی واقعی به هدف محقق شده  قانون اصل ۴۴ تبدیل و زیان هنگفتی متوجه اقتصاد کشور و بیت‌المال کند.

مهم‌ترین واگذاری‌های ناموفق این سال‌ها کشت و صنعت مغان، پالایشگاه نفت کرمانشاه، نیشکر هفت تپه، شرکت توسعه گردشگری و… هستند که برخی از آن‌ها از قبیل پالایشگاه کرمانشاه و توسعه گردشگری و ماشین‌سازی و ریخته‌گری تبریز برگشت خوردند  و پرونده کشت و صنعت مغان هم هنوز  در دست بررسی دیوان محاسبات است.

یک اقتصاددان می‌گوید: دلیل انحراف خصوصی‌سازی در سال‌های اخیر این بوده که دولت به دنبال درآمدزایی و جبران کسری بودجه از محل واگذاری‌هاست حال آنکه این نگاه اشتباه و ضدسیاست‌های اصل ۴۴ است و واگذاری‌ها برای سبک‌تر شدن بار دولت و پرداختن دولت به وظایف اصلی‌اش و از بین رفتن موازی‌کاری‌ها بین دولت و بخش خصوصی  دیده شده است. بنا بود کار دست مردم بیفتد و اقتصاد مردمی‌سازی شود.

روح‌الله ایزدخواه ادامه می‌دهد: کارگروهی در گذشته تشکیل داده بودیم تا هفت‌تپه به ۱۰هزار کارگر رسمی و فصلی این مجموعه واگذار شود تا سیاست کارگر- مالکی اجرا شود کاری که در دنیا انجام شده تا کارگران اندک اندک مالک شوند، اما این مجموعه عظیم را به دو نفر نابلد و نااهل واگذار کردند تا فاجعه به بار بیاید.

صندوق توسعه ملی تشکیل شد تا دولت مثل حساب ذخیره ارزی با آن رفتار نکند

دولت به آسان‌ترین کار در قبال صندوق توسعه ملی یعنی برداشت و هزینه از آن دست می‌زند که لطمه جایگاه صندوق است.

روزنامه تعادل وابسته به الیاس حضرتی با انتقاد از درخواست چندباره دولت برای برداشت از صندوق توسعه ملی برای هزینه‌های روزمره نوشت: فلسفه تشکیل صندوق توسعه ملی این بود که همه درآمد حاصل از فروش نفت کشور روانه بودجه نشده تا برای تامین هزینه‌های جاری صرف شود. بلکه هدف از تشکیل صندوق این بود که بخشی از درآمدهای حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی به صندوق توسعه ملی سرازیر شده و در آنجا به سرمایه‌های زاینده تبدیل شود.

به این ترتیب این منابع ضمن اینکه هم برای نسل حاضر و هم برای نسل‌های بعد قابلیت استفاده خواهد بود، ارزش افزوده‌ای هم خواهد داشت. از طرفی دیگر برنامه این بود که از طریق منابع صندوق بتوان در بازارهای مالی خارجی بین‌المللی حضور فعال داشته و بتوانیم از مزیت‌های ناشی از حضور در بازارهای خارجی حداکثر انتفاع را برای کشور ایجاد کنیم.

متاسفانه سال به سال که از زمان تشکیل صندوق گذشت، اصول و قواعد صندوق توسعه ملی که در قالب اساسنامه تعیین شده بود، دچار انحراف شده و این انحرافات نیز هر روز و هر سال بیشتر شده است. به این ترتیب برداشت‌ها و استفاده‌هایی که از منابع صندوق می‌شود، عمدتا مواردی است که در چارچوب سیاست‌های دولت بوده نه قواعد اساس‌نامه صندوق توسعه ملی.

نمی‌گوییم همه این هزینه‌ها اهمیت ندارد و نباید برای تامین آن به سراغ صندوق رفت، ولی طبیعتا نظرم این است که اگر تلاش می‌کردیم به اساسنامه صندوق وفادار بمانیم، می‌توانستیم مزیت بیشتری را برای اقتصاد و مردم ایجاد کنیم. اکنون می‌بینیم که ورودی صندوق مثبت نیست. در نظر داشته باشید که اکنون میزان فروش نفت ایران محدود شده و در عین حال قیمت نفت هم افت کرده است. علی‌رغم این وضعیت برداشت از منابع صندوق با مصوبات مراجع مختلف صورت می‌گیرد.

عدد این برداشت‌ها از ورودی صندوق خیلی بیشتر است. به این ترتیب اکنون ما نه تنها فلسفه اصلی صندوق که آن تبدیل منابع حاصل از فروش نفت به سرمایه‌های زاینده اقتصادی است را دچار انحراف کرده‌ایم بلکه همان منابع صندوق که از پیش وجود داشته است را هم اندک اندک برداشت می‌کنیم و بیم آن می‌رود که همان سرنوشتی که حساب ذخیره ارزی به آن دچار شد، گریبان صندوق توسعه را بگیرد.

باید تلاش کنیم صندوق توسعه ملی را به ریل اولیه برگردانیم و تلاش کنیم با توجه به فضای ایجاد شده اقتصاد کشور را بدون اتکا به نفت مدیریت کنیم. اکنون که این شرایط ایجاد شده و ما به دلیل تحریم‌ها و افت قیمت نفت، دچار کاهش درآمد نفتی شده‌ایم باید عادت کنیم که بدون وابستگی به نفت سیاست‌های خود را دنبال کنیم.

امیدواریم با روی کار آمدن مجلس جدید و با توجه به شرایط جدیدی که دولت با آن روبرو است، چنین رویکردی صورت گرفته و ادامه دار باشد. اگر نگاهمان این باشد که به ظرفیت‌های دیگری که در اقتصاد ایران وجود دارد از جمله بخش مالیاتی توجه کنیم و اجازه بدهیم صندوق توسعه ملی در ریل خود حرکت کند، می‌توانیم شاهد تحولاتی باشیم که ایفای نقش این صندوق در اقتصاد می‌تواند آن را ایجاد کند. این سرمایه‌گذاری‌ها هم می‌تواند روی تولید اثر بگذارد و هم درآمدهای مالیاتی دولت را افزایش دهد. چنین وضعیتی خود می‌تواند بسیار آثار بهتر و پایدارتری داشته باشد تا شرایط کنونی که برای حل هر بحرانی به سراغ منابع صندوق رفته و به صورت مستقیم از آن خرج می‌کنیم.

می‌شود سیاست‌هایی را اعمال و دنبال کرد که هم اساسنامه صندوق توسعه ملی رعایت شود و هم این صندوق به کمک دولت بیاید. به عبارتی به نظر من راهکارهای مناسبی قابل پیگیری هستند ولی همکاران دولت و کارشناسان تصمیم‌گیر، اکنون تصمیم گرفته‌اند که آسان‌ترین کار را که همان برداشت مستقیم از منابع صندوق است پیگیری کنند.

تجربه‌های ارزنده‌ای در این زمینه وجود دارد. مثلا دولت می‌تواند از کمک صندوق استفاده کرده و دست به انتشار اوراق بزند و در عین حال صندوق هم مجاز باشد که این اوراق را بخرد تا به این ترتیب هم دولت تامین مالی شده و می‌تواند سیاست‌های لازم خود را پیگیری کند و هم می‌شود انتظار داشت که منابع تخصیص داده شده به دولت با سود آن برگردد. در حالی که اکنون چنین نیست.

عدم نظارت بر رفتار نمایندگان به کارآمدی مجلس دهم لطمه زد

یک منتخب مردم تهران در انتخابات مجلس تصریح کرد: فرآیند انتخاب هیئت‌رئیسه مجلس یازدهم نباید به وحدت نمایندگان آسیب بزند.

سیدمصطفی میرسلیم در گفت‌وگو با روزنامه فرهیختگان، درباره جایگاه مجلس و هیئت‌رئیسه آن اظهار داشت: مجلس با اختیاراتی که دارد، از برترین جایگاه در کشور برخوردار است و وظیفه نمایندگان بسیار مهم و سنگین است. هیات‌رئیسه را نمایندگان انتخاب می‌کنند تا راه خدمت به مردم را برای نمایندگان هموار کنند. رئیس مجلس نیز هماهنگ‌کننده هیئت‌رئیسه و اداره‌کننده جلسات صحن مجلس و خادم مجموع نمایندگان است.

طبیعی است نمایندگان کسانی را انتخاب می‌کنند که بهتر بتوانند این خدمات را ارائه دهند، نه اینکه به‌ویژه برای اشخاص نماینده خاصه‌خرجی کنند و این مستلزم شناخت نمایندگان از سوابق افراد و قابلیت‌های آنان برای چنین خدمتگزاری صادقانه‌ای است. پس انتخاب شایسته‌سالارانه هیئت‌رئیسه کمک اساسی به مدیریت درست مجلس و در نتیجه ارائه خدمت دقیق نمایندگان به مردم می‌شود.

بدانیم که واقعا مجلس در راس امور است؛ اگر عملکرد مجلس درست باشد، کشور پیشرفت می‌کند و اگر در روند فعالیت‌های مجلس تباهی رخ دهد، به بروز فساد در کشور می‌انجامد. البته در شرایط کنونی فرآیند انتخاب هیئت‎رئیسه نباید به وحدت نمایندگان صدمه بزند و این راهی جز تن دادن به معیارهای شایسته‌سالاری ندارد و الحمدلله افراد شایسته به اندازه لازم میان منتخبان یافت می‌شوند.

وی درباره مشکلات مجلس دهم گفت: متاسفانه به کارآمدی مجلس در سال‌های اخیر لطمه وارد آمده و انحرافاتی به‌تدریج رخ داده و در اثر عدم نظارت کافی بر رفتار نمایندگان آن انحرافات تشدید شده است. ابزارهای قانونی مجلس بسیار قوی و مناسبند ولی از آنها نباید برای منافع شخصی یا گروهی استفاده شود. اگر در مجلس روش زدوبند با مجریان دولتی رواج پیدا کند، نمی‌توان توقع داشت که نظارت بر دولت به‌خوبی انجام گیرد و این مصیبتی است که رخ داده و باید ان‌شاءالله مجلس یازدهم چاره‌جویی کند و الا گام دوم انقلاب ابتر می‌ماند.

میرسلیم گفت: قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان مصوب ۱۳۹۱ است ولی عملکرد آن بسیار ضعیف بوده و نتیجه همان شد که شورای محترم نگهبان در سال ۹۸ صلاحیت ده‌ها نماینده را رد کرد و یکی از نمایندگان بر اثر جرم ارتکابی به زندان افتاد. اگر هیئت نظارت جدی و دقیق و غیرجانبدارانه کار می‌کرد، به چنین نتیجه افتضاحی منجر نمی‌شد. پس باید افرادی در آن هیئت انتخاب شوند که ضمن اعتقاد به ضرورت اجرای دقیق قانون، از جانبداری به‌نفع نمایندگان خاطی برحذر بمانند.

خراسان

بالاخره نحوه مقابله با زمین خواری سامان دهی می شود

بر اساس دستور جدید یک مقام مسئول به تعدادی از سازمان های دولتی، مقرر شده با توجه به دستور سال ۹۷ هیئت وزیران مبنی بر طراحی و پیاده سازی سامانه پنجره واحد “مدیریت زمین”، ظرف مدت شش ماه و با توجه به نیازمندی ‌های کارگروه فرا قوه ‌ای مبارزه با زمین‌ خواری، این سامانه را اجرایی کنند تا کلیه مجوزها و خدمات ارائه‌ شده در حوزه اراضی و املاک کشور صرفا از طریق درگاه الکترونیکی این سامانه به متقاضیان ارائه شود.

آرمان

شوخی وزیر ارتباطات با استقلالی‌ها

وزیر ارتباطات در اینستاگرام در واکنش به یک کامنت که نوشته بود «استقلال سرور پیروزیه» پاسخ طنزآلود داده است. محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات در پاسخ به یک کامنت که نوشته بود:«استقلال سرور پیروزیه»، از قول فرزندش نوشت: «سینا میگه، بابا استقلال ۶ هفته‌اس کلین شیته، نه گل خورده و نه باخته. واسه همین استقلالی‌ها خیلی خوشحالند».

امتناع از تحویل واحدهای مسکن مهر

مدیرعامل شرکت عمران پردیس درباره تحویل واحدهای مسکن مهر گفت: دریافت دفترچه اقساط مشکل بزرگ تحویل ۲هزار و ۵۰۰ واحد مسکن آماده در شهر جدید پردیس است. سیدمهدی هدایت مدیرعامل شرکت عمران پردیس در این باره اظهارکرد: حدود ۲ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر در فازهای مختلف این شهر آماده تحویل به متقاضیان داریم، ولی مالکان این واحدها را تحویل نمی‌گیرند.

وی در ادامه افزود: این واحدها در اختیار سه گروه است. بخش اول در اختیار افراد سرمایه‌گذار یا بنگاه‌داران است، اما با توجه به اینکه دریافت دفترچه اقساط هزینه‌ای را برای آنها به همراه دارد و برای اینکه در خرید و فروش دچار مشکل نشوند به‌دنبال تحویل واحد و دریافت دفترچه قسط نیستند.

مدیرعامل شرکت عمران شهر پردیس تهران ادامه داد: این در حالی است که گروه دوم مالکان مسکن مهرهای آماده تحویل، افراد غیرسرمایه‌گذار هستند که حداکثر یک واحد را در اختیار دارند. آنها به دلیل اینکه نیازی به واحدشان ندارند و در نقطه دیگری ساکن هستند واحد خود را تحویل نمی‌گیرند.

دستگیری گرداننده کانال غیراخلاقی

فرمانده انتظامی استان در خصوص دستگیری گرداننده کانال غیراخلاقی اظهارداشت: فرد متخلفی که با راه‌اندازی کانال هفت دریا در شبکه اجتماعی تلگرام اقدام به انتشار مطالب غیراخلاقی، اکاذیب و تشویش اذهان عمومی می‌کرد در شهر جدید هشتگرد شناسایی و دستگیر شده است.

سردار عباسعلی محمدیان فرمانده انتظامی استان گفت: با انجام تحقیقات گسترده پلیسی فرد مورد نظر شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی دستگیر شده و در مواجهه با مستندات به جرم خود مبنی بر انتشار مطالب غیراخلاقی و اکاذیب به منظور تشویش اذهان عمومی و توهین به شخصیت‌ها و مدیران ارشد دولتی در فضای مجازی اعتراف کرده است.

محکومیت میلیاردی قاچاقچی سوخت

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین از جریمه ۴۰ میلیارد ریالی قاچاقچی نفت خبر داد. هوشنگ محمدی در این باره گفت: ماموران اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان بوئین زهرا در حین گشت‌زنی و کنترل خودروها با مشکوک شدن به یک خودروی نفتکش پس از متوقف ساختن آن طی بازرسی ۳۰ هزار لیتر نفت سفید مخلوط کشف کردند. وی در ادامه افزود: در این خصوص پرونده‌ای تشکیل شده و در شعبه ویژه مبارزه با قاچاق کالا و ارز مورد بررسی قرار گرفته است و نهایتا پس از احراز تخلف، متهم به ضبط کالای مکشوفه و پرداخت ۴ میلیارد ریال جزای نقدی در حق دولت شده است.

تغییر سنگ مزار شهید حججی

یکی از هنرمندان سنگ‌تراش درخصوص تعویض سنگ مزار شهید حججی گفت: در سفری که خانواده شهیدحججی به‌عتبات‌عالیات داشتند، تولیت حرم امام‌حسین(ع) و امام‌علی(ع) قطعاتی از سنگ مضجع قدیمی این امامان که در بازه‌های زمانی مشخص تعویض می‌شود را به‌خانواده شهید اهدا کرده بودند. ولایتی، عضوهیات مدیره یادمان شهدای نجف‌آباد استان اصفهان در این باره افزود: به دنبال این موضوع، پیشنهاد شد که سنگ مزار به‌گونه‌ای تغییر کند که این قطعات متبرک نیز در آن استفاده شود و در همین راستا، طراحی لازم با مشارکت تعدادی از هنرمندان انجام گرفت و در نهایت حدود یک سال پیش سنگ جدید طراحی و ساخته شد.

دلیل حمله به‌پیج منشا

مهاجم نیجریه‌ای گل‌گهرسیرجان در مورد لایو مشترک در اینستاگرام با ایسما و حرف زشتی که او به‌ پرسپولیس زده است گفت: متاسفانه زمانی که با ایسما، آن لایو را گرفتم او حرف ‌بدی را به‌پرسپولیس زد. همین موضوع باعث شد خیلی از هواداران پرسپولیس به‌پیجم بیایند و فحاشی کنند. منشا افزود: دوست دارم از اینجا بگویم حرف‌های ایسما هیچ‌ربطی به‌من ندارد و هرکس مسئول کلام خودش است. برای من هر دو تیم استقلال و پرسپولیس و تمامی هوادارانشان قابل احترام هستند و افتخار بازی در هر دو آنها را داشته‌ام. علاوه‌بر آن به‌تمامی بازیکنان و مربیان ایران نیز احترام می‌گذارم.

جریمه میلیاردی قاچاقچیان طلا

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه از جریمه ۵۷ میلیارد ریالی قاچاقچیان طلا خبرداد. قهرمان شاهی در این باره گفت: با کشف مقدار ۱۰ کیلو طلای قاچاق، شعبه اول ویژه قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی شهرستان پاوه، دو متهم پرونده را به اتهام مشارکت در قاچاق کالا به ضبط کالا و پرداخت ۵۷ میلیارد و ۷۴۶ میلیون و ۸۹۰ هزار و ۸۵۸ ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم کرده است.

توصیه ضرغامی به مدعیان

رئیس پیشین سازمان صداوسیما در توئیتر با اشاره به رقابت در مجلس یازدهم، در مورد نمایندگان منتخب نوشت: «مهم‌ترین آزمون سال اول این مجلس انتخابات داخلی آنان است». عزت‌ا… ضرغامی، رئیس پیشین سازمان صداوسیما در رابطه با بحث انتخاب رئیس مجلس یازدهم نوشت: «‌بسیاری از عزیزانی که نامزد ریاست مجلس آینده هستند، می‌توانند روسای کمیسیون‌های مهم و تاثیرگذار باشند. تحقق وعده‌ها و شعارها، از کمیسیون‌های تخصصی می‌گذرد. مهم‌ترین آزمون سال اول این مجلس انتخابات داخلی آنان است».

افشاگری کفاشیان درباره قطبی!

همواره تیم‌ملی حاشیه‌های فراوانی داشته و این حاشیه به‌ویژه در دوره مربیگری افشین قطبی بسیار زیاد بوده است. افشین قطبی در تیم‌ملی موفق نبود. او بعد از علی دایی سرمربی ایران شد و ابتدا در مقدماتی جام‌جهانی و سپس در جام‌ملت‌ها ناکام بود. علی کفاشیان درباره انتخاب او به‌عنوان سرمربی تیم ملی می‌گوید: «یکجورهایی این مربی را مجبوری انتخاب کردیم، درست مثل اسکوچیچ!» او همچنین یک جمله جالب گفت: بازیکنان می‌گفتند افشین قطبی مربی نیست!

دستیار رشیدپور ممنوع‌الکار شد

قائم مقام شبکه۳ سیما گفت: حضور فرد هتاک در شبکه‌سه غیرقابل‌قبول است و ما نیز حضور وی را در کلیه برنامه‌های شبکه ممنوع کرده و به تهیه‌کنندگان شبکه نیز تذکر داده‌ایم که با دقت و حساسیت بیشتری در این موارد عمل کنند. محسن یزدی اظهار کرد: در روزهای گذشته حاشیه‌هایی در مورد برخی اظهارنظرهای وقیحانه یکی از عوامل برنامه حالا خورشید در صفحه شخصی‌اش باعث ایجاد انتقادات بحقی از طرف دلبستگان انقلاب شده است. وی در ادامه افزود: امام و مقام معظم رهبری مهم‌ترین مؤلفه‌های اعتقادی مدیران شبکه۳ هستند.

دلیل پیوستن به‌اینستاگرام

جانی دپ هنرپیشه سرشناس هالیوودی با انتشار ویدئوی ۸ دقیقه‌ای در یک غار، مردم را به ماندن در خانه و قرنطینه تشویق کرد. جانی دپ، که تاکنون در اینستاگرام حساب کاربری نداشته برای برقراری ارتباط با مردم و تشویق آنها به خانه‌نشینی در ایام قرنطینه، عضو این شبکه اجتماعی شده و برای اولین بار در اینستاگرام ویدئویی به اشتراک گذاشته است. وی گفت: «هرگز فکر نمی‌کردم دلیل خاصی برای پیوستنم به شبکه‌های اجتماعی وجود داشته باشد؛ اما حالا زمان برقراری یک گفت‌وگوست، حالا که تهدید این دشمن نامرئی باعث تراژدی‌ها و خسارات بر زندگی مردم شده، زمان برقراری یک گفت‌وگوست».