پنجشنبه , ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
صفحه اول » فرهنگ » مار پیتون در قزوین ۲۰ تخم گذاشت !

مار پیتون در قزوین ۲۰ تخم گذاشت !

مار پیتون چهار و نیم متری دهکده حیات طبیعت قزوین با گذاشتن ۲۰ تخم‌ رکورد زد. تاکنون آماری از تخم‌گذاری مار پیتون با این تعداد در سطح کشور نداشته‌ایم. این نشان از علاقه این مار به محل زندگی خود دارد.

                          مار پیتون در قزوین ۲۰ تخم گذاشت

به گزارش تابناک به نقل از ایلنا، نادر رضا نوری موسس دهکده حیات طبیعت قزوین با دعوت از کارشناسان دامپزشکی گفت: مار پیتون برمه‌ای دهکده حیات طبیعت قزوین با بیش از چهار متر طول، حدود ۵۵ کیلو وزن و پنج سال سن دارد که زمستان با مار پیتون آلبینو (زال) دهکده جفتگیری کرد. روز گذشته شاهد تخمگذاری این مار به تعداد ۲۰ عدد بودیم. هریک از تخمها حدودا ۲ برابر اندازه یک تخم مرغ هستند که پس از طی زمانی کمتر از ۲ ماه یک مار حدود ۴۰ سانتی‌متری از آن خارج می‌شود.

سال گذشته نیز خرس ماده دهکده طبیعت قزوین زایمان کرد و در حال حاضر توله‌های آن در دهکده در حال رشد هستند.

وی تشریح کرد: حیوانات وقتی شرایط نگهداری مناسب داشته باشند، چرخه زندگی خود را ادامه می‌دهند و علت اینکه ما دهکده حیات طبیعت را باغ وحش نمی‌نامیم همین هست که سعی شده در این مکان پرندگان، خزندگان و گوشتخواران و … در محیطی آرام و نزدیک به شرایط طبیعی خود زندگی کنند و به چرخه حیات خود ادامه دهند.

نوری از دهکده حیات طبیعت به عنوان یک مرکز آموزشی – تحقیقاتی یاد کرد که شاید موارد منحصر بفردی در آن یافت می‌شود که می‌توان با بهره‌گیری از آن توسط متخصصان کمک شایان توجهی به بهبود شرایط زندگی در حیات وحش کرد.

وی همچنین از مثلث دامپزشکی، محیط زیست و شهرداری قزوین به عنوان ۳ ضلع یک مثلث که حمایت‌های قابل توجهی از این مجموعه می‌کنند نام برد و افزود: با همکاری این دستگاه‌ها و کارشناسان مربوطه، دهکده حیات طبیعت قزوین به عنوان محیطی امن برای حیوانات این مجموعه تبدیل شده است.

پیتون‌ها خانواده‌ای از مارهای بدون زهر هستند که در آسیا، آفریقا و استرالیا زیست می‌کنند.

این گونه جزو مارهای بزرگ محسوب می‌شود و تاکنون بیش از ۲۰ گونه آن مشاهده شده است.